شهریه دانشگاه در آلمان

شهریه دانشگاه در آلمان

شهریه دانشگاه در آلمان

آلمان به عنوان پر طرفدارترین مقصد برای افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های خوب دنیا هستند شناخته شده که بزرگترین عامل آن رایگان بودن تحصیل در آلمان می باشد. البته دانشگاه های کشور آلمان به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم  می شوند. میزان شهریه دانشگاه در آلمان بسته به دانشگاه متفاوت است و در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

دانشگاه های دولتی آلمان به دلیل شهریه های پایینی که دارد (میانگین 300 یورو در ترم ان هم بابت ثبت نام) مورد استقبال اکثر افراد بوده و هست. هزینه ی زندگی دانشجویی در کشور آلمان به طور میانگین 500 یورو در ماه می باشد که قسمت عمده ی آن به اجاره خانه در آلمان اختصاص می یابد.

کار دانشجویی در آلمان

البته کار دانشجویی در دانشگاه در طول تحصیل کاملا قانونی است و می تواند بخشی اعظمی از هزینه ها را پوشش دهد. حقوق کار دانشجویی در آلمان از 8 تا 10 یورو در ساعت می باشد. حق کار در کشور آلمان در مقطع لیسانس 10 تا 20 ساعت، در مقطع ارشد 20 تا 30 ساعت و در مقطع دکتری 30 تا 40 ساعت می باشد. لازمه داشتن کار مسلط بودن به زبان آلمانی است. اگر درس شما بعد از ترم های تعین شده به پایان نرسد، بعد 4 ترم از زمان معین شده برای طول تحصیل، شهریه دانشگاه را باید پرادخت کنید که به طور میانگین 500 یورو برای هر ترم می باشد.

دانشگاه های خصوصی بر خلاف دانشگاه های دولتی آلمان شهریه های بالایی دارد ( به طور میانگین 10000 یورو ) و چندان مورد استقبال دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور آلمان نمی باشد اما این را باید در نظر داشت که دانشگاه های خصوصی آلمان نیز از سطح علمی بالایی برخوردارند. تجربه ی زندگی در آلمان این موقعیت را ایجاد می کند که بتوانید در محیطی پویا و پیشرفته استعداد های خود را شناخته و تقویت کنید.

هزینه ی تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل فقط به شهریه دانشگاه در آلمان محدود نمی شود و هزینه های جانبی هم دارد مانند هزینه کتاب و هزینه حمل و نقل و … . پیشنهاد گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای به شما عزیزان این است که، اگر تمایل دارید مبلغ دقیق هزینه ها برای شما مشخص باشد، ابتدا  رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنید. به این ترتیب می توان هزینه ها را با در نظر گرفتن شرایط مربوط به خودتان به صورت دقیق تری تخمین زد. اما اگر رشته و دانشگاه محل تحصیل شما مشخص نباشد باید به اعداد و ارقامی که به صورت معمول در وبسایت ها اعلام می شود اکتفا کنید.

تحصیل رشته های پزشکی در آلمان

تحصیل در انواع رشته های پزشکی و همینطور دندانپزشکی در کشور آلمان دارای اعتباری زیاد در سطح بین المللی می باشد که هزینه ای پایین را نیز شامل می شود و دانشجو می تواند با صرف هزینه ای اندک در این رشته ها، در بهترین دانشگاه های دنیا  مشغول به تحصیل شده و در رشته ی خود متخصص شود. برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته های پزشکی این کشور را دارند، اطلاع از شهریه ی رشته های پزشکی در آلمان، یکی از اطلاعات ضروری و مفید پایه ای، برای تامین پشتوانه مالی جهت پرداخت این هزینه در آینده می باشد.

شهریه ی رشته های پزشکی در آلمان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور چیزی در حدود 3000 تا 20000 یورو در سال می باشد که میزان این مبلغ با توجه به مقطع و رشته ی تحصیلی دانشجو متفاوت خواهد بود.

دسته بندی دانشگاه های آلمان

به طور کلی دو دسته از دانشگاه ها و مراکز علمی در این کشور مشغول به ارائه ی خدمات تحصیلی و آموزشی به دانشجویان می باشند. تحصیل در اغلب دانشگاه های دولتی کشور آلمان به صورت رایگان یا نیمه رایگان می باشد و دانشجو به غیر از هزینه های ثبت نام و اجرایی، پرداخت هزینه ی دیگری تحت عنوان شهریه ی رشته های پزشکی در آلمان را نخواهد داشت.

نکته ای که در رابطه با دانشگاه های خصوصی آلمان  قابل توجه می باشد این است که، علی رغم این که رشته های پزشکی در این دانشگاه ها نیز با قوت زیاد علمی و کیفیت بالای آموزشی مورد تدریس قرار می گیرند، اما هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور در رشته های پزشکی  تقریبا بالاست و دانشجو بایستی خود اقدام به پرداخت شهریه ی این دانشگاه ها کند.

تمکن مالی برای سفارت آلمان

همانطور که می دانید بخشی از هزینه ها مربوط به پروسه ویزا خواهد شد. بنابراین لازم به ذکر است داشتن تمکن مالی برای گرفتن ویزای تحصیلی امری مهم می باشد. این مبلیغ را هم می توان جزو هزینه ها شمرد. اما این مقدار پول کاملا بلوکه می شود و هیچ مبلغی از آن کاسته نمی شود. یعنی مبلغ تمکن مالی برای سفارت آلمان بعنوان امانت هست و تاییدیه ورود شما به کشور آلمان است. شما می توانید بعد از 3 ماه در آلمان از آن استفاده کنید.

بورس‌های تحصیلی در آلمان

موسسه تبادلات آکادمیک آلمان که به نام DAAD  شناخته می‌شود برای دانشجویان آلمانی و بین المللی کمک‌های مالی زندگی و تحصیل رایگان یا با هزینه اندک فراهم می‌کند. بورسیه‌های این موسسه برای تمام سطوح تحصیلی و همچنین دانشگاهیان و پژوهشگران ارائه می‌شود. یکی دیگر از سازمان‌های ارائه دهنده بورسیه، وزارت فدرال آموزش و پژوهش یا BMBF  است که دارای یک سایت اختصاصی برای ارائه اطلاعات در مورد بورس تحصیلی در آلمان است.

بهترین دانشگاه های آلمان

یکی از دلایل غیرقابل انکاری که تقاضا برای مهاجرت به آلمان را زیاد می کند، استانداردهای بالای دانشگاه های کشور آلمان است. فاکتور بعدی که دانشجویان را به سمت تحصیل در آلمان می کشاند، شهریه های تحصیل در این کشور است. این کشور از نظر شهریه دانشگاه یکی از بهترین کشورها برای ادامه ی تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد. که دانشگاه های آن از رنک خوب جهانی برخوردار هستند. تحصیل در این دانشگاه ها یا به صورت رایگان است یا اینکه میزان شهریه ی پرداختی برای دانشجویان داخلی و خارجی به یک میزان می باشد.

یکی از ضروری ترین دانستنی ها برای دانشجوی خارجی که قصد ادامه ی تحصیل در این کشور را دارند، آگاهی از بهترین دانشگاه های آلمان می باشد. برای کسب این آگاهی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه با داشتن 5000 دانشجوی بین المللی بهترین محل تحصیل در رشته های فنی – مهندسی این کشور است که رتبه ی 53 ام دنیا را در شمار بهترین دانشگاه های آلمان به خود اختصاص داده است و با بسیاری از دانشگاه های معروف آسیا و اروپا، همکاری نزدیک و مستمری دارد. مونیخ شهری ثروتمند است که دارای جاذبه‌های بسیاری است. مراکز دیدنی، جشن‌ها (به‌ویژه جشن اکتبر)، امکانات و برنامه‌های فرهنگی باعث شده‌ است تا این شهر را در رتبه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار دهد.

دانشگاه هومبولت برلین

این دانشگاه یکی از برترین مراکز تحقیقاتی در دنیاست که در رده بندی جهانی در رتبه ی 99 دنیا قرار گرفته و قدیمی ترین دانشگاه برلین می باشد که ده درصد از جمعیت دانشجویان آن را خارجی ها تشکیل داده اند. یکی از اصلی ترین جاذبه های این شهر فرصت شغلی بالا در آن می باشد که یکی از اصلی ترین مراکز صنعتی آلمان است. نکته قابل توجه این است که تقریبا قشر بیکار در این شهر حدود صفر می باشد. یکی از مهمترین جاذبه های توریستی و تاریخی این شهر دیوار برلین است. در یک جمله بی شک پیشرفته ترین، به روزترین و پر انرژی ترین شهر آلمان برلین است.

دانشگاه هایدلبرگ

یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های اروپای غربی دانشگاه هایدلبرگ می باشد که دوره های تحصیلی آن اغلب به زبان آلمانی ارائه می شوند و 10 درصد از دانشجویان آن را افرادی که از 130 کشور دنیا برای ادامه تحصیل به آلمان آمده اند، تشکیل می دهند. تحصیل در رشته های علوم پایه در این دانشگاه از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است. از دلایل شهرت جهانی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان انتشار مقاله در ژورنالهای معتبر فارغ التحصیلان و اساتید به نام این دانشگاه است همچنین به دلیل موفقیت های چشمگیر در فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و فقه، 11 دانش آموخته دانشگاه هایدلبرگ موفق به دریافت جایزه نوبل شدند.

دانشگاه بین‌المللی شیلر

یکی از برترین مراکز علمی بین المللی دنیا دانشگاه شیلر می باشد که دارای دو پردیس در آمریکا و آلمان بوده و تمامی دوره ها به زبان انگلیسی در آن تدریس می شوند.  آموزش مبتنی بر کار در دوره های 2 و 4 ساله در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته است. این دانشگاه در رتبه بندی کشور آلمان جایگاه 25 و در رتبه بندی جهانی رتبه 363 را داراست. دانشگاه شیلر یک دانشگاه تحقیقاتی است و بیش از بیست هزار دانشجو در آلن تحصیل می کنند.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان به عنوانِ اولین دانشگاه ایالت بایرن در سال 1472 تاسیس شده است. این دانشگاه ابتدا در شهر اینگولشتات بنا شد (اینگولشتات در 80 کیلومتری شمال مونیخ قرار دارد). اما پس از اِشغال شهر توسط ارتش فرانسه به شهر لاندزهوت و سپس به شهر مونیخ انتقال پیدا کرد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های ممتاز تحقیقاتی اروپا به حساب می آید. قدمت دانشگاه به بیش از 500 سال می رسد. این دانشگاه دارای بیش از 51،000 دانشجو می باشد. حدود 7،800 نفر آنها دانشجویان بین المللی از 125 کشور می باشند.این دانشگاه بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در بین دانشگاه های آلمان به خود اختصاص داده است. تعداد دانشجویان بین المللی معادل 15 درصد کل دانشجویان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان است.

علاوه بر دانشگاه های ذکر شده می توان نام دانشگاه های دیگری مثل فورت وانگن، فرایبورگ و فریه برلین را نیز در شمار بهترین دانشگاه های آلمان قرار داد. اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید به یک نکته حتما توجه کنید. اگر برنامه شما بعد از اتمام تحصیل برگشت به ایران است، حتما قبل از انتخاب دانشگاه به لیست وزارت علوم و اگر از علاقمندانِ رشته پزشکی هستید به لیست وزارت بهداشت مراجعه کنید.

تماس بگیرید