لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

حمل و نقل عمومی در آلمان

حمل و نقل عمومی در آلمان

حمل و نقل عمومی آلمان بسیار کارآمد است و همه نقاط را پوشش می دهد؛ از شهرهای بزرگ تا شهرک های کوچک. حمل و نقل آلمان به دلیل آسایش، سرعت بالا و امنیت معروف است.

 

وسائل نقلیه در آلمان

در شهرهای بزرگ آلمان چهار نوع حمل و نقل عمومی وجود دارد. سریع ترین و رایج ترین آنها سیستم ترانزیت سریعی موسوم به سیستم یوبان است که مراکز شهرها را پوشش می دهد و سیستم اسبان که در اعماق زمین مرکز شهر و و بر روی زمین حومه شهر را پوشش می دهد. علاوه بر این دو سیستم، ترامواها و سیستم اتوبوسرانی هم هستند.

اتوبوس ها برای تردد در شب مناسب هستند. با اینکه اتوبوس های آلمان در مقایسه با تاکسی ارزان تر هستند و در نیمه های شب هم می توان سوارشان شد. از سوی دیگر، ترامواها نسبت به اتوبوس ها ظرفیت و سرعت بیشتری دارند چرا که روی ریل مخصوص خود حرکت می‌کنند.

 

سیستم U-Bahn متروی برلین

واژه ی U-Bahn یا قطار زیرزمینی است. سیستم U-Bahn در اکثر مراکز شهری در زیر زمین هستند و هر چه به حومه شهرها نزدیک می‌شوند به سطح زمین هم نزدیک تر می‌شوند. خطوط این سیستم سیستماتیک تنظیم شده اند و کنار شماره آنها U نوشته شده و به طور مرتب مسافر جا به جا می کنند (در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه ای).

 

سیستم  S-Bahn

این سیستم حمل و نقل در ترافیک مرکز شهر و حومه و شهرک های نزدیک شهرها فعالیت می‌کند. از طریق این سیستم، قطارهایی که از مرکز شهر به حومه می روند خیلی راحت وارد شهرهای بزرگتری نظیر برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، کلن، دسرهلف، نورنبرگ و … می شوند. در شهرهای بزرگ، سیستم S-Bahn شبیه سیستم مترو است. خدمات نسبتا در فواصل کوتاه انجام می شوند (هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه). قطارها پس از چندین توقف در مراکز شهر به حومه شهر می روند. خدمات این سیستم در آخر هفته متفاوت از روزهای کاری است. به ویژه یکشنبه ها و روزهای تعطیل خیلی شلوغ است.

اتوبوسرانی آلمان

ایستگاه های اتوبوس در آلمان با حرف H شناخته می‌شوند. هر چه شهر بزرگتر باشد تعداد خطوط اتوبوسرانی آن بیشتر است. برلین بزرگترین سیستم اتوبوسرانی را دارد و مانند سایر شهرهای بزرگ آلمان اتوبوس هایش در شب هم کار می‌کنند.

اکثر شهرها به ویژه شهرهای شرقی نوعی سیستم حمل و نقل روی زمینی دارند. این سیستم در مرکز شهرهای بزرگ حتی به زیر زمین هم می رود تا از ترافیک و قسمت های پرجمعیت دور بماند.

 

دوچرخه

آلمانی ها عاشق دوچرخه هستند و در خیلی از شهر ها هم خطور مشخصی برای حرکت دوچرخه ها در سطح شهر وجود داره. اکثر دوچرخه ها یک چراغ سفید در جلو و یک چراغ قرمز در پشت دارند و اگه دوست داشته باشید می تونید شما هم یک دوچرخه کرایه کنید و یک گشت و گذار دوست داشتنی رو در شهر شروع کنید که معمولا هزینه کرایه اونا  با توجه مدل و امکاناتش متفاوته ولی معمولا به طور میانگین برای یک روز حدود ۱۹ یورو میشه.

 

قیمت بلیط اتوبوس و مترو در آلمان

در آلمان بلیط ها به صورت یک طرفه، روزانه، هفتگی و ماهیانه هستند. با بلیط معتبر می‌توان به تمام سیستم های حمل و نقل عمومی آلمان که در بالا معرفی شدند دسترسی داشت. بلیط ها به صورت خودکار از طریق دستگاه های بلیط فروشی واقع در ایستگاه های U-Bahn و S-Bahn خریداری می شوند.

بلیط‌ های یک طرفه برای یک نفر مسافر هستند و سفر درون شهری دو ساعته را پوشش می‌دهند. با این بلیط نمی‌توانید به نقطه آغازین سفر خود برگردید و چنانچه بخواهید به همان جایی که سفر خود را آغاز کردید برگردید باید یک بلیت یک طرفه دیگر بخرید. قیمت این بلیت حدود ۱٫۷۰ تا ۲٫۵۰ یورو است.  بلیط سفر کوتاه از طریق U-Bahn و S-Bahn حدود ۱٫۳۰ یورو است و می‌توانید تا سه ایستگاه از آن استفاده کنید.

اتوبوس های آلمان پولی هستند و باید پول بدهید اما ترامواها هم بلیت دارند که می‌توانید از دستگاه های واقع در قطارها بلیتشان را خریداری کنید. بلیت ها باید قبل از انجام سفر تایید شوند. برای این کار باید به قسمت زرد یا قرمز پلتفرم بلیط فروشی بروید تا ببر روی بلیط ها مهر زده شود. در اتوبوس ها و ترامواها این کار به صورت دستی توسط مامور انجام می شود.

 

روش های خرید بلیط سیستم حمل و نقل عمومی آلمان

بعضی از بلیط ها همانند بلیط های ماهانه در مغازه های مشخصی موجود است. با این وجود شما می توانید بلیط خود را از دستگاه روی سکو یا داخل واگن نیز خریداری کنید. مطمئناً استفاده از ماشین می توانند کل روند خرید بلیط را تسریع کنند. اما اگر به دلایلی سکه نداشته باشید نمی توانید بلیط تهیه کنید. علاوه بر این روش های خرید بلیط، یک روش قدیمی برای پرداخت بلیط در اتوبوس ها وجود دارد که می توانید هزینه مسیر را به راننده پرداخت کنید.

در آلمان هر شهر سیستم حمل و نقل خود را اداره می کند و در مورد قیمت شارژ بلیط خودش تصمیم می گیرد، اما متوسط قیمت بلیط تک سفره حدود ۲ یورو است.

بلیط ها در آلمان بسیار متنوع هستند. برخی از بلیط ها برای یک مدت خاص هستند مثل بلیط های دو ساعته، برخی دیگر برای بنا به تعداد ایستگاه هستند. بلیط هایی نیز برای یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال وجود دارند. نوع دیگر بلیط ها به این گونه هستند که می توان انواع بلیط ها را برای گروه ها یا خانواده ها خریداری کنید یا حتی بلیط هایی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید دوچرخه خود را نیز به همراه داشته باشید.

 

نحوه چک کردن بلیط سیستم حمل و نقل عمومی آلمان

معمولاً هیچ ماشین یا نگهبانی برای چک کردن بلیط زمان ورود شما به وسیله حمل و نقل عمومی و یا هنگام خروج شما وجود ندارد. برخلاف بسیاری از مناطق دیگر دنیا، در آلمان نیازی نیست که هر بار که به یک ایستگاه می رسید کیف یا جیب های خود بلیط را جستجو کنید. بارزسان به صورت اتفاقی بلیط مسافران را چک می کنند و اگر بلیط نداشته باشید، جریمه بالای برای آنها در نظر می گیرند. مسئولان با امید به اینکه مردم نسبت به خرید بلیط متقاعد شده اند و با فرض اینکه تمامی افراد نسبت به پرداخت بلیط خود را مسئول می دانند، برای افرادی که احساس مسئولیت نمی کنند و بلیط تهیه نمی کنند، جریمه های سنگینی وضع کرده اند. به عنوان مثال، در برلین، به تازگی جریمه از۱۰ یورو به ۴۰ یورو افزایش یافته است. علت افزایش مقدار جریمه این است که امیدوار هستند که با این مقدار جریمه تمامی افراد با بلیط از وسایل نقلیه استفاده کنند.

برای آن دسته از افرادی که وارد شهر برلین میشوند، کارت های عبوری توریستی که با نام های  AB یا ABC شناخته می شوند تعبیه شده است که میتوانند بر روی پکیج های تور خود اضافه کنند و یا از هتل ها خریداری کنند.این کارت ها شامل تخفیف های ویژه برای توریست ها و خدمات دیگر میباشد. تا زمانی که ویزای شما اعتبار داشته باشد و اینکه چه مدت در کشور مقصدخواهید ماند میتوانید از این کارت ها استفاده کنید.

 

انواع کارت حمل و نقل در آلمان

برای استفاده از شبکه حمل و نقل در آلمان باید از کارت های مختلفی که به این منظور وجود داره رو تهیه کنید.

بلیط های یک مسیره (EinzelTicket)

بلیط های یک روزه (TagesTicket)

بلیط های گروهی (GruppenTicket)

بلیط هایی برای مسیر های طولانی

بلیط های گروهی منطقه ای (Länder-Ticket)

بلیط های یک روز گروهی (Quer-Durchs-Land-Ticket)

بلیط های آخر هفته (Schönes-Wochenende-Ticket)

 

 از اعتبار کارت خود مطمئن شوید

همیشه قبل از ورود به ایستگاه های حمل و نقل از اعتبار داشتن کار خود مطمئن شوید. دستگاه های  اعتبارسنجی کارت را میتوانید در ورودی اتوبوس ها و تراموا پیدا کنید، اما در مترو های U و S این نوع دستگاه ها یافت نمی شود و دستگاه های بلیط برای قطارهای U  و S با آنچه که در اتوبوس یا تراموا می بینید، متفاوت است. دستگاه های خطوط قطار  sبه دو رنگ آبی و قرمز و دستگاه های خطوط U به رنگ زرد و سفید هستند. با این حال طرز کار کردن با این دستگاه ها بسیار آسان و مشابه هم است.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021