شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

چرا ترکیه؟

تحصیل در ترکیه به دلیل اینکه این کشور از نظر اقتصادی و امکانات زندگی در وضعیت نسبتا مطلوبی قرار دارد و از نظر امکانات با برخی از کشورهای اروپایی نیز قابل رقابت است، طرفداران بسیاری دارد. دانشگاه های معتبر این کشور و امکان تحصیل در ترکیه را به زبان انگلیسی فراهم کرده اند. این باعث شده است تحصیل در ترکیه هدف بسیاری از دانشجویان ایرانی باشد.

همسایگی و مرز مشترک با ایران نیز باعث شده است که هزینه رفت و آمد و امکان بازگشت به ایران برای تعطیلات بین ترم های تحصیلی و با هزینه بسیار ناچیز و حتی به صورت زمینی باشد. این امر باعث شده است که گزینه محبوبی بین دانشجویان ایرانی برای مهاجرت باشد.

همچنین زبان ترکی را به دلیل قواعد مدون و دقیق آن بسیار آسان است. از سوی دیگر به دلیل اشتراکات زیادی که با زبان ترکی آذری دارد یادگیری این زبان به خصوص برای آذری زبان های عزیز ایران بسیار آسان است. همچنین باید گفت که هزینه زندگی در ترکیه نیز بسیار پایین تر از کشورهای اروپایی تمام می شود و چیزی در حدود 15 تا 20 درصد از هزینه زندگی در ایران بیشتر است. همه این دلایل باعث شده است که ترکیه کشور مناسبی برای ادامه تحصیل باشد.

معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اوراسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است.هرچند که ترکیه سالهاست که خود را اروپایی می داند و تلاش های زیادی برای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام داده است اما همچنان با عضویت او در این اتحادیه موافقت نشده و همچنان یک کشور آسیایی محسوب می شود.

موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور های ایران ، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان همسایه است.

همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد.از سمت جنوبی نیز با کشورهای سوریه و عراق نیز مرز مشترک دارد. همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

مردم، جمعیت، مساحت کشور ترکیه

کشور ترکیه از نظر مساحت دارای ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع مساحت می باشد. کشور ترکیه دارای یک منطقه  کوهستانی و دارای موقعیت جغرافیایی بسیار عالی می باشد. این کشور یک کشور بسیار عالی و راهبردی از نظر گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می آید.

جمعیت کشور ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر می باشد. این کشور دارای آب و هوایی بسیار عالی ، معتدل و جلگه ای است. کشور ترکیه سالانه شاهد مسافرت خیل عظیمی از گردشگران خارجی می باشد که برای تفریح و استفاده از جاذبه های دیدنی این کشور توریستی به آن مسافرت می کنند لذا عمده ترین درآمد کشور ترکیه از جذب توریست به این کشور می باشد.

دین و مذهب مردم ترکیه

برای معرفی کشور ترکیه از نظر دین مردم باید گفته که این کشور با ۷۷ میلیون نفر جمعیت حدود ۷۷ تا ۸۵ درصد مسلمان سنی مذهب می باشند. همچنین ۱۶ تا ۲۵ در صد از مردم نیز علوی می باشند. کشور ترکیه دارای حکومتی لائیک می باشد اما با این حال بسیاری از مردم ترکیه پیرو دین اسلام هستند. جالب است بدانید که مردم این کشور همانند ایران دارای تعطیلات رسمی در ایام عید قربان و عید فطر هستند.

شرایط تحصیل در ترکیه

نژاد و زبان مردم ترکیه

از نظر نژادی، مردم ترکیه به گونه ای می باشند که حدود ۷۰ تا ۷۵ در صد از آن ها دارای نژاد ترک، ۱۸ درصد از مردم کشور ترکیه از نژاد کرد زبان و ۷ تا ۱۲ در صد از مردم نیز از سایر نژاد ها می باشند. زبان مردم ترکیه با توجه به قومیت ها و نژادهایی که در کشور ترکیه حاکم است ترکی استانبولی می باشد. زبان ترکی استانبولی در قدیم به با حروفچین عربی نوشته می شده ولی از بعد از حکومت آتاترک، به لاتین نوشته می شود. علاوه بر زبان ترکی استانبولی در ترکیه زبان های عربی، کردی و انگلیسی نیز میان مردم رایج است.

اوضاع اقتصادی کشور ترکیه

کشور ترکیه دارای اقتصادی بسیار عالی و روز افزون می باشد. اقتصاد کشور ترکیه از راه های صنایع بومی و نوین تامین می شود. کشاورزی در کشور ترکیه شغلی بسیار مهم و پر درآمد است به طوری که در سال ۲۰۰۵ موجب شد این کشور رتبه ی هفتم جهان را در این زمینه به دست آورد. به جز این ها بخش اقتصاد خصوصی کشور ترکیه نیز بسیار قوی و پر رونق و سریع پیش می رود.

علاوه بر این کشور ترکیه در زمینه های بانکداری و حمل و نقل و ترانزیت کالا نیز نقش بسیار مهمی را دارا است. پایتخت کشور ترکیه، شهر زیبای آنکارا است. واحد پول کشور ترکیه نیز لیر می باشد.

شهرهای مهم ترکیه

کشور ترکیه دارای 81 استان است. تقریبا مراکز تمام این استان ها همنام خود استان هستند. در ترکیه شهرهای زیادی وجود دارد. در تقسیمات کشوری این کشور قریب به 630 شهر با جمعیت بیش از 7000 نفر دارد. اما برخی از این شهرها بسیار مهم تر هستند .به خصوص از نظر تحصیلی شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر هستند. البته شهرهای دیگری هم هستند که از نظر اقتصادی و گردشگری بسیار مهم تر هستند از جمله آنتالیا، کوش آداسی، آدانا و… .

یکی دیگر از مهم ترین امتیازات ترکیه نسبت به باقی کشورها عدم نیاز به اخذ ویزا برای رفت و آمد و دردسرهای مربوط به آن می باشد. همچنین فرهنگ بسیار نزدیکی که مردم این کشور با مردم ایران دارند باعث می شود زندگی در این کشور برای ایرانیان بسیار  راحت تر از کشورهای دیگر باشد.

شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری چیست؟

تعداد افرادی که در هر سال به تحصیل در کشور ترکیه روی می آورند، زیاد است. این افراد جهت پیشرفت بیشتر و همچنین اخذ مدرک از بهترین دانشگاه های دنیا معمولا تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرند. نکته ی مهم در این قسمت برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند، دانستن اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در ترکیه است.

کشور ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط خاصی را داراست. در ادامه ی متن برای دوستان عزیزی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرایط تحصیل در ترکیه را ذکر می کنیم.

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اوراسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است. موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور هایی به نام ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان منتهی می شود. همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد.

همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است.

لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلی‌تان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

 

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

دانشجویانی که رویای تحصیل در کشوری خارجی را در سر می‌پرورانند به دنبال اهدافی چون سطح علمی دانشگاه‌ها، تحصیل با کیفیت بهتر، اشتغال به کار بعد از تحصیل و… هستند که می‌توان دست یابی به تحصیل رایگان در کشور مقصد را نیز به شمار اهداف پیش روی آن ها افزود.

چرا که هزینه‌های بالای تحصیل به خصوص در کشوری خارجی یکی از موانع محرومیت افراد از شرایط ادامه تحصیل در کشور دیگر و همچنین در موقعیت بهتر می‌باشد .

امروزه تحصیل رایگان در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان مشتاق به تحصیل، ایجاد جذابیت کرده است چرا که این کشور علاوه بر توریستی بودن، دارای دانشگاه‌هایی با سطح و تراز علمی بالا بوده که به جهت دستیابی به هدف پیشرفت روزافزون، با دانشگاه‌های معتبر در دنیا دارای ارتباط و نزدیکی می‌باشند که به عنوان موردی برای تایید این مدعا می‌توان ارتباط دانشگاه حاجت تپه را با دانشگاه هاروارد مثال زد.

دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند که مدارک آن ها در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید قرار می‌گیرد به همین دلیل همواره دانشجویانی از اقصی نقاط دنیا برای ادامه تحصیلات به این کشور می آیند.

می دانیم که تحصیل در ترکیه در هر مقطعی و نیز در هر کشوری هزینه هایی را به دنبال دارد که فرد دانشجو ناگزیر به پرداخت آن هاست و با توجه به اینکه امروزه سیاست تحصیل رایگان تقریبا در اکثر کشورها از بین رفته است لذا دانشجو باید در پی یافتن راهی برای تقلیل این هزینه ها باشد تا بتواند تحصیل مقرون به صرفه ای را نیز به خصوص در کشور خارجی تجربه کند.

تحصیل در ترکیه به زبان‌های ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است. اما برای علاقمندان به ادامه تحصیل در کشورهایی چون آلمان، این امکان وجود دارد که دوره‌های زبان تا سطح B2 زبان آلمانی گذرانده شده و مدرک آن در کشور ترکیه دریافت شود.

خدمات بهره مندی از تحصیل رایگان در ترکیه

هزینه ها در کشور ترکیه به میزان زیادی نزدیک به هزینه های کشور ایران می باشد. تحصیل رایگان در ترکیه با استفاده از راه کارهایی قابل دستیابی می باشد. مثلا اینکه فرد دانشجو مشمول دریافت بورسیه های مختلف تحصیلی این کشور شود. از تخفیفات دانشجویی در نظر گرفته شده برای خارجی ها استفاده کند. وام های دانشجویی را دریافت کند، همینطور حقوق و دستمزد، در ازای کار دانشجویی که برای هر مقطعی به اندازه ای معین در نظر گرفته شده است می تواند در برآورده کردن هزینه ها کمک کننده باشد.

در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه در نظر گرفته شده که دانشجو می تواند از راه اسکان در این محل ها، قدمی به سمت تحصیل رایگان در ترکیه نزدیک تر شود.

دانشجو می تواند از تخفیف ۵۰ درصدی حمل ونقل عمومی کشور برخوردار شده و نیز تمامی خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت کند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه

اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در ترکیه یاری می کند اما اخذ این بورسیه نیازمند شرایط خاصی است:
جهت دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از 20 سال، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 26 سال و در مقطع دکترا بیش از 31 سال باشد.

نیر اینکه معدل مدرک دیپلم شما نباید کم تر از 15 باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از 14 باشد. این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از 15 نباشد و در مقطع دکترا معدل کل نیز نباید کم تر از 15 باشد. از دیگر شرایط آن این است که فرد باید در سلامت کامل بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.

مزایای بورسیه تحصیلی در ترکیه

دولت کشور در پی تحقق بخشی به امر تحصیل رایگان در ترکیه همواره بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان خارجی پیش بینی می نماید. بورسیه ها بر اساس دانشگاه های مختلف متفاوت است اما به طور کلی کسی که این بورسیه ها را دریافت می کند از پرداخت هزینه های شهریه دانشگاه، خوابگاه ، بیمه و … معاف شده و افزون بر آن حقوقی را نیز دریافت می کند.

به عبارت دیگر می توان گفت که دانشجو، به دلیل معاف شدن از تمامی هزینه های تحصیلی و نیز دریافت کمک هزینه ها به تناسب مقطعی که در آن درس می خواند، مفهوم تحصیل رایگان در ترکیه را درک خواهد کرد. به گونه ای که حتی می تواند از دوره های رایگان آموزش زبان ترکی استانبولی که برای راحتی بیشتر در این کشور و لزوم استفاده از آن در مقطع لیسانس ، آموزش داده می شود نیز، بهره مند گردد.

اما سایر دانشجویانی که بدون دریافت بورسیه به این کشور رفته اند نگران هزینه های خود و مقوله ی تحصیل رایگان در ترکیه نباشند چرا که با استفاده از امکاناتی که برای آن ها در نظر گرفته شده و در بالا هم به آنها اشاره شد می توانند به این مطلوب، بیشتر نزدیک شوند.

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشد و مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار در ماه را به عنوان هزینه در این کشور باید در نظر گرفت.

شهریه دانشگاه های ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا 20 هزار دلار سالانه را برای دانشجو به همراه دارد.

برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل 2,323 تومان می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، روزنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب و کار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

 

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام مقاطع

شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می باشد. تمامی دانشگاه های کشور ترکیه می توانند اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه ای که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد نیز توسط موسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه ی راهنما ذکر شده است.

یکی از شرایط تحصیل در ترکیه شرکت دانشجویان خارجی در آزمونی سراسری است که دانشجویان خارجی موظفند در آن شرکت کرده و در صورت اخذ نمره ی قبولی می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شوند. این آزمون با نام آزمون یوس (YOS) معروف است.

یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه این است که دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس وارد کشور ترکیه می شوند، باید دارای مدارک فارغ التحصیلی بوده و یا دست کم دانش آموز سال آخر تلقی شوند. در صورتی که فرد دانشجوی کشور های خارجی باشد و از سوی موسسات آموزشی در کشور خود اخراج شده باشد، تحت هیچ شرایطی نمی تواند وارد دانشگاه های ترکیه شود.

به غیر از اینها فرد باید گواهی مبنی بر توانایی مالی را داشته باشد تا نشان دهد توان مالی جهت تحصیل در ترکیه را دارد. دارا بودن مدرک زبان ترکی از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است. در صورتی که فرد زبان ترکی بلد نباشد آموزش این زبان به صورت دوره هایی رایگان در دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه دارای شرایط سنی خاصی نیست و افراد در تمام سنین می توانند تنها با در دست داشتن مدرک دیپلم در این آزمون شرکت کرده و جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

طول مدت کل دوره لیسانس 4 سال است. اگر که رشته شما پزشکی باشد 5 سال است. اگر رشته دندانپزشکی باشد 6 سال به طول می انجامد. مقطع فوق لیسانس در ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره آموزش محور 2 سال به طول می انجامد. دیگری حدود 5 ساله است. مقطع دکترا در کشور ترکیه 4 ساله می باشد. در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته و دانشگاه بستگی دارد و ممکن است بیشتر یا کمتر شود.