تحصیل در آلمان

چگونه در آلمان ادامه تحصیل بدهیم؟

نظام آموزشی در آلمان از کیفیت بالایی برخوردار است. این نظام برنامه‌های مشخصی برای آموزش از دوره‌های ابتدایی تا تحصیلات عالیه دارد. تحصیل در آلمان، جزو اهداف مهم بسیاری از افرادی است که به تحصیل در خارج از کشور علاقمند هستند. این کشور به دلایل مختلف بین دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند، محبوب است. کشور آلمان کشوری است که از شرایط تحصیلی بسیار عالی بهره مند است. در کشور آلمان بیش از 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

نکته‌ی قابل توجه کشور آلمان ویزای همراه آن است. ویزای همراه به همسر و فرزند زیر 18 سال متقاضی ادامه ی تحصیل تعلق میگیرد. نکته‌ی مهم‌تر اجازه‌ی کار همراهان است. علاوه بر دانشجویان که دارای اجازه‌ی کار دانشجویی هستند، همراهان نیز اجازه‌ی کار به صورت تمام وقت را دارند و از بهترین مزایای کشور آلمان به حساب می آید. پس از گذشت 6 ماه از اقامت، همراه دانشجو می‌تواند به دانشجو ملحق شود.

در کشور آلمان، کودکان از سه سالگی می‌توانند وارد مهد کودک شوند، البته در این کشور تحصیلات به صورتِ رسمی از 6 سالگی آغاز می شود. لازم به ذکر است که، مدرسه رفتن در آلمان برای کودکان شش سال به بالا اجباری است و مقررات مربوط به آن در هر ایالتی متفاوت است. دوره‌ی ابتدایی در کشور آلمان 4 ساله است، سپس دوره‌ی 5 یا 6 ساله‌ی دیگری وجود دارد که در پایان آن مدرک‌های متفاوتی صادر می‌شود.

پس از اخذ مدرک دو راه برای این افراد وجود دارد: اول اینکه وارد دبیرستان‌های فنی شوند افرادی که این راه را انتخاب می‌کنند به فکر ورود هر چه زودتر به بازار کار هستند. این افراد بعد از اتمام این دوره می‌توانند در دانشگاه‌های فنی آلمان تحصیل کنند. اما راهِ دوم ورود به دبیرستان با گرایش‌های متفاوت است این دسته از افراد قصد ادامه‌ی تحصیل در مقاطع عالی رشته خود را دارند. باید این موضوع را در نظر داشت که مرتبط بودن رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف آلمان ضرورت دارد به عنوان مثال شخصی که رشته‌ی تجربی را در دبیرستان انتخاب می‌کند می‌تواند پزشکی و دندان پزشکی را در دانشگاه انتخاب کند.

تحصیل در آلمان

برای دریافت اقامت آلمان با ما تماس بگیرید.

تحصیل در مدارس کشور آلمان:

تحصیل در مدارس آلمان همانند دانشگاه رایگان نیست و شما باید هزینه‌ی تحصیل در آلمان را بپردازید. داشتن مدرک زبان در دوره‌ی دبیرستان الزامی است و B2  آلمانی حداقل مدرک مورد نیاز است. آزمونی برای تعیین سطح از متقاضیان گرفته می‌شود تا سطح علمی افراد سنجیده شده و سال تحصیلی شخص معین شود. داشتن قیم برای این دسته افراد الزامی است چون دانش آموزان به سن قانونی نرسیده‌اند. توصیه ی گروه لیگال اپلای به شما دوستان عزیز گرفتن ویزای دانشگاهی می‌باشد مگر اینکه یکی از آشنایان نزدیک شما در کشور آلمان سکونت داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان:

سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت زیاد دولت این کشور بر زبان آلمانی، به نحوی طراحی شده است که تمامی رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان آلمانی است. جهت اخذ مدرک لیسانس در کشور آلمان می‌بایست یک دوره ی چهار ساله را بگذرانید. باید توجه داشته باشید که اگر قصد ورود به این دوره را دارید باید مدرک دیپلم و یا مدرک پیش‌ دانشگاهی معتبر خود را ارائه کنید.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان، علاوه بر مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان الزامی است.

متقاضیانی که خواهان ادامه ی تحصیل در این مقطع هستند باید اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات خود را داشته باشند. تحصیل در کشور آلمان رایگان است و هزینه‌ی محدودی در رابطه با امکانات دانشگاه دریافت می شود. زبان تحصیل در این کشور آلمانی است و دانشجویان باید مدرک B2 زبان آلمانی را ارائه دهند. دانشجویان برای این مقطع ابتدا باید در یک دوره ی 1 سال تحصیلی (9ماهه) مرتبط با رشته ی خود شرکت کنند و پس از آن آزمون داده و وارد دانشگاه‌ها شوند.

تحصیل در آلمان دارای محدودیت سنی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند باید قبل از 23 سالگی اقدام کنند.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که شما اجازه کار دانشجویی را نیز دارید. مدت زمان کار دانشجویی برای هر مقطع تعریف شده است. شما متناسب با مقطعی که در حال تحصیل هستید می‌توانید بین 10-20 ساعت کار دانشجویی انجام دهید. به این صورت بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را نیز پوشش خواهید داد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان:

کارشناسی‌ ارشد در آلمان به طور معمول دو سال طول می‌کشد. سیستم آموزش عالی آلمان به عنوان یکی از بهترین‌ها در اروپا شناخته شده است. رشته‌های کارشناسی ارشد در آلمان ممکن است به زبان‌های انگلیسی یا آلمانی ارائه شود.

 ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم و ریز نمرات آن، ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن، ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن در صورت وجود، ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن، کپی پاسپورت، گواهی زبان آلمانی در سطح B2 (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک آیلتس 6 و نیم ( در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)، رزومه‌ی تحصیلی و انگیزه نامه از مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد است.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان:

همانطور که می دانید پذیرش در مقطع دکترا پروسه ای طولانی و سخت است. این روند در کشور آلمان به علت سطح بالای سیستم آموزشی سختتر نیز هست، ولی قطعا با ارائه رزومه مناسب شرایط پذیرش در کشور آلمان برای علاقمندان آن وجود دارد. اگر شما هم طرفدار ادامه تحصیل در این مقطع و در کشور آلمان هستید باید برای پذیرش مدارک ذیل را ارائه کنید:

  • مقالات بین المللی که چاپ و تایید شده باشند
  • مدرک زبان
  • کنفرانس و سمینارهای برگزار شده
  • گرد آوری یک پروپوزال ایده آل
  • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی
  • گذراندن دوره های تخصصی در رشته مورد نظر
  • داشتن سن مناسب و…

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان چگونه است؟

دانشجو نیروی کار ارزان و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کم‌تر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالت‌های خود به صورت رایگان رفت و آمد می‌کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برای تحصیل به کشور آلمان سفر می کنند، می‌توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. این شرایط برای فارغ التحصیلان نیز وجود دارد که می توانند پس از اتمام تحصیل خود در آلملان مشغول به کار شوند. این امر باعث می شود که بتوانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

مزایای اعزام دانشجو به آلمان چیست؟

اولین مزیت تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان برخورداری از تحصیل رایگان است. یکی دیگر از مزایایی که با تحصیل در کشور آلمان نصیب شما می شود وجود کارکنان درجه یک و ساختار فوق مدرن در سیستم آموزشی است همچنین دریافت مدرک معتبر و شناخته شده در کل دنیا از آنجا که دانشگاه های آلمان تحت اصلاحات بولونیا فعالیت می کنند مدارک دریافت شده از دانشگاه های آلمان در تمام مقاطع بسیار معتبر است. از دیگر ویژگی های تحصیل در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. همچنین شما می توانید ایجاد فرصت های شغلی است. شما هنگام تحصیل در این کشور می توانید از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته استفاده کنید. در هنگام تحصیل افراد می توانند با پرداخت هزینه ثبت نام و مالیات اداری که بسیار پایین است از کارت سفر رایگان بهره مند شوند. اگر قصد دارید از طریق تحصیلات اقامت دائم بگیرید کشور آلمان یک گزینه مناسب است. قانون این کشور به شما اجازه می دهد تا 18 ماه پس از پایان تحصیلات در این کشور اقامت داشته و به دنبال شغل مناسب باشید.

مقالات تحصیل در آلمان

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

کارآموزی در آلمان برای کار کردن بدون تحصیلات دانشگاهی می باشد. برای ورود به بازار کار آلمان نیاز نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کرده باشید، می توانید با گذراندن دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه مورد نیاز برای کار را به دست آورید

خوابگاه دانشجویی در آلمان

در زمینه اقامت در محلی مشخص در کشور آلمان دو راهکار دارید: اجاره خانه و سکونت در خوابگاه. دانشگاه های آلمان به طور معمول به دانشجویان خوابگاه رایگان نمی دهند، پس شما موظفید برای پیدا کردن محل مناسب سکونت، خودتان تحقیق کنید.

هزینه ی تحصیل در آلمان

یکی از معروفترین کشورهای تحصیل رایگان، آلمان است. البته برای تحصیل در این کشور مدرن و صنعتی باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. اما هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پیام بگذارید

باز کردن گفتگو
1
مشاوره رایگان !
سلام . چطور میتونم کمکتون بکنم؟