لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

حمل و نقل عمومی در ایتالیا        

حمل و نقل عمومی در ایتالیا        

رم شهری پیشرفته با سیستم حمل و نقل عمومی مدرن و گسترده است که به گردشگران اجازه می‌دهد به راحتی از هر نقطه به نقطه دیگری سفر کنند. سیستم حمل و نقل عمومی رم از مترو، اتوبوس، تراموا و سه خط راه آهن حومه شهر تشکیل شده است. حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا بسیار راحت و ارزان است.

 

مترو

متروی رم از سه خط  A،B و C تشکیل شده است که بر روی نقشه مترو رم ایتالیا به ترتیب با سه رنگ قرمز، آبی و سبز نمایش داده شده است. گستردگی خطوط و پایین بودن هزینه مترو در رم باعث شده است تا گردشگران بسیاری از این وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

خطوط A و B در مرکز تاریخی شهر گسترده شده‌اند و با استفاده از آن ها، می‌توانید به اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رم سر بزنید. این دو خط در ایستگاه ترمینی با یکدیگر تلاقی دارند که از آن می‌توانند به فرودگاه‌های شهر رم نیز دسترسی داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که خط B متروی رم در ایستگاه بولونیا به دو خط جداگانه تبدیل می‌شود که در نقشه مترو رم ایتالیا قابل مشاهده است.

خط C متروی رم اما برای سفر به مناطق شرقی و حومه‌ شهر رم کاربرد دارد و می‌توانید با آن به محله زیبای پیگنتو سفر کنید. این خط در ایستگاه سن جیوانی با خط A تلاقی دارد.

مترو یکی از بهترین وسایل سیستم حمل و نقل عمومی در رم است که از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۲۳:۳۰ شب روزهای یکشنبه تا پنجشنبه و تا ساعت ۱:۳۰ بامداد روزهای جمعه و شنبه فعال است. البته در نظر داشته باشید که در ساعات پرترافیک متروی رم ایتالیا، جمعیت زیادی از مسافران از مترو استفاده می‌کنند و قطارها به سرعت تکمیل می‌شوند.

 

اتوبوس

اتوبوس‌های شهری بخش مهمی از سیستم حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا هستند که هرچند سرعتشان از مترو کمتر است، اما به‌دلیل گستردگی ناوگان حمل و نقل و خطوط مختلف، می‌توانند شما را به هر مکانی که با مترو قابل دسترسی نیست برسانند.

در ایستگاه‌های اتوبوس رم تابلوهایی وجود دارد که اطلاعات ایستگاه، خطوط عبوری و زمان حرکت اتوبوس‌ها را نشان می‌دهد. امروزه بسیاری از این تابلوها با نمایشگرهای دیجیتال جایگزین شده‌اند که اطلاعات لحظه‌ای را برای شما فراهم کرده‌اند. همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانید ضمن مشاهده نقشه اتوبوس‌های رم، سفر خود در شهر رم را برنامه‌ریزی کنید.

اتوبوس و اتوبوس برقی های میلان بین ساعات ۰۵:۳۰ پیش از ظهر و ۰۶:۰۰ پیش از ظهر آغاز به فعالیت می‌کنند و تا حدود ساعات ۰۰:۳۰ و ۰۱:۴۵ فعال هستند. اتوبوس‌ها در بعضی از خطوط به‌صورت شبانه ۰۲:۰۰ تا ۰۶:۰۰ پیش از ظهر، هم فعالیت می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانید در ساعات تعطیلی مترو با استفاده از این اتوبوس‌های شبانه به مقصد خود بروید.

بزرگترین و مهمترین ایستگاه اتوبوس رم که به احتمال زیاد شما نیز برای گشت و گذار در رم از آن استفاده خواهید کرد، ایستگاه میدان ونیز است. در واقع میدان ونیز یکی از اصلی‌ترین ایستگاه‌های سیستم حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا است.

 

تراموا

یکی دیگر از وسایل سیستم حمل و نقل ایتالیا، خطوط تراموا است. شش خط تراموا در رم قرار دارد که از ساعت ۵:۳۰ صبح مسافران را در خطوط مختلف جابجا می‌کند. البته خطوط تراموای شهر رم بیشتر در خیابان‌های حاشیه‌ای شهر گسترده شده‌اند و چندان با مرکز شهر رم در ارتباط نیستند.

 

تاکسی

هزینه‌ی تردد با تاکسی در میلان، همانند بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، نسبتاً گران است اما می‌توان گفت کرایه‌ی تاکسی در میلان کم‌تر از برخی از دیگر شهرهای ایتالیا مثل فلورانس است. تاکسی‌های میلان تنها اجازه دارند در ایستگاه‌های خاص مسافر سوار کنند و یا در آن ایستگاه‌ها مسافران را پیاده کنند، بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از تاکسی در میلان به مقصد خود بروید باید ابتدا به یکی از ایستگاه‌های تاکسی بروید. ایستگاه‌های تاکسی در نزدیکی ایستگاه‌های قطار و در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری مهم شهر قرار دارند، اما درصورتی‌که فکر می‌کنید فاصله‌ی شما با این ایستگاه‌ها زیاد است بهتر است از مسئولان هتل بخواهید برای شما تاکسی بگیرند. یکی از دیگر روش‌های تاکسی‌گرفتن در میلان رزرو آنلاین تاکسی است.

نکته‌ی مهم دیگر در استفاده از تاکسی در میلان این است که کرایه‌ی تاکسی با استفاده از تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و علاوه بر این کرایه‌ی تاکسی در ساعات پایانی روز بیش‌تر از ساعات میانی روز است. برای پرداخت کرایه‌ی تاکسی می‌توانید از کارت‌های اعتباری پرکاربرد و همچنین از اپلیکشین‌های مخصوص استفاده کنید، اما بهتر است پیش از سوارشدن مطمئن شوید که راننده اصراری برای دریافت پول نقد ندارد.

 

 دوچرخه‌های اشتراکی

برای سفرهای کوتاه درون‌شهری در میلان می‌توانید از دوچرخه‌های اشتراکی هم استفاده کنید. برای استفاده از دوچرخه‌های این شرکت باید ابتدا در وب‌سایت یا اپلیکیشن ATM ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، و بعد از پرداخت هزینه‌ی استفاده از دوچرخه‌ها برای یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال، یک کد دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن می‌توانید از ایستگاه‌های سلف‌سرویس دوچرخه‌ی اشتراکی دوچرخه کرایه کنید.

 

بلیت وسایل حمل و نقل عمومی رم

برای استفاده از حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا، داشتن بلیت الزامی است. نکته مثبت در رابطه با سیستم حمل و نقل عمومی رم، اینست که بلیت‌های مترو، اتوبوس و تراموا مشترک است و نیاز به خرید چند بلیت مختلف نخواهید داشت.

بلیت‌های سیستم حمل و نقل ایتالیا و رم را می‌توانید از ایستگاه‌های مترو، دکه‌های روزنامه فروشی و دستگاه‌های تعبیه شده در برخی از ایستگاه‌های اتوبوس خریداری کنید. البته فراموش نکنید که این بلیت‌ها را باید حتما پیش از استفاده تایید کنید. برای این کار کافیست با استفاده از دستگاه‌های سبز یا زرد رنگ موجود در ایستگاه اتوبوس یا تراموا بر روی بلیت خود مهر بزنید یا از گیت‌های اتوماتیک ایستگاه‌های مترو استفاده کنید. در صورت عدم تایید بلیت‌ها، جریمه‌های نسبتاً سنگینی در انتظار شما خواهد بود که بسیار بیشتر از هزینه مترو در رم است.

برای خرید بلیت وسایل نقلیه عمومی و پرداخت هزینه مترو در رم، چند راه مختلف پیش روی شماست:

بلیت تک سفره – ۵/۱ یورو: بلیت یک سفره همانطور که از نامش پیداست، برای یک سفر با مترو یا ۱۰۰ دقیقه استفاده از اتوبوس و تراموا اعتبار دارد.

بلیت ۲۴ ساعته  – ۷ یورو: برای استفاده ۲۴ ساعته.

بلیت ۴۸ ساعته  – ۵/۱۲ یورو: دارای ۴۸ ساعت اعتبار.

بلیت ۷۲ ساعته – ۱۸ یورو: برای استفاده ۷۲ ساعته.

بلیت هفتگی – ۲۴یورو: معتبر برای مدت یک هفته.

علاوه بر این موارد، بلیت‌های ماهانه (۳۵ یورو) و سالانه (۲۵۰ یورو) نیز وجود دارد.

 

نکاتی در مورد بلیت های ایتالیا

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021