شرط معدل برای اپلای

۸۸۲۸۸۲۰۰ – ۰۲۱ (۱۰خط ویژه)
شرط معدل برای اپلای

شرط معدل برای اپلای در کشورهای مختلف

اگرشما علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستید و قصد مهاجرت تحصیلی را دارید باید به این نکته توجه کنید که معدل شما نقش تعیین کننده ای در فرایند پذیرش دارد. معدل خوب شما می تواند گزینه های پیش روی شما را افزایش دهد و شما قدرت انتخاب داشته باشید . شرط معدل برای اپلای همیشه برای دانشگاه های خارج از کشور مهم بوده است. برهمین اساس، پایین بودن معدل شما هم می تواند تاثیر بسزایی در روند پذیرش شما داشته باشد و گزینه های پذیرش از کالج و  دانشگاه ها را محدود کند. این مسأله باعث کاهش اعتماد بنفس دانشجویان می شود.

مطالبی که در مقاله شرط معدل برای اپلای به آن می پردازیم عبارت است از :

 • آیا معدل ما در روند پذیرش تأثیر دارد ؟
 • شرط معدل در مقاطع تحصیلی مختلف چیست؟
 • آیا با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت؟
 • مدارک مورد نیاز زبان برای تحصیل در خارج از کشور چیست ؟

شرط معدل برای اپلای

شرط معدل برای اپلای اروپا

دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند باید این نکته را بدانند که شرط معدل برای اپلای و اخذ پذیرش در کشور های مختلف متفاوت است و بستگی به مقطع و رشته مورد نظر شما دارد. به عنوان مثال لازم است در رشته پزشکی و زیر شاخه های آن برای دانشگاه های خوب در کشور های پیشرفته معدل بالا ارائه شود، معدل بالای 15 باید باشد، اما اگر معدل شما کمتر از 15 هست جای نگرانی وجود ندارد شما تنها در انتخابتان محدود تر می شوید. لازم به ذکر است که دروس تخصصی نیاز به نمره های بهتری دارند. به طور کلی ریز نمرات و معدل مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد شما تاثیر دارد. بنابراین با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت کافی است رزومه خود را تقویت کنید. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

مسلما کشور هایی مانند فرانسه و آلمان که سطح تحصیل و زندگی خوبی دارند دانشجویان را با شرایط سخت تری پذیرش میکنند و شرط معدل برای اپلای یکی از شروط تعیین کننده قلمداد می شود، به عنوان مثال این کشور ها در بعضی رشته ها معدل بالای 18 را مورد قبول قرار می دهند. پس برای تحصیل در آلمان و یا تحصیل در فرانسه باید مواردی را رعایت کنید تا نقص معدل در پرونده شما برطرف شود.

در رشته های مهندسی سخت گیری‌های کمتری وجود دارد، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی اهمیت کمتری داشته و شرایط پذیرش راحت تر است اما در مواقعی که معدل دیپلم پایین باشد مدرک زبان اهمیت زیادی پیدا می کند. ذکر این نکته ضروری است که وقتی از دانشگاه های معتبر و درجه یک تقاضای پذیرش داشته باشید بایستی رشته دیپلم و پیش دانشگاهی با هم مرتبط باشند چون برای بعضی از دانشگاه ها این موضوع اهمیت زیادی دارد.


تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

تحصیل در فرانسه
تحصیل در فرانسه

تحصیل در اتریش

تحصیل در مجارستان
تحصیل در مجارستان

تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه

تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان

به طور کلی 4 نوع دانشجو برای اپلای بر مبنای معدل کل وجود دارد که به شرح زیر است:

 • دانشجویانی که معدل بالایی در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارا هستند

اگر در این گروه هستید باید به شما بگوییم که شانس دریافت پذیرش و ویزا برای شما بسیار بالا است اما تنها معدل خوب کافی نیست با این حال می توانید در دانشگاه های متوسط در اروپا تحصیل کنید. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های عالی با رتبه ی بالا را دارید باید نمره های زبان بالایی نیز داشته باشید که این نمره برای پذیرش در هر کشور و هر دانشگاهی متفاوت است . بر همین اساس اگر قصد تحصیل در این دانشگاه ها را دارید برای گرفتن مدرک زبان خود اقدام کنید. مدرک زبان مورد تایید در اروپا مدرک آیلتس، تافل و یا GRE و . . . است.

 •  دانشجویانی که دارای معدل بالا در کارشناسی و معدل پایین در مقطع کارشناسی ارشد هستند

اگر شما در این دسته جای دارید و و دوره ی تحصیلی خوبی را در کارشناسی ارشد نداشتید و در فکر اپلای هستید شما می توانید شانس خود را امتحان کنید و قدم در این را بگذارید . اما باید به فکر جبران این نمره ی از دست رفته باشید. شما می توانید با کسب نمره ی بالا در GRE  یا تافل و همچنین کار بر روی رزومه ی خود و ارائه ی یک رزومه ی قوی تا حدی نمره ی پایین معدل دوره ی ارشد حود را جبران کنید.

 • دانشجویانی با معدل کارشناسی پایین و معدل کارشناسی ارشد بالا

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند در این گروه قرار دارند یعنی معدل خوبی در مقطع کارشناسی خود ندارند. اگر شما در این گروه هستید جای نگرانی وجود ندارد زیرا عموما کمیته های پذیرش و اساتید خارجی در مورد دوره ی کارشناسی بیشتر بر روی نمرات دو سال آخر کارشناسی تمرکز دارند که طبیعتا بهتر از سال های آغازین تحصیل است. در این گروه نیز با بهتر کردن رزومه ی نحصیلی خود از طریق ارائه ی مقالات ، و شرکت در کنفرانس های پژوهشی  معتبر شانس دریافت پذیرش تحصیلی خود را بالا ببرید.

 • دانشجویانی با معدل پایین در هر دو مقطع تحصیلی

قرار گرفتن در این گروه شانس دریافت پذیرش شما را کاهش می دهد اما این به معنی عدم پذیرش نیست.در مقابل شما راه سختی وجود دارد اما به جای ناامید شدن باید تلاش و کوشش خود را افزایش دهید. برای موفقیت در پذیرش باید رزومه ی خود را از طریق مقاله و کنفرانس و . . . قوی کنید. بسیاری از دانشجویان در این گروه قرار داشتند و توانستند علاوه پذیرش خود را بگیرند.

نکته ی قابل ذکر این است که در هر گروهی که قرار دارید بشانس پذیرش تحصیلی در اروپا را دارید ولی افزایش این شانس رابطه ی مستقیمی با تلاش و کوشش شما دارد. بنابراین با انتخاب هدف خود و تلاش برای آن و کمک گرفتن از یک موسسه برای راهنمایی شما می تواند شمارا به هدف نزدیکتر کند.

شرط معدل برای اپلای

آیا با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت؟

اولین و مهمترین سوالی که از ما پرسیده میشه این هست که : آیا با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت؟ برای اخذ پذیرش با معدل پایین چه باید کرد؟ شرط معدل برای اپلای چقدر مهم است؟

برخی از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور، به دلیل معدل پایین و ضعف تحصیلی، اشتیاق چندانی به تحصیل در خارج از کشور ندارند و یا اگر در این باره خواهان تحقیق و اقدام باشند، به واسطه کارنامه ضعیف، اعتماد به نفسی ندارند. در حالی که تجربه نشان می‌دهد، پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور، تنها متکی به نمرات عالیه در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد نبوده و شرط معدل برای اپلای مهم است اما تنها شرط اخذ پذیرش نیست. تنها معدل شما نمی‌تواند به دانشگاه تضمین بدهد که شما در فرآیند تحصیل در دانشگاه مقصد، موفق خواهید بود. معدل خوب، یک عامل خوب است اما همه داستان نیست. همه داستان، از رزومه و توصیه نامه و بیانیه هدف و پروپزال و عقبه علمی‌ دانشجو مشخص می‌شود که در نهایت دانشگاه را به این نتیجه می‌رساند که به فلان متقاضی پذیرش بدهید و به دیگری ندهد.

آیا برای اپلای معدل لیسانس هم برای مقطع دکترا اهمیت دارد؟

حتما در نظر داشته باشید که معدل مقطع لیسانس شما جزو الزامات و اصلی ترین مدارک در سیستم های دانشگاهی برای اخذ پذیرش هست. حتی وقتی برای مقاطع بالاتر اقدام می کنید. این موضوع زمانی دارای اهمیت بیشتری خواهد بود که به کشورهای خوب (مانند کشورهای حوزه شِنگن و کشورهای انگلیسی زبان) فکر می‌کنید. اگر در گذشته به هر دلیلی علاقه به تحصیل نداشته اید و یا شرایط مطالعه ی دروس برای شما فراهم نبوده باید توجه داشته باشید که برای رفع این نقص در پرونده خود باید تلاش کنید چون حتی برای تحصیل در مقطع دکترا نیز معدل مقطع لیسانس شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای اخذ پذیرش با معدل پایین حتما باید مواردی را مدنظر داشته باشید.

اگر بخواهیم با یک مثال این شرایط را توصیف کنیم می توانید فردی 28 ساله را درنظر بگیرید که سه سال پیش لیسانس خود را گرفته اما به هر دلیلی مانند سن کم، درگیری های کاری و یا حتی عدم علاقه این فرصت را نداشته که به اندازه ی کافی به تحصیل مشغول باشد. معدل این فرد طبعا کمتر از حد انتظار است و مانع بزرگی برای ادامه تحصیل خود دارد. در واقع این شخص شرط معدل برای اپلای را ندارد. بنابراین این فرد باید بسیار تلاش کند تا به طرق مختلف، امتیاز خود را در بخش های دیگر افزایش دهد.

سوالاتی که درباره معدل برای اپلای دانشجویان اغلب پرسیده می شود به صورت زیر هستند:

 • آیا کسی که معدل اش 12/5 هست باید امیدوار باشه؟
 • آیا این فرد می تواند برای ارشد اقدام کند؟
 • کسی که در ریز نمرات خود دو نمره ی زیر ده دارد شانسی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارد؟
 • فردی که می خواهد برای دکتری اقدام کند اما معدل لیسانس او 11 هست چقدر برای پذیرش دچار چالش خواهد شد؟
 • وقتی شرط معدل برای اپلای را نداریم، چطور نقص معدل خود را پوشش دهیم؟

پاسخ تمام این سوالات رو در ادامه به آن می پردازیم. همانطور که اشاره کردیم، می توان راه حل هایی ارائه داد تا نقص معدل را به طریقی جبران کرد.

اخذ پذیرش با معدل پایین

چطور نقص معدل خود را برای اپلای پوشش دهیم؟

پاسخ تمام سوالاتی که در قسمت قبل پرسیده شد “بله” است. البته باید در نظر داشته باشید که به هر حال شما در رزومه تحصیلی خود یک امتیاز منفی دارید و نباید انتظار معجزه داشته باشید. اما می توانید با کمک روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم شانس خود را بالا ببرید.

نمره زبان بالا :

اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد، نمره زبان است. همانطور که می دانید دانشگاه های مختلف در مدارک پذیرش خود از شما انتظار ارائه مدرک زبان را دارند. مثلا برای تحصیل در ایتالیا لازم است آیلتس 6 ارائه دهید. اما این نمره‌ی تعریف شده برای یک پرونده نرمال است. اگر شما در جایی از رزومه خود نقص و یا کمبودی دارید حتما برای ادامه تحصیل در کشور مورد نظر خود نیاز است نمره ی بالاتری از حد نرمال را کسب کنید. این موضوع باعث می‌شود پرونده شما جایگاه بهتری پیدا کند. به این ترتیب شما  می توانید نظر کسی که پرونده شما را بررسی می‌کند جلب کنید.

چاپ مقالات ISI :

اگر مقطع درخواستی شما دکتری است و معدل مقاطع قبلی شما پایین است باید روی انتشار مقاله وقت بیشتری صرف کنید. خود را جای کسی قراردهید که قرار است پرونده دانشجویان را بررسی کند و به این سوالِ من در ذهن خود پاسخ دهید. فردی با معدل 18 و بدون هیچ سابقه پژوهشی رزومه تحصیلی خود را برای شما ارسال کرده. همینطور دانشجویی دارید با معدل لیسانس 12 که 6 مقاله در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده است. به نظر شما کدامیک از این دو پرونده جذاب تر خواهند بود؟ بله، قطعا پرونده دوم شانس بهتری خواهد داشت. حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر شما متقاضی مقاطع بالاتر هستید باید علاقه شما به تحصیل و پژوهش برای دانشگاه و استادتان کاملا مشخص باشد در غیر این صورت پرونده شما بررسی نخواهد شد.

سابقه کار مرتبط :

یکی از فاکتورهای مهم که برای پوشش نقص پرونده تحصیلی شما بسیار کارساز و موثر است، سابقه کار است. البته سابقه کار شما باید مرتبط با رشته تحصیلی شما باشید. همانطور که می دانید مثلا کشوری مثل آلمان بسیار به آموزش عملی دروس توجه دارد و دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می کند. بنابراین اگر شما سابقه کار مرتبط دارید و می توانید این مطلب را اثبات کنید شانس ورود و تحصیل در آلمان را بالا خواهید برد. گاها دانشگاه از شما می خواهد که سابقه بیمه خود را ترجمه کرده و همراه با مدارک خود ارائه دهید.

برای پوشش شرط معدل برای اپلای علاوه بر سابقه کارِ مرتبط، آشنایی با نرم افزارهای تخصصی رشته شما هم پوئن مهمی برای شما به حساب خواهد آمد. سعی کنید مهارت خود را در این زمینه بهبود ببخشید. اینکه شما نرم افزارهای رشته خود را بشناسید و بوسیله آنها پروژه های متعددی را انجام داده باشید برای دانشگاه بسیار اهمیت دارد. شانس شما با ارائه این مهارت ها افزایش چشم گیری خواهد داشت.

شرکت در دوره های تخصصی :

برای اخذ پذیرش با معدل پایین، می توانید روی دوره های تخصصی ای که در رشته شما برگزار می شود هم فکر کنید. این فاکتور هم می تواند در رزومه شما کمک کننده باشد. اگر دوره ای در رشته شما برگزار می شود یا کنفرانسی در این زمینه هست حتما در آن شرکت کنید. این کنفرانس ها می توانند داخلی و یا حتی خارجی باشند. هر شما بیشتر به رشته خود علاقه نشان دهید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشته باشید شانس پذیرش خود را افزایش خواهید داد. اگر استادی دارید که  می تواند شرایط کارآموزی در شرکتی معتبر را برای شما فراهم کند حتما خواهش کنید این لطف را درحق شما بکند.

برای پوشش شرط معدل برای اپلای، اگر توانایی برگزاری کنفرانس و یا ارائه های کلاسی را دارید حتما برای این کار داوطلب شوید. از استاد خود بخواهید تا بعنوان دستیار در کنار او فعالیت انجام دهید. مسئولیت کلاس های حل تمرین را به عهده بگیرید. سعی کنید به هر نحوی نشان دهید که قابلیت و توانایی انجام امور مهم را دارید. همه این موارد می تواند کمک شاسانی در پرونده شما باشد.

تاثیر پایان نامه در اخذ پذیرش با معدل پایین

اگر دانشجوی ترم آخر هستید و معدل شما پایین است، ناامید نشوید سعی کنید در ترم آخر نمرات خوبی کسب کنید حتی اگر این نمرات معدل شما را جبران نمی کنند. مهمترین چیزی که در ترم آخر به شما کمک خواهد کرد پایان نامه شماست. سعی کنید موضوعی مناسب و کاربردی را انتخاب کنید. اگر کشوری را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، می توانید به اساتید دانشگاه های این کشور سری بزنید و مطابق با موضوعات روز و کاربردی موضوع خود را انتخاب کنید. وقتی استادی پرونده شما را بررسی می کند و می بیند که موضوع پایان نامه و تحقیق شما بسیار به حوزه فعالیت او نزدیک است علاقمند به همکاری با شما می شود. پس این فرصت را از دست ندهید.حتما در انتخاب موضوع پایان نامه و نحوه ارائه آن بسیار دقت کنید. این مورد فاکتور مهمی در پرونده شما خواهد بود.

دریافت توصیه نامه مناسب از اساتید برای اپلای :

سعی کنید در ترم های آخر با اساتید مطرح خود همکاری بیشتری داشته باشید. حتی می توانید به اساتیدی که در دانشگاه شما حضور ندارند ولی در رشته شما مطرح هستند در پروژه ای شرکت کنید. این اساتید در انتهای مسیر می توانند معرف مناسبی برای شما باشند. همانطور که می دانید توصیه نامه را باید از اساتید خود و یا از شرکتی که در آن فعالیت کرده اید دریافت کنید.  اگر استادی مطرح معرف شما برای دانشگاه باشد حتما در روند اخذ پذیرش شما با معدل پایین تاثیر گذار خواهد بود. شما برای انجام پروسه ی اپلای خود نیاز به سه توصیه نامه دارید. البته این تعداد گاها بر اساس نظر دانشگاه متفاوت است.

نتیجه ای که می توان از این مطلب گرفت این است که وقتی شما پرونده تحصیلی و شغلی خود را برای دانشگاهی ارسال می کنید، فاکتورهای متعددی مورد بررسی قرار می گیرند. اینکه تنها معدل شما مورد بررسی قرار می گیرد، جمله ی درستی نیست. شرط معدل برای اپلای لازم است اما کافی نیست. به صورت کلی مجموع فعالیت های دانشگاهی و کاری شما برای دانشگاه و یا استاد اهمیت دارد و یک ارزیابی کلی انجام می شود. بنابراین، اگر برای اخذ پذیرش با معدل پایین شک دارید این تردید را از خود دور کرده و سعی کنید مهارت های خود را در زمینه های مختلف ارتقا دهید.

سوال بعدی که در زمینه اپلای غالبا پرسیده می شود، مربوط به سن افراد است. در ادامه گذری کوتاه به این مورد نیز خواهیم داشت.

آیا گپ تحصیلی تاثیر منفی روی پذیرش خواهد گذاشت؟

گپ تحصیلی چیست؟ فاصله ی بین مقاطع تحصیلی شما گپ تحصیلی نامیده می شود. بعد از سوال درباره اخذ پذیرش با معدل پایین و شرط معدل برای اپلای، مهمترین سوال درباره گپ تحصیلی دانشجوست. بعنوان مثال، اگر شما 5 سال پیش کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده اید و حالا بعد از پنج سال اقدام به اخذ پذیرش در مقطع دکترا را دارید باید توجیه مناسبی برای فعالیت های خود در این پنج سال داشته باشید. اگر شما نتوانید گپ تحصیلی خود را پوشش دهید شانس پذیرش خود را کاهش خود را کاهش خواهید داد.

به هر صورت شما باید علاقه خود را به ادامه تحصیل به وضوح توضیح دهید. برای دانشگاه و اساتید مهم است که بدانند شما در زمانِ دوری از تحصیل خود مشغول به چه کاری بوده اید؟ چاپ مقاله (هر چه مقاله شما قویتر باشد و در ژورنال های معتبرتر چاپ شده باشد، برای رزومه شما موثرتر است.)، نوشتن کتاب، تدریس در دانشگاه(حتی اگر دستیار استاد و یا حل تمرین بوده اید)، سابقه کار مرتبط و … اموری هستند که به شما کمک می کنند تا فاصله بین مقاطع تحصیلی خود را پوشش دهید.

محدودیت سنی برای اپلای

همانطور که می دانید برخی کشورها برای قبولی دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی محدودیت سنی تعریف کرده اند. مثلا شما با سی سال سن گزینه‌ی مناسبی برای شروع دوره کارشناسی نیستید. و یا حتی گاهی اوقات سفارت برای اهدا ویزا به شما محدودیت سنی دارد مثلا شاید شما با 35 سال سن بتوانید از دانشگاهی برای تحصیل در آلمان پذیرش بگیرید اما سفارت برای صدور ویزای شما سختگیری نشان خواهد داد. پس حتما در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد خود دقت کافی را داشته باشید. اگر سن شما از حد تعریف شده برای سفارت و یا دانشگاه بیشتر است، سعی کنید کشورهایی را انتخاب کنید که محدودیت سنی برای ورود شما نداشته باشند. برای دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید با شماره های زیر با ما در تماس باشید. مشاورانِ کروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای با توجه به رزومه شما کشور مناسب برای شما را انتخاب می‌کنند.

مشاوره و انتخاب کشور

پس از انتخاب کشور مناسب زمان آن می رسد که مدارک لازم برای دانشگاه را آماده کنید. برای تهیه رزومه، انگیزه نامه، اخذ توصیه نامه از اساتید، تقویت مهارت های تخصصی و … خود حتما وقت کافی را خرج کنید. هر یک از این مدارک می توانند نقش مهمی در سرنوشت شما و بالابردن شانس پذیرش ما داشته باشند. حتما در نظر داشته باشید که برای انتخاب کشور مناسب وقت لازم را صرف کنید. با افراد باتجربه در این زمینه صحبت کنید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. مطالعه کنید که شرط معدل برای اپلای در هر دانشگاهی چقدر است. اگر اهمیت دارد که دانشگاه شما موردتایید وزارت علوم و یا مورد تایید وزارت بهداشت باشد حتما لیست وزارت علوم و بهداشت را چک کنید. مهاجرت مقوله ی سخت و پیچیده ایست، حتما با اطلاعات کافی وارد این برهه از زندگی خود شوید.

گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای همراه شماست تا در زمینه های مختلف راهنمایی لازم را به شما عزیزان بدهد.