شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان
شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

معرفی کشور آلمان

آلمان صنعتی ترین کشور قاره اروپا است و در قلب این قاره قرار دارد. این کشور ستاره اروپاست که پایتخت آن برلین می باشد. این کشور جمعیتی در حدود 80 میلیون نفر و حدود 6 میلیون جمعیت مهاجر از کشورهایی چون ترکیه، ایتالیا، مجارستان، یونان، کرواسی و…دارد. شرایط تحصیل در آلمان برای دانش آموزان و دانشجویان بسیار مطلوب است به طوری که در سال های اخیر دانشجویان زیادی تحصیل رایگان در آلمان را انتخاب نموده اند و بسیاری از  افرادی که خواهان ادامه تحصیل رایگان در اروپا این کشور را به عنوان کشور هدف برای مهاجرت  انتخاب می کنند.

یکی از معدود کشورهایی که امکان ادامه تحصیل رایگان در آن وجود دارد کشور آلمان است. دولت این کشور با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان در آلمان این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان تبدیل کرده است.

از دلایل دیگری که متقاضیان تحصیل, کشور آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی این کشور, بازار کار مناسب آلمان بعد از تحصیل , امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … اشاره نمود.

 

شهرهای مهم آلمان

برای تحصیل در کشور آلمان می بایست از شهر های مهم در این کشور نیز مطلع بود. کشور آلمان علاوه بر این که از لحاظ تحصیلی در سطح بالایی قرار گرفته است شهر هایی بسیار معروف و دیدنی نیز دارد. در مجموع می توان کشور آلمان را به عنوان کشوری زیبا و از هر لحاظ پیشرفته در سراسر جهان به حساب آورد.

این کشور شهر های  بسیار زیبایی دارد طبیعت عالی را در آلمان پدید آورده است که همین موضوع باعث جذب گردشگران فراوانی به این کشور شده است. اما شهر های معروف و بسیار دیدنی در این کشور شامل شهر زیبای مونیخ که از لحاظ تحصیلی نیز پیشرفته بوده و دارای دانشگاه های زیادی است، شهر ارلانگن، شهر بولینگن، شهر دارم اشتارت، شهر ولفسبورگ و بسیاری از شهر های دیدنی دیگر می باشد که در میان آن ها این چند شهر بسیار معروف و پر بازدید هستند.

مونیخ در بین شهر های آلمان در ردیف ۲ در لیست کلی و در ردیف ۱ در لیست نوآوری در آلمان قرار دارد. این شهر نیز از نظر بازار کار در ردیف بالایی است. به طور کلی شهر های گفته شده علاوه بر این که از سطح بالایی برای تحصیل و زندگی برخوردار هستند از نظر کسب و کار نیز بسیار پیشرفته می باشند و می توان در آنها مشاغلی با درآمد بالا یافت .

تحصیل-در-آلمان

 

سوالات متداول درباره تحصیل در آلمان

چرا تحصیل در آلمان؟

کشور آلمان جزو کشور هایی می باشد که در میان سایر کشور ها از لحاظ تحصیلی برتری بسیاری دارد. آلمان دارای بیش از 300 دانشگاه و مرکز علمی و پژوهشی است که بسیاری از آنها در میان برترین مراکز علمی قرار دارند. ادامه تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع امکان پذیر است و می توان با داشتن مدرک دیپلم یا کارشناسی  برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمود. حتی با مدرک کارشناسی ارشد نیز می توان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام کرد.

یکی دیگر از دلایل جذابیت آلمان به عنوان مقصد ادامه تحصیل برای دانشجویان امکان ادامه تحصیل رایگان در همه مقاطع در دانشگاه های این کشور است. دولت آلمان با اهمیتی که به تحصیلات و علم و دانش می دهد حتی در مواردی که دانشگاه های این کشور به اخذ هزینه از دانشجویان می پردازند این هزینه در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز خواهد بود لذا دانشگاه های آلمان با این هزینه ناچیز و سطح علمی بالا گزینه بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان محسوب می شوند.

همچنین وجود نزدیک به 83 دانشگاه انگلیسی زبان در این کشور شرایط مناسب تری را برای تحصیل در این کشور فراهم می نماید. یکی دیگر از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور این است که دانشجویان بعد از گذراندن 4 یا 6 ترم می توانند به دانشگاه های آمریکا، کانادا یا استرالیا انتقالی بگیرند.

البته لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور در لیست دانشگاه های رایگان این کشور قرار ندارند و دانشجویان باید برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها شهریه خود را بپردازند هرچند که دانشگاه هایی هم هستند که به ارائه دروس به زبان انگلیسی و به صورت رایگان می پردازند اما تعداد آنها زیاد نیست.  تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور عموما نیازمند داشتن مدرک تافل است هرچند می توانید بدون داشتن مدرک زبان و شرکت در دوره های زبانی که برخی دانشگاه ها برگزار می کنند تحصیل بدون داشتن مدرک زبان را نیز در این کشور تجربه کنید.

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

شایان ذکر است که برای تحصیل در کشور آلمان همانند هر کشور دیگری شما می بایست چندین شرط را رعایت نمایید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید ۲۰ واحد را بگذرانید. برای این مقطع سن شما می بایست زیر ۲۳ سال باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان بی ۱، مدرک لیسانس و سن زیر ۳۲ سال می باشید. تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب نمایید.

قوانین آموزشی آلمان

قوانین و مقررات در سیستم آموزشی آلمان با سیستم آموزشی ایران تفاوت های زیادی دارد. دوره ی ابتدایی در آلمان ۴ سال به طول می انجامد که در این ۴ سال معلمین ثابتند و تغییر نمی کنند معلمین در همان ابتدا کودکان را بر اساس طرز رفتار و هوش و سطح یادگیری آنها دسته بندی می کنند و به دبستان های مختلفی می فرستند مثلا کودکان خجالتی یا آنهایی که در تکلم مشکل دارند را به مدارسی به نام زوند می فرستند.

پس از گذراندن دوره ی ابتدایی فرد وارد دبیرستان می شود که مجموع دروس هفتگی در این مقطع ۳۰ تا ۳۴ درس در هفته می باشد مدارس دبیرستان نیز به چند شاخه تقسیم می شود که شاخه ی اول برای افرادی که مهارت کمتری دارند شاخه ی دوم مدارس متوسطه است که مخصوص دانش آموزانی است که برای کار آموزی وارد یک محیط شغلی فنی می شوند اما کسانی که نمرات خوبی را اخذ کنند می توانند وارد رشته های پزشکی یا تجاری شوند و شاخه ی سوم نوعی مدرسه برای افرادی است که از نظر هوشی در مرتبه ی بالایی قرار دارند و هدف این مدارس آماده سازی افراد برای دانشگاه یا تحصیلات عالی است.

دانشگاه های خصوصی در آلمان (غیر دولتی) دانشگاه هایی هستند که فرد خود باید هزینه ی تحصیل را پرداخت کند و در واقع رایگان نیست.

افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی،حقوق و تربیت معلم می بایست در آزمون های سراسری شرکت کنند. لازم به ذکر است که در کشور چندین رشته در مدرک دیپلم نیز وجود دارد.

شرایط تحصیل در کشور آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در آلمان طی سال های گذشته تقریبا به صورت رایگان ارائه می شود مگر در دانشگاه های خصوصی که برای تحصیل در آنها باید شهریه لازم برای ثبت نام پرداخت شود. همین امکان تحصیل رایگان باعث شده که کشور آلمان دانشجویان زیادی را به خود جذب کند. تحصیل رایگان در آلمان به این معنا نیست که شما بورسیه می شوید یعنی تنها هزینه تحصیل و دانشگاه شما است که توسط دولت پرداخت می شود.

به عبارت دیگر یعنی تنها برای تحصیل در آلمان شما نیازی به پرداخت هزینه ندارید و باید هزینه ی زندگی که شامل خوابگاه، خودرو خوراک، حمل و نقل و … می باشد را خودتان تامین و پرداخت نمایید. طی بررسی هایی که توسط کارشناسان لیگال اپلای انجام گرفته است هزینه زندگی در این کشور به طور متوسط حدودا 600 یورو در ماه است که با کار دانشجویی در آلمان می توان قسمتی از آن را پوشش داد. در طول ترم تحصیلی شما هزینه ای برای ثبت نام پرداخت می کنید که نمی توان آن را شهریه تحصیلی نامید. مبلغ هزینه  ثبت نام در دانشگاه های آلمان حدودا ۱۵۰ یورو در هر ترم می باشد.

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

بیشتر مردم کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می کنند که همراه با گویش های مختلف مانند مانی، بادی، بایری، فرانکی، هسی، شوابی، کلنی و ساکسی هستند و نوعی تعصب خاصی به زبان کشور خود دارند. به دلیل همین تعصب شدیدی که آلمانی ها بر زبان آلمانی دارند سیستم آموزشی این کشور را به شکلی طراحی کرده اند که تمامی رشته های تحصیلی به زبان آلمانی تدریس می شود و هرکس که بخواهد در این کشور ادامه تحصیل دهد باید به این زبان مسلط باشد.

جهت اخذ مدرک لیسانس در کشور آلمان می بایست یک دوره ی چهار ساله را بگذرانید و همچنین باید مدرک دیپلم را داشته باشید تا بتوانید در این دوره شرکت کنید.

اما با گذشت زمان و افزایش تنوع رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند راه برای کسانی که در مقطع ارشد قصد ادامه ی تحصیل در کشور آلمان را دارند آسان تر می شود اما برای یافتن کار و ارتباط برقرار کردن با مردم این کشور بهتر است زبان آلمانی را فرا گرفته باشید. جالب است بدانید بهترین دانشگاه های آلمان در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و عموم رشته ها در آنها به زبان آلمانی تدریس می شود همچنین برای اینکه در این کشور کار مناسبی پیدا کنید تا با آن بتوانید هزینه های تحصیل و زندگی خود را بپردازید لازم است حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید و بتوانید به این زبان تکلم کنید.

اما قبل از اینکه پذیرش تحصیلی برای تحصیل در کشور آلمان را بگیرید و بتوانید ویزای تحصیلی برای مسافرت به این کشور را از سفارت آلمان اخذ نمایید لازم است در یک جلسه مصاحبه در سفارت آلمان شرکت کنید. باید توجه داشته باشید که پذیرش شما به چه زبانی است به عنوان مثال اگر پذیرش به زبان آلمانی دارید با آفیسر به زبان آلمانی یا اگر قرار است با زبان انگلیسی پذیرش شوید باید با آفیسر به زبان انگلیسی صحبت کنید. اصلا استرس نداشته باشید. اصلا نیازی نیست که شما به این زبان مانند زبان مادری صحبت کنید. همین که بتوانید خود را معرفی کرده و انگیزه ی خود را از تحصیل در رشته و دانشگاه پذیرش گرفته شده را بیان کنید کافیست.

لازم به ذکر است که شرط مصاحبه و اخذ ویزای تحصیلی داشتن مدرک B2  زبان آلمانی یا آیلس با حداقل نمره 6.5 یا مدرک تافل با نمره 80 تا 100 می باشد.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

آلمان کشوری است که از نظر شرایط تحصیلی در ردیف بالایی قرار دارد، به طوری که بسیاری از افرادی که علاقمند تحصیل در خارج از  کشور هستند معمولا آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند تحصیل رایگان در کشور آلمان و شرایط تحصیل در آلمان از مهم ترین دلایلی است که موجب جذب افراد جهت ادامه تحصیل می شود.

از دیگر دلایلی که دانشجویان این کشور را انتخاب می کنند می توان به کیفیت آموزش و بازار کار مناسب در آلمان اشاره کرد.زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم  و هم زبان انگلیسی است. بر این اساس دانشجو باید یا مدرک آیلتس 6 به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 به بالا داشته باشد.

شرایط دیگر تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان داشتن معدل 15 به بالا در لیسانس برای رشته هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می شوند و معدل 13 به بالا در لیسانس برای رشته هایی است که به زبان آلمانی ارایه می شوند.به جرات می توان گفت که آلمان یک از قوی ترین اقتصادهای جهان در میان کشور های اتحادیه اروپا است و تحصیلات رایگان آلمان روشی مطمئن جهت ورود به اروپا می باشد.

بازار کار آلمان از بهترین بسترهای کار در دنیاست به طوری که در سال جاری نرخ بیکاری آلمان کمترین نرخ بیکاری را در کل دنیا داشته و در حدود 3.2 درصد بوده و با نرمال ترین نرخ تورم در حدود 2 درصد جزو امن ترین و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی و کار شناخته می شود. آلمان جزو معدود کشورهایی است که هنوز تحصیلات در بیشتر استان ها و دانشگاههای دولتی آن رایگان بوده و بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی در دنیا شناخته می شود.

به طوری که بیشتر متقاضیان تحصیل در آلمان از کشورهای پیشرفته دنیا می باشند، و اگر شما تجربه تحصیل در دانشگاههای آلمان را داشته باشید به تنوع متقاضیان بین المللی متعدد از کشورهای مختلف دنیا پی خواهید برد.

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی

برای کسانی که می خواهند تحصیل در آلمان داشته باشند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته باشند . و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی آلمان اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد . که این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد .

البته علاوه بر اینکه ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز است پس از ورود به کشور آلمان شما باید برای اخذ مجوز اقامت نیز درخواست نمایید. با ویزای تحصیلی آلمان شخص ۳ ماه زمان دارد که در دانشگاه مورد نظر ثبت نام نماید و چنانچه به زمان بیشتری لازم بود این ویزا برای مدت ۳ماه دیگر قابل تمدید می باشد.

برای تحصیل در آلمان و درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان مدارکی لازم است که به آنها اشاره خواهد شد ، از مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است می توان به : تکمیل فرم درخواست ویزا پاسپورت و عکس ، مدرکی که نشان دهد فرد در دانشگاه آلمان پذیرفته شده است.

مدرک تحصیلی، مدرکی که نشان دهنده مهارت زبان آلمانی شخص باشد و یا اینکه نشان دهد شخص قصد شرکت در دوره های زبان در کشور آلمان را دارد( چنانچه در آلمان تحصیل می نماید) مدرکی که نشان دهد شخص پول کافی برای تامین هزینه های خود در آلمان را دارد که حدود ۱۰٫۰۰۰یورو در سال می باشد که این پول را در حسابی مشخص واریز کرده و تا زمانی که به آلمان برسد حق برداشت آن را نخواهد داشت و در کنار آن باید گردش حساب نیز داشته باشد و بیمه سلامت و در آخر تاییدیه از صحت تمام مدارک فوق الذکر اشاره نمود .

 

ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان افراد باید با در دست داشتن پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان با مراجعه به سفارت آلمان در خیابان فردوسی برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنند.  در حال حاضر به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان، وقت سفارت آلمان ۱۳ ماه می باشد. افرادی که مدرک زبان خود را نگرفته اند و یا یک ترم از دوره ی تحصیل شان باقی مانده است می توانند برای گرفتن وقت سفارت جهت ویزای تحصیلی اقدام کنند پس برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان نیاز به برنامه ریزی دقیق و بلند مدت دارید. لازم به ذکر است گرفتن وقت سفارت آلمان فقط به صورت آنلاین امکان پذیر است.

ویزای تحصیلی در ابتدا ۳ ماهه می باشد و پس از ورود به این کشور ویزا را به یک الی دو سال تبدیل می کنند.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید.

متقاضیان باید هزینه ویزا را از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند. هزینه دریافت ویزای دانشجویی از سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۶۰ یورو می باشد. چک و یا کارت اعتباری قابل قبول نیست. حواله انتقال پول باید به نام کنسولگری آلمان در کشور شما و مربوط به دو ماه اخیر باشد.

توجه داشته باشید که هزینه ویزا در صورت عدم پذیرش درخواست شما برای ویزای دانشجویی برگردانده نمی شود.

مدارک مورد نیاز
پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات دو مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری
ارائه مدرک زبان درصورت نیاز حداقل B1  یا آیلتس 6

 

اقامت تحصیلی در آلمان

اخذ اقامت در کشور آلمان از طریق چند راه امکان پذیر است.

افراد می توانند از طریق تحصیل، راه اندازی کسب و کار، ازدواج با یک شهروند آلمان، اخذ اقامت از طریق پناهندگی یا راه های دیگری برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند. امروزه بیشتر افرادی که خواهان ادامه تحصیل در آلمان هستند دانشجوی بین المللی هستند و می خواهند از طریق تحصیل اقامت این کشور را اخذ نمانید.

شما با توجه به شرایط و معیار هایی که دارید برای اخذ اقامت در این کشور می بایست به زبان آلمانی مسلط باشید.

پر طرفدار ترین راهی است که افراد معمولا برای اقامت بر می گزینند اقامت از راه تحصیل در کشور آلمان است. شما پس از دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل بیش از چند سال در این کشور می توانید اقدام به اخذ اقامت کنید.

 

تحصیل در آلمان با دیپلم

اگر در حال حاضر مدرک شما دیپلم است و قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید و علاقه دارید که دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های آلمان بگذرانید باید بگوییم که این امکان برای شما وجود دارد و شما می توانید از دانشگاه های این کشور برای ادامه تحصیل پذیرش بگیرید. البته برای ورود به دانشگاه های کشور آلمان در این مقطع تحصیلی شما باید یک دوره در کالج های این کشور تحصیل کنید. این دوره که پیش از ورود به دانشگاه باید گذرانده شود یک سال طول می کشد پس شما باید برای ورود به دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی یک دوره یک ساله را در کالج بگذرانید. طی این دوره شما آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را پیدا خواهید کرد. در این دوره زبان آلمانی نیز به شما آموزش داده خواهد شد. البته با رعایت یک سری شرایط و داشتن امتیازاتی مثل قبولی در آزمون سراسری و یا داشتن مدرک کاردانی و یا حتی تحصیل در دانشگاه های ایران به مدت یک سال شما می توانید مستقیما به دانشگاه رفته و از طی دوره تحصیلی در کالج معاف شوید.

تحصیل در کالج هزینه ناچیزی برای هر ترم دارد. این هزینه چیزی در حدود 100 تا 500 یورو برای هر ترم است بسته به کالج مربوطه و رشته تحصیلی شما متفاوت خواهد بود.

نکته مهمی که لازم است در رابطه با این دوره بدانید این است که در زمان تحصیل در کالج به هیچ وجه اجازه اشتغال و یا کار دانشجویی در آلمان را ندارید. پس توجه داشته باشید که نمی توانید در دوره تحصیل در کالج روی کار دانشجویی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی حساب کنید لذا باید حداقل 700 تا 1000 یورو هزینه زندگی در این دوره را در نظر بگیرید و آن را پیش بینی نمایید.

کالج ها در آلمان به چهار دسته تقسیم می شوند که به طور مفصل در مقاله تحصیل در آلمان با دیپلم در رابطه با آنها و شرایط تحصیل در آنها  توضیح داده ایم اما این چهار دسته عبارت است از:

  • کالج های گروه پزشکی ( M-Kurs )
  • کالج های گروه مدیریت ( W-Kurs )
  • کالج های گروه علوم انسانی ( G-Kurs )
  • کالج های گروه مهندس ( T-kurs )

 

کارشناسی ارشد در کشور آلمان

این مقطع بعد از اتمام مقطع کارشناسی می باشد که بسته به توانایی علمی اشخاص ۲ تا ۴ ترم طول خواهد کشید . که برای پذیرش در این مقطع باید مقطع کارشناسی به پایان رسیده باشد.

دانشجو در این مقطع اجازه ۲۴ ساعت کار پارت تایم را در زمان تحصیل دارد . برای اخذ پذیرش می بایست همانند سایر مقاطع مدرک زبان آلمانی b1 را فرد در دست داشته باشید .از آنجایکه هزینه های شهریه دانشگاه در اکثر استان ها و دانشگاههای آلمان تحصیل رایگان می باشد، تنها هزینه ای که دانشجویان باید برای خود محاسبه کنند هزینه های زندگی و مسکن میباشد.

دولت آلمان برای رفاه حال دانشجویان بین المللی به این افراد در مقطع کارشناسی در هفته مجوز کار ده ساعته را داده است. دانشجویان می توانند برای هر یک ساعت کار حدود 7 تا 10 یورو گرفته و بخشی زیادی از هزینه های زندگی خود در آلمان را پوشش دهند.

شرایط تحصیل در آلمان

دکتری در کشور آلمان

این مقطع بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد که در طول دوره همانند سیستم ایران باید بر روی پروژه تحصیلی کار شود . از ملزومات پذیرش در این واحد علاوه بر تأیید مدارک تحصیلی خود و دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی باید یک استاد راهنما و یا سوپروایزر اخذ نمایید و نسبت به پذیرش اقدامات اولیه را انجام دهید .

 

در آلمان چقدر می توانم روی کار دانشجویی حساب کنم؟

خوشبختانه کار دانشجویی در آلمان بسیار امر جا افتاده ای است و بسیاری از کارفرمایان تمایل دارند به دانشجویان کار بدهند. اگر سطح زبان آلمانی شما حداقل B1 باشد، پیدا کردن کار دانشجویی راحت خواهد بود.

 

شرایط اعزام دانشجو  به آلمان و تحصیل رایگان

برای کسانی که می خواهند در کشور آلمان تحصیل نمایند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته باشند . و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد .

که این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد .اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان را داشته باشید هزینه های بسیار کمی را متقبل خواهید شد. دولت آلمان به دلیل ظرفیت های زیاد پذیرش دانشجو و موقعیت های فراوان شغلی امکان تحصیل رایگان برای دانشجو های بومی و غیر بومی را فراهم کرده است.

بنابراین اکثر دانشگاه ها در آلمان که به زبان آلمانی ارائه می شوند رایگان هستند اما آن دسته از دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی هستند هزینه های کمی را از دانشجویان دریافت می کند.

شرایط تحصیل در المان

تماس بگیرید