تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

کانادا از نظر تحصیلی شرایط بسیار مساعدی دارد. ایرانیان زیادی همه ساله برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند و تحصیلات خود را در این کشور ادامه می دهند. تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس، هر سال افراد زیادی حدود 120 هزار نفر به دلیل شرایط عالی تحصیل در کشور کانادا از اکثر کشور ها برای ادامه تحصیل در کانادا مجوز تحصیلی کانادا را دریافت می کنند.

دانشگاه های این کشور به دلیل وجود دانشمندان با استعداد و محققان پرتلاش در کانادا محیطی بی همتا برای کار و تحصیل ایجاد کرده اند. ادامه تحصیل در کانادا در امور کامپیوتری و فناوری اطلاعات، ارتباطات از راه دور، حمل و نقل شهری، هوافضا، میکرو الکترونیک، دستگاه های پزشکی، نرم افزارهای پیشرفته، انرژی های برق آبی و هسته ایی، لیزر، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، بسیار پیشرو و پیشرفته می باشند.  ادامه تحصیل در کانادا فرصتی بی نظیر است و به دست آوردن آن در گرو اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در رشته مورد علاقه و دریافت ویزای دانشجویی است.

شرایط تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس : کشور کانادا از جمله کشورهایی است که به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت را دارد. تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس از مزایای بسیاری برخوردار است. کشور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت کمی دارد و از جمله مهاجرپذیرترین کشورها است.

به دلیل سطح علمی و آموزشی عالی در دانشگاه های کانادا، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشند و برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا تلاش می کنند.

تحصیل در مدارس کشور کانادا

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان کشور کانادا در بهترین مدارس خصوصی و دولتی کانادا میسر است و کشور کانادا برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط ویژه ای را نظیر محیا کردن خوابگاه های دانشجویی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش آموز بر روند تحصیلی و زندگی در کانادا و بسیاری دیگر از امکانات را جهت تسهیل و بهبود بخشیدن زندگی در حین ادامه تحصیل در کانادا بوجود آورده است.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا نسبت به کشورهای دیگر تا حدی بالاست .هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا در دوره دبیرستان و دانشگاه در حدود 25 تا 30 هزار دلار کانادا است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و …. می باشد.

تحصیل در کانادا

افرادی هم بدون دریافت مجوز تحصیلی در این کشور مشغول به تحصیل می شوند که لازم به ذکر است این دسته از افراد فقط شش ماه می توانند در این کشور تحصیل کنند و از آن پس برای تحصیل باید مجوز تحصیلی را کسب کنید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

خیلی ها تصور می کنند که مجوز تحصیلی همان ویزای تحصیلی است در صورتی که مجوز تحصیلی اجازه  ادامه تحصیل در کانادا با نام استادی پرمیت (Study Permit) می باشد که با ویزای تحصیلی متفاوت می باشد.

کالج ها در کانادا دو نوع مدرک ارائه می دهند یا مدرکcertificates و یا مدرک دیپلم. تفاوت این مدرک ها در این است که مدرک دیپلم یک سال به طول می انجامد که اگر دیپلم برای کارشناسی صادر شود در حد دیپلم ایران است.جهت اخذ مدرک دیپلم در کانادا و ادامه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس دانش آموزان باید 12 سال تحصیلی را به اجبار بگذرانند تا موفق به اخذ دیپلم شوند. معدل دوره ی دبیرستان فرد جهت اخذ پذیرش دانشجو لازم است.

شرایط تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در کانادا

پس از اخذ مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران شما می توانید بطور مستقیم وارد دانشگاه های کانادا شوید و تحصیل خود را در دانشگاه های کانادا شروع نمایید .البته لازم است بدانید بعد از ورود به 18 سالگی و برای تحصیل در کشور کانادا و کشور های انگلیسی زبان در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری  شما نیاز به مدرک زبان آیلتس ( ILETS)، تافل (TOFEL) یا معادل آن ها نیاز خواهید داشت و این باور نسبت به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان بدون مدرک زبان کاملا اشتباه است. پس چنانچه قبل از سن 18 سالگی قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان مثل کانادا را داشته باشید نیازی به مدرک تافل یا آیلتس ندارید ولی چنانچه بعد از رسیدن به سن 18 سالگی برای ادامه تحصیل در هر مقطعی در این کشورها اقدام کنید باید مدرک معتبر زبان ارائه کنید.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کانادا به همراه بورسیه تحصیلی را دارند به این نکته توجه داشته باشند که اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی مستلزم آگاهی از نکات ریز و حساسی است که چنانچه رعایت نگردند پذیرش ناموفق خواهد بود و همچنین بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید برای دریافت ویزا از آن کشور اقدام کرد که قطعاً مرحله دریافت ویزا از پذیرش دانشگاه دشوارتر و حساس تر می باشد و باید با دقت و آگاهی کامل نسبت به قوانین روز کشور مذکور اقدام نمایید.

لذا پیشنهاد میکنیم حتما از مشاورین آگاه در این زمینه کمک بگیرید.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم و لیسانس

معرفی دانشگاه های کانادا

کشور کانادا دانشگاه های خوب زیادی دارد، اما در میان همه آنها 13 دانشگاه به عنوان بهترین ها به شمار می آیند. به این 13 دانشگاه در اصطلاح گروه 13(G-13) گفته می شود و حدود 66 درصد کرسی های تحقیقاتی کانادا مختص به همین گروه است.

برخی از بهترین دانشگاه های کانادایی عبارتند از دانشگاه تورنتو،دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونتل، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن و … . دقت داشته باشید که دانشگاه مورد نظر شما باید حتما در لیست مؤسسات آموزشی منتخب (DLI) وجود داشته باشد. لیست مذکور به دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزشی اشاره دارد که دانشجویان خارجی را می‌پذیرند. درخواست شما برای دانشگاه هایی که در این فهرست نیستند پذیرفته نخواهد شد.

تحصیل در مقطع دکترای کشور کانادا

در تمامی کشورها دوره دکترا دوره ای 4-5 ساله است اما بدلیل نظام آموزشی قوی حاکم در کانادا طول دوره دکترا 2.5-3 سال است. کسانی که چه در کانادا و یا هر کشور دیگری در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشند می توانند برای پذیرش در این دوره اقدام کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره دکترا IELTS 6.5 است.بردن همراه (همسر) و فرزندان زیر 18 سال در این دوره میسر است و فرزندان می توانند به راحتی از سیستم آموزشی پیشرفته کانادا استفاده کرده و به تحصیل بپردازند.

در نظر داشته باشید تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس با نمره آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 6.5 امکانپذیر می باشد.

اما خبر خوب این است که ادامه تحصیل در کانادا در  مقطع لیسانس و فوق لیسانس با نمره آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 6 که با عنوان پذیرش مشروط یا (Conditional) نیز شناخته می شود.

امکان پذیر است که در قسمت پایین شرایط و نحوه پذیرش مشروط خدمتتان شرح داده خواهد شد و اما تحصیل در مقطع دکترا در  دانشگاه های کانادا نیازمند آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 7 می باشد جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان لیگال اپلای تماس بگیرید.

پذیرش مشروط (Conditional)

پذیرش مشروط بدین معنی می باشد در صورتی متقاضی بنا به هر دلیلی موفق به اخذ نمره حداقل 6.5 در مقطع لیسانس و فوق نشود و نمره 6 داشته باشد می توان برایش پذیرش مشروط تحصیلی در دانشگاه های کانادا گرفت ولی به شرط آنکه پس از اخذ پذیرش تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در کانادا و ورود به کانادا دوره زبان پیش نیاز را در دانشگاه بگذراند و برای مقطع دکترا تیز با نمره 6.5 می توان پذیرش تحصیلی دانشگاه را گرفت که متقاضی برای تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس پس از ورود به کانادا باید دوره پیش نیاز زبان را در دانشگاه بگذراند.

برای ادامه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس در دانشگاه های کانادا می بایست معدل مدرک دیپلم حداقل 14 باشد. البته اگر فرد قصد تحصیل در دانشگاه های ممتاز کشور کانادا در بعضی از رشته های خاص را داشته باشد باید معدل دیپلم وی بالای 15 باشد.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

دانشگاه های کشور کانادا از جمله دانشگاههایی هستند که به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بالا بیشترین متقاضی مهاجرت را دارد. کشور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت کمی دارد و از جمله مهاجرپذیرترین کشورها است. به دلیل سطح علمی و آموزشی عالی در این دانشگاه ها، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری با توجه به رشته، شهر، ایالت، نوع دانشگاه و… متفاوت است و  تمامی هزینه های متقاضی به دلار کانادا است . لازم به ذکر است که به دانشجویانی که معدل درسی بالایی دارند کمک هزینه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس تعلق می گیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا با داشتن دانشگاه‌های برتر و سیستم‌ آموزشی استاندارد با امکان تحصیل در دو زبان انگلیسی و فرانسه، این روزها جز 5 اولویت اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته و باعث روانه شدن بیش از 130 هزار دانشجو هر سال به سمت کانادا شده است. در این راه اخذ ویزای تحصیلی کانادا مراحل و شرایط مخصوص به خود دارد که چنانچه به دقت رعایت گردد، می‌توان از امکانات کم‌نظیر آموزشی این کشور بهره‌مند شد که در ادامه مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

ویزای تحصیلی (Student Visa) از انواع ویزاهای موقت بوده که سبب اقامت کوتاه ‌مدت متقاضی و در صورت درخواست همراهان او طی زمان مشخص در کانادا می‌شود. جهت دریافت این نوع ویزا باید مدارک لازم آماده و تحویل افسر گمرک گردد تا وی با بررسی آن‌ها دستور صدور ویزا را صادر نماید.

ویزا تحصیلی کانادا خود بر اساس سن و نوع مدرسه یا دانشگاه متقاضی به دو نوع ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی تقسیم‌بندی می‌گردد. البته در عمل دریافت ویزای برای هر کدام تفاوت چندانی نداشته و از شرایط یکسانی برخوردار هستند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از تحولات و سیاست‌های اخیر دولت کانادا علیه برخی کشورها نظیر ایران، شرایط اخذ انواع ویزای کانادا سخت شده و افراد متقاضی باید نهایت دقت و سعی خود را به کار ببرند تا افسر گمرک را متقاعد سازند که استحقاق دریافت ویزا را دارند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و یا مدارس مورد تائید اداره گمرک این کشور است. بنابراین در اولین قدم فرد متقاضی باید از دانشگاه یا مدرسه‌ای در کانادا اپلای بگیرد. جهت این کار می‌توان به کمک یک مشاور خبره، ابتدا ارزیابی تحصیلی از فرد گرفته و بر اساس فرم درخواست تحصیل در مدارس یا مؤسسات آموزش عالی کانادا را تکمیل و ارسال کرد.

علاوه بر این، جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا متقاضی باید با مدارک و اسناد خود، اثبات کند که از شرایط زیر برخوردار است:

 • استطاعت مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا به مدت حداقل یک سال
 • عدم سوء پیشینه
 • ارائه دلایل قانع ‌کننده جهت اثبات خروج از کانادا پس از اتمام دوران تحصیل
 • داشتن برنامه تحصیلی مشخص (Study Plan)
 • داشتن پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

بنابراین می‌توان گفت ارائه مدارک معتبر و مستند مهم‌ترین عامل در قبول درخواست صدور ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود که در ادامه این اسناد آورده شده‌اند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی کانادا با توجه به این که ویزا دانشجویی یا دانش‌آموزی باشد، اندکی تفاوت دارند و مسلماً ویزای دانشجویی مدارک بیشتری نیاز دارد. اما نکته اصلی در این است که تمام اسناد فارسی باید به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شوند.

 1. فرم‌های مربوط به درخواست ویزا تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم Schedule1
 2. دو قطعه عکس رنگی 3.5 × 4.5 با زمینه سفید
 3. نامه استادی پرمیت
 4. نامه ادمیشن (پذیرش تحصیلی) از دانشگاه یا مدارس کانادا
 5. نامه Refrance سفارت
 6. سوابق بیمه‌نامه کاری
 7. اسناد و مدارک مالی ۴ ماه اخیر مبنی بر تمکن مالی
 8. برنامه تحصیلی
 9. اسکن صفحات اول پاسپورت و صفحات درج ویزا
 10. اسکن اصل شناسنامه و ترجمه آن
 11. اسکن شناسنامه همراهان و ترجمه آن‌ها
 12. فیش واریز هزینه‌های ویزای تحصیلی
 13. مدارک دارائی‌های شخصی متقاضی
 14. در صورت بورسیه بودن از طرف دولت، ارائه ضمانت‌نامه از وزارتخانه مربوطه و نیز نامه وزارت امور خارجه
 15. مدارک انجام تست پزشکی (در صورت صلاحدید افسر گمرک)
 16. ارائه نامه CAQ در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های استان Quebec کانادا

استادی پرمیت چیست؟

چنانچه متقاضی ورود به کانادا بخواهد در مؤسسات و آموزشگاهی که دوره‌های آن‌ها بیش از 6 ماه طول می‌کشد شرکت نماید، باید پس از ورود به کانادا نامه استادی پرمیت را دریافت کند. این نامه مجوزی است که به فرد اجازه اقامت و تحصیل در کانادا را صادر می‌نماید. استادی پرمیت نوعی ویزای تحصیلی کانادا است که همه متقاضیان تحصیل در این کشور در هر دوره به جز پیش‌دبستانی باید آن را داشته باشد.

در صورتی که فرد دارنده استادی پرمیت در هنگام تحصیل خود مرتکب خطایی شود که خلاف  مندرجات نامه او باشد، استادی پرمیت وی باطل شده و تا ۶ ماه اجازه اخذ هیچ نوع ویزای تحصیلی کانادا را نخواهد داشت.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا در چند مرحله زیر خلاصه می‌شود:

 • در مرحله اول متقاضی باید پس از درخواست پذیرش در یکی از مؤسسات آموزشی کانادا و دانشگاه‌های این کشور، نامه ادمیشن (LOA) خود را دریافت کند. همچنین چنانچه فردی قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کبک را داشته باشد باید نامه CAQ را نیز قبل از دریافت استادی پرمیت، اخذ نماید.
 • در مرحله بعدی باید درخواست خود را در وب‌سایت CIC ثبت نمایند. بدین منظور ابتدا پس از پاسخگویی به سؤالات در مورد شرایط متقاضی وضعیت وی بررسی شده و چنانچه واجد شرایط باشد، برای او کد چک لیست شخصی با اعتبار 60 روزه صادر می‌شود تا بر اساس آن مدارک لازم را تهیه نمایند.
 • پس از فراهم نمودن مدارک طبق چک لیست ارائه شده، با ایجاد یک MYCIC در سایت و وارد کردن کد شخصی، تمامی موارد را اسکن کرده و هزینه‌های لازم را پرداخت می‌نمایند و در انتظار صدور ویزای تحصیلی می‌مانند. البته گاهی نیاز به مراجعه حضوری در سفارت نیز وجود خواهد داشت.

مراحل پس از صدور ویزای تحصیلی کانادا

چنانچه درخواست ویزای تحصیلی متقاضی تحصیل در کانادا پذیرفته شود، برای وی معرفی‌نامه (POE) یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) و یا ویزای اقامت موقت صادر گشته و به پاسپورت آن‌ها الحاق می‌یابد. سپس مدارک را به آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحویل داده تا استادی پرمیت برای دانشجو صادر گردد‌.

زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

اصولاً زمان صدور هر نوع ویزای کانادا با چگونگی تکمیل فرم‌‌ها و داشتن مدارک کامل، رابطه مستقیمی دارد. بنابراین چنانچه متقاضی دارای نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه‌ای و یا نامه استادی پرمیت در کانادا باشد، پروسه صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان حدود 11 هفته طول خواهد کشید. البته این زمان فقط مربوط به سفارت کانادا است و باید زمان لازم جهت انجام مراحل انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک را نیز به آن اضافه کرد که در صورت کامل بودن تمامی مدارک، مجموعاً حداقل 3 ماه زمان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا لازم است.

بنابراین توصیه می‌شود که متقاضیان برای ادامه تحصیل در کانادا، حداقل 3 ماه قبل از شروع سال تحصیلی در این کشور، اقدام به درخواست ویزا نمایند.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از پذیرش درخواست صدور ویزا تحصیلی، در ابتدا یک ویزای موقت به متقاضی داده می‌شود که با ورود به کشور کانادا و مراجعه به اداره امور مهاجرت این کشور به ویزای تحصیلی تبدیل می‌گردد. اعتبار ویزای تحصیلی کانادا به دوره تحصیل فرد بستگی دارد که در صورت مهیا بودن شرایط امکان تمدید نیز وجود خواهد داشت.

همچنین طی مراحلی و شرایط خاص می‌توان ویزای تحصیلی را به ویزای کار کانادا نیز مبدل نمود.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

 1. تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا
 2. امکان استخدام به صورت پاره‌وقت و اشتغال به مدت 20 ساعت در هفته
 3. امکان صدور ویزای کار پس از یک سال تحصیل در کانادا
 4. امکان درخواست برای اقامت دائم کانادا در استان محل تحصیل
 5. امکان تحصیل یا اشتغال همسر
 6. امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس کانادا
 7. به دست آوردن فرصت‌های شغلی فراوان متناسب با تخصص خود در کانادا و دیگر کشورها

شرایط کار کردن با ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس قوانین کشور کانادا، فرد دارنده ویزای تحصیلی می‌تواند طی شرایطی به دو صورت در این کشور کار کند.

مهم‌ترین شرط اشتغال در کانادا، داشتن شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number)  بوده که به کد SIN نیز معروف است. شماره‌ای 9 رقمی که اخذ آن رایگان بوده و به منزله کد ملی فرد است‌. همچنین باید توجه کرد که پس از شروع به کار با ویزای تحصیلی به سرعت و ظرف مدت 3 روز باید کد SIN را دریافت نمود.

 • کار کردن دانشجو در محیط دانشگاه
 • کار کردن دانشجو در خارج از دانشگاه

کار در محیط دانشگاه (On Campus)

مطابق قانون کانادا، تمامی افراد دارنده ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند در ساعات بیکاری خود در محیط داخلی دانشگاه کار کنند که به این نوع اشتغال کار دانشجویی (On Campus) گفته می‌شود. این شیوه کار کردن نیازی به دریافت مجوز کار نداشته و دانشجویان می‌توانند از این طرق هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

کار در محیط خارج از دانشگاه (Of Campus)

بر اساس قوانین تصویب شده از سال 2014، دانشجویان می‌توانند چنانچه بر روی برچسب ویزای تحصیلی آن‌ها یکی از دو عبارت زیر درج شده باشد، بدون احتیاج به مجوز کار حداکثر 20 ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند.

لازم به ذکر است اگر بروی ویزای تحصیلی دانشجو عبارت زیر باشد، به هیچ عنوان نمی‌تواند در حین تحصیل در کانادا کار کند.

چگونگی دریافت ویزای همراه

در صورتی که والدین قصد همراهی دانش‌آموز خود را برای تحصیل در کانادا داشته باشند و یا خانواده و همسر یا فرزندان دانشجو بخواهند همراه او به کانادا بروند، می‌توان به یکی از دو روش زیر جهت ویزای همراه اقدام نمود.

 • ویزای توریستی کانادا

در این روش، به همراه درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، درخواست ویزای توریستی 6 ماهه که به ویزای TRVیا ( Temporary Resident Visa ) نیز مشهور است، برای والدین یا همسر و فرزندان متقاضی ارسال می‌گردد.

یکی از مزیت‌های این نوع ویزا این است که اگر یکی از والدین دارای ویزای تحصیلی یا کار کانادا باشند، فرزندان می‌توانند بدون داشتن نامه قبولی در مدارس کانادا، ویزای تحصیلی درخواست دهند.

 • ویزای اجازه کار کانادا

ویزای اجازه کار (Open Work Permit) برای همسران دارنده ویزای تحصیلی کانادا صادر می‌شود. این نوع ویزا را می‌توان هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی یا پس از پذیرش و ساکن شدن در کانادا برای همسر درخواست داد. با کمک ویزای اجازه کار، همسران دانشجویان کانادا می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار، در این کشور تحصیل کرده و یا به کار مشغول شوند.

امکان اقامت دائم با ویزای تحصیلی کانادا

یکی از بهترین مزیت‌های اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که دانشجو می‌تواند پس از فارغ‌التحصیلی در استان محل تحصیل خود اقدام به درخواست برای اقامت دائم نماید. معمولاً بیشتر فارغ‌التحصیلان بین‌المللی کانادا از سیستم اکسپرس اینتری جهت این کار استفاده می‌نمایند.‌ این سیستم مدیریتی پویا، درخواست‌های افراد را درباره برنامه‌های اقتصادی مهاجرت کانادا دریافت کرده و آن‌ها را مدیریت می‌کند. چنانچه افراد متقاضی شرایط یکی از سه برنامه زیر را برآورده نماید، می‌تواند پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد نمایند. این سه دسته برنامه عبارتند از:

 1. برنامه تجربه کانادا (CEC)

 2. برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWC)

 3. برنامه نیروی فنی ‌و حرفه‌ای فدرال (FSTC)

پس از ساخت پروفایل، بر اساس بانک اطلاعاتی داوطلب که مواردی نظیر آموزش، سابقه کار، مهارت‌های زبانی و عوامل از این دست را شامل می‌شود، به هر متقاضی امتیازی به نام CRS اختصاص یافته و طبق این امتیاز همه متقاضیان رتبه‌بندی می‌شوند. برای افرادی که در رتبه‌های بالای این سیستم قرار گرفته‌اند، دعوت‌نامه پذیرش (ITA) از سازمان IRCC جهت تعیین وضعیت اقامت دائم دریافت می‌کنند.

در میان سه برنامه یاد شده، برنامه CEC به دلیل این که مبتنی بر امتیاز نبوده و هر فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ کانادا با برآوردن ساخت شرایط آن، می‌تواند پس از یک سال کار در کانادا به یک نیروی ماهر واجد شرایط CEC تبدیل شود، از محبوبیت بیشتری در بین متقاضیان برخوردار است.

کانادایی ها اهمیت فراوانی به موضوع یادگیری می دهند، از این رو یک سیستم آموزشی درجه یک را با استانداردهای بسیار بالا  توسعه داده اند. اخذ مدرک تحصیلی در کانادا، فرصت های کاری بسیاری را نه تنها در این کشور بلکه در سراسر جهان برای شما فراهم می آورد، زیرا مدارک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های کانادایی در سراسر جهان معتبر هستند و با توجه به آموزش هایی که فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا دیده اند قطعا تبدیل به نیروی کار کارآمد خواهند شد.

لذا در بیشتر کشور ها اشتیاق به جذب فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا بسیار زیاد است پس با تحصیل در کانادا می توانید آینده ای بسیار روشن را در پیش رو داشته باشید.

تماس بگیرید