لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

حمل و نقل عمومی در کانادا

حمل و نقل عمومی در کانادا

کانادا دارای اتوبوس، مترو و قطار سبک شهری در سیستم حمل‌ و نقل عمومی خود است.

سیستم‌ های حمل و نقل عمومی در ایالت ‌ها، شهرها و نواحی مختلف به دلیل اینکه در هر ایالت متفاوت هستند اسامی، نرخ ‌ها و قوانین متفاوتی دارند.

خطوط LRT و مترو در اکثر‌نواحی کانادا بهم وصل هستند در نتیجه LRTها و مترو در یک قالب شناخته می‌ شوند.

در کانادا برای پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی، می‌ توانید از پول نقد، بلیت یا سکه‌ های مخصوص مترو (Token) استفاده کنید. هزینه کرایه به صورت نقدی بیشتر از بهایی است که بابت بلیت می‌ پردازید. برای استفاده از LRT، مترو و اتوبوس تنها می ‌توانید از سکه به عنوان پول نقد برای پرداخت کرایه استفاده کنید وگرنه چاره ‌ای جز تهیه بلیت ندارید. دریافت کرایه در مبادی ورودی LRT، مترو و اتوبوس به صورت پرداخت نقدی، ارایه بلیت، ژتون یا نشان دادن مجوزهای عبور روزانه، هفتگی‌ یا ماهانه است.

 

بلیط ها در کانادا

شما می توانید سوار اتوبوس یا مترو بعدی شوید؛ بدون آنکه بلیط دیگری ارائه نمایید. برای این منظور لازم است برگه Transfer تهیه نمایید.

اگر اتوبوس، شما را تا داخل ایستگاه مترو برد، برای سوار شدن به مترو نیاز به برگه Transfer ندارید، اما اگر در مقابل ورودی ایستگاه مترو پیاده شدید باید برگه Transfer اتوبوس را از راننده اتوبوس تقاضا کنید تا در زمان سوار شدن به مترو ارائه نمایید. همچنین اگر هنگام خروج از ایستگاه مترو، متوجه شوید که آن ایستگاه فاقد پارکینگ ویژه اتوبوس است و شما برای سوار شدن به اتوبوس مجبور به خروج از ایستگاه مترو هستید، آنوقت باید برگه Transfer ویژه مترو را، که از دستگاه های قرمز رنگ داخل ایستگاه مترو قابل دریافت است، زمان سوار شدن به اتوبوس ارائه کنید.

 

اتوبوس برقی (Street Car)

برخی از خطوط اتوبوسرانی نواحی مرکزی شهر، از اتوبوس های برقی تشکیل شده که روی ریل حرکت می کنند. به این اتوبوس ها اصطلاحا Street Car می گویند. مقررات استفاده از این اتوبوس ها هم مثل اتوبوس های معمولی است.

 

زمان بندی

اتوبوس ها و متروها در زمان های منظمی از روز یا شب در ایستگاه ها توقف می کنند. توجه داشته باشید به ایستگاه های مترو Station و به ایستگاه های اتوبوس Stop گفته می شود. برای اطلاع از زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه، می توانید تابلوی سفید رنگی را که بر روی میله ایستگاه نصب شده مطالعه کنید. عدد ۲۴ بر روی میله ایستگاه اتوبوس بیانگر ۲۴ ساعته بودن سرویس در آن مسیر است.

 

افراد خاص

صندلی های جلو همه اتوبوس ها که با یک علامت زرد رنگ مشخص شده است، اختصاص به سالمندان، معلولین و بانوان باردار دارد. اگر بر روی این صندلی های مشخص بنشینید، معمولا با غضب سالمندان مواجه می شوید.

 

خطوط شبانه

در برخی مسیرهای خاص، خطوط شبانه اتوبوس رانی وجود دارد که به آنها Blue Line می گویند. این سرویس ها معمولا از ۱۲ شب شروع و تا صبح ادامه دارند. (پرطرفدارترین مسیر شبانه، خط فرودگاه است)

 

مسیرهای سریع السیر

اتوبوس ها و متروها در برخی مسیرها سریع السیر یا Express هستند و در برخی ایستگاه ها توقف نمی کنند.

 

اعلام ایستگاه

راننده های اتوبوس معمولا نام ایستگاه ها را می گویند تا اگر کسی مایل به پیاده شدن باشد با کشیدن تسمه زرد رنگ بالای شیشه ها اعلام کند. در غیر این صورت و در صورت نبودن مسافر در ایستگاه، به راه خود ادامه می دهد.

 

تسهیلات ویژه برای خانم ها

خانم ها می توانند بعد از ساعت ۹ شب به جز ایستگاه های اتوبوس، در نزدیک محل مورد نظر خودشان نیز پیاده شوند. ضمنا مکان های ویژه ای در داخل ایستگاه های مترو با چراغ زرد رنگ مشخص شده که با دوربین های امنیتی و تلفن مخصوص کنترل می شود. خانم ها می توانند در هنگام خلوت بودن ایستگاه های مترو در این نواحی بنشینند.

 

امکانات ویژه

تقریبا همه اتوبوس ها دارای امکانات ویژه ای برای کم کردن ارتفاع یا افزوده شدن سطح شیبدار جهت سوار شدن سالمندان، معلولین یا عبور کالسکه بچه و خرید هستند.

 

تاکسی

چند شرکت تاکسیرانی در کانادا به ارائه خدمات می پردازند.

تاکسی ها معمولا در چهاراه ها، مسیر خیابان ها و پارکینگ مراکز خرید قابل یافت هستند و به صورت خصوصی (همانند آژانس های ایران) عمل می کنند و کرایه آن ها هم به وسیله تاکسی متر مشخص می شود. معمولا مبلغ اولیه، قبل از حرکت بر روی تاکسی متر در نظر گرفته می شود. تاکسی ها را نیز می توان از طریق تلفن درخواست نمود. نسبت به وسایل نقلیه عمومی، هزینه استفاده از تاکسی بسیار زیاد است. برخی از تاکسی ها به صورت ون یا خودرو های استیشن هستند که برای بردن بار مناسب تر هستند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021