خوابگاه دانشجویی در آلمان

خوابگاه دانشجویی در آلمان

بعد از اخذ پذیرش و دریافت اجازه ی، اجاره خوابگاه دانشجویی و محلی برای اقامت موضوعی است که باید به آن رسیدگی کرد. یافتن خانه در آلمان یکی از چالش های بزرگ است، بسیاری از دانشجویان در بدو ورود به این کشور به دنبال آپارتمان هستند. برای یک آپارتمان کوچک هزینه اجاره چیزی حدود 300-600 یورو می‌باشد و هزینه های جانبی مانند هزینه های آب و برق و غیره را نیز باید مدنظر داشت. در زمینه اقامت در محلی مشخص در کشور آلمان دو راهکار دارید: اجاره خانه و سکونت در خوابگاه. دانشگاه های آلمان به طور معمول به دانشجویان خوابگاه رایگان نمی دهند، پس شما موظفید برای پیدا کردن محل مناسب سکونت، خودتان تحقیق کنید.

محل سکونت دانشجویان

در تمامی دانشگاه های آلمان محلی برای هدایت و کمک برای سکونت د این کشور موجود می باشد، که این ارزان ترین روش های یافتن محل سکونت مناسب می باشد که هزینه ای حدود 240 یورو در ماه دارد. در غیر این صورت می توانید از طریق جستجو در وبسایت های مرتبط، نزدیک ترین آپارتمان را به محل دانشگاه خود با قیمت های متفاوت پیدا کنید.

انواع محل سکونت

انواع و قیمت های مختلفی برای یافتن محل سکونت شما در کشور آلمان وجود دارد. ارزان ترین و محبوب ترین روش زندگی در یک اتاق یک طبقه، با داشتن آشپزخانه، دستشویی و حال و پذیرایی شریکی است. شما همینطور می توانید بیش از یک اتاق را اجاره کنید. برای داشتن حریم شخصی بیشتر، شما می توانید آپارتمان های یک ها دو نفره ای را اجاره کنید که قیمت این آپارتمان کمی بالاتر هستند و قیمت آن ها با توجه به ساختمان و وسایل داخل آن تعیین می شود. شما می توانید با انتخاب واحدی کوچک تر با وسایلی ساده تر قیمت کمتری را بپردازیذ.

خوابگاه دانشجویی در آلمان

خوابگاه دانشجویی در کشور آلمان اولین و اقتصادی ترین گزینه سکونتی برای دانشجویان خارجی است. چرا که هزینه اجاره منازل خصوصی یا آپارتمان ها در آلمان بسیار هزینه بر است. علاوه بر این، یافتن یک سرپناه آن هم در بازار املاک آزاد آلمان برای دانشجوی خارجی سخت و مشکل می باشد. بنابراین، به دانشجویان ایرانی که قصد درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان را دارند توصیه می شود که این کار را پس از اخذ پذیرش انجام دهند و به زمان های دیگری موکول نکنند. معمولا درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان از طریق وب سایت انجمن دانشجویی، در شهری که قرار است در آنجا به تحصیل بپردازید، انجام می شود.

سکونت در آلمانشرایط خوابگاه دانشجویی در آلمان

در آلمان، دو نوع خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویان خارجی قرار دارد. اولین گزینه تحت عنوان خوابگاه دانشجویی در کشور آلمان می باشد که در دسترس همه دانشجویان خارجی می باشد. گزینه دوم که کمی گرانتر است همان منازل یا اقامتگاه های خصوصی است. بر طبق گزارش انجمن دانشجویی آلمان فقط 10% از جمعیت دانشجویان آلمانی و 40% از دانشجویان خارجی از خوابگاه های دانشجویی آلمان استفاده می کنند. بنابراین، 29% از دانشجویان در آلمان از آپارتمان های مشترک، 17% به صورت تنهایی در آپارتمان (فلت) و حدود 20% هم با یک شریک یا پارنتر زندگی می کنند. اما همین گزارش تاکید می کند که هنوز 60% جمعیت دانشجویان خارجی از جمله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در منازل خصوصی زندگی می کنند.

تعداد خوابگاه های آلمانی در برابر درخواست های فراوان دانشجویان محدود است. به همین دلیل است که انجمن دانشجویی آلمان به دولت این کشور پیشنهاد ساخت خوابگاه دانشجویی برای حداقل 45000 دانشجو را ارائه می کند. همچنین لازم است بدانید که دانشجویان ایرانی در صورتی می توانند صلاحیت لازم برای درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان را کسب نمایند که تاییدیه پذیرش خود را از دانشگاه آلمانی اخذ کرده باشند.

نحوه یافتن خوابگاه دانشجویی در آلمان

یافتن محل اقامت برای افرادی که هنوز به کشور آلمان مسافرت نکرده اند، کار چالش بر انگیزی است. این مشکل تا زمانی به قوت خود باقی می ماند که دانشجویان بتوانند شخصا به آلمان رفته و گزینه های خودشان برای انتخاب منزل شخصی را بررسی کنند. البته این امر شامل موارد درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان نمی باشد. چراکه درخواست خوابگاه در آلمان به صورت کاملا آنلاین انجام می شود.

اما توصیه می شود که این کار نیز درست پس از اخذ پذیرش تحصیلی صورت گیرد. اما دانشجویانی که به هر ترتیبی نتوانسته اند خوابگاه دانشجویی در آلمان برای خود رزرو نمایند، حتما باید مواردی را مدنظرشان قرار دهند. اولا با وجود تعداد زیادی آپارتمان خصوصی جهت اجاره در کشور آلمان، ممکن است امکانات و وسایل آسایشی و رفاهی آنها متفاوت باشد. ثانیا اطلاع از شرایط آن ملک همانند دوری و نزدیکی به دانشگاه، مجاورت با تسهیلات و خدمات شهری و ملاحظات حقوقی قبل از عقد قرارداد اجاره الزامی است. بنابراین حتما دانشجویان شخصا با مالک آپارتمان درباره تمامی جزئیات مربوط به شرایط قرارداد اجاره قبل از امضاء آن دیدار کنند. اما به عنوان دانشجوی خارجی در طی روزهای نخست، شما می توانید تا تعیین تکلیف محل اقامت خود در هتل های ارزان، مسافرخانه، پانسیون ها یا مهمانخانه ها اقامت گزینید.

جستجو های اولیه

جستجو برای یافتن خانه ای مناسب را ازدایره دوستان خود آغازکنید، همچنین افرادی که در شهرهای مربوطه زندگی می کنند؛ این ها می توانند نکات مهمی را دراین رابطه به شما متذکرشوند و بگویند که مثلا کدام منطقه امکانات بهتری برای زندگی دارد و سیستم حمل و نقل آن به چه شکل است. این ها خوب می دانند که کدام آپارتمان ها مناسب است و اطلاعاتی درمورد صاحب خانه ها نیزدارند.

در برخی شهرها آژانس های مخصوصی برای اسکان دانشجویان وجود دارد. هرچند بهتراست بدانید که این خدمات مجانی نیستند. یک معامله موفق به میزان ۲ یا ۳ ماه اجاره است. هردانشگاهی یک تابلو اعلانات برای اطلاع دانشجویان از خانه های اجاره ای دارد که معمولا از طرف افرادی که پیشنهاداتی برای خانه های مشترک دارند الصاقاتی برروی آن قرارمی گیرد. تقریبا تمامی دانشگاه ها خوابگاه دارند که کمک حال بسیاری از دانشجویان است. این خوابگاه ها ارزان بوده. دانشجویی نیز از دیگر مواردی است که بصورت خصوصی برای یافتن مسکن مناسب کمک حال دانشجویان می باشد. برخی سایت ها نیز برای این منظور تهیه شده اند. ادارات بین المللی و مراکز مشخصی نیز برای یافتن خانه نکات خوبی را یاد آورشده و دانشجویان را حمایت می کنند. برخی کالج ها مراکزی برای خوش آمد گویی به دانشجویان داشته و می‌توانند مشاوران خوبی در این زمینه باشند.

خوابگاه دانشجویی در آلمان

هزینه خوابگاه دانشجویی آلمان

با استناد به آمارهای رسمی و موثق دولت آلمان، دانشجویان خارجی در کشور آلمان سوا از هزینه زندگی خود ملزم به پرداخت ماهیانه حدود 298 یورو بابت اجاره خوابگاه خود می باشند. اما صرفا محض اطلاع شما می رساند که مطابق گزارش سایت رسمی تحصیل در آلمان، هزینه زندگی در آلمان 2020 حدود 900 یورو می باشد. هزینه ای که به مراتب پایین تر از دیگر رقبای اروپایی هم پایه می باشد. این هزینه ها شامل خرج و مخارج غذا، منزل، لباس و فعالیت های فرهنگی می باشد.

لازم است بدانید که فقط 40% از دانشجویان خارجی موفق به گرفتن خوابگاه دانشجویی آلمان می شوند و مابقی آنها مجبور به اجاره آپارتمان های خصوصی می‌شوند. هزینه خوابگاه های دانشجویی به مراتب ارزانتر از اجاره آپارتمان در آلمان در می آید. لازم است بدانید که اجاره آپارتمان در شهرهایی مثل مونیخ، فرانکفورت، ماین، کلن و هامبورگ در مقایسه با نقاط دیگر آلمان گرانتر است. اما هزینه اجاره ماهانه آپارتمان در آلمان 2020 بدین قرار است:

آپارتمان (یک خواب) در مرکز شهر: حدود 750 یورو در ماه

آپارتمان (یک خواب) در حومه شهر: حدود 550 یورو در ماه

انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان گزینه بسیار مطلوب و اقتصادی اما در تعداد محدود می باشد. دانشجویان سال اول و دانشجویان خارجی بیشترین متقاضیان خوابگاه های دانشجویی در آلمان را تشکیل می دهند. علاوه بر جذابیت هزینه ای این خوابگاه ها، دانشجویان خارجی به خاطر فرصت معاشرت با دانشجویان فرهنگ های مختلف این خوابگاه ها را انتخاب می کنند. معمولا این خوابگاه ها نیز نزدیک پردیس دانشگاهی آلمان نیز می باشد و از این نظر هم یک نوع امتیاز ایده آلی محسوب می شود. اما این خوابگاه ها هم در آلمان انواع مختلفی دارند. پس نوع خوابگاه دانشجویی آلمان مشابه نیست و از لحاظ مساحت و امکانات متفاوت از هم است. گزینه های خوابگاهی در آلمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تک اتاق ها
 • آپارتمان مشترک
 • آپارتمان مجردی
 • آپارتمان متاهلی
 • خانوار تک والدینی
 • خانه یا اتاق مجردی
 • نحوه درخواست خوابگاه در آلمان

فرآیند درخواست خوابگاه دانشجویی پس از اخذ پذیرش دانشجو و گرفتن نامه تایید از دانشگاه آلمانی شروع می شود. دانشجویان از طریق وب سایت انجمن دانشجویی و با پرداخت شهریه مستقیم ماهانه اقدام می نمایند.

محل سکونت شخصی

برای داشتن محل اقامت شخصی می توانید از املاک موجود در آن شهر نیز کمک بگیرید و محل اقامت مورد علاقه خود را اجاره کنید. در این صورت قیمت پرداختی برای اجاره ی ماهانه شما بسته به محله خانه و کیفیت آپارتمانتان دارد. میزان اجاره در آلمان به طور میانگین بین 210 تا 360 یورو در ماه می باشد (این مبلغ می تواند در موارد خاص بالاتر نیز باشد). برای زندگی ارزان تر، شما می توانید با کسانی هم خانه شوید.

انواع اقامتگاه خصوصی در آلمان برای دانشجویان

درست است که خوابگاه دانشجویی آلمان گزینه بسیار مطلوبی برای دانشجویان خارجی محسوب می شود. اما شامل حال همه دانشجویان مخصوصا دانشجویان سال بالایی نمی باشد. بخش زیادی از کل دانشجویان خارجی در آلمان مجبور به زندگی در منازل و آپارتمان ها هستند. اما این نوع اقامتگاه ها نیز دارای امتیازات بخصوصی است. از جمله امتیازات این نوع اقامتگاه ها شامل محرمانگی بیشتر و قوانین و محدودیت های کمتر اما عیب اصلی آن سطح پایین تر معاشرت دانشجویی است. انواع اقامتگاه خصوصی شامل آپارتمان یک نفره و آپارتمان مشترک می باشد.

برای جستجوی آپارتمان خصوصی، شما باید تبلیغات آپارتمان های دانشجویی موجود را در روزنامه ها و مجلات دانشجویی و یا روزنامه های محلی جستجو نمائید. معمولا در آلمان، روزنامه های محلی تبلیغات آپارتمان های خصوصی را چهارشنبه ها و پنج شنبه ها منتشر می کنند. اجاره آپارتمان در آلمان معمولا شامل پرداخت رهن برای حداقل 3 ماهه به مالک آپارتمان می باشد. یکی از آسانترین روش ها برای غلبه بر چالش رهن در آلمان، خرید بیمه رهن می باشد.

اما اجاره ماهیانه در آلمان به دو بخش تقسیم می شود:

 • بخش اول:  اجاره اصلی بدون هزینه های دیگر
 • بخش دوم: همراه با کل هزینه های شامله در قیمت اجاره نهایی

اقامت برای دانشجویان جدیدالورود

اسکان به صورت موقت، به این معنی است که تا زمان پیدا کردن محل دائمی اقامت خود، در آلمان در جایی اسکان داشته باشید و این موضوع در بین دانشجویان خارجی بسیار معمول است.

گزینه های اقامت موقت در آلمان برای دانشجویان، عبارتند از:

 • هتل های ارزان
 • هاستل هایی با هزینه پایین
 • هتل های جوانان؛ اما شما بایستی با پرداخت هزینه ای اندک عضو انجمن ملی فدراسیون بین المللی هاستل های جوانان باشید.
 • تخت و صبحانه های خصوصی؛ اتاق های شخصی افرادی که اتاق انفرادی را به صورت آنلاین تبلیغ می کنند.

فراموش نکنید که برای دریافت اقامت آلمان و پیش از رسیدن به کشور آلمان، حمل و نقل خود از فرودگاه یا ایستگاه راه آهن، به محل اقامت موقت خود را هماهنگ نمایید و حتما به یاد داشته باشید که نام و آدرس محلی که قصد رفتن به آن جا را دارید، روی یک کاغذ یادداشت کرده باشید.

نحوه اجاره خوابگاه دانشجویی

هنگام رسیدن به آلمان زمانی را برای رفتن به دفتر بین المللی اختصاص دهید؛ چرا که آن ها می‌توانند در خصوص اطلاعاتی در مورد محل های دانشجو پسند در نزدیکی دانشگاه، به شما کمک کنند. زمانی که در آلمان هستید و مکان های مورد نظرتان برای اجاره را جستجو و پیدا کرده‌اید، قرار ملاقات با صاحب خانه را تعیین کنید، تا از آپارتمان ها بازدید کرده و به دقت آن ها را بررسی نمایید؛ این موضوع فقط در مورد اسکان به صورت خصوصی است. به محض این که محل اسکان مطلوب خود را پیدا کردید به اداره ثبت اقامت محل خود مراجعه کنید تا آدرس خانه را به عنوان محل رسمی اقامت خود به ثبت برسانید. در این‌باره می توانید از اداره بین المللی کمک هایی نظیر یافتن اداره یا دریافت اطلاعاتی درباره وجود شرایط موردنظر، را درخواست نمایید.

اسکان یاب، ابزاری بسیار مفید برای یافتن اطلاعات در مورد اقامتگاه های مختلف دانشجویی در شهر دانشگاهی شما است. فقط با چند کلیک در وبسایت مورد نظر، می‌توانید درخواست برای یک اتاق در خوابگاه های دانشجویی را ارسال نمایید. در برخی از دانشگاه‌ها، دفتر بین المللی مسئولیت اتاق در خوابگاه های دانشجویی محل سکونت را برعهده دارد. اگر این مورد در مورد شما صادق است، از دفتر بین المللی پرس و جو کنید. سوال کنید که چطور می توانید یک اتاق در یک خوابگاه به دست آورید. اقامت خصوصی؛ مانند سایر نقاط جهان، اقامت خصوصی می‌تواند متفاوت باشد. در آلمان همه چیز از اتاق های خالی گرفته تا آپارتمان های کاملا مبله را می‌توانید پیدا کنید. شما می‌توانید یک اتاق یا یک آپارتمان کامل را اجاره کنید.

بهترین دانشگاه های آلمان با قیمت مناسب، که در آن دانشجویان هنوز هم می توانند با پرداخت هزینه کمتر از 300 یورو در ماه اقامت کنند: لایپزیگ، جنا، گریفسوالد، کیل، گوتینگن و آخن می‌باشند.

امتیازات تحصیل در دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان بالاتر از استانداردهای آموزش عالی اروپا و جهان می باشند. دانشجویان ایرانی معمولا دانشگاه های آلمان را به خاطر کیفیت تحصیلی، کسب مهارت حرفه ای برای ورود به بازار کار، استاندارد بالای زندگی و از همه مهمتر محیط امن و آکادمیک نسبت به دانشگاه های دیگر اروپایی ترجیح می دهند. با این شرح جامع، می‌توان چنین نتیجه گرفت که تحصیل در آلمان مزایا و امتیازات مختلفی همانند تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا با امکانات و تسهیلات فراوان، اخذ اقامت اروپایی از طریق دریافت بلو کارت آلمان، کار در آلمان و … را در پی دارد.

ارائه خدمات پس از ورود

همانطور که قبلا اشاره کردیم، یکی از امور قراردادیِ گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای، ارائه خدمات پس از ورود است. اگر شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید نگران ورود خود به کشور مقصد نباشید. نمایندگان ما در کشورهای مختلف به استقبال شما در فرودگاه می آیند. و برای انجام امور اولیه به شما کمک می کنند. با ارائه این خدمات پس از ورود نیازی نیست شما نگران امور اولیه خود باشید. از تهیه خوابگاه و افتتاح حساب بانکی گرفته تا ثبت نام در دانشگاه و غیره. همکاران ما با توجه به تجربه‌ی زندگی در کشورهای مختلف راهنمایی های لازم را به شما می‌دهند. کافیست از تجربه این عزیزان استفاده کنید تا جایگاه خود را در کشور مقصد پیدا کنید. پس از آشنایی با قسمت های مختلف شهر وقت آن است که خود به کشف نقاط مختلف آن بپردازید.

امیدواریم که با توضیحات داده شده اطلاعات شما را در این زمینه بالا برده باشیم. درصورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید با ما در تماس باشید. همکاران ما در گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای برای ارائه هر گونه اطلاعات در خدمت شما هستند.