اقامت در آلمان

اقامت در آلمان

اقامت در آلمان، اخذ اقامت در کشور آلمان از طریق چند راه امکان پذیر است. افراد می توانند از طریق تحصیل، راه اندازی کسب و کار و یا اخذ اقامت از طریق پناهندگی برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند. امروزه بیشتر افرادی که خواهان ادامه تحصیل در آلمان هستند دانشجوی بین المللی هستند و می خواهند از طریق تحصیل اقامت این کشور را اخذ نمانید. شما با توجه به شرایط و معیار هایی که دارید برای اخذ اقامت در این کشور می بایست به زبان آلمانی مسلط باشید. از طریق راه هایی که در متن زیر به آن اشاره شده است می توانید اقامت در این کشور را بگیرید.

کشور آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن 357.386 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 83.7 میلیون نفر است. آلمان کشوری است که از نظر کیفیت آموزش در جایگاه بالایی قرار دارد که اکثر افراد نیز برای ادامه تحصیل در بین کشور های اتحادیه ی اروپا معمولا آلمان را انتخاب می کنند.

مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود تا دانشجویان زیادی از ایران جذب تحصیل در آلمان  ‌شوند، رایگان بودن دانشگاه‌های این کشور است. البته این تنها نکته مثبت تحصیل در آلمان نیست و این کشور از سراسر جهان پذیرای دانشجوست و علت آن را می‌توان کیفیت بالای آموزشی دانست که این کشور ارائه می‌دهد. در واقع هر شخصی با انتخاب تحصیل در آلمان، وارد یک بازی برد برد شده که شامل رایکان بودن دانشگاه و کیفیت آموزشی فوق‌العاده است. آلمان عضو اتحادیه اروپا (EU) می باشد. این کشور از صنعتی ترین کشور های جهان می باشد و نیاز آن به نیروی کار متخصص سبب شده است که توجه افراد زیادی  برای مهاجرت به آلمان جلب شود و در سال های اخیر افرادی زیادی از طرق مختلف از جمله کار در آلمان، انواع مختلف ویزای کار آلمان، تحصیل در این کشور و سرمایه گذاری به آلمان مهاجرت کرده اند.

تحصیل و زندگی در آلمان

اگر بخواهیم به ویژگی‌های مثبت تحصیل در آلمان اشاره کنیم، علاوه بر مواردی که ذکر شد، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی در این کشور از مزایای بسیار بزرگ است. لازم است بدانید که تمدید ویزا به مدت پنج سال موجب اخذ اقامت دائم آلمان خواهد شد؛ یعنی اگر مدت زمان تحصیل شما پنج سال طول بکشد، اقامت دائم آلمان را هم بدست خواهید آورد و این برای افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، مزیت بسیار بزرگی است. مورد بعدی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، حجم بالای دانشجویی است که آلمان سالانه می‌پذیرد و اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی داشته باشید، تقریبا می‌توان گفت که امکان ندارد که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه نشوید. مزیت بعدی، امکان کار دانشجویی و پوشش همه یا بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو در آلمان است.

در کنار آن، خدماتی که کارت دانشجویی در اختیار شما قرار می‌دهد، بخش اعظمی از دغدغه‌ها، مثل حمل‌و‌نقل، تخفیف در خرید کتاب، تخفیف در خرید بلیط تئاتر و سینما و کنسرت و … را برای شخص رفع می‌کند. به دلیل سطح علمی بالا و دانشگاه های دولتی رایگان، آلمان یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی در دنیا می باشد. دانشجویان بین المللی که در این کشور به تحصیل می پردازند با توجه به بازار کار مناسب، شانس بالایی برای کاریابی و اخذ اقامت آلمان خواهند داشت. همه این عوامل سبب گشته است که افراد زیادی آلمان را برای افزایش سطح علمی خود و سپس ورود به بازار کار اروپا انتخاب نمایند.

تحصیل در آلمان

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان در دانشگاه ها در 3 مقطع امکان پذیر است و به طور کلی موسسات آموزش عالی آلمان سه گروه می باشند که عبارتند از دانشگاه ها، موسسات علمی کاربردی و کالج هنر، فیلم و موسیقی. همچنین دانشگاه های آلمان به دو دسته دولتی و خصوصی  تقسیم بندی می شوند که  البته اکثر دانشگاه ها دولتی می باشند. بسیاری از دانشگاه های خصوصی فنی حرفه ای می باشند که توسط دولت به رسمیت شناخته شده اند. البته دانشگاه های فنی حرفه ای هزینه تحصیلی نسبتا بالایی دارند به همین دلیل بسیاری از دانشجویان تمایل به تحصیل در دانشگاه های فدرال دارند.

آلمان را می توان از ثروتمندترین و همچنین صنعتی ترین کشور های دنیا دانست. 16 ایالت این کشور را تشکیل می دهند که در برخی از تصمیم گیری ها می توانند مستقل از دولت مرکزی عمل کنند. این کشور عضو سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج می باشد و از جمله کشورهای بنیان گذار اتحادیه اروپاست. دولت آلمان به دلیل نیاز به نیروی کار در سال های اخیر سیاست های مهاجر پذیری مختلفی را در پی گرفته است و مهاجران زیادی در طی این سال ها از سراسر دنیا از جمله ایران به کشور آلمان مهاجرت کرده اند.

راه های اخذ اقامت در آلمان

 • اقامت در آلمان از طریق تحصیل
 • اقامت در آلمان از طریق کار
 • اقامت در آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 • اقامت در آلمان از طریق تولد
 • اقامت در آمان از طریق ازدواج

اقامت در آلمان

اقامت در آلمان از طریق تحصیل

دریافت اقامت از طریق تحصیل، بهترین راه و پر طرفدار ترین راهی است که افراد معمولا بر می گزینند. شما پس از دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل بیش از چند سال می توانید اقدام به اخذ اقامت کنید. دانشگاه های آلمان در سطح جهان از رتبه علمی خوبی برخوردارند و در مجامع علمی شناخته شده هستند. علاوه بر این، امکان تحصیل تقریباً رایگان در دانشگاه های آلمان برای خارجیان، سبب شده است که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی کشور آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب نمایند. نرخ بیکاری پایین در این کشور و موقیعت های شغلی فراوان برای فارغ التحصیلان نیز دلیلی دیگری برای محبوبیت این کشور نزد دانشجویان خارجی می باشد.

هر ساله ایرانیان بسیاری نیز که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، آلمان را به عنوان یکی از کشورهای کاندید در نظر می گیرند. توجه به این نکته ضروری می باشد که تنها با تحصیل در آلمان نمی توان اقامت دائم و تابعیت این کشور را به دست آورد و شرایط گرفتن اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل کمی متفاوت است. فرد باید نوع اقامت خود را به کار یا سرمایه گذاری تبدیل کند یا با فردی آلمانی ازدواج کند تا بتواند روند اخذ اقامت دائم را آغاز نماید.

همان طور که در بالا اشاره کردیم دانشجویان در حال تحصیل در کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی خود می توانند به دنبال کار بگردند، مهلت جستجوی کار برای این فارغ التحصیلان 18 ماه می باشد. در صورت گرفتن پیشنهاد شغلی از کشور آلمان می توانند مشغول به کار شوند و ویزای تحصیلی خود را به نوع کاری تبدیل کنند. از این طریق دانشجویان می توانند روند اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان را طی نمایند.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان شما حتما باید پذیرش از دانشگاه های این کشور را داشته باشید. دانشجویانی که عضو کشور های اتحادیه ی اروپا نیستند از جمله دانشجویان ایرانی باید برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنند. پس از آن برای این که شما بتوانید در این کشور تحصیل کنید باید ویزای دانشجویی آلمان را بگیرید. به این منظور فرد پس از پذیرش می تواند با گرفتن وقت قبلی از سفارت آلمان با ارائه ی مدارک زیر ویزای دانشجویی را کسب کند:

 • پاسپورت با اعتبار 6 ماه
 • مدرک دیپلم و ریز نمرات
 • فرم درخواست
 • عکس رنگی
 • مدارک شناسایی به همراه کپی
 • گواهی پشتیبانی مالی
 • انگیزه نامه و زندگی نامه
 • مدارک سابقه ی شغلی در صورت وجود

اقامت در آلمان از طریق کار

آلمان کشوری صنعتی است و نیاز به نیروی کار متخصص در این کشور بالا می باشد، اما میانگین سنی در جمعیت کشور آلمان بسیار بالا می باشد و اصطلاحاً جمعیت این کشور پیر است و نیروی کار جوان در این کشور با کمبود مواجه است. جمهوری فدرال آلمان برای رفع نیاز به نیروی کار جوان در سال های اخیر اقدام به جذب نیروی کار خارجی نموده است و متخصصان علاقه مند به کار و زندگی در کشور آلمان را از طریق ویزای جستجوی کار جذب می نماید.

متقضیان کار در آلمان از دو طریق می توانند اقامت کاری این کشور را دریافت نمایند:

 • اخذ ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار یا Job Offer
 • ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker)

اخذ ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار یا Job Offer

در این روش شخص باید پیش از اخذ ویزای آلمان و مراجعه به سفارت، یک پیشنهاد کار از کارفرمایی مورد تایید در کشور آلمان داشته باشد. شخص باید بتواند با ارائه رزومه مناسب از راه دور در کشور آلمان کاریابی کند و کارفرما را متقاعد به استخدام وی نماید. پیش تر شما برای گرفتن جاب آفر در آلمان باید برای شغلی اقدام می کردید که شخص مناسبی در آلمان و اتحادیه اروپا برای آن وجود نداشته باشد. اما در قوانین جدید ویزای کار آلمان در سال 2020، این شرایط آسان تر شده است و شما برای همه مشاغل مورد نیاز آلمان می توانید پیشنهاد کار بگیرید و شهروندان آلمان یا اتحادیه اروپا نسبت به شما اولویتی ندارند.

همچنین اگر فرد بالای 45 سال دارد باید شغل اکتسابی بالای 3،685 یورو در آمد در ماه داشته باشد. نکته مثبت این روش این است که با توجه به اینکه کارفرما دارید و وضعیت اشتغال شما در این کشور مشخص است، شانس بسیار بالایی برای دریافت ویزا دارید.

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker)

برای حل مشکلات ذکر شده در روش قبل، کشور آلمان به متخصصین ویزای جستجوی کار ارائه می دهد. این ویزا به مدت 6 ماه اعتبار دارد و شخص در این زمان فرصت دارد که شخصا در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازد. در صورتی که شخص در این زمان با موفقیت استخدام شود می تواند اقامت کاری آلمان را کسب نماید و در غیر این صورت باید آلمان را ترک نماید.

متقاضیان دریافت این نوع ویزا باید مدرک زبان آلمان B1 و حداقل 3 سال سابقه کار داشته باشند. همچنین شخص باید بتواند در این مدت 6 ماهه هزینه های زندگی خود را تامین نماید. همچنین اگر فرد بالای 45 سال دارد باید شغل اکتسابی بالای 3،685 یورو در آمد در ماه داشته باشد. اشخاصی که داری مدرک تحصیلی لیسانس هستند یا یک دوره دو ساله تخصصی فنی حرفه ای یا دانشگاهی گذرانده اند، می توانند با داشتن سایر شرایط برای این ویزا اقدام کنند. البته مدرک تحصیلی باید مورد تایید آلمان قرار بگیرد.

دوره آوسبیلدونگ در آلمان

متقاضیان کار در کشور آلمان، می توانند با شرکت در دوره آوسبیلدونگ برای ورود به بازار کار آماده شوند. طول این دوره ها بین 18 تا 24 ماه است. شرایط سنی برای آوسبیلدونگ مهم است و افراد باید کمتر از 25 سال سن داشته باشند. با توجه به کالجی که پذیرش می گیرید باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 ارائه دهید. این دوره ها شما را برای مشاغل تخصصی آماده می کنند و با توجه به مهارت هایی که یاد می گیرید، شانس بالایی برای کاریابی خواهید داشت. علاوه بر این بسیاری از کالج ها به شما برای یافتن کار در آلمان کمک می کنند و شانس شما را بالاتر می برند.

پس از اخذ ویزای کار آلمان به یکی از دو روش ذکر شده، در صورتی که شخص به مدت 4 سال متوالی در کشور آلمان زندگی کند و مالیات پرداخت کند می تواند برای اخذ اقامت دائم آلمان درخواست دهد. پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم نیز شخص می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت آلمان درخواست دهد.

اقامت در آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

آلمان جزء صنعتی ترین و ثروتمند ترین کشور های اروپایی و جهان محسوب می شود و شرکت های بزرگی مانند پورش، بی ام دبلیو، نستل و بسیاری دیگر در این کشور حضور پررنگ دارند. موفقیت های اقتصادی آلمان سبب شده است که سرمایه گذاران خارجی نسبت به سرمایه گذاری در این کشور اقدام نمایند. برخی ممکن است تنها به قصد کسب سود و افزایش سرمایه کشور آلمان را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایند، اما سرمایه گذاری در آلمان اگر به روش صحیح انجام شود می تواند منجر به اخذ اقامت آلمان نیز گردد. در حال حاضر برای اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری باید یک شرکت در این کشور ثبت نمود. سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان 25،000 یورو می باشد که در مقایسه با بسیاری از کشور ها بسیار اندک است.

اما آنچه که این روش اخذ اقامت در آلمان را بسیار سخت کرده است این است متقاضی باید یک طرح توجیح اقتصادی یا بیزنس پلن ارائه دهد و اثبات نماید که طرح وی تاثیر مثبت بسزایی در اقتصاد آلمان خواهد داشت. طرح اقتصادی باید به تایید اتاق بازرگانی آلمان برسد که با سخت گیری زیادی انجام می شود و هر ساله تعداد بسیار اندکی از طرح ها تایید می شوند. همین مشکلات سبب شده است که به ندرت این روش برای مهاجرت به آلمان انتخاب شود، چرا که شخص می تواند با سرمایه ای مشابه و با سهولت بسیار بیشتری اقامت کشوری هم تراز آلمان مانند اتریش را کسب نماید.

اقامت در آلمان از طریق تولد

در رابطه با اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در خاک یک کشور خارجی، کشور ها از دو قانون مختلف پیروی می کنند. دسته کوچک تری از کشور ها برای اعطای تابعیت از طریق تولد از قانون خاک پیروی می کنند. بر این اساس کودکانی که در خاک این کشور ها متولد می شوند بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین، تابعیت آن کشور را اخذ می نمایند. مهم ترین کشورهای پیروی قانون خاک آمریکا، کانادا و برزیل می باشد. دسته دیگری از کشور ها که شامل اکثریت کشورهای جهان می باشد، برای اعطای تابعیت به کودکان تازه متولد شده از قانون خون تبعیت می کنند. بر اساس این قانون کودک متولد شده در خاک آن کشور تنها در صورتی می تواند تابعیت دریافت کند که یکی از والدین تابعیت آن کشور را داشته باشد.

کشور آلمان نیز در اعطای تابعیت به نوزادان از قانون خون تبعیت می کند. به این معنا که محل تولد کودک دارای اهمیت نمی باشد و تنها در صورتی به وی تابعیت آلمان اعطا می شود که حداقل یکی از والدین آلمانی باشد. البته کشور آلمان در مواقعی استثنایی از قانون خاک نیز پیروی می کند، به عنوان مثال زمانی که پدر و مادر کودک بدون تابعیت باشند یا هویت آن ها مشخص نباشد. فرزندان اتباع خارجی که در آلمان اقامت دارند نیز در صورتی که در 21 سال ابتدایی زندگی خود به مدت 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند و یا به مدت 6 سال در مدارس آلمان درس خوانده باشند، می توانند تابعیت این کشور را کسب نمایند.

اقامت در آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند آلمانی نیز یکی از راه های اخذ اقامت در آلمان می باشد. البته اشخاص در این روش نباید با هدف اخذ اقامت ازدواج کنند بلکه باید ازدواج آن ها حقیقی باشد. دولت آلمان برای جلوگیری از سوء استفاده افراد و ممانعت از ازدواج های صوری، در این زمینه قوانین سخت گیرانه ای را اعمال می نماید و زوجین باید به روش های مختلف اثبات نمایند که ازدواج آن ها حقیقی است. روش های اثبات حقیقی بودن ازدواج شامل ارائه عکس های خانوادگی، ایمیل و پیام های شخصی، اسناد مربوط به سفر های مشترک و سند ازدواج می باشد. علاوه بر این شخص باید گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه نیز ارائه نماید.

نکته مهم دیگر در این زمینه این است که شخص آلمانی باید توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود را داشته باشد و نیازمند کمک های دولتی نباشد. شخص آلمانی نیز باید دارای سابقه کیفری در آلمان نباشد و همسر خارجی باید آشنایی حداقل ابتدایی با زبان آلمانی داشته باشد. پس از اثبات حقیقی بودن ازدواج و اخذ اقامت آلمان، شخص باید حداقل سه سال در آلمان در کنار همسر خود زندگی کند و پس از آن می تواند درخواست اخذ تابعیت آلمان را نماید

هزینه اقامت در آلمان

هزینه های زندگی در کشور آلمان نیز از دیگر نکات مهم است که پیش از اقدام جهت اقامت در آلمان باید به آن توجه نمود. آلمان کشوری ارزان نمی باشد اما با توجه به اینکه در قلب اروپا واقع شده است و کشور بسیار صنعتی می باشد و در مقایسه با کشور های هم تراز آن، می توان گفت که هزینه های زندگی در آلمان مناسب می باشد. مسلماً هزینه زندگی هر شخص ارتباط مستقیم با سبک زندگی وی دارد و نمی توان برای همه یک مقدار یکسان را عنوان کرد، اما می توان هزینه ها را به صورت میانگین بیان کرد. به صورت میانگین اشخاص در گران ترین شهر آلمان که شهر دوسلدورف می باشد، ماهیانه 2،500 یورو پرداخت می کنند. در حالی که در ارزان ترین شهر آلمان که لایپزیک می باشد، اشخاص به صورت میانگین در ماه مبلغ 1،900 یورو هزینه می کنند.

شرایط گرفتن اقامت دائم آلمان و تابعیت

پیش از شروع این بخش لازم است که ابتدا در رابطه با معنای تابعیت و تفاوت آن با اقامت توضیحاتی ارائه شود. تابعیت رابطه ای معنوی، سیاسی، حقوقی و بین المللی است که بین شخص و دولت برقرار می شود، از طرف حاکمیت نشات می گیرد و فرد جزو ملیت محسوب می شود. فرد تبعه اجازه شرکت در مشاغل خاص و حق رای را دارد و در قبال دولت وظایف و حقوقی را داراست، به تبع دولت نیز وظایفی در قبال اتباع خود دارد. حق تابعیت را نمی توان از کسی سلب نمود. از سوی دیگر، اقامت، حضور فرد در قسمتی از خاک کشور را گویند که بسته به نوع آن متفاوت است، حضور فرد موقتی می باشد و فرد اجازه شرکت در مشاغل خاص و یا حق رای را ندارد هم چنین اقامت قابل سلب می باشد که به دو نوع اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می شود.

برای کسب تابعیت آلمان یکی از شرایط اصلی زندگی در این کشور به مدت مشخص می باشد که برای افراد مختلف تفاوت می باشد، در زیر به رایج ترین شرایط که می توان تابعیت آلمان را کسب نمود اشاره شده است.

 • فرد به مدت 8 سال در آلمان زندگی و کار کرده و مالیات پرداخت کرده باشد.
 • فرد به مدت 6 سال در یکی از مدارس کشور آلمان تحصیل نماید.
 • فرد از یکی از مدارس کشور آلمان فارغ التحصیل شود.
 • فرد در کشور آلمان اموزش حرفه ای دیده باشد و به موفقیت های بالا دست یابد.
 • پدر و مادر فرد در کشور آلمان اقامت دائم داشته باشند یا 8 سال در کشور آلمان زندگی کرده باشند.