مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی از هدف های بسیاری از افرادی است که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند و ویزای تحصيلی، سندي است كه از سوي اداره مهاجرت كانادا صادر شده و بنابر آن دانشجو مي تواند در مدت محدود و معمولا در دانشكده اي مشخص يا رشته تحصیلی معینی در كانادا اقامت داشته باشد. اداره مهاجرت كانادا معمولا پس از دريافت پذيرش دانشگاه و احراز توانايي دانشجو جهت تامين هزينه هاي زندگي و شهريه دانشگاه ویزای تحصيل را صادر مي كند. در برخي موارد اداره مهاجرت متقاضي را به گذراندن آزمايشهاي پزشكي و تهيه سوء پیشینه از پليس ملزم مي سازد. این کشور از شرایط تحصیلی بسیار خوبی بهره مند می باشد و در میان کشور های دیگر از تعداد زیادی دانشگاه های معتبر برخوردار هستند. اما برای تحصیل در کشور کانادا شما نیازمند  دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید. به همین دلیل باید از چگونگی مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا اطلاعاتی دریافت نمایید.

کانادا

کانادا کشوری در قاره ی امریکا و در شمال این قاره قرار گرفته است و جمعیتی نزدیک به ۳۶ میلیون نفر دارد. مساحت این کشور بالغ بر ۹ میلیون کیلومتر مربع است که از این نظر بعد از کشور روسیه دومین کشور پهناور جهان نام دارد. کانادا از ۱۰ ایالت و ۳ قلمرو تشکیل شد است. کانادا از ۳ طرف با دریا محصور شده است و تنها از جنوب با کشور آمریکا مرز مشترک دارد. پایتخت کانادا اتاوا است و بزرگترین شهر کانادا تورنتو می باشد. به دلیل آب وهوای این کشور همه ی جمعیت این کشور در جنوب کانادا و در ۲۰۰ کیلومتری با مرز آمریکا سکونت دارند. شهر های پرجمعیت کانادا به ترتیب تورنتو، موترال و ونکور هستند. زبان رسمی درکانادا اول انگلیسی و دوم فرانسوی است و واحد پول این کشور دلار کانادا می باشد. مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل از مدارس تا دانشگاه در کانادا امکان پذیر است و با توجه به سطح بالای آموزش و رفاه متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا به این کشور سفر می کنند.

ویزای تحصیلی کانادا

در متن زیر شما را با چگونگی دریافت ویزا آشنا خواهیم کرد.اگر برای دوره های تحصیلی بیش از۶ ماه قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید و شهروند کشور هایی هستید که نیاز به دانستن مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا دارید، امکان درخواست ویزای تحصیلی کانادا پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا وجود خواهد داشت. نامه پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم باید از موسساتی گرفته شود که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آنها را قبول داشته باشد.

 

ویزای کانادا

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌ کانادا

برخلاف تحصیل در استرالیا یا تحصیل در آمریکا در کانادا، کودکان‌ از 3 تا 6 سالگی‌ در مهد کودک‌ها و دوران‌ آمادگی، تحت‌ تعلیم‌ و تربیت‌ قرار می‌گیرند. شروع‌ دوره‌ ابتدایی‌ (Elementary School) از 6 سالگی‌ است. در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم‌( (Grades 1 to 6 و در استان‌های‌ دیگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ (Grades 1 to 7) را دوره‌ ابتدایی‌ می‌دانند. دوره‌ دبیرستان‌ (Secondary School) چهار سال‌ است‌. (Grades 8 to 12) نظام‌ تحصیلی‌ پیش‌ دانشگاهی‌ در این‌ کشور به‌ گونه‌ای‌ است‌ که‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ حدود 12 سال‌ تحصیل‌ می‌کنند.

البته‌ در استان‌ اونتاریو برای‌ اخذ دیپلم‌ دبیرستان‌ باید 13 سال‌ درس‌ بخوانند و دانش‌آموزان‌ شش سال‌ درس‌ به‌ نام‌دروس‌ علمی‌ اونتاریو (Ontario Academic Credits) OAC را نیز در سال‌ سیزدهم‌ می‌گذرانند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

تصمیم برای انتخاب کشور مناسب با هدف ادامه تحصیل همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دانش‌آموزان و یا دانشجویان بوده‌است. اگرچه برخی کشورها همچون آمریکا و انگلیس مقاصدی سنتی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شوند اما کشور کانادا نیز طی چند سال گذشته با استقبال فزاینده طالبان علم و دانش از سرتاسر جهان مواجه شده‌است. یکی دیگر از مزیت های ویزای تحصیلی کانادا این است که قطعا فرد بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شده و استخدام خواهد شد و به درامد میرسد.

حتی فرد در زمان تحصیل با توجه به داشتن حق کار در هفته ای بیست ساعت قطعا به در امد نسبی خواهد رسید. و یکی دیگر ای مزیت ها زبان رسمی این کشور میباشد که زبان انگلیسی است.کشوری با نظام آموزشی دو زبانه (انگلیسی- فرانسه) در کنار بهره‌مندی از بالاترین استانداردهای آموزشی و تحقیقاتی روز دنیا به یکی از ۵ مقصد اصلی دانشجویان و دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا تبدیل شده است و از مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا ، شما باید ابتدا از سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) وقت قبلی گرفته و مدارک خود را به همراه حضور موفقیت آمیز در یک مصاحبه ارائه دهید. سایر مدارکی که برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه دهید شامل مدارک زیر است:

 1. نامه ی اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از مراکز معتبر آموزشی در کشور کانادا
 2. ارائه ی برنامه ی تحصیلی
 3. اسکن از صفحات جدید ترین پاسپورتی که دارید. که به این منظور لازم است تمامی صفحات مهر خورده و صفحه ی اول را اسکن نمایید.
 4. اسکن از صفحات پاسپورت قبلی شما در صورت وجود
 5. ارائه ی اسکن از مدارک شناسایی که باید به صورت ترجمه شده باشد. در صورتی که متاهل بوده و قصد همراهی افراد خانواده را نیز با خود دارید می بایست اسکن از صفحه ی شناسنامه ی همراهان را نیز ارائه دهید.
 6. عکس در فرمت عکس پاسپورت
 7. ارائه ی فرم تمکن مالی
 8. اسناد نشان دهنده ی دارایی موجود
 9. فرم درخواست ویزا
 10. پرداخت هزینه های مربوطه برای دریافت ویزای تحصیلی

مزاياى ويزاى دانشجويى كانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا علاوه بر مزاياى ویزای تحصيلى کانادا ، مجوز تحصيل تا پايان تحصيلات معتبر بوده و نگرانى بابت وضعيت مهاجرت نخواهد داشت و پس از ٢ سال متوالى تحصيل در كانادا مى توانيد براى اقامت دائم و زندگى در كانادا اقدام نماييد. بعد از ٢ سال تحصيل بر اساس سهميه استانى قادر به گرفتن اقامت هستيد، ولى اگر سهميه اى نباشد با داشتن يک سال سابقه كار متقاضى مى تواند براى اقامت درخواست دهد.

دانشجويانى كه داراى ويزاى دانشجويى با اعتبار بيش از ٦ ماه در كانادا هستند، مى توانند به مدت ٢٠ ساعت در هفته و در طى زمان هاى تعطيلى به صورت فول تايم و بدون نياز به ويزاى كار مشغول به كار شوند.پس از به پايان رسيدن ويزاى دانشجويى ، به دانشجو فرصت ٩٠ روزه ترک خاک كانادا داده مى شود. به شرط اينكه دانشجو تقاضاى ويزاى تحصیلی کانادا كار بدهد مى تواند در كانادا بماند. دانشجو پس از إتمام تحصيل بسته به زمان تحصيلش مى تواند براى پيدا كردن شغل مناسب ويزاى خود را تمديد كند.

هزینه های مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارد می بایست بتواند هزینه های تحصیلی برای یک سال تحصیلی در این کشور را فراهم کنند. به طور مثال در صورتی که هزینه ی سالانه ی تحصیلی در کشور کانادا حدودا 15000 دلار می باشد فرد می بایست این هزینه را به همراه هزینه های مربوط به زندگی در کانادا را برای یک سال اول از طریق حساب بانکی و یا اسپانسر به سفارت به اثبات برساند. این موضوع و اثبات تمکن مالی برای تحصیل در کانادا بسیار مهم است و در صورتی ک فرد نتواند آن را به اثبات برساند ممکن است افیسر درخواست او را مردود نماید.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا و جواب مربوط به دریافت ویزای تحصیلی ممکن است مثبت یا منفی باشد این جواب 9 هفته پس از انگشت نگاری شما در سفارت ارسال خواهد شد. در صورتی که درخواست فرد با موفقیت مواجه شود وی می تواند از طریق سفارت موجود در کانادا پاسپورت خود را تحویل داده تا مهر شد اما در صورت ریجکت شدن آن نامه ای مبنی بر دلیل ریجکت به شما ارسال می شود که معمولا دلایل آن به شرح زیر است:

 1. منبع مالی شما کافی نبوده است.
 2. هدف شما از تحصیل و یا دلیل بازگشت شما به کشور خود کافی نبوده است.
 3. دوره ی تحصیلی مورد نظر
 4. اشکال در فرم و یا بستن فایل ویزا
 5. برنامه تحصیلی نامناسب

دلایل ریجکتی و رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

شاید ویزای شما بنا به نظر آفیسر رد شده باشد و تنها در نامه رد شدن ویزای شما ذکر شده که هدف شما از آمدن به کانادا واضح نیست و یا از نظر افسر مهاجرت این هدف درست نیست.
یا اینکه ممکن است ویزای شما بر اساس نقص در ارائه مدارک مدارک مورد نیازی که به آفیسر تحویل داده اید، رد شده است.
یا اینکه در توضیحاتی که درباره هدف از تحصیل تان در کانادا ، در Study plan خود ارائه نموده اید ممکن است کافی نبوده باشد و نتوانسته اید آفیسر مهاجرت را متقاعد بکنید که شما هدف درستی از تحصیل در کانادا دارید و با دید درستی در این مسیر قدم گذاشته اید و سوابق تحصیلیتان با سوابق کاری یا تحصیلی گذشته شما خوانایی دارد و برنامه مشخصی دارید از اینکه بعد از فارغ التحصیلی از کانادا ، زمانی که به کشور خودتان بازگشتید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و چه تاثیر مثبتی در آینده شما خواهد گذاشت.
به طور کلی نمی توان گفت کسی که یک بار یا دو بار ویزای تحصیلی او رد شده باشد، امکان اقدام مجدد ندارد. اگر شما مدارک درستی ارائه کرده اید و دلایل خوبی برای تحصیل در کانادا دارید و مدرک صوری یا جعلی ارائه نشده و دروغی به آفیسر گفته نشده و همه چیز بر پایه صداقت پیش رفته است، قطعا اگر پرونده شما بی دلیل رد شده باشد، این امکان وجود دارد که مجدد اقدام کنید و شانس دریافت ویزای تحصیلی را یک بار دیگر امتحان کنید.

یک نکته مهم این است که اخیرا سختگیری برای اعطا ویزای تحصیلی از سوی اداره مهاجرت کانادا بیشتر شده است و یکی از دلایل آن می تواند این باشد که بسیاری از کسانی که به صورت موقت برای ویزا های توریستی و یا تحصیلی اقدام کردند و به کانادا آمدند یا نوع اقامت خود را تغییر داده اند و یا اینکه درخواست پناهندگی در کانادا داده اند.

در نهایت کسانی که شرایط خوبی دارند، از لحاظ سنی گپ تحصیلی و سوابق تحصیلی و کاری خوبی دارند تا بتوانند در کانادا تحصیل کنند، و همینطور سطح زبان خوبی را دارند، این افراد قطعا شانس خوبی خواهند داشت که بتوانند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند حتی در صورتی که ویزا های قبلی آن ها بی دلیل رد شده باشد.

تماس بگیرید