اتحاديه اروپا

اتحاديه اروپا

اتحاديه اروپا برای خودش پرچمی دارد. اين پرچم از سال 1986 ميلادی به مورد استفاده قرار گرفت. زمينه اين پرچم آبی رنگ می باشد و در وسط آن دايره ای از دوازده ستاره به رنگ طلائی نقش شـده است. عدد دوازده اشـاره به تکامل و وحدت است. در واقع، تعداد ستاره ها هيچ ارتباطی به تعداد کشورهای عضو اتحاديه اروپا ندارد؛ بلکه نشانه ايست از اتفاق و اتحاد بين آنها. علاوه بر پرچم اتحاديه اروپا، هر کشور عضو، از پرچم ملی خود نيز استفاده می کند.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا

آلمان، اسپانيا، استونی، اسلواکی، اسلوونی، اتريش، ايتاليا، ايرلند، بريتانيای کبير (انگلستان)، بلژيک، بلغارستان، پرتقال، چکسلواکی، دانمارک، رومانی، سوئد، فرانسـه، فـنلاند، جمهوری قبرس، لتونی (لاتويا)، لوکزامبورگ، لهستان، ليتوانی، مالت، مجارستان، هلند و يونان.در تابستان سال 2013 ميلادی، کشـور کرواسی نيز به عضويت اتحاديه اروپا خواهد پيوست. عضويت کشورهای ترکيه، ايسلند و مونته نگرو نيز در جريان مذاکره می باشد. همچنين کشورهای جمهوری مقدونيه و صربستان نيز برای پيوستن به اتحاديه اروپا علاقه نشان داده اند.

موانع زبانی

یکی از انتقادات عمده‌ای که به اتحادیه اروپا وارد است این است که در این اتحادیه برای ۲۷ کشور عضو، ۲۴ زبان رسمی وجود دارد. (هرچند که در کمیسیون اروپا تنها سه زبان کاربرد دارد این امر باعث شده که به‌طور بالقوه به ۳۸۰ مترجم برای ترجمه تمامی بیانات به تمامی زبان‌های اتحادیه اروپا نیاز باشد. پارلمان اروپا بیش از ۴۰۰۰ مترجم در استخدام دارد که این امر سالانه تقریباً یک میلیارد یورو هزینه دربردارد و معمولاً یک هفته طول می‌کشد تا ترجمه‌ها به زبان تمامی کشورهای عضو انجام شود. یکی از مشکلات این است که گاه اوقات (به دلیل اینکه برای برخی از زبان‌ها مترجمی وجود ندارد) لازم است ترجمه از طریق یک زبان میانجی صورت گیرد، که معمولاً سبب از بین رفتن برخی اطلاعات، از بین رفتن وضوح و حتی بدتر از آن، اشتباه و ترجمه می‌شود. پیشنهاد شده‌است که به ویژه از سوی مأمور سابق انگلستان در اتحادیه اروپا با قرار دادن زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی اتحادیه اروپا می‌توان این هزینه‌ها را حذف کرد. برخی نیز پیشنهاد کرده‌اند که از اسپرانتو به عنوان زبان دوم در اتحادیه اروپا استفاده شود.از سوی دیگر، بحث دموکراتیکی وجود دارد مبنی بر اینکه تمامی قوانین و در حقیقت تمامی قوانین پیشنهادی باید به زبان ملی اعضای اتحادیه اروپا در اختیار آن‌ها قرار گیرد. اتحادیه اروپا قوانین بسیاری را تصویب می‌کند که در مورد همه کشورهای عضو قابل اجرا است: اگر افراد عادی نتوانند به این اسناد به زبان خودشان دسترسی داشته باشند مناظره و پاسخگویی به شدت مختل خواهد شد و حتی بدتر از آن اینکه با این کار به برخی از کشورها بهای بیشتری داده خواهد شد.

اقتصاد

اگر اتحادیه اروپا را سازمانی واحد تصور کنیم، این اتحادیه با فهرستی از کشورهایی که در سال ۲۰۰۵، ۱۲۴۲۷۴۱۳ میلیون دلار آمریکا تولید ناخالص داخلی داشته‌اند و از تعادل «موازنه قدرت خرید» استفاده می‌کنند، بزرگترین اقتصاد جهان را داراست. از آنجا که تعداد کشورهایی که به اتحادیه سیاسی می‌پیوندند رو به افزایش است و نیز با توجه به اینکه کشورهای جدید معمولاً از حد متوسط اتحادیه اروپا پایین‌تر هستند (فقیرترند) و این ظرفیت را دارند که با سرعت بیشتری رشد کنند، انتظار می‌رود که اقتصاد اتحادیه اروپا ظرف دهه آینده افزایش چشمگیر داشته باشد. شورای اروپا برآوردهای انجام شده در ۱۷ دسامبر ۲۰۰۵ را منتشر ساخت که نشان داد اقتصاد اتحادیه اروپا تقریباً ۵٪/۱ در سال ۲۰۰۵ و ۳٪/۲ در سال ۲۰۰۶ افزایش داشته که از رشد پیش‌بینی شده بیشتر بوده‌است. گزارش کامل کمیسیون اروپا در ۸ می۲۰۰۶.اتحادیه اروپا، بزرگ‌ترین شریک تجاری ترکیه، چین، انگلستان، ایالات متحده و … است.

اقامت اروپا و بررسی شرایط و راههای اخذ اقامت کشورهای اروپایی

Europe Union یا اتحادیه اروپا، اتحادیه ای است اقتصادی و سیاسی که در حال حاضر ۲۸ کشور اروپایی عضو این اتحادیه هستند. محدوده شنگن منطقه ای است که شامل ۲۶ ایالت اروپایی که همه این ایالات یا کشورها، گذرنامه و سایر انواع کنترل مرزی را در مرزهای مشترک خود لغو کرده اند. این منطقه بیشتر به عنوان یک قلمرو واحد برای اهداف سفر بین المللی، با رویه ویزای مشترک عمل می کند. نامگذاری محدوده ای موسوم به شنگن پس از توافقنامه شنگن در سال ۱۹۸۵ صورت گرفته است.

۲۲ کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا، عضو محدوده شنگن می باشند. از شش عضو اتحادیه اروپا که بخشی از محدوده شنگن نیستند، می توان چهار کشور بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی را نام برد که از نظر قانونی ملزم به پیوستن به این منطقه هستند در حالی که دو کشور دیگر ایرلند و انگلیس از پیوستن به اتحادیه اروپا سر باز می زنند. گفتنی است که کشور های عضو محدوده شنگن،‌ کنترل های مرزی خود را با کشور های غیر شنگن تقویت نموده اند.

اگر قصد مهاجرت به یکی از کشور های اروپایی و اخذ اقامت اروپا را دارید، بهتر است کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنید که از مزایای ویزای شنگن و آزادی سفر در کشورهای این منطقه استفاده کنید؛ یا اگر قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم اروپا از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت دارید و می خواهید که با سایر کشور های اروپایی به تجارت متقابل بپردازید انتخاب کشوری که در اتحادیه اروپاست می تواند گزینه مناسبی باشد.

اقامت اروپا از طریق کار

توجه به مشاغل مورد نیاز یک کشور نیز از پیش قدم های مهاجرت کاری به آن کشور به حساب می آید. به طور کلی برای پیدا کردن کار در کشور های خارجی باید از یک کارفرمای معتبر تبعه آن کشور پیشنهاد کاری ( Job Offer ) داشته باشید. روند دریافت پیشنهاد کاری برای متقاضیان کار خارج از اتحادیه اروپا به این صورت است که فرصت شغلی ابتدا به مدت سه ماه در آن کشور آگهی شود و اگر هیچ یک از نیروی کار بومی آن کشور متقاضی کار در آن شغل نبودند یا مناسب انجام آن شغل نبودند، آنگاه آن فرصت شغلی به مدت ۳ ماه دیگر در کل کشورهای اتحادیه اروپا آگهی می گردد، چنانچه هیچ یک از نیروی کار اتباع کشور های اتحادیه اروپا نیز واجد الشرایط انجام آن شغل نبودند، آنگاه کارفرمای آن شغل می تواند نیروی کار مورد نیاز خود را از اتباع خارج از اتحادیه اروپا تأمین کند. لذا اگر شما متقاضی کار در یکی از کشور های اروپایی و اخذ اقامت اروپا از طریق کار می باشید، می بایست برای منصب شغلی مورد نظرتان ۶ ماه صبر کنید تا در صورت عدم وجود نیروی کار اروپایی نوبت به شما برسد. بالطبع احتمال موفقیت این روش برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار بسیار پائین است، زیرا اخذ ویزای کار اروپا از طریق پیشنهاد کاری امری بس طولانی و تا حدودی غیر ممکن می باشد. اما خبر خوب این است که برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و بلژیک به متقاضیان کار خارجی اجازه می دهند تا با اخذ ویزای جستجوی کار ( Job Seeker Visa ) به صورت موقت خاک این کشور ها رفته و در محیط بازار کار این کشور‌ها، کار و کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوید. احتمال پیدا کردن کار در آلمان و اتریش نیز به علت صنعتی بودن بیشتر در حوزه های فنی و مهندسی نظیر IT ، مخابرات، برق، مکانیک، پردازش داده، ریاضی و تکنولوژی و … بالا می باشد.

در صورت هر گونه سوال در زمینه اخذ اقامت اروپا می توانید آن را در انتهای همین مقاله در بخش دیدگاه های مطرح نموده تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.