زندگی در ترکیه

شرایط زندگی در ترکیه

ترکیه برای زندگی بهتر است یا ایران؟

 

شاید شما هم در تصمیم گیری در مورد اینکه ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران مردد باشید،  برای اینکه بتوانیم در تصمیم گیری به شما کمک کنیم مقایسه ای بین هزینه های زندگی در ایران و ترکیه انجام دادیم که امیدواریم راهگشای شما باشد.

ترکیه کشوری پهناور است، آنکارا پایتخت ترکیه می باشد اما قلب اقتصادی کشور ترکیه استانبول است که به دلیل موقعیت اجتماعی که دارد مسیر تجاری آبی و خاکی دارد ، در ترکیه مانند دیگر کشورهای جهان پایتخت گران ترین شهر نیست بلکه استانبول بخاطر شرایطش گران ترین شهر ترکیه می باشد ، بورسا و ازمیر در رتبه دوم و ئسوم و آنکارا و آنتالیا در رتبه چهارم و پنجم قرار دارد. استانبول به دلیل اینکه نسبت به دیگر شهرهای ترکیه پذیرای تعداد ایرانیان بیشتری است از نظر مهاجرین محبوبیت بیشتری دارد و از نظر بسیاری از مهاجرین بهترین شهر کشور ترکیه برای زندگی استانبول می باشد.

آیا می دانید هزینه های زندگی در کشور ترکیه به چه صورت است ؟

هزینه های زندگی در ترکیه مثل سایر کشورهای جهان به نوع زندگی آن فرد ، نوع خوراک و پوشاک ، منطقه زندگی او بستگی دارد. بطور میانگین هزینه زندگی در ترکیه ماهیانه 600-500 دلار می باشد. اجاره یک آپارتمان یک خوابه در استانبول در مرکز شهر 1400 لیر ودر خارج از مرکز 900 لیر می باشد. از معایب زندگی در ترکیه بالا بودن هزینه های درمانی است. 

زندگی در ترکیه

برای دریافت اقامت ترکیه با ما تماس بگیرید.

هزینه های زندگی در ترکیه

 

هزینه های مربوط به رستوران

رستوران

ایران – تهران (دلار آمریکا)

ترکیه – آنکارا (دلار آمریکا)

یک وعده غذا

$3.65

$4.75

یک وعده غذا (دو نفر)

$14.61

$22.25

یک وعده مک دونالد (کمبو)

$3.61

$4.27

هزینه های مواد غذایی

بازار

ایران – تهران (دلار آمریکا)

ترکیه – آنکارا (دلار آمریکا)

شیر (یک لیتر)

$0.75

$0.98

نان سفید

$0.60

$0.38

برنج (یک کیلو)

$3.01

$1.46

تخم مرغ (12 عدد)

$1.68

$1.61

پنیر محلی (یک کیلو)

$4.20

$5.74

سینه مرغ (یک کیلو)

$3.41

$3.06

گوشت قرمز (یک کیلو)

$14.26

$9.30

هزینه های مربوط به مسکن

 

نوع مسکن

قیمت در ترکیه (دلار آمریکا)

قیمت در ایران (دلار آمریکا)

آپارتمان 1 خوابه

$246

$517

آپارتمان 3 خوابه

$419

$1113

شرایط زندگی در ترکیه

 

با وجود اینکه ترکیه کشوری اوراسیایی است که نیمی از آن در آسیا و نیمی از آن در اروپا قرار دارد ولی سبک زندگی مردم در ترکیه بیشتر آسیایی است تا اروپایی و بسیار مشابه مردم ایران است.

هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه 6.5 لیر است و پرداخت هزینه حمل و نقل و استفاده از وسایل نقلیه عمومی به دو صورت نقدی و الکترونیکی انجام می‌ پذیرد. هزینه‌ ی حمل و نقل در شهرهای استانبول و آنکارا کمی بیشتر از سایر شهرهای ترکیه است.

 

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه رایگان می باشد. میزان هزینه‌های تحصیل با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه مشخص می شود ؛ هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز سالانه در حدود 10.000 تا 30.000 لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی، سالانه در حدود 5.000 تا 10.000 لیر می‌ باشد .

بهترین شهر ترکیه برای زندگی

 

هر فردی با توجه به شرایط فردی و مالی و خواسته هایی که دارد محل زندگی خود را انتخاب میکند، در ذیل قصد داریم شرایط کلی زندگی در استانبوی و ازمیر را برای شما عزیزان شرح دهیم تا خود بتوانید بر اساس شرایطی که داریدمحل زندگی خود را انتخاب کنید. 

زندگی در استانبول

 

برای زندگی در استانبول از کجا باید شروع کنم؟

شرایط زندگی در استانبول چگونه است؟

آیا می توان برای زندگی در ترکیه استانبول را انتخاب کرد؟

معایب و مزایای زندگی در استانبول چیست؟

این سوالات ممکن است برای هر فردی که قصد مهاجرت به استانبول را داشته باد پیش بیاید، من میخواهم شرایط واقعی زندگی در استانبول را برای شما تشریح کنم. اولین کاری که باید انجام داد این است که به عنوان گردشگر وارد این کشور شد؛ پس از حضور در این کشور درخواست اقامت به عنوان توریست تا یک سال برای شما صادر خواهد شد. سپس برای ادامه زندگی در استانبول و اخذ اقامت لازم است که بر اساس کار، تحصیل، خریدملک، افتتاح مشاغل، یا ازدواج با یک شهروند ترک اقامت موقت گرفت . در مورد چگونگی اخذ ویزای ترکیه از طرق مختلف مقاله جامع و کاملی تهیه کردیم که به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 برای شروع روند درخواست اقامت خود باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و به وزارت امور مهاجرت ارسال کنید. از لحظه ثبت درخواست نتیجه اعلام شده حدود ۹۰ روز طول می کشد. در حالی که منتظر اجازه اقامت هستید حداکثر تا ۱۵ روز نمی‌توانید کشور را ترک کنید مگر اینکه یک مجوز خاص داشته باشید. در پایان سال هنگامی که مجوز منقضی می شود در صورت تمایل و  داشتن شرایط می توانید دوباره آن را تمدید کنید.

شرایط زندگی در استانبول بسیار شبیه به پایتخت ایران است، تقریبا هزینه ها برابر هستند، زندگی در استانبول بسیار ساده است به دلیل اینکه تعداد ایرانیان در این کشور بسیار زیاد است و همچنین مردم ترکیه بسیار مهاجر پذیر هستند و شما به راحتی می توانید با آنها ارتباط بزقرار کنید.

مزایای زندگی در استانبول بسیار زیاد است، می توان به مواردی چون نردیک بودن به ایران، عدم نیاز به ویزا برای سفر به آن، قرار گرفتن در بین دو بخش آسیایی و اروپایی، نزدیک بودن فرهنگ و آداب رسوم این شهر به مردم ایران، آب و هوای کوهستانی استانبول که شهری پرباران است، زیبا بودن این شهر، پایتخت تجاری ترکیه است و همچنین هزینه های زندگی در استانبول بسیار به ایران نزدیک است؛ و اما معایب این شهر می تواند گران بودن بنزین باشد که برای رفت و آمد مقرون به صرفه نیست که از خودرو شخصی استفاده شود و بهتر است از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده شود.

هزینه زندگی در استانبول

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم هزینه ها در استانبول بسیار شبیه به هزینه ها در پایتخت است، اینکه بگوییم استانبول ارزان است یا گران بستگی به میزان درآمد و سطح زندگی شما دارد. اما به طور کلی برای داشتن یک زندگی راحت در استانبول، شما باید به همان اندازه که در بسیاری از شهرهای اروپا پرداخت می کنید،  در این شهر هم هزینه کنید.

تقریبا برای هر شخص حداقل ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰  دلار نیاز است. با این مقدار پول می توانید یک زندگی راحت داشته باشید. این مبلغ برای تامین مسکن خوب، غذا، غذا خوردن بیرون و سرگرمی، خرید لباس، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، پرداخت هزینه برخی خدمات اولیه پزشکی و حتی در برخی موارد اجاره اتومبیل کافی خواهد بود. اگر شما جزء افرادی هستید که زندگی نسبتا متوسطی را ترجیح می دهند قطعاً می توانید راهی برای هزینه ی کمتر پیدا کنید. برخی از افراد حتی با درآمد ماهانه ۵۰۰ دلار هم  در استانبول زندگی می کنند. اما لازم به ذکر است که هرچه پول کمتری داشته باشید توانایی پرداخت هزینه های شما کمتر خواهد بود. استانبول گرانترین شهر ترکیه و یکی از مهمترین شهرهای جهان است .

هزینه اجاره آپارتمان در استانبول

هزینه اجاره آپارتمان در استانبول به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله منطقه، قدمت خانه، وضعیت آپارتمان، در دسترس بودن گاز، نزدیک بودن به ایستگاههای حمل و نقل عمومی، تنگه بسفر و دریای مرمره؛ این قیمت‌ها حداقل بر اساس اجاره نامه ۶ ماهه تعیین می شود.

به طور متوسط در هر ماه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای یک آپارتمان مبله یک خوابه در یک محله خوب اما دورتر از مرکز شهر نیاز دارید.

هزینه ی مواد غذایی در استانبول

لیستی از محصولات اصلی و قیمت متوسط آنها در فروشگاه های زنجیره ای استانبول:

عنوان      قیمت

۵۰۰ گرم نان سفید   ۲.۵ لیر(۰.۳۵ دلار)

۵۰۰ گرم نان تست  ۸.۵ لیر(۱.۱۵دلار)

بسته یک لیتری شیر 4.5 لیر(۰.۶دلار)

۳۰ عدد تخم مرغ     ۱۸.۵ لیر(۲.۵ دلار)

۱ کیلو گرم پنیر       ۳۰-۶۰ لیر(۴ دلار)

۲۵۰ گرم کره          ۱۷.۵ لیر(۲.۴ دلار)

۱ لیتر روغن آفتابگردان          ۱۲.۹۵ لیر(۱.۷۵ دلار)

یک کیلو گرم ران مرغ            ۱۶.۵ لیر(۱.۷۵ دلار)

۱ کیلوگرم گوشت چرخ شده    ۴۷ لیر(۶.۴ دلار)

یک کیلوگرم برنج    ۷.۳ لیر(۱ دلار)

یک کیلو گرم گوجه فرنگی     ۷.۳ لیر(۱ دلار)

یک کیلو گرم خیار   ۴.۵ لیر (۰.۳ دلار)

یک کیلو گرم موز    ۱۷ لیر(۲.۳ دلار)

زندگی در ازمیر ترکیه

ازمیر یکی از جذابترین ودیدنی ترین شهرهای کشور ترکیه است ؛ شهر ازمیر کشور ترکیه، شهر سواحل ماسه ای، آثار تاریخی، آب های معدنی، شهرهای باستانی، درختان نخل و جاذبه های بی شمار دیگری می باشد که برای گردشگران بسیار جذاب است، علاوه براین بسیاری افراد هستند که این شهر را برای اقامت دائم انتخاب می کنند. شهر ازمیر سومین شهر بزرگ در کشور ترکیه می باشد که در ساحل دریای اژه واقع شده است. ازمیر، شهری ساحلی، بسیار زیبا و  دارای چشم اندازهایی باشکوه از دریای اژه می باشد. آب و هوای ازمیر کاملا مدیترانه ای است.  جمعیت ازمیر حدود 5 میلیون نفر می باشد. مساحت ازمیر در حدود  ۷,۳۴۰  کیلومتر مربع است و در غرب ترکیه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۳۰ متر می باشد. تاریخ زندگی درازمیر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

ازجاذبه های گردشگری این شهر زیبا می توان به سواحل آرام و زیبا، برج ساعت میدان کناک، بنای آسانسور، کلیسای سنت پلیکارت، خانه ی حضرت مریم، غار اصحاب کهف، معبد آپلون، مسجد حیصار، شهر تاریخی افس و‌ بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت اشاره کرد.

 

شهر ازمیر ترکیه برای زندگی چگونه است؟

شهر ازمیر ترکیه برای زندگی بسیار آرام و نسبت به شهری مثل استانبول تقریبا ارزان است.

مزایای زندگی در ازمیر ترکیه

 

·         سیستم حمل و نقل ازمیر نسبت به سایر شهرهای ترکیه قدرتمند تر است وشما می توانید با پرداخت هزینه ای معقول به سادگی سفر کنید.

·         در ازمیر شما می توانید یک زندگی آرام به دور از آلودگی هوا و آلودگی صوتی داشته باشید.

·         در ازمیر آب و هوا کاملا مدیترانه ای است.

·         مردمی بسیار آرام دارد.

·         طبیعتی بسیار زیبا و بافت تاریخی منحصر به فرد دارد.

 

هزینه زندگی در ازمیر 

 

هزینه زندگی در ازمیر  در بین سایر شهرهای ترکیه به نسبت امکاناتی که دارد ارزان تر از بقیه شهرها است، از نظر هرینه های جاری، زندگی در ازمیر ترکیه از شهر استانبول کمتر و تقریبا هم طراز با شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است. بطور میانگین هزینه های زندگی در این شهر حدود 10 درصد از تهران و 20 درصد از استانبول ارزان تر است.

لیست هزینه های زندگی در ازمیر

 

هزینه رستوران

یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان: 30-15 لیر

 

غذای کامل با مخلفات برای دو نفر در یک رستوران متوسط: 120-60 لیر

 

غذا در مک دونالد: 25-16 لیر

 

کاپوچینو معمولی: 12-7 لیر

 

کوکا/پپسی (بطری 0.3 لیتری): 6-2 لیر

 

بطری آب (0.3 لیتر): 3-1 لیر

 

هزینه در سوپر مارکت

 

شیر معمولی (1 لیتر): 5-3 لیر

 

یک قرص نان سفید تازه (500 گرم): 3.50-1 لیر

 

برنج سفید (1 کیلوگرم): 12-5 لیر

 

تخم مرغ معمولی (12 تایی): 14-6 لیر

 

پنیر محلی (1 کیلوگرم): 40-20 لیر

 

سینه ی مرغ (بدون پوست و استخوان 1 کیلوگرم): 25.45-15 لیر

 

گوشت گاو: 74-45 لیر

 

سیب (1 کیلوگرم): 6.61-3 لیر

 

موز (1 کیلوگرم): 12-6 لیر

 

پرتقال (1 کیلوگرم): 6-3 لیر

 

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم): 8-3.50 لیر

 

سیب زمینی (1 کیلوگرم): 6-2.50 لیر

 

پیاز (1 کیلوگرم): 7-2.50 لیر

 

کاهو (یک عدد): 5-2 لیر

 

آب (1.5 لیتری): 2.50-2 لیر

 

سیگار مارلبرو (یک بسته): 15-13 لیر

 

 هزینه حمل و نقل

 

بلیت یک طرفه (رفت وآمد در محل): 3-2.50 لیر

 

تاکسی متری، کرایه: 5-3 لیر و برای هر کیلومتر 4-2.50 لیر

 

بنزین (هر لیتر): 7-6 لیر

 

هزینه انرژی

 

برق، گرمایش و سرمایش، آب، گاز، زباله برای آپارتمان 85 متری: 584-210 لیر

 

تعرفه ی خط موبایل برای هر دقیقه تماس داخلی: 1-0.35 لیر

 

اینترنت: 150-60 لیر

 

هزینه ورزش و تفریحات

 

باشگاه بدنسازی شهریه یک ماه: 200-95 لیر

 

اجاره باشگاه تنیس (1 ساعت): 150-30 لیر

 

سینما بلیت برای یک نفر: 25-15 لیر

 

هزینه مراقبت از کودک

 

پیش دبستانی یا مهدکودک هزینه ماهانه: 2500-750 لیر

 

مدرسه ابتدایی بین المللی هزینه ی سالانه: 50000-18000 لیر

 

هزینه لباس و کفش

 

یک جفت جین: 300-100 لیر

 

یک لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای: 200-70 لیر

 

یک جفت کفش نایک: 500-220 لیر

 

یک جفت کفش مردانه: 400-150 لیر

 

هزینه اجاره منزل در هر ماه

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر: 2،000-750 لیر

 

آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز شهر: 1200-500 لیر

 

آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر: 3800-1300لیر

 

آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز: 2،200-900 لیر

 

هزینه خرید آپارتمان

 

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر: 10،000-3،000 لیر

 

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر: 5،000-2،000 لیر

 

چکیده مطالب زندگی در ترکیه

ما در این مقاله به شما اطلاعات جامعی در خصوص  زندگی در ترکیه، هزینه زندگی در ترکیه، آیا ترکیه برای زندگی بهتر است یا ایران؟، زندگی در استانبول، هزینه زندگی در استانبول و همچنین زندگی در ازمیر و هزینه زندگی در ازمیر دادیم که امیدورایم مطالب بیان شده راهگشای مسیر مهاجرت شما باشد.

 

مقالات مرتبط به زندگی در ترکیه

مهاجرت

مهاجرت به ترکیه

در سالهای اخیر تعداد مهاجرین به ترکیه نسبت به کشورهای دیگر بنا به دلایلی چون نزدیک بودن به ایران و هزینه کمتر آن نسبت به سایر کشورها بسیار زیاد شده ، مهاجرت به کشور ترکیه مزایای زیادی دارد . از جمله اینکه مهاجرت به ترکیه هزینه پایینی دارد.

اخذ ویزا

اخذ ویزای ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخشی از آن در خاورمیانه و بخشی از آن به نام تراکیه در منطقه بالکان ( منطقه ای در جنوب شرقی اروپا) قرار دارد ، پایتخت این کشور آنکارا می باشد ، زبان مردم ترکیه ترکی استانبولی و زبان نوشتاری آنها لاتین است.

دانشگاه

دانشگاه های ترکیه

نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران و سهولت در رفت و آمد ، نزدیک بودن فرهنگ این کشور به ایران ، هزینه های تقریبا برابر آن با ایران ، یادگیری آسان زبان ترکی ...

تحصیل

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت ترکیه می باشد. تحصیل در ترکیه در دوره پیش دبستانی تا 6 سالگی ، دبستان از 14-6 سالگی ، دبیرستان و هنرستان از 18-14 سالگی و از 18 سالگی به بالا ...

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پیام بگذارید

باز کردن گفتگو
1
مشاوره رایگان !
سلام . چطور میتونم کمکتون بکنم؟