دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا
  • شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا چیست ؟
  • دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا کدامند ؟
  • دانشگاه های برتر در کانادا ؟

دانشگاه های کانادا نیز مانند بسیاری کشور های دیگر خصوصی و تعدادی دولتی هستند . پذیرش هر کدام از این دانشگاه ها بسته به شرایط و امتیازاتی است که خود دانشگاه مطرح می کند که از جمله ی آن ها داشتن مدرک زبان آیلتس است .
زمان ثبت نام و اقدام برای اعزام به دانشگاه های کانادا بسیار حائز اهمیت است چرا که با توجه به سیل تقاضا برای دانشگاههای کانادا ، ظرفیت و اولویت خیلی از این دانشگاهها به زمان ثبت نام و درخواست دانشگاه است .
انتخاب دانشگاه و محل تحصیل از انتخاب ها و تصمیمات بزرگی است که باید بر اساس استاندارد ها ، اهداف تحصیلی و دیگر اصول منطقی باشد . از این رو در این مقاله به معرفی چند دانشگاه برتر جهت انتخاب صحیح شما بر اساس نیازتان پرداخته خواهد شد.

کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است. پایتخت کانادا اتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن کشور است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

شرایط زندگی در کشور کانادا

کانادا در بسیاری از شاخص ها و معیارهای یک زندگی ایده آل نسبت به اکثر کشورهای دیگر بهتر عمل می کند. این کشور یکی از  بالاترین میانگین مسکن، رفاه ذهنی، امنیت شخصی، وضعیت سلامتی، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیط زیست، شغل و درآمد، آموزش و مهارت را داراست که این به خودی خود از مزایای تحصیل در کانادا به حساب می آید.همچنین کانادا زبان های انگلیسی و فرانسوی را به عنوان زبان اصلی ارائه می دهد و تقریبا تمامی غذاهای قومی و فعالیت های تفریحی مرتبط با فرهنگ های خاص در آن پیدا خواهد شد که بیشترین فعالیت های فرهنگی و جهانگردی در این کشور مربوط به شهرهای تورنتو و ونکوور است.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

کیفیت آموزش در کانادا یکی از عوامل مهم در جذب دانشجویان خارجی است. از مزایای تحصیل در کانادا می توان برشمرد که استانداردهای آکادمیک کانادا ، منعکس کننده آموزش عالی با کیفیت است که به پیشرفت شما کمک می کند و در بلندمدت به نفع حرفه شماست. علاوه بر این مدرک دانشگاه های کانادا در سطح جهانی معادل مدارک به دست آمده از کشورهای ایالات متحده و همچنین کشورهای مشترک المنافع است. دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو همه در 50 مرکز مهندسی و فن آوری در جهان حضور دارند، همچنین اگر از دانشگاه کانادایی فارغ التحصیل شوید، می توانید برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

هزینه زندگی در کانادا و دانشگاه و سایر هرینه های دیگر در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرانتر است و هزینه تحصیل به خصوص برای دانشجویان بی المللی بسیار زیاد است. همچنین گرفتن ویزای کانادا کمی دشوارتر است زیرا هر ساله قوانین مهاجرت را تغییر می دهند.

دانشگاه های کانادا

دانشگاه تورنتو

از دانشگاه های برتر کانادا ، دانشگاه تورنتو است . این دانشگاه از آن جایی که در ابتدای کار از طرف انگلستان اداره می شد ، سیستمی همانند دانشگاههای برتر و معتبر کشور انگلیس است . این دانشگاه که بیش از یک میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده است جز اولین دانشگاههای کانادا به حساب می آید . بسیاری از دانشکده های آن جز اولین ها در تاسیس و رنک علمی در کشور کاناد است که از جمله ی آن ها می توان به دانشکده ی علوم جنگل ، دانشکده نقد ادبی و ارتباطات ، علوم رایانه و همین طور بررسی و تحقیق در مورد درمان با سلول های بنیادی از این دانشگاه برخاسته است .
از بین جمعیت 60 هزار نفری دانشگاه تورنتو 15 درصد آن را دانشجویان بین المللی به خود اختصاص داده اند . در این دانشگاه حدودا 700 رشته در مقاطع مختلف تدریس می شود .

دانشگاه مک گیل

این دانشگاه در سال 1821 تاسیس شده و حدود 26 نماینده از دانشگاه های برتر جهان در آن حضور دارند . این دانشگاه در مرکز شهر مونترال واقع شده است و دانشگاه مک گیل به خاطر معماری و ساختمان های ان جز 17 دانشگاه زیبا در جهان به حساب می آید .
اولین دانشکده ی پزشکی در کشور کانادا در سال 1829 در دانشگاه مک گیل تاسیس شده است . این موسسه آموزشی با داشتن بیش از 40 هزار دانشجو در بیش از 300 رشته ی تحصیلی در حال ارائه خدمات است .

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه از زمره دانشگاه های رقابتی در کشور کاناد است . محوطه ی دانشگاه بریتیش کلمبیا در نزدیکی ساحل واقع شده که چشم انداز بی نظیری دارد . در این محوطه مرکز هنری مشهوری نیز برپاست .
از جملات مزایای فوق العاده ی دانشگاه بریتیش کلمبیا بورسیه های تحصیلی اختصاص داده شده برای دانشجویان کشورهای جنگ زده است .
این دانشگاه در کارنامه ی خود 7 جایزه ی نوبل و 65 مدال المپیک دارد .
دانشگاه بریتیش کلمبیا با داشتن آزمایشگاهی علمی در زمینه ی فیزیک ذرات و فیزیک هسته ای حرف اول را می زند .
از بین 50 هزار دانشجویی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل می کند حدود یک چهارم آن را دانشجویان بین المللی به خود اختصاص داده اند .
نکته ی جالب و قابل توجه است که نخست وزیر فعلی کشور کانادا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است .

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال دومین دانشگاه برتر و بزرگ کشور کانادا است که جمعیتی 50 هزار نفری دارد و از بین آن ها حدود 12 هزار نفر آن ها دانشجویان بین المللی هستند .
در محوطه دانشگاه مونترال برج لندمارک به سبک معماری و هنری قرن بیستم نمایی زیبایی را به محیط دانشگاه داده است .
این دانشگاه در مقاطع مختلف از جمله لیسانس و فوق لیسانس دانشجو میپذیرد که حدودا هفتاد درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند .
و نکته ی دیگر اینکه بسیاری از افراد مشهور از جمله نخست وزیران همین کشور و رهبران تجاری آن از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند .

دانشگاه ویکتوریا

دانشگاه ویکتوریا از دانشگاه های تحقیقاتی بزرگ کانادا است که در ویکتوریا، استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۳ تأسیس گردید و قدیمی ترین دانشگاه شهر ویکتوریا است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۳ به عنوان کالج و نیز به عنوان یکی از واحدهای وابسته به دانشگاه مک گیل فعالیت خود را شروع کرد. دانشگاه ویکتوریا در اطراف ویکتوریای بزرگ پایتخت استان بریتیش کلمبیا، واقع در جزیره ونکوور است. خلیج Saanich and Oak در مجاورت آن قرار دارد. این دانشگاه در حال حاضر حدود ۲۲،۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارد.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو کانادا ( تاسیس 1957 ) یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی است که در شهر واترلو و در ایالت آنتاریو قرار دارد. حدود 37.000 دانشجو از 120 کشور در دانشگاه واترلو مشغول به تحصیل هستند. در مقطع کارشناسی 17% و در مقطع کارشناسی ارشد 37% دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه واترلو در 110 کیلومتری غرب تورنتو واقع شده است. دانشگاه واترلو از نظر نوآوری برترین دانشگاه کانادا در 25 سال گذشته بوده است.

دانشگاه لاوال کانادا

دانشگاه لاوال کانادا :یکی از بزرگترین ایالتهای کانادا کبک می باشد که مرکز آن شهر کبک و بزرگترین شهر واقع در آن شهر مونترال است. زبان رسمی این استان فرانسوی است. با جمعیتی حدود 8 میلیون که بیش از 80% از مردم به زبان فرانسوی صحبت میکنند. دانشگاه لاوال در شهر کبک در استان کبک قرار گرفته است.تحصیل در این دانشگاه به زبان فرانسوی و ارائه مدرک زبان در زمان ثبت نام الزامی است. این دانشگاه یکی از بزرگترین و به نام ترین دانشگاه ها در کانادا می باشد که معمولا در سطح جهانی رتبه ای بین 200 تا 300 را داراست.

دانشگاه کلگری

در این محیط آموزشی، ۳۱۰۰۰ دانشجو در بیش از ۲۰۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای مشغول به تحصیل می‌باشند و فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر متنوعی برای جامعه علمی فراهم می‌گردد. مطالعات بین المللی، داوطلبانه، کار و برنامه های تحقیقاتی همزمان با توسعه تنوع و ارتقای یادگیری، آموزش و تحقیق در زمینه‌های جهانی را فراهم می‌کند. رودخانه ی بو از مرکز این شهر می گذرد و جز جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود .دارای اب و هوای سرد و خشک است و در رده بندی اقلیم قاره ای مرطوب قرار می گیرد دانشگاه معروف و اصلی این شهر کلگری می باشد. این دانشگاه در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان (50 دانشگاه برتر در طول 50 سال گذشته) و رتبه بندی اموزش های تامیز (150 دانشگاه برتر در طول 50 سال گذشته) در سال 2016 در کانادا و نیز امریکای شمالی در رتبه 1 قرار گرفت.

دانشگاه کانادا وست

یکی از بهترین شهرها برای زندگی در بین ایرانیان مقیم خارج از کشور شهر ونکور می باشد. متوسط هزینه زندگی در این شهر برای هر نفر مابین 1200 تا 1500 دلار کانادا ماهیانه می باشد. اختلاف ساعت حدود 11:30 ساعت با تهران را دارا بوده و زبان مردم این شهر انگلیسی و فرانسوی است. دانشگاه غربی کانادا در قلب شهر ونکور واقع شده است. این دانشگاه از بهترین دانشگاههای خصوصی در کشور کانادا است. از مزایای بسیار مهم این دانشگاه اخذ پذیرش در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس حتی با داشتن مدرک زبان پایین می باشد که وجه تمایز بارزی نسبت به دانشگاههای دولتی است.
امکان اپلای در تمامی فصول سال از نکات ویژه این دانشگاه می باشد.امکان اپلای برای این دانشگاه حتی تا سنین 40 ساله هم امکان پذیر است.

دانشگاه دالهاوزی در کانادا

دانشجویان در نزدیک به 200 رشته دانشگاهی در زیرشاخه های مهندسی، علوم انسانی، مدیریت و پزشکی امکان تحصیل در این دانشگاه را دارا می باشند. این دانشگاه دارای 3 ددلاین برای اپلای دانشجویان سرتاسرجهان می باشد. (اول آپریل، اول سپتامبر و اول ژانویه). البته در برخی از دپارتمان ها تاریخ های ثبت نام متفاوت می باشد. نمره زبان موردنیاز این دانشگاه ارائه مدرک آیلتس 7 و یا تافل 92 می باشد. لازم به ذکر است که دانشگاه امکان پرداخت شهریه را به صورت ماهیانه برای دانشجویان فراهم نموده است (هرماه 1200 دلار کانادا) هزینه ثبت نام اولیه در این دانشگاه 100 دلار می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک مونترال

شهر مونترال در شرق کانادا در جنوب غربی استان کبک قرار دارد این شهر بزرگترین شهر استان کبک و دومین شهر بزرگ کشور کانادا می باشد. جمعیت ان در سال 2011 حدود یک و نیم میلیون نفر می باشد. مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان است و بزرگترین مرکز تجاری- صنعتی و فرهنگی کبک می باشد دارای اب و هوای مرطوب است.دانشگاه معروف این شهر دانشگاه پلی تکنیک مونترال است که در سال 1873 تاسیس شده است بر اساس رتبه بندی QS دارای رتبه 117 دانشکده های فنی جهان می باشد زبان تحصیل فرانسه می باشد.

دانشگاه آلبرتا کانادا

شهر ادمونتون پنجمین شهر بزرگ کانادا و دومین شهر بزرگ البرتا است جمعیت ان با بیش از یک میلیون نفر در میان شهرهای امریکای شمالی بیش ترین جمعیت را داراست اما تراکم جمعیتی پایینی دارد. جزو اب و هوای اقلیم قاره ای مرطوب است. دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی و در سال 1908 تاسیس شده است و در شهر ادمونتون ایالت آلبرتا قرار دارد. جو کلارک نخست وزیر پیشین کانادا و ریچارد ادوارد تایلور نظریه پرداز مشهور فیزیک و برنده ی جایزه ی نوبل در فیزیک از مفاخر سرشناس دانشگاه البرتا هستند. دانشگاه آلبرتا یکی از 5 دانشگاه ممتاز کانادا و یکی از 100 دانشگاه ممتاز جهانی است.

دانشگاه کوئین کانادا

دانشگاه ‏Queen ‎‏ در شهر کینگستون در ایالت انتاریو با رتبه 168 در دنیا، از جامع ترین و بزرگترین دانشگاه های کشور ‏کانادا می باشد. ‏ گستره رشته های ارائه شده در این دانشگاه از مهندسی و هنر گرفته تا علوم انسانی و حقوق می باشد. ‏ البته یکی از نکات قابل توجه در این دانشگاه شهریه های تحصیلی می باشد که از 20000 دلار کانادا به بالا در مقطع ‏لیسانس و فوق لیسانس می باشد. تحصیل در مقطع دکترا همراه با ارائه فاند 1200 دلار کانادا به بالا ماهیانه می باشد ( هزینه های زندگی در کانادا ) . نکته ‏قابل توجه برای تحصیل در کانادا ارائه وام تحصیلی به متقاضیان فوق لیسانس از طرف دانشگاه می باشد. ‏

تماس بگیرید