حمل و نقل عمومی در آلمان

حمل و نقل عمومی در آلمان

حمل و نقل عمومی در آلمان

بعد از اخذ پذیرش و ویزای کشور آلمان، یکی از اصلی ترین دغدغه‌های دانشجو حضور در کشور مقصد است. یکی از مسائلی که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد وسائل حمل و نقلی عمومی در آلمان است. اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، باید بدانید که حمل و نقل در آلمان بسیار راحت است. در این مقاله سعی داریم به نحوه ترددِ مردم این کشور بپردازیم. حمل و نقل عمومی آلمان بسیار کارآمد است و همه نقاط را پوشش می دهد. و این امکانات حتی در دسترس شهرک‌های کوچک نیز هست. حمل و نقل عمومی در آلمان به دلیل آسایش، سرعت بالا و امنیت آن معروف است.

اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان و تحصیل در آلمان را دارید، علاوه بر دانشگاه ها و مراکز تحصیلی باید درباره قوانین شهر، نحوه رفت و آمد در شهر، سیستم حمل و نقل عمومی، نحوه تهیه بلیط، خوابگاه های دانشجویی و … هم اطلاعات لازم را کسب کنید. در ادامه برخی از وسایل حمل و نقل عمومیِ کشورِ آلمان را معرفی می‌کنیم.

وسایل نقلیه عمومی در آلمان

در شهرهای بزرگ کشور آلمان چهار نوع حمل و نقل عمومی وجود دارد. سریع ترین و رایج ترین آنها سیستم ترانزیتِ سریعی موسوم به سیستم یو-بان است. این سیستم، مراکز شهرها را پوشش می دهد. سیستم دیگری نیز به نام اس-بان وجود دارد. این سیستم اعماق زمین، مرکز شهر و حومه شهر را پوشش می‌دهد. علاوه بر این دو سیستم، ترامواها و سیستم‌های اتوبوسرانی هم هستند. اتوبوس ها برای تردد در شب نیز مناسب بوده و در مقایسه با تاکسی ارزان‌تر هستند. اما ترامواها سریعترند. ترامواها همچنین نسبت به اتوبوس ها ظرفیت بیشتری دارند چرا که روی ریل مخصوص خود حرکت می‌کنند.

 • سیستم U-Bahn متروی برلین

U-Bahn کلمه ایست که برای همان قطار زیرزمینی استفاده می شود. سیستم U-Bahn در اکثر مراکز شهری در زیرِ زمین هستند. هر چه به حومه شهرها نزدیک می‌شوند به سطح زمین هم نزدیک تر می‌شوند. این خطوط در فواصل 5 تا 15 دقیقه ای به طور مرتب مسافر جا به جا می کنند. همانطور که می دانید شرایط زمانبندی هر دو سیستم S-Bahn و U-Bahn از یک برنامه دقیق پیروی می کند. بنابراین اگر قصد جابجایی در آلمان را دارید به راحتی می توانید روی برنامه حرکت قطارها حساب کنید. با توجه به برنامه اعلام شده هر قطار در ساعت مشخص در سکوی مخصوص به خود آماده جابجایی مسافران خواهد بود.

 • سیستم  S-Bahn

این سیستم حمل و نقل در ترافیک مرکز شهر و حومه و شهرک‌های نزدیک شهرها فعالیت می‌کند. قطارهایی که از مرکز شهر به حومه می‌روند، از این طریق وارد شهرهای بزرگتری نظیر برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، کلن، دسرهلف، نورنبرگ و … می‌شوند. در شهرهای بزرگ، سیستم S-Bahn شبیه سیستم مترو است. خدمات نسبتا در فواصل کوتاه انجام می شوند تقریبا هر 20 تا 30 دقیقه یکبار این جابجایی اسفاده می شود. قطارها پس از چندین توقف در مراکز شهر به حومه شهر می روند. خدمات این سیستم در آخر هفته متفاوت از روزهای کاری است. به ویژه یکشنبه ها و روزهای تعطیل خیلی شلوغ است.

حمل و نقل عمومی در آلمان

 • اتوبوسرانی آلمان

ایستگاه‌های اتوبوس در آلمان با حرف H شناخته می‌شوند. هر چه شهر بزرگتر باشد تعداد خطوط اتوبوسرانی آن بیشتر است. برلین بزرگترین سیستم اتوبوسرانی را دارد. و مانند سایر شهرهای بزرگ آلمان اتوبوس هایش در شب هم کار می‌کنند. اکثر شهرها به ویژه شهرهای شرقی نوعی سیستم حمل و نقل روی زمینی دارند. این سیستم در مرکز شهرهای بزرگ حتی به زیرِ زمین هم می‌رود تا از ترافیک و قسمت های پرجمعیت دور بماند.

 • دوچرخه

اگر ورزشکارید و عاشق دوچرخه سواری آلمان برای شما مقصد مناسبی است. بسیاری از دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند با دوچرخه و یا وسایل حمل و نقل عمومی آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند. آلمانی ها نیز عاشق دوچرخه هستند. در خیلی از شهرهای آلمان خطوط مشخصی برای حرکت دوچرخه‌ها در سطح شهر وجود دارد. اکثر دوچرخه ها یک چراغ سفید در جلو و یک چراغ قرمز در پشت دارند. اگر دوست داشته باشید، شما هم می‌توانید یک دوچرخه کرایه کرده و در شهر گشتی بزنید. معمولا هزینه کرایه دوچرخه با توجه به مدل و امکانات آن متفاوت است. به طور میانگین این مبلغ برای یک روز حدود 19 یورو است.

قیمت بلیط اتوبوس و مترو در آلمان

همانند بقیه کشورهای اروپایی، در آلمان نیز بلیط ها بر اساس نیاز افراد تعریف شده و به صورت یک طرفه، روزانه، هفتگی و ماهیانه هستند. با بلیط معتبر می‌توان به تمام سیستم‌های حمل و نقل عمومی آلمان که در بالا معرفی شدند دسترسی داشت. بلیط ها به صورت خودکار از طریق دستگاه های بلیط فروشی واقع در ایستگاه های U-Bahn و S-Bahn خریداری می‌شوند.

بلیط‌ های یک طرفه برای یک نفر بوده و سفرهای درون شهری دو ساعته را پوشش می‌دهند. با این بلیط نمی‌توانید به نقطه آغازین سفر خود برگردید. اگر بخواهید به همان جایی که سفر خود را آغاز کرده‌اید برگردید باید یک بلیط یک طرفه دیگر بخرید. قیمت این بلیت حدود 1.70 تا 2.50 یورو است.  بلیط سفر کوتاه از طریق U-Bahn و S-Bahn حدود 1.30 یورو است.  می‌توانید تا سه ایستگاه از این بلیط استفاده کنید.

اتوبوس‌های آلمان پولی هستند و باید پول نقد بدهید. برای اتوبوس ها امکان خرید کارت برای شما فراهم نیست  اما ترامواها هم بلیت دارند که می‌توانید از دستگاه‌های واقع در قطارها بلیتشان را خریداری کنید. بلیت‌ها باید قبل از انجام سفر خریداری شده و تایید شوند. برای اینکه بلیت خود را مهر کنید باید به قسمت زرد یا قرمز پلتفرم بلیط فروشی بروید تا روی بلیط ها مهر زده شود. در اتوبوس ها و ترامواها این کار به صورت دستی توسط مامور انجام می شود.

حمل و نقل عمومی در آلمانروش های خرید بلیط سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان

بعضی از بلیط‌ ها همانند بلیط‌ های ماهانه در مغازه‌های مشخصی موجود است. با این وجود شما می‌توانید بلیط خود را از دستگاه روی سکو یا داخل واگن نیز خریداری کنید. مطمئناً استفاده از ماشین می‌توانند روند خرید بلیط را تسریع کنند. علاوه بر این روش‌ها، یک روش قدیمی نیز برای پرداخت بلیط در اتوبوس‌ها وجود دارد. در این روش می توانید هزینه مسیر را به راننده پرداخت کنید.

در آلمان هر شهر سیستم حمل و نقل خود را اداره می کند و در مورد قیمت شارژ بلیط، خودش تصمیم می‌گیرد، اما متوسط قیمت بلیط تک سفره حدود ۲ یورو است.

بلیط ها در آلمان بسیار متنوع هستند. برخی بلیط‌ها مدت دار بوده و برخی دیگر برمبنای تعداد ایستگاه هستند. بلیط‌هایی نیز برای یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال وجود دارند. حتی بلیط هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید دوچرخه خود را نیز به همراه داشته باشید.

نحوه چک کردن بلیط سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان

شاید جذابترین بخش سیستم حمل و نقل در کشور آلمان این باشد که معمولا هیچ ماشین یا نگهبانی بلیط شما را در هنگام ورود و یا خروج چک نمی‌کند. برخلاف بسیاری از مناطق دیگر دنیا، در آلمان نیازی نیست که هر بار که به یک ایستگاه می رسید کیف یا جیب های خود بلیط را جستجو کنید. اصول سیستم حمل و نقل در آلمان بر پایه اعتماد به شهروندان است. گهگاهی بازرسان به صورت اتفاقی بلیط مسافران را چک می کنند. البته توجه داشته باشید که اگر کسی بلیط نداشته باشد، به علت سواستفاده ار اعتماد دولت به او جریمه بالایی برای مسافر در نظر گرفته می‌شود. آمار نشان داده که تقریبا تمامی افراد نسبت به پرداخت بلیط خود را مسئول می‌دانند. و کمتر آمار تخطی در کشور آلمان دیده شده است. به همین دلیل برای افرادی که احساس مسئولیت نمی‌کنند، جریمه‌های سنگینی وضع کرده‌اند. به عنوان مثال، در برلین، اخیرا جریمه از۱۰ یورو به ۴۰ یورو افزایش یافته است. افزایش مقدار جریمه به این دلیل است که امیدوارند با این مقدار جریمه، تمامی افراد با بلیط از وسایل نقلیه استفاده کنند.

برای آن دسته از افرادی که وارد شهر برلین می‌شوند، کارت های عبوری توریستی که با نام های  AB یا ABC شناخته می شوند تعبیه شده است که میتوانند بر روی پکیج های تور خود اضافه کنند و یا از هتل ها خریداری کنند.این کارت ها شامل تخفیف های ویژه برای توریست ها و خدمات دیگر می باشد. تا زمانی که ویزای شما اعتبار داشته باشد و اینکه چه مدت در کشور مقصد خواهید ماند می توانید از این کارت ها استفاده کنید.

انواع کارت حمل و نقل در آلمان

برای استفاده از شبکه حمل و نقل در آلمان باید از کارت‌های مختلفی که به این منظور وجود دارند، تهیه کنید.

 • بلیط های یک مسیره (EinzelTicket)
 • بلیط های یک روزه (TagesTicket)
 • بلیط های گروهی (GruppenTicket)
 • بلیط هایی برای مسیر های طولانی
 • بلیط های گروهی منطقه ای (Länder-Ticket)
 • بلیط های یک روز گروهی (Quer-Durchs-Land-Ticket)
 • بلیط های آخر هفته (Schönes-Wochenende-Ticket)

همیشه قبل از ورود به ایستگاه‌های حمل و نقل، از اعتبار داشتن کار خود مطمئن شوید. دستگاه‌های اعتبارسنجی کارت را می‌توانید در ورودی اتوبوس‌ها و تراموا پیدا کنید. اما در متروهای U و S این نوع دستگاه‌ها یافت نمی‌شود. دستگاه‌های بلیط برای قطارهای U و S با آنچه که در اتوبوس یا تراموا می‌بینید، متفاوت است. دستگاه‌های خطوط قطار S به دو رنگ آبی و قرمز و خطوط U به رنگ زرد و سفید هستند. با این حال طرز کار کردن با این دستگاه ها بسیار آسان و مشابه هم است.