کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

کارآموزی در آلمان

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

کارآموزی در آلمان برای کار کردن بدون تحصیلات دانشگاهی می باشد. برای ورود به بازار کار آلمان نیاز نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کرده باشید، می توانید با گذراندن دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه مورد نیاز برای کار را به دست آورید، و روش مختلفی را جهت ورود به بازار کار داشته باشید. اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای شرکت در این دوره ها اقدام کنید.

 

کشور آلمان

آلمان از جمله سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی می باشد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین است. جمعیت آلمان نزدیک به 83 میلیون نفر و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است. سالانه تعداد زیادی مهاجر به آلمان می روند، به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجرپذیر بودن آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می باشد. طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می باشد، که این به معنی وجود تعداد موقعیت های شغلی بسیار در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار در این کشور است.

 

جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی است، بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر جذب کند. کمپانی ها و شرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان به  ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابق کاری یا کارآموزی هرچند محدود در این کمپانی ها خواهید توانست به راحتی در شرکت های مختلف مشغول به فعالیت شوید.

 

شرایط کارآموزی در آلمان

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 1 تا 3 سال می باشد. در این مدت شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. این دوره ها با همکاری یک کارفرما و موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای و آوسبیلدونگ دوگانه  تقسیم می گردد. در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید و با استفاده از آن از پس هزینه های زندگی خود در آلمان بربیایید.

 

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ

دریافتی شما از آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید و همچنین با چه شرکتی طرف قرارداد هستید متفاوت است. هم اکنون نزدیک به 400 نوع رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا (B2) داشته باشید. البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند.

 

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز

داشتن مدرک تحصیلی مورد نیاز بستگی به رشته ای دارد که می خواهید در آن فعالیت خود را آغاز کنید. مثلا در رشته ای مثل آرایشگری مدرک راهنمایی کافی می باشد، ولی در برخی رشته ها مدارک دیپلم یا فوق دیپلم نیاز می باشد. اگر این مدارک به تایید آلمان نیز برسد رسمیت کامل پیدا خواهد کرد.

 

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد.

شما برای این نوع دوره ها نمی توانید ویزای همراه داشته باشد، اما پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

کار آموزی مدرسه ای در آلمان

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف خصوصی و دولتی ارائه می شوند. در این نوع آوسبیلدونگ به طور معمول به جز رشته ی پرستاری دستمزدی را دریافت نمی کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

ثبت نام این دوره ها

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیازمند مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها برای شما بیشتر است. البته گاهی برای شروع فعالیت در این دوره ها از شما تجربه کاری مرتبط نیز می خواهند و این بستگی به رشته ای دارد که می خواهید در آن فعالیت داشته باشید. کمک هزینه آموزش حرفه ای در صورت درخواست اعطا می شود. درخواست باید به آژانس کاریابی مناطقی که کارآموز در آن محل زندگی می کند، ارسال شود.تحصیل در المان

افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند که نوعی برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. لازم است که شرایط زیر را داشته باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
 • حق پناهندگی داشته باشید.
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت دولدونگ داشته باشید.
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید ولی می توانید اجاره خود را از اداره ووناگسمت دریافت کنید.

آوسبیلدونگ دوگانه

آوسبیلدونگ های دوگانه از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است تا سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل می پردازید و پس از آن باقی دوره را در یک شرکت به کارآموزی مشغول می شوید. در این نوع کارآموزی برای کار در یک شرکت حقوق دریافت خواهید کرد.

 

اقامت در آلمان

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید زودتر از سه سال این دوره را به اتمام برسانید.

 

زمان دوره های کارآموزی

کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی های طولانی تر است. مثلا آشپزی جزو کارآموزی های دو ساله می باشد. در این نوع کارآموزی ها شما بسته به رشته ای که ادامه می دهید حقوق دریافت خواهید کرد و این حقوق سالیانه افزایش پیدا می کند. مبلغ این حقوق به طور معمول بین 400 تا 1000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

 

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند. از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. در صورتی که کمپانی، نیروی کار لازم داشته باشد شما می توانید پس از اتمام دوره خود در آنجا مشغول به کار شوید. شرکت ها شرایط خاصی را برای دریافت این نیرو اعلام می کنند ولی بین تمامی کسانی که درخواست می دهند افرادی را انتخاب می کنند که مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی داشته باشند. این دوره ها اغلب در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود. معمولا شرکت ها و کارخانه های بزرگ کشور آلمان بین 6 ماه تا 1 سال و نیم، پیش از شروع دوره ها فراخوان ثبت نام را اعلام می کنند. دوره های آسبیلدونگ همانند دوره های دانشگاهی 2 بار در طول سال برگزار می شود، در واقع می توان گفت شروع ترم های آسبیلدونگ همزمان با شروع دوره های دانشگاهی است.

 

شرایط تحصیل در آلمان

حقوق و وظایف شما

آموزش فنی و حرفه ای در آلمان توسط قانون تنظیم شده است. این امر باعث مزایای بسیاری برای شما خواهد بود، زیرا قانون از حقوق شما پشتیبانی می کند. برای مثال، شرکتی که در آن به عنوان بخشی از دوره آموزش فنی و حرفه ای دوگانه کار می کنید، باید حقوق ماهیانه به شما بپردازد و تمام تجهیزات مورد نیاز برای آموزش، مانند ابزار و لوازم ایمنی را برای شما فراهم کند. قانون همچنین قید کرده است که وظایفی که در شرکت به شما داده می شود، باید در راستای هدف آموزش شما باشد، به عبارتی دیگر، شرکت شما وظیفه دارد که مهارت ها و تخصص مورد نیاز در حرفه تان را به شما آموزش دهد.البته، قانون نیز وظایف شما به عنوان یک کارآموز در قبال شرکت را نیز تعریف کرده است.

 

پایان دوره ها

دانشجویان پس از گذراندن دوره های آسبیلدونگ مدرک پایان دوره خود را از کالج یا موسسه برگزار کننده دوره دریافت می کنند و برای شروع کار به صورت حرفه ای آماده می شوند. دقت داشته باشید که مدارک دریافت شده برای یافتن کار در این کشور دارای اعتبار می باشند و فرد می تواند با این مدرک به راحتی وارد بازار کار مرتبط با دوره گذرانده شده شود. همچنین دانشجویان می توانند در همین رشته و یا سایر رشته های مورد نظر تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی معتبر کشور آلمان ادامه دهند. از دوره های آسبیلدونگ پرتقاضا و مورد نیاز در این کشور می توان به دوره های زیر اشاره کرد.

 • آسبیلدونگ تکنیسین تاسیسات تبرید
 • آسبیلدونگ مددکار مراقبت از سالمندان
 • آسبیلدونگ راننده قطار (لوکوموتیوران)
 • آسبیلدونگ برق کار صنعتی
 • آسبیلدونگ مکانیک فنی دستگاه ها و تجهیزات گرمایشی، تهویه مطبوع و بهداشتی

 

مدارک مورد نیاز برای این دوره ها

به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت