مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

وقتی صحبت از مهاجرت و تحصیل در کشور آلمان به میان می‌آید، سوال‌های بسیاری به ذهن افراد خطور می‌کند.

 • مردمِ کشور آلمان به چه زبانی صحبت می‌کنند؟
 • آیا سطح زبانِ من برای تحصیل در آلمان کافی است؟
 • آیا مدرک زبان آلمانی برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز است؟
 • کدام یک از آزمون های زبان آلمانی معتبرند؟
 • و درنهایت اینکه آیا من توانایی برقراری ارتباط با مردم کشور آلمان را دارم؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی زبان مورد نیاز برای تحصیل در کشور آلمان و آزمون‌‌های زبان آلمانی بپردازیم.

زبان رسمی کشور آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است و حدود 95% مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار(بالا) و زبان آلمانی پایین است. آلمانی بالا بیشتر در جنوب آلمان، اتریش، سوئیس و شمال ایتالیا شنیده می‌شود. این درحالی است که مردم شمال آلمان و شرق هلند به زبان آلمانی پایین صحبت می‌کنند. زبان تلویزیون‌های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، زبان آلمانی بالا است. در آلمان علاوه بر زبان آلمانی، زبان‌های اقلیت مثل دانمارکی، فریسی، رومی و سوربی نیز توسط جمعیت کمی استفاده می‌شوند.

با توجه به توضیحات داده شده اگر مقصد نهایی شما کشور آلمان است مسلط بودن شما به زبان انگلیسی کافی نیست. اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید لازم است کمی برای یادگیری زبان آلمانی وقت صرف کنید. یکی از مهمترین تکنیک‌های مهاجرت یادگیری زبانِ کشور مقصد است. حتی اگر برای تحصیل در کشوری نیاز به مدرک زبانِ کشورِ مقصد ندارید، حتما کمی از زبان آنها را بیاموزید. زبان برای ارتباط با مردم بسیار مهم است. علاقمندی شما به زبان یک کشور و تلاش شما برای یادگیری این زبان همیشه از سمت مردم قابل ستایش است. این اشتیاق شما برای آنها دلیل محکمی است تا شما را به جمع خود اضافه کنند.

 

تحصیل در آلمان

مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در آلمان

دولت آلمان همیشه قصد ترویج و تاکید بر زبان آلمانی را داشته است. به همین دلیل سیستم آموزشی این کشور بر این اساس بنا شده است. اغلبِ رشته های تحصیلی در در کشور آلمان و در مقطع لیسانس به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. دوره کارشناسی در کشور آلمان حداقل ۳ سال بوده و همانطور که اشاره شد، این دوره عموما به زبان آلمانی است. تنها در برخی از رشته‌ها، این دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برای پذیرش در این دوره نیاز است که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید.  همین طور به یاد داشته باشید که ریز نمرات هر دو مقطع را هم ارائه دهید. در مقطع لیسانس دانشجو علاوه بر دانشِ تئوری، مهارت های عملی را هم می‌آموزد. به این ترتیب در رشته تخصصی خود آموزش های لازم را دریافت می‌کند.

بنابر توضیحات داده شده، ارائه مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان الزامی است. سطح زبان موردنیاز، با توجه به هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. برای مثال، سطح زبان B1 از موسسات زبان آلمانی معتبر، توسط اکثر دانشگاه های آلمان مورد قبول است.

مدرک زبان برای تحصیل ارشد در آلمان

با گذشت زمان و بیشتر شدن رشته‌های متنوع به زبان انگلیسی راه برای کسانی که در مقطع ارشد قصد ادامه ی تحصیل در کشور آلمان را دارند آسان‌تر می‌شود. معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان 2 سال (4 ترم) است که البته باتوجه به رشته تحصیلی متقاضی ممکن است کمی متفاوت باشد. دانشجو ارشد در طول این دوره، 120 واحد پاس می‌کند، که از این تعداد، 90 واحد مربوط به دروس آموزشی دوره و 30 واحد مربوط به پایان نامه دانشجو است. رشته‌های تحصیلی در این مقطع بسیار متنوع هستند اما نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که دانشجو نمی‌تواند در رشته‌ای غیرمرتبط با رشته ی تحصیلی خود تحصیل کند.

همانطور که در مقاله های قبلی اشاره شد، ادامه تحصیل در مقطع ارشد و در کشور آلمان رایگان است. این دوره هم به زبان انگلیسی و هم آلمانی ارائه می‌شود. برای اخذ پذیرش در این مقطع باید مدرک زبان B2 آلمانی، آیلتس  6/5 و یا حداقل تافل 80 ارائه دهید. توصیه می‌شود که حتی اگر تحصیل شما به زبان انگلیسی است، بهتر است زبان آلمانی را نیز فرا گرفته باشید. این امر برای یافتن کار و ارتباط برقرار کردن با مردم این کشور بسیار کمک کننده خواهد بود.

مدرک زبان برای تحصیل دکترا در آلمان

بسیاری از دانشجویان دکتری علاقمند به ادامه تحصیل در این کشور هستند. دانشگاه های آلمان دوره های متفاوتی از دکتری را ارائه می دهند. سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) برای جستجوی برنامه دکتری برای دانشجویان علاقمند به این دوره بسیار مفید است. طول دوره دکترا در کشور آلمان معمولا بین 3 تا 4 سال متفاوت است. دانشجو می‌تواند در این دوره هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کند. واضح است که دانشجو برای گذراندن تحصیل در این مقطع با توجه به زبانِ انتخابی نیازمند ارائه مدرک می‌باشد. مثلا اگر بخواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند بایستی مدرک آیلتس یا تافل داشته باشد.

نکته ی مهمی که اغلب برای متقاضیان دکترا اولویت دارد، همراه کردنِ خانواده است. این افراد می‌توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را با فاصله با خود همراه کنند. متاسفانه امکان ورود به صورت همزمان این افراد به کشور آلمان وجود ندارد. همراه این افراد با فاصله ی 6 تا 12 ماه امکان پذیر است. دانشجو پس از رسیدن به خاک آلمان باید برای همراهان خود اقدام کند. شخصی که به عنوان همراه در آلمان حضور دارد حق کار کردن ندارد. اما امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود دارد. داشتن مدرک زبان A2 آلمانی برای این افراد توصیه می‌شود. اگر قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارید باید رزومه قوی داشته باشید. مدرک زبان، معدل بالای 17 و داشتن مقالات ISI بسیار اهمیت دارد.

در ادامه به معرفی مهمترین مدرک‌های زبان آلمانی می‌پردازیم:

آزمون های زبان آلمانی

مدرک زبان آزمون‌های گوته

مدرک زبان آلمانی گوته یا Goethe یکی از شناخته‌ شده‌ترین مدارک زبان آلمانی است. این آزمون‌ها با سطوح مرجع مشترک اروپایی (GER) تطابق دارند. آزمون گوته در ۶ سطح از A1 برای زبان آموزانِ مبتدی تا C2 برای افرادی با سطح پیشرفته برگزار می‌شوند. آزمون سطوح A1، A2 و B1 در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان ارائه می‌گردد.

سطح A1:

آزمون این سطح در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان برگزار می‌شود. گذراندن این سطح نشان می‌دهد که فرد می‌تواند با کسی که به آرامی و واضح صحبت می‌کند، ارتباط برقرار کند. همچنین می‌تواند جملات ساده و عبارات متداول و روزمره و آشنا را درک و استفاده می‌کند.

سطح A2:

آزمون این سطح نیز در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان برگزار می‌شود. گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد دانش مقدماتی از زبان آلمانی را دارد. می‌تواند جملات و عبارات متداول مربوط به موقعیت‌های روزمره را درک و استفاده کند. منظور خود را در موقعیت‌های ساده و عادی، برساند. و پیش‌زمینه و تحصیلات خود و مطالب مربوط به نیازهای فوری خود را به شکلی ساده توضیح دهد.

سطحB1:

آزمون این سطح نیز در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان برگزار می‌شود. گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد نکات اصلی اطلاعات در گفت‌ و گو ها و متون مربوط به موضوعات روزمره را درک می‌کند. و می‌تواند از پسِ موقعیت‌هایی که معمولاً برای یک فرد در سفر به کشورهای آلمانی زبان پیش می‌آید، برآید.

سطح B2:

گذراندن این آزمون مدرک مناسبی برای ورود به دانشگاه‌های آلمانی زبان است. و نشان‌دهنده مهارت بالای زبان آلمانی برای کار است. فرد در این سطح، محتوای اصلی متون پیچیده و نیز بحث‌های فنی در حوزه تخصصی خود را درک می‌کند. او قادر است به طور روان گفت‌وگو و نظر خود را به خوبی و با جزئیات بیان کند.

سطح C1:

این آزمون نیز برای بزرگسالان برگزار می‌شود. گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد توانایی درک متون سخت و طولانی را دارد. و می‌تواند منظور خود را در موضوعات پیچیده به شکلی روان برساند.

سطح C2:

این بالاترین سطح آزمون است که برای بزرگسالان برگزار می‌شود. گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد قادر است هر مطلبی که به زبان آلمانی می‌خواند یا می‌شنود را درک کند. او می‌تواند با بیانی دقیق و روان در مورد موضوعات پیچیده بحث کند. مدرک آن نه تنها برای تحصیل و تحقیق، بلکه برای تدریس در آلمان نیز قابل قبول است.

مدرک زبان آزمون GOETHE – TEST PRO

این آزمون نیز توسط گوته برگزار می‌شود. هدف اصلی آن کسانی‌ است که قصد راه اندازی کار در کشور آلمان را دارند. این آزمون، تست زبان بیزنس است. مدت زمان آن 60 تا 90 دقیقه است و آزمونی بسیار هوشمند می‌باشد. تمام شرکت‌کنندگان آزمون را در یک سطح آغاز می‌کنند، اما با گذشت زمان، سؤال بعدی برمبنای پاسخ قبلی انتخاب می‌شود. سطح دشواری به طور خودکار با مهارت زبان شرکت‌کننده تنظیم می‌شود. به این ترتیب امکان رد شدن در آزمون وجود ندارد. نتایج آزمون و سطح زبان شرکت کننده بلافاصله پس از پایان آزمون در اختیار او قرار می‌گیرد.

مدرک زبان آزمون TestDaf

این آزمون یکی از معتبرترین مدارک زبان آلمانی برای پذیرش و تحصیل در آلمان است. TestDaF یا Test Deutsch als Fremdsprache به معنی «آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی» است. این آزمون برای ارزیابی دانشجویانی است که قصد تحصیل در آلمان را دارند. همچنین اساتید و پژوهشگرانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان مشغول به کار شوند، در این آزمون شرکت می‌کنند. این آزمون به صورت متمرکز در مؤسسه TestDaF واقع در شهر هاگن آلمان طراحی و تصحیح می‌شود.

آزمون تست داف TestDaF به 4 بخش تقسیم می‌شود:

 • مهارت درک مطلب: شامل 3 متن خواندنی و 30 سؤال که برای پاسخ دادن به آنها 30 دقیقه زمان دارید.
 • مهارت شنیداری: شامل 3 متن شنیداری و 25 سؤال که برای پاسخ دادن به آنها حدود 40 دقیقه زمان دارید.
 • مهارت نوشتن: در این بخش، برای نوشتن یک متن 60 دقیقه زمان دارید.
 • مهارت صحبت کردن: در این بخش، 7 موقعیت دانشگاهی با سختی متفاوت برای شما مطرح می‌شود. و توانایی صحبت کردن شما به زبان آلمانی در این موقعیت‌ها ارزیابی می‌شود. زمان این بخش 30 دقیقه است.

نتایج آزمون تست داف TestDaf به سطح‌های زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • سطح 3 (TDN 3)
 • سطح 4 (TDN 4)
 • سطح 5 (TDN 5)

این دسته‌بندی معادل سطح B2 تا C1  مربوط به چارچوب اروپایی مرجع مشترک برای زبان‌ها (CEFR) است. کسب نمره TDN 4 در تمام بخش‌های آزمون، مجوز ورود به تمام دانشگاه‌های آلمان را به شما خواهد داد.

مدرک زبان آزمون DSH

مدرک زبان آلمانی DSH یکی دیگر از معتبرترین مدارک زبان آلمانی است. این آزمون برای ورود به دانشگاه است که توسط دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود. و مشخص می‌کند آیا شرکت‌کننده توانایی تحصیل به زبان آلمانی را دارد یا خیر. آزمون دارای دو بخش کتبی و شفاهی است. دانشجویان می‌توانند در آزمون کتبی از یک واژه‌نامه آلمانی-آلمانی استفاده کنند. در صورت عدم موفقیت در آزمون، زبان آموز می‌تواند یک بار دیگر برای گذراندن آزمون تلاش کند. مقیاس نمره DSH بین 3-1 است که 3 بالاترین نمره ممکن می‌باشد. جزئیات درصد کسب ‌شده در هر بخش در گواهی‌نامه آورده می‌شود.

سطح مهارت طبق چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها (CEFR):

 • DSH 1 (بیش از %57): سطح B2
 • DSH 2 (بیش از %67): سطح C1
 • DSH 3 (بیش از %82): سطح C2

آزمون کتبی از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • مهارت درک شنیداری (20% کل آزمون)
 • مهارت درک مطلب (20% کل آزمون)
 • مهارت درک مطالب علمی (10% کل آزمون)
 • مهارت نوشتن (20% کل آزمون)
 • آزمون شفاهی (30% کل آزمون) که برای ارزیابی توانایی صحبت به زبان آلمانی است، حدود 20 دقیقه زمان می‌برد.

مدرک زبان آزمون Telc

این آزمون بر پایه CEFR مربوط به شورای اروپا می‌باشد. برای سنجش 10زبان رایج در اروپا از جمله زبان آلمانی، برگزار می‌شود.

آزمون های دیگر

در مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در برخی دانشگاه‌های آلمان، نام آزمون TestAS به چشم می‌خورد.  TestAS یک آزمون علمی است که برای تشخیص صلاحیت داوطلبان بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، برگزار می‌شود. این آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. البته در بعضی موارد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، ارائه کارنامه آن لازم است. سایر آزمون های زبان آلمانی نیز وجود دارند که متقاضیان خاص یا کاربرد خاصی دارند. آزمون هایی مانند: OSD, KSD, ZOP و GSD.

 

اگر درمورد آزمون‌های زبان آلمانی سوالی دارید حتما با کارشناسان موسسه لیگال اپلای در تماس باشید. همکاران ما در لیگال اپلای به صورت تخصصی شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنند.