تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان را می توان یکی از موقعیت های تحصیلی مناسب با هزینه های مقرون به صرفه برای افرادی دانست که پس از اتمام تحصيل قصد مهاجرت به اروپا را دارند.
گرجستان در حال حاضر یک کشور اروپایی محسوب می شود و در سال ۲۰۰۵ با امضای قرارداد بولونیا به سیستم یکپارچه آموزشی در اروپا ملحق شده است. دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل میکنند از سال ۲۰۱۹ به بعد می توانند در حین تحصیل در گرجستان، به راحتی برای دریافت ویزای شینگن برای سفر به دیگر کشورهای اروپایی اقدام نمایند. زبان تحصیل در این کشور گرجی، روسی و انگلیسی می باشد.

مقاطع تحصیلی در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی 4 ساله، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ ساله، در مقطع دکترا 3 تا 5 ساله و در رشته پزشکی عمومی 6 ساله و دندانپزشکی 5 ساله می باشند. زمان پذیرش در دانشگاههای گرجستان در دو نوبت در سال مارچ (اسفند/فروردین) و سپتامبر (شهریور / مهر) می باشد.
دانشگاه های دولتی در گرجستان بیشتر مختص دانشجویان گرجی میباشد و قبولی دانشجویان خارجی در آن ها تحت شرایط خاص و دشوار امکان پذیر است. اما منعی برای تحصیل در دانشگاه¬های خصوصی وجود ندارد.

مزایای تحصيل در گرجستان

• کیفیت آموزشی منطبق با استانداردهای اروپایی
• مدرک مورد تایید دانشگاههای کشورهای تراز اول اروپا
• هزینه زندگی و تحصیلی مقرون به صرفه
• ویزای تضمینی
• امکان اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ التحصیلی
• امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک آیلتس

مدارک زبان

در طول فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های گرجستان، در بعضی مقاطع و رشته های تحصیلی نیازی به مدرک زبان نیست با این وجود میبایست تا حدودی تسلط به زبان انگلیسی داشته باشید. توصیه میشود برای بالا بردن درصد شانس اخذ پذیرش خود یک مدرک زبان داشته باشید.

شهریه ها

شهریه دانشگاه های گرجستان سالانه بین 2000 تا 5000 دلار میباشد که بستگی به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. هزینه زندگی در تفلیس که پایتخت گرجستان است بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار ماهانه میباشد، البته اگر شهر دیگری را برای اقامت انتخاب نمایید، قطعا هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. شایان ذکر است که بورسیه به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد بنابراین تحصیل در گرجستان رایگان نیست. البته در صورت داشتن رزومه قوی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، امکان محدود تحصیل رایگان وجود دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان می‌بایست سابقه علمی بسیار خوبی داشته باشند و در دروس زیست، رياضيات، فیزیک و شیمی نمرات بالایی داشته باشند. متقاضیان می‌توانند با شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیلات خود در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ادامه دهند.

تحصیل پزشکی 6 سال و دندانپزشکی در کشور گرجستان 5 سال به طول می انجامد که شامل ۲ دوره اصلی می‌شود: مرحله اول که دوره مقدماتی پزشکی نام دارد ۲ سال به طول می انجامد که دانشجویان در این دوره تحصیلی دروسی همچون: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، مهارت های ارتباطی و … را مطالعه می نمایند. مرحله دوم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به صورت کامل و یکپارچه 4 سال به طول می¬انجامد که خود دارای 4 دوره اصلی می¬باشد. در بعضی از دانشگاه‌ها، دانشجویان پزشکی و دندان پزشکی می‌توانند زبان تحصیل خود را می توانند انتخاب کنند ولی باید در زبانی که انتخاب می‌کنند مدرک ارائه بدهند.

آزمون SAT در دانشگاه گرجستان

الزاماتSAT برای دانشجویان جهت پذیرش در دانشگاه گرجستان چیست؟
گزارش ها نشان می دهد که مدرسه به طور مداوم نمرات کامپوزیت SAT را به 1230 در مقیاس 1600 می‌رساند، نمرات در زیر آن مقیاس باید پذیرفته شود. ما برآورد می‌کنیم پذیرش دانشجویان با آزمون SAT به تعداد 1145 نفر در سال رسیده است. نمره‌ی متوسط آزمون SAT کامپوزیت برای دانشجویان پذیرفته شده 1315 از 1600 است. نمره ی SAT رقابتی بسیار مهم است زیرا 77 درصد از متقاضیان نمرات SAT را به مدرسه می‌فرستند.

آزمون ACT در دانشگاه گرجستان

نمراتACT مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه گرجستان چیست؟
اطلاعات پذیرش نشان می دهد که دانشگاه گرجستان به طور مرتب دانشجویانی را با ACT های 26 و بالاتر می‌پذیرد. ما تخمین می زنیم که مدرسه در بعضی موارد حداقل 24 نمره کامپوزیت را قبول می‌کند. دانشجویان آینده‌نگر که یک کامپوزیت ACT از 28 یا بالاتر را ارائه می دهند باید در نیمی از متقاضیان باشند و دانشجویانی که دارای 30 یا بالاتر هستند شانس بسیار رقابتی دارند. امتیاز خوب در ACT بسیار مهم است، زیرا 69 درصد از متقاضیان نمرات ACT را به دانشگاه گرجستان ارسال می کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اعزام و تحصيل در گرجستان

• کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه.
• آخرین مدرک تحصیلی با ریز نمرات. گواهی عدم سو پیشینه. گواهی سلامت پزشکی.
• 6 قطعه عکس پاسپورتی.
• گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار.
• پذیرش نامه از دانشگاه مقصد.
• گواهی تمکن مالی
توجه: تمامی مدارک ذکر شده بایستی به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری ایران برسد.

اقامت بعد از دریافت مدرک تحصیلی گرجستان

با داشتن مدارک تحصیلی گرجستان و همچنین دانستن زبان گرجی می توانید پس از مدتی و با تسلط کامل بر وضعیت جامعه گرجستان، برای خودتان کار پیدا کنید یا اینکه جهت پیدا کردن کار با توجه به مدرک تحصیلی خودتان به جاهای دیگر مهاجرت کنید. از روزی که در گرجستان شروع به کار کرده و اقامت کاری دریافت می‌کنید اقامت شما موثر تلقى می‌شود و پس از گذشت شش سال می‌توانید اقامت دائم بگیرید. لازم به ذکر است که برای کار دانشجویی منعی وجود ندارد.

تحصیل در گرجستان برای سنین زیر ۱۸ سال

سیستم آموزش و تحصیلی گرجستان از ۶ سالگی آغاز می‌شود. دانش آموزان باید یک دوره تحصیلی از ۶ تا ۱۲ سالگی را بگذرانند. سپس وارد دوره ۳ ساله میشوند که از ۱۳ سالگی آغاز شده و تا ۱۵ سالگی پایان می‌یابد. دوره متوسطه در گرجستان ۳ ساله است که در مدارس و دبیرستان های گرجستان به اتمام میرسد.
مدارس گرجستان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود که در این میان سرمایه‌گذاری زیادی در مدارس مطرح و بین المللی نیز شده است. بطور کلی مدارسی که مورد استقبال ایرانیان قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

آکادمی انگلیسی گرجی

این آکادمی از دو بخش مدرسه گرجی (تدریس دروس به زبان گرجی) و مدرسه بین المللی انگلیسی تشکیل می‌شود، دروس در مدرسه بین المللی انگلیسی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و شهریه‌ی کلاس های اول و دوم ۷۵۰۰ دلار آمریکا، کلاس های سوم و چهارم 9۵۰۰ دلار آمریکا و کلاس های بالاتر ۱۰۵۰۰ دلار آمریکا می باشد. مدرک دیپلمی دریافتی از این مدرسه بسیار با ارزش بوده و قابل مقایسه با دیپلم‌های بین المللی نظیر کمبریج می باشد.

مدرسه اروپایی

این مدرسه از ۳ بخش گرجی، بین المللی و آمریکایی تشکیل شده است و هزینه سالانه بسته به نوع کلاس ها از ۷۰۰۰ یورو تا ۱۲۰۰۰ یورو می باشد از کلاس اول در این مدرسه دانش آموزان یادگیری دروس را به دو زبان آموخته و از کلاس سوم، زبان سوم نیز اضافه می¬گردد. جمعیت دانش آموزان در کلاس ها ۱۵ نفر می باشد و شهریه مدرسه شامل غذا و خدمات حمل و نقل نیز می باشد.

مدرسه بین المللی تفلیس

این مدرسه برای دانش آموزان سنین ۳ تا ۱۸ سال می باشد و دروس یا به زبان انگلیسی و یا به زبان گرجی تدریس می¬گردد.
مدرسه بین المللی تفلیس در یک ساختمان تجاری با ظرفیت ۵۰۰۰ متر مربع واقع در چند کیلومتری سفارت ایالات متحده واقع شده است. امکانات مدرسه شامل یک محیط آموزشی عالی از جمله یک سالن بدنسازی کامل، زمین فوتبال، میدان بیس بال، آزمایشگاه شیمی کاملا مجهز، آزمایشگاه زیست شناسی کامل، اینترنت بی سیم، آزمایشگاه کامپیوتر، كتابخانه بزرگ و کافه تریا است. والدين متقاضی باید با مسئول ثبت نام مدرسه تماس بگیرند و یک وقت ملاقات برای بازدید از کالج دانشگاه بگیرند. در طی این بازدید، کلاس های درسی و تسهیلات و همچنین برنامه آموزشی به والدین و دانش آموزان معرفی و آنها را با مدیر و کادر مدرسه آشنا می‌کند.

جهت پذیرش در تفليس والدین باید یک عکس، یک کپی از تمام پرونده های مدرسه قبلی و مبلغ ۳۰۰ دلار هزینه غير قابل برگشت را برای هر فرزند بپردازند. والدین دانش آموزانی که زبان مادریشان انگلیسی نیست باید قبل از ثبت نام یک وقت ملاقات برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی خود بگیرند. پس از آزمون انگلیسی و سوابق مدرسه قبلی، سطح کلاس مورد نیاز آنها مشخص خواهد شد.

مدرسه بین المللی A.A.S.M

این مدرسه، اولین و تنها مدرسه بین المللی با محیط استرالیایی است. دانش آموزان از دوره آمادگی ۳ سالگی برای ۱۲ سال یا به عبارتی تا ۱۸ سالگی می¬توانند از مزایای تحصیل در این مدرسه استفاده نمایند و مهارتهای آموزشی لازم را کسب نمایند. مربیان و معلمان با تجربه که با دقت انتخاب شده اند استانداردهای لازم آموزشی در این مدرسه را دارند
دانش آموزانی که از مدرسه A.A.S.M فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند به راحتی به موسسات عالی منتقل شوند، تقویم و ساعات کلاسی همانند مدارس استرالیایی تنظیم شده است: از ساعت ۸:۳۰ تا 15:30.

مدرسه نیوتن

شهریه سالانه مدرسه نیوتن تا 4900 لاری گرجستان است. این شهریه شامل غذا تا کلاس چهارم و انواع فعالیت‌های کلوبی از کلاس ۱ تا ۹ می باشد.
مدرسه آمریکایی پروگرسیو
شهریه سالیانه تحصیل در مدرسه آمریکایی پروگرسیو 2500 دلار برای هر سال است. دانش آموزان متقاضی تحصیل در این مدرسه می‌بایست مسلط به زبان انگلیسی باشند و بعد از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک، امکان کار و ادامه تحصیل در ایالت سانتیگو را خواهند داشت.