لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

آزمون های زبان آلمانی

آزمون های زبان آلمانی

آزمون های زبان آلمانی و دریافت مدرک آن، یکی از بزرگترین دغدغه های کسانی‌ست که خودشان را برای تحصیل و کار در کشور آلمان و اتریش آماده می‌کنند.

 

آزمون های گوته

مدرک زبان آلمانی گوته یا Goethe یکی از شناخته‌شده‌ترین مدارک زبان آلمانی است. این آزمون‌ها با سطوح مرجع مشترک اروپایی (GER) تطابق دارند و در ۶ سطح از A1 برای فراگیران مبتدی تا C2 برای افرادی با سطح پیشرفته برگزار می‌شوند. آزمون سطوح A1، A2 و B1 در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان ارائه می‌گردد.

سطح A1:

آزمون این سطح در دو بخش Start Deutsch 1 برای بزرگسالان و Fit in Deutsch 1 برای کودکان و نوجوانان (۱۰ تا ۱۶ ساله) برگزار می‌شود. گذراندن آزمون Start Deutsch 1 نشان می‌دهد که فرد می‌تواند با کسی که به آرامی و واضح صحبت می‌کند، به شکلی ساده ارتباط برقرار کند، جملات ساده و عبارات متداول و روزمره و آشنا را درک و استفاده کند؛ همچنین خود و دیگران را معرفی کند و از دیگران سؤالاتی ساده بپرسد.

سطح A2:

آزمون این سطح در دو بخش Start Deutsch 2 برای بزرگسالان و Fit in Deutsch 2 برای کودکان و نوجوانان (۱۲ تا ۱۶ ساله) برگزار می‌شود و گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد دانش مقدماتی از زبان آلمان دارد و می‌تواند جملات و عبارات متداول مربوط به موقعیت‌های روزمره را درک و استفاده کند، منظور خود را در موقعیت‌های ساده و عادی که به تبادل اطلاعات در موضوعات آشنا و متداول نیاز دارد، برساند و پیش‌زمینه و تحصیلات خود و مطالب مربوط به نیازهای فوری خود را به شکلی ساده توضیح دهد.

سطحB1:

آزمون این سطح نیز در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان برگزار می‌شود و گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد نکات اصلی اطلاعات در گفت‌وگوها و متون مربوط به موضوعات روزمره را درک می‌کند و می‌تواند از پس موقعیت‌هایی که معمولاً برای یک فرد در سفر به کشورهای آلمانی زبان پیش می‌آید، برآید؛ منظور خود را درباره موضوعات آشنا و مورد علاقه، به سادگی و به درستی بیان کند و درباره تجربیات و رویدادها گزارش دهد.

سطح B2:

این آزمون هم‌اکنون تنها برای بزرگسالان برگزار می‌شود، اما قرار است از امسال (۲۰۱۹) برای نوجوانان نیز برگزار گردد. گذراندن این آزمون مدرک مناسبی برای ورود به دانشگاه‌های آلمانی زبان و نشان‌دهنده مهارت بالای زبان آلمانی برای کار است و نشان می‌دهد که فرد محتوای اصلی متون پیچیده مربوط به موضوعات واقعی و انتزاعی و نیز بحث‌های فنی در حوزه تخصصی خود را درک می‌کند و قادر است به طور روان گفت‌وگو و نظر خود را به خوبی و با جزئیات بیان کند.

سطح C1:

این آزمون برای بزرگسالان برگزار می‌شود و گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد توانایی درک گستره وسیعی از متون سخت و طولانی و مفاهیم ضمنی را دارد و می‌تواند منظور خود را در موضوعات پیچیده به شکلی ساختارمند و به‌طور روان برساند.

سطح C2:

این بالاترین سطح آزمون است که برای بزرگسالان برگزار می‌شود و گذراندن آن نشان می‌دهد که فرد قادر است هر مطلبی که به زبان آلمانی می‌خواند یا می‌شنود را درک کند، اطلاعات از منابع نوشتاری و شنیداری مختلف را خلاصه و دلایل و توضیحات را بازگو کند و با بیانی دقیق و روان در مورد موضوعات پیچیده بحث کند. مدرک آن نه تنها برای تحصیل و تحقیق، بلکه تدریس در آلمان نیز قابل قبول است.

 

سطح قابل قبول برای ورود به دانشگاه های این کشور معمولا سطح B1 و در بیشتر موارد سطح B2 می باشد.

 

آزمون GOETHE – TEST PRO

این آزمون نیز توسط گوته برگزار می‌شود و هدف اصلی آن برای کسانی‌ست که قصد راه اندازی کاری جدید یا کار در کشور آلمان را دارند، چرا که این آزمون، تست زبان بیزنس است. مدت زمان آن ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است و آزمونی بسیار هوشمند است، به طوری که تمام شرکت‌کنندگان آزمون را در یک سطح آغاز می‌کنند، با گذشت زمان و پیشرفت آزمون، برنامه سؤال بعدی را بر مبنای پاسخ قبلی انتخاب می‌کند و سطح دشواری به طور خودکار با مهارت زبان شرکت‌کننده تنظیم می‌شود، به این ترتیب امکان رد شدن در آزمون وجود ندارد. نتایج آزمون و سطح زبان شرکت کننده بلافاصله پس از پایان آزمون در اختیار او قرار می‌گیرد.

آزمون TestDaf

کی از معتبرترین مدارک زبان آلمانی برای پذیرش و تحصیل در آلمان، مدرک آزمون TestDaF یا Test Deutsch als Fremdsprache به معنی «آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی» است که یک آزمون استاندارد شده زبان آلمانی برای داوطلبان غیرآلمانی است و جهت ارزیابی دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند یا اساتید و پژوهشگرانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان مشغول به کار شوند، طراحی شده است. این آزمون به صورت متمرکز در مؤسسه TestDaF واقع در شهر هاگن آلمان طراحی و تصحیح می‌شود و در ۸۰ کشور جهان به‌طور هم‌زمان در مراکز رسمی و مجاز، برگزار می‌گردد. تمامی شرکت‌کنندگان در این آزمون به سؤالات یکسانی پاسخ می‌دهند که این پاسخ‌ها توسط افراد دوره‌دیده مورد ارزشیابی و تصحیح قرار می‌گیرند.

آزمون تست داف TestDaF به ۴ بخش تقسیم می‌شود:

نتایج آزمون تست داف TestDaf به سطح‌های زیر دسته‌بندی می‌شود:

این دسته‌بندی معادل سطح B2 تا C1  (یا به شکل جزیی‌ترB2.1، C1.1 و C.1.2) مربوط به چارچوب اروپایی مرجع مشترک برای زبان‌ها (CEFR) است. دانشگاه‌های مختلف، شرط نمره متفاوتی برای پذیرش دارند اما کسب نمره TDN 4 در تمام بخش‌های آزمون، مجوز ورود به تمام دانشگاه‌های آلمان را به شما خواهد داد.

آزمون DSH

مدرک زبان آلمانی DSH یکی دیگر از معتبرترین مدارک زبان آلمانی است. این آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه است که توسط دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود و مشخص می‌کند آیا شرکت‌کننده توانایی تحصیل به زبان آلمانی را دارد یا نه. آزمون دارای دو بخش کتبی و شفاهی است. بخش کتبی پیش‌ شرطی برای بخش شفاهی است. دانشجویان می‌توانند در آزمون کتبی از یک واژه‌نامه آلمانی-آلمانی استفاده کنند و در صورت عدم موفقیت در آن، می‌توانند یک بار دیگر برای گذراندن آزمون تلاش کنند. مقیاس نمره DSH بین ۳-۱ است که ۳ بالاترین نمره ممکن می‌باشد. جزئیات درصد کسب ‌شده در هر بخش در گواهی‌نامه آورده می‌شود.

سطح مهارت طبق چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها (CEFR):

آزمون کتبی از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

آزمون Telc

این آزمون بر پایه CEFR مربوط به شورای اروپا می‌باشد و برای سنجش ۱۰ زبان رایج در اروپا از جمله زبان آلمانی، برگزار می‌شود.

 

آزمون های دیگر

در مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در برخی دانشگاه‌های آلمان، نام آزمون TestAS به چشم می‌خورد و ممکن است با آزمون‌های زبان آلمانی اشتباه گرفته شود. TestAS یک آزمون علمی است که برای تشخیص صلاحیت داوطلبان بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، برگزار می‌شود. این آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود و در بعضی موارد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، ارائه کارنامه آن لازم است. سایر آزمون های زبان آلمانی که متقاضیان خاص یا کاربرد خاصی نیز ندارند به شرح زیر است:
آزمون های OSD, KSD, ZOP و GSD.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021