مهاجرت پزشکی به دانمارک و بررسی شرایط آن

برای مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت دانمارک ابتدا باید بدانید که پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است. با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند. بدنبال تغییر قوانین مهاجرتی در راستای تغییر سیاست کشور دانمارک برای جذب نیروی متخصص، ویزای اقامت برای پزشکان و دندانپزشکان به سه سال افزایش یافت. همچنین بنا بر تقاضای کشور دانمارک، مفتخریم به اطلاع برسانیم که پرستاران محترم نیز می توانند برای دریافت ویزای اقامت اقدام نمایند.

چرا دانمارک ؟
عدم محدودیت سنی
عدم نیاز به سابقه کار (برای پزشکان و دندان پزشکانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند)
عدم نیاز به ارایه مدرک زبان (نظیر آیلتس یا تافل)
امکان دریافت ویزا برای پزشکان و دندان پزشکان متخصص و عمومی
عدم نیاز به شرکت در آزمون های پزشکی قبل از اخذ ویزا
امکان دریافت ویزای کار و اقامت برای خانواده
امکان تحصیل در رشته های تخصصی برای پزشکان و دندان پزشکان عمومی
برخورداری از بالاترین درآمد و رفاه در اتحادیه اروپا
پزشک ها و دندان پزشک های خارجی
کسانی که از خارج از کشور دانمارک در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند، می توانند برای اقامت موقت دانمارک اقدام کنند. در این دوره اقامت موقت آنها می توانند اقدام به یادگیری زبان دانمارکی نموده و مراحل ثبت مدرک (آزمون های حرفه ای و…) را طی کنند تا بتوانند به عنوان پزشک یا دندانپزشک در دانمارک، مورد تأیید قرار گیرند.

افراد در صورت اخذ اقامت موقت که به منظور دریافت مجوز طبابت در دانمارک اعطا می شود، از اجازه کار در کشور دانمارک برخوردار نمی باشند. از این رو فرد باید برای یک اجازه کار مجزا با عنوان “اشتغال برای انطباق و اهداف آموزشی” (‘employment for adaptation and training purposes’) اقدام نماید. این پروسه نیز در واقع بخشی از فرایند ثبت مدرک است.

در حقیقت، لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک در سال ۲۰۱۹ شامل مشاغل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور نیز می شود. این رشته ها متقاضیان خاص خود را دارند. بر اساس قوانین دانمارک، پزشکان خارجی می توانند تحت برنامه جامع مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به دانمارک با ویزای XG1 اقدام نمایند و مجوز کار و اقامت دانمارک را دریافت نمایند. اما این پروسه نیازمند شرایطی همانند مهارت زبان دانمارکی، مجوز کار پزشکی در دانمارک و نیز اخذ اطلاعات بیومتریک در مرکز ویرای دانمارک (VFS) می باشد.

روند درخواست اقامت
هر پزشکی که از دانشگاه های یک کشور فارغ التحصیل شده باشد و در کشور دیگری قصد ادامه تحصیل و یا کار داشته باشد، میبایستی در کشور ثانی مدارک خود را به تایید سازمان های مربوطه در آن کشور برساند. همان طور که در نوشتارهای قبلی ذکر شد، برای معادل سازی مدارک باید چند نکته رعایت شود. اول این که شخص به زبان کشور مد نظر مسلط باشد و دوم پروسه معادل سازی مدارک را طی نماید.

پیش نیاز زبان دانمارکی
اولین نکته ای که باید در نظر گرفت زبان کشور دانمارک می باشد. همان طور که گفته شد، کشور دانمارک برای جذب پزشکان به این کشور تمعیدات خاصی در نظر گرفته است. بدین صورت که شخصی که متقاضی کار در دانمارک می باشد، ابتدا در دانمارک باید زبان دانمارکی را بیاموزد. زبان آموزی در دانمارک در مراکز آموزش زبان به صورت تقریبا رایگان ارایه می گردد.زمانی که برای این منظور (برای آموزش زبان دانمارکی در دانمارک) در نظر گرفته شده است دو سال می باشد. البته شخص به طور میانگین می تواند در مدت یک سال و سه ماه زبان دانمارکی را بیاموزد. سطح مورد نیاز زبان دانمارکی برای یک پزشک جهت معادل سازی مدارک او در دانمارک سطح 3 یا DANSK3 میباشد. سطح زبان 3 دانمارکی سطحی هست که شخص می تواند به راحتی قادر به صحبت کردن باشد، و ارتباط مورد نیاز را برقرار نماید.

سیستم زبان دانمارکی
لازم به ذکر میباشد که سیلستم زبان آموزی در دانمارک به گونه ای می باشد. برای رسیدن به سطح 3 زبان دانمارکی شخص می بایستی، 5 دوره کلاس یا ماژول (مدول) را طی نماید. دوره های زبان دانمارکی معمولا در مدارس زبان که وابسته به شهرداری هر شهر می باشد برگزار می شود. پزشکان معمولا مدول 1 و مدول 2 و مدول 3 را در مدارس زبان طی می کنند و بعد از آن در کلاس های زبان خاصی که در بیمارستان ها برگزار می شود، شرکت می نمایند. بعد از آموزش زبان دانمارکی شخص می بایستی در آزمونی که از علوم پزشکی برگزار می گردد شرکت نماید. این آزمون به طور معمول در هر سال دو یا سه بار برگزار می گردد. تاریخ های برگزاری امتحانات معمولا در ابتدای سال اعلام می گردد. بسیاری از پزشکان در مورد سطح این امتحان کنجکاو می باشند، که باید گفته شود سطح این امتحان برای پزشکان ایرانی بسیار ساده می باشد و پزشکان ایرانی به سادگی این امتحان را می گذرانند. پس از موفق شدن در امتحان شخص میبایستی دوره 6 ماهه تا یک ساله دروه کارورزی و آموزشی در دانمارک شرکت نمایند. لازم به ذکر می باشد که این دوره در واقع یک دوره کاری محسوب می شود و حقوقی برای پزشکان در نظر گرفته می شود که حقوق نسبتا خوبی می باشد.پس از طی دوره آموزشی پزشکان می توانند مدارک تایید شده پزشکی خود را از اداره بهداشت دانمارک دریافت نمایند و وارد بازار کار دانمارک شوند. یک پزشک در دانمارک می تواند هم در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و هم خصوصی مشغول به کار شود.

شرایط بازار کار پزشکان و دندانپزشکان در دانمارک

مطابق قوانین کشور دانمارک، هفته کاری این کشور اروپایی تا ماکسیمم ۳۷ ساعت در هر هفته می باشد که بین ۵ روز کاری تقسیم می شود. کارمندان و کارگران در کشور دانمارک مطابق قانون کار این کشور ملزم به کار از یکشنبه تا جمعه و بین ۶ صبح تا ۱۸ عصر می باشند. این شرایط کاری درباره پزشکان و دندانپزشکان این کشور نیز صدق می کند. جالب است بدانید که در دانمارک به عنوان یک کشور مرفه بسیار توسعه یافته، تفاوت بین حداقل و حداکثر میانگین درآمدی بسیار ناچیز است. بر اساس آمارهای اداره کار دانمارک در سال ۲۰۱۹، میانگین درآمدی در شهر کپنهاگ در حدود ۳۱۶۳$ (دلار) پس از کسر مالیاتی و تقریبا ۲۰۹۰۰ DKK (کرون دانمارک) است. اما میانگین درآمد پزشکان و دندانپزشکان در این کشور بسیار بالاتر از این نرخ درآمدی و متغییر بین ۸۵۱,۸۶۹ DKK و ۱,۶۳۱,۸۹۴ DKK (کرون دانمارک) می باشد. که یک درآمد فوق العاده و ایده آل محسوب می شود. این شرایط کاری، وضعیت درآمدی و نیز نرخ بسیار پایین بیکاری در دانمارک همه و همه گویای بازار کار بسیار مطلوب پزشکی برای متقاضیان خارجی می باشد.

کار پزشکان متخصص در دانمارک
خوشبختانه دانمارک بر خلاف کشورهای انگلیسی زبان بسیاری از رشته های تخصصی پزشکان ایرانی را قبول دارد و پزشکان متخصص نیز می توانند از این فرصت ایجاد شده استفاده نمایند. مراحل معادل سازی مدارک پزشکان متخصص در دانمارک نیز مانند پزشکان عمومی می باشد. ولی با این تفاوت که برای به تایید رساندن مدارک تخصصی معمولا دوره های کارورزی طولانی تر و گاها با امتحانی نیز به همراه می باشد. دوره های کاروزی برای پزشکان متخصص در دانمارک معمولا 12 تا 18 ماه می باشد که البته با رشته تخصصی یک پزشک می تواند متفاوت باشد.

شرایط فرزندان شما در دانمارک
فرزندان شما می توانند از مزایای بیمه سلامت به صورت کامل بهره مند گردد و هزینه های تحصیل ایشان رایگان خواهد بود. در واقع ایشان در ابتدا با حضور در دوره های سازگار پذیری و پس از یادگیری زبان دانمارکی وارد مقطع تحصیلی مورد نظر خود خواهند شد .اگر ویزای شما برای مدت بالای یک سال صادر شود، شما و همسرتان نیز از بیمه کامل بهره مند خواهید بود. توجه داشته باشید که مدت اعتبار اغلب ویزاهای صادر شده برای این منظور بالای یک سال هستند .ما با داشتن تسلط کامل بر روند قانونی اخذ ویزای اقامت دانمارک، می توانیم پزشکان و دندان پزشکان و پرستاران محترم را در کسب ویزای اقامت در کوتاه ترین زمان ممکن یاری نماییم.

 مهاجرت پرستاران به دانمارک

در این مطلب در خصوص مهاجرت پرستاران به دانمارک مطالبی را برای راهنمایی این دسته از متقاضیان تقدیم داشته ایم .علاوه بر این، دانمارک برای مهاجران کاملا باز است. در واقع اقدامات قابل توجهی را برای جذب مهاجران ماهر از نقاط مختلف کشور انجام داده است. برای افزایش جریان مهاجرین به دانمارک، کشور زمان روند ویزا را برای گرین کارت دانمارک را کاهش داده است .یکی دیگر از عوامل مهم این است که فرصت های شغلی برای مهاجرت به دانمارک فراوان است. زیرا اکثر جمعیت بومی نزدیک به سن بازنشستگی از مشاغل خود هستند و نرخ تولد دانمارک برای تولید متخصصان مورد نیاز ماهر کافی نیست.

بررسی شرایط مهاجرت پرستاران به دانمارک
دانمارک اغلب به عنوان یک کشور بسیار محبوب، با امکانات بسیار عالی در مقایسه با بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان برای مهاجرین شناخته شده است. نظام سلامت، رفاه و آموزش کشور به مراتب بهتر از هر کشور دیگری است .برای مهاجرت پرستاران به دانمارک و کار کردن به عنوان یک پرستار خارجی در دانمارک باید یک مجوز دانمارکی داشته باشید. می توانید اطلاعات و فرم های درخواست را در اداره بهداشت و درمان دانمارک http://www.sst.dk پیدا کنید. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مجوز مهاجرت پرستاران به دانمارک برای شما صادر می شود یا خیر، در اسرع وقت پس از دریافت تمام اسناد لازم، گرفته خواهد شد. به طور معمول می توانید انتظار داشته باشید که ظرف مدت سه ماه از اداره ایمنی و بیماری دانمارک جواب خود را دریافت کنید.

آزمون زبان برای اشتغال در دانمارک
متقاضیان باید در آزمون زبان Prøve i dans  3 ( آزمون ۳ دانمارکی ) شرکت کنند و حداقل امتیاز ۷، ۷ از ۱۰ را بدست آورند. آزمون زبان در ماه می تا ژوئن و ماه نوامبر تا دسامبر برگزار می شود. شما می توانید امتحان را در از مراکز مختلف زبان در دانمارک انجام دهید .البته قبل از درخواست مهاجرت پرستاران به دانمارک و ارسال مدارک تحصیلی خود می توانید آزمون زبان را انجام دهید. با این حال، باید آزمون زبان را کمتر از ۱۲ ماه قبل گذرانده باشید. مگر اینکه ثابت کنید که در دوره زمانی پس از گذراندن آزمون زبان، دائما در دانمارک اقامت داشته اید.زمانی که در آزمون زبان با نمرات مورد پذیرش موفق شدید، می توانید به منظور اهداف آموزشی (evaluationeringsansaettelse ) کار کنید. این استخدام به منظور ارزیابی مهارت های بالینی و مهارت های ارتباطی متقاضی است. پس از گذراندن آزمون زبان دانمارکی، کمتر از ۱۲ ماه بعد از آزمون زبان باید به این منظور مشغول به کار شوید .

رضایت کاری پرستاران در دانمارک
از شرایط خوب مهاجرت پرستاران به دانمارک این که پرستاران شش هفته در سال می توانند مرخصی بگیرند. پرستاری شغلی است که بسیار آسان نیست و فشار زیادی وجود دارد که همراه با موقعیت است و دانمارک ها این را درک می کنند.فراتر از روزهای مرخصی، مدیران بیمارستان در مورد زندگی شخصی نیز درک بسیار بالایی دارند. آنها اغلب به اهمیت زمان کارکنان خود در خارج از بیمارستان توجه می کنند و براساس برنامه های شخصی آن ها برنامه ریزی می کنند. در بسیاری از کشورها مانند آمریکا، پرستاران و پزشکان مسئول تمیز کردن و نگهداری یونیفرم های شخصی خود هستند. در دانمارک ایده آوردن لباس هایی که در معرض باکتری ها و مسمومیت ها در خارج از یک محیط استریل قرار دارند، ناخوشایند است. تمام یونیفرم ها در بیمارستان تمیز شسته و استریل می شوند .کارکنان لباس خود را تحویل می دهند و لباس های استریل شده را در محل کار خود دریافت می کنند. نه تنها این برای جامعه ایمن تر است، بلکه باعث می شود که متخصصان پزشکی نیز نگران نباشند که هر روز لباس تمیز داشته باشند.

خدمات مهاجرت به دانمارک
جدا از آلمان، دانمارک تنها کشور اروپایی است که مهاجران واجد شرایط از کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین و غیره را قبول می کند. اگر قصد اقامت در اروپا را دارید، دانمارک همچون دروازه ای این مسیر را میسر ساخته است.اخذ گرین کارت دانمارک رویای بسیاری از مهاجران است. محیط کسب و کار پر جنب و جوش و زندگی حرفه ای متعادل باعث شده است که دانمارک یک مقصد مطلوب برای نیروهای متخصص مورد نیاز دانمارک باشد.

خدمات ما برای مهاجرت پرستاران به دانمارک
شرکت ما همچنان به گسترش حضور و نفوذ بین المللی خود برای برآورده ساختن نیازهای قانونی مشتریان خود در سراسر جهان، به ویژه در بازارهای تجاری نوظهور و یا رشد بالا تلاش می نماید.خدمات و مشاوره ما با بالاترین استانداردها از طریق کارشناسانی که از لحاظ قانونی مجرب اند و تخصص خاص در قوانین مهاجرت بسیاری از کشورهای جهان دارند، ارائه داده می شود. همین امر به ما یک مزیت منحصر برای برآورده ساخت نیازهای مهاجرتی و کمک به رسیدن اهداف شما می دهد.

جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص شرایط مهاجرت به دانمارک با ما در تماس باشید.

11 882 882 – 021