تحصیل در آلمان

چگونه در آلمان ادامه تحصیل بدهیم؟

نظام آموزشی در آلمان از کیفیت بالایی برخوردار است. این نظام برنامه‌های مشخصی برای آموزش از دوره‌های ابتدایی تا تحصیلات عالیه دارد. تحصیل در آلمان، جزو اهداف مهم بسیاری از افرادی است که به تحصیل در خارج از کشور علاقمند هستند. این کشور به دلایل مختلف بین دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند، محبوب است. کشور آلمان کشوری است که از شرایط تحصیلی بسیار عالی بهره مند است. در کشور آلمان بیش از 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

نکته‌ی قابل توجه کشور آلمان ویزای همراه آن است. ویزای همراه به همسر و فرزند زیر 18 سال متقاضی ادامه ی تحصیل تعلق میگیرد. نکته‌ی مهم‌تر اجازه‌ی کار همراهان است. علاوه بر دانشجویان که دارای اجازه‌ی کار دانشجویی هستند، همراهان نیز اجازه‌ی کار به صورت تمام وقت را دارند و از بهترین مزایای کشور آلمان به حساب می آید. پس از گذشت 6 ماه از اقامت، همراه دانشجو می‌تواند به دانشجو ملحق شود.

در کشور آلمان، کودکان از سه سالگی می‌توانند وارد مهد کودک شوند، البته در این کشور تحصیلات به صورتِ رسمی از 6 سالگی آغاز می شود. لازم به ذکر است که، مدرسه رفتن در آلمان برای کودکان شش سال به بالا اجباری است و مقررات مربوط به آن در هر ایالتی متفاوت است. دوره‌ی ابتدایی در کشور آلمان 4 ساله است، سپس دوره‌ی 5 یا 6 ساله‌ی دیگری وجود دارد که در پایان آن مدرک‌های متفاوتی صادر می‌شود.

پس از اخذ مدرک دو راه برای این افراد وجود دارد: اول اینکه وارد دبیرستان‌های فنی شوند افرادی که این راه را انتخاب می‌کنند به فکر ورود هر چه زودتر به بازار کار هستند. این افراد بعد از اتمام این دوره می‌توانند در دانشگاه‌های فنی آلمان تحصیل کنند. اما راهِ دوم ورود به دبیرستان با گرایش‌های متفاوت است این دسته از افراد قصد ادامه‌ی تحصیل در مقاطع عالی رشته خود را دارند. باید این موضوع را در نظر داشت که مرتبط بودن رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف آلمان ضرورت دارد به عنوان مثال شخصی که رشته‌ی تجربی را در دبیرستان انتخاب می‌کند می‌تواند پزشکی و دندان پزشکی را در دانشگاه انتخاب کند.

تحصیل در آلمان

برای دریافت اقامت آلمان با ما تماس بگیرید.

شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل بین المللی در کشور آلمان معمولا توسط دانشجویان صورت می گیرد. اگر شما می خواهید در این کشور در هر مقطعی ادامه تحصیل دهید در صورتی که قصد شما اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان باشد باید گفت برای این امر شما باید شرط ورود به دانشگاه های دولتی آلمان یعنی قبولی در آزمون سراسری داخلی و یا سابقه ی تحصیلی بالایی داشته باشید. این اولین و مهم ترین شرط برای این امر می باشد. ذکر این موضوع لازم است که در صورتی که شما بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان را کسب نمایید می توانید تحصیل رایگان در آلمان را تجربه کنید. چرا که هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها بسیار کم می باشد و رایگان در نظر گرفته می شود. همانطور که می دانید یکی از دلایل محبوبیت کشور آلمان در بین دانشجویان بین المللی شرایط تحصیل رایگان در آن است.

در صورتی که قصد شما تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان باشد مقداری شهریه ی دانشگاهی شما افزایش پیدا خواهد کرد. دانشجو در کشور آلمان در طی 6 تا 8 ترم می تواند مدرک لیسانس را به پایان برساند. طول مدت مقطع فوق ولیسانس و دکترا به ترتیب 2 و 4 سال به طول می انجامد.

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

شایان ذکر است که برای تحصیل در کشور آلمان همانند هر کشور دیگری شما می بایست چندین شرط را رعایت نمایید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک 12 ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. موسسه زبان گوته و انجمن فرهنگی ایران- اتریش از مهمترین مراکز برای یادگیری زبان آلمانی هستند. این دو موسسه همچنین مورد تایید سفارت آلمان در تهران نیز هستند.

در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید 20 واحد را بگذرانید. برای این مقطع سن شما می بایست زیر 22-23 سال باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان بی 1، مدرک لیسانس و سن زیر 30 سال می باشید. تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب نمایید.

 

شهریه دانشگاه های آلمان

به طور کلی شما می توانید با اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه های زندگی و تحصیلی را در این کشور کاهش دهید. تحصیل در این کشور با توجه به ویژگی های مثبت زیادی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان است. در دانشگاه های دولتی تقریبا تحصیل در آلمان رایگان است. اما در دانشگاه های بسیار عالی که از مزایای زیادی برخوردارند هزینه و شهریه ی دانشگاهی در حدود 500 یورو در هر ترم می باشد. این هزینه برای دانشگاه هایی مثل دانشگاه های آلمان که از اعتبار بالایی برخودار هستند بسیار عالی است. این هزینه مربوط به شهریه می باشد و برای هزینه های جانبی در هر ترم حدود 100 تا 150 یورو لازم است. همچنین شما می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از هزینه های خود بکاهید.

شما به راحتی می توانید با استفاده از شرکت در کنکور سراسری در ایران و اخذ قبولی در کنکور از شرایط مثبت پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان برخوردار شده و همچنین بتوانید در این کشور تحصیلی رایگان داشته باشید.

 

دانشگاه های برتر آلمان

چرا تحصیل در آلمان؟ این سوالی است که بسیار در جلسات مشاوره درمود آن بحث می شود. دلیل آن علاوه بر هزینه های تحصیل، به دانشگاه های آلمان بر می گردد. کشور آلمان دارای تعداد زیادی دانشگاه می باشد که مورد تائید وزارت علوم هستند. این دانشگاه ها مدرکی را ارائه می دهند که در سراسر دنیا معتبر است. یعنی شما با تحصیل در این کشور و دانشگاه های برتری که دارد می توانید علاوه بر برخوداری از مزایای فراوان این دانشگاه ها مدرکی معتبر کسب نمایید. اما اخذ پذیرش و شرایط ویزای تحصیلی در این کشور به گونه ای است که شما نیازمند یک سری مدارک می باشید. اما قبل از شرح مدارک لازم به بررسی و معرفی این دانشگاه ها می پردازیم. یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه برلین می باشد.

برلین دانشگاهی است که شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان فراهم می کند. دانشگاه فریه یکی دیگر از دانشگاه های برتر بوده که در دنیا رتبه ی 87 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رشته های علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی یکی از بهترین دانشگاه های آلمان می باشد که در دنیا اعتبار بالایی دارد. از جمله دانشگاه های برتر دیگر می توان به دانشگاه هومبولت، مونیخ  و فنی مونیخ اشاره نمود.

 

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان که اعتبار بالایی  داشته و فارغ التحصیلی از آن ها شانس داشتن شغلی پر در آمد را فراهم می کند نیازمند مدارکی است. مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان شامل پاسپورت، گواهی پایان دوره ی دبیرستانی، فرم ویزا، شناسنامه و کارت ملی به همراه دو کپی، عکس رنگی، گواهی پشتیبانی مالی، انگیزه نامه می باشد. البته لازم به ذکر است که برای تحصیل در این کشور حتما لازم نیست که مدرک زبان داشته باشید و می توانید آن را در کشور آلمان نیز کسب نمایید. این یکی از مزایای عالی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور است. بنابراین دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان در دانشگاه های برتر این کشور امکان پذیر می باشد.

از آن جا که معمولا افراد برای تحصیل در مقطع دکترا و تحصیلات تکمیلی وارد کشور آلمان می شوند می بایست با شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در آلمان آشنا شوند. ابتدا باید گفت که تحصیل در این مقطع در آلمان علی رغم دشواری پذیرش رایگان است و این موضوع افراد را برای تحصیل در این کشور مصمم تر می سازد. برای تحصیل در این مقطع نیازی به کنکور نمی باشد و تنها معدل فرد در دوره ی قبل باید بین 16 تا 17 باشد. همچنین فرد باید یک استاد راهنما برای کارهای پایان نامه داشته باشد. شما برای تحصیل در این مقطع به مهم ترین چیزی که نیازمند هستید اخذ پذیرش دانشگاهی است و پس از آن شرایط آسان خواهد بود.

طول دوره ی دکتری در آلمان معمولا 1 سال و نیم است. اما در بعضی رشته ها ممکن است این مدت اندکی متغیر باشد مثلا تحصیل در رشته های پزشکی، حقوق و یا تحصیل فیزیوتراپی در آلمان این دوره ممکن است اندکی بیشتر باشد.

بهترین شهرهای آلمان

برای تحصیل در کشور آلمان می بایست از شهر های مهم در این کشور نیز مطلع بود. کشور آلمان علاوه بر این که از لحاظ تحصیلی در سطح بالایی قرار گرفته است شهر های بسیار معروف و دیدنی نیز دارا می باشد. در کل کشور آلمان به عنوان کشوری زیبا و از هر لحاظ پیشرفته در سراسر جهان شناخته می شود. این کشور با شهر های زیبایی که دارد طبیعت عالی را در آلمان پدید آورده است که همین موضوع باعث جذب گردشگران فراوانی به این کشور شده است. اما شهر های معروف و بسیار دیدنی در این کشور شامل شهر زیبای مونیخ که از لحاظ تحصیلی نیز پیشرفته بوده و دارای دانشگاه های زیادی است، شهر ارلانگن، شهر بولینگن، شهر دارم اشتارت، شهر ولفسبورگ و بسیاری از شهر های دیدنی دیگر می باشد که در میان آن ها این چند شهر بسیار معروف و پر بازدید هستند.

مونیخ در بین شهر های آلمان در ردیف 2 در لیست کلی و در ردیف 1 در لیست نوآوری در آلمان وجود دارد. این شهر نیز از نظر بازار کار در ردیف بالایی است. به طور کلی شهر های گفته شده علاوه بر این که از سطح بالایی برای تحصیل و زندگی برخودار هستند از نظر کسب و کار نیز بسیار پیشرفته می باشند و شغل هایی با در آمد بالایی دارند.

مراکز تحصیلی در آلمان

 

در کشور آلمان بیش از 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد. در این آمار دانشگاه‌ها و مدارس آموزش عالی مختلف و متنوع گنجانده شده اند. مدارس آموزش عالی آلمان شاملِ مدارس فنی، هنری، مدیریتی و … می‌باشند. نظام آموزش عالی آلمان بر مبنای دو نوع مرکز تحصیلی دانشگاهی استوار است. اولین مورد همانند بسیاری دیگر از کشورها شامل دانشگاه های آکادمیک می شوند که بیشتر به جنبه‌های علمی و تحقیقاتی می پردازند. این دانشگاه ها در برنامه آموزشی خود بیشتر بخش های تحقیقاتی را گنجانده اند. در زبان آلمانی به این مراکز Universitat می گویند. و اما مورد دوم که در زبان آلمانی به آنها Fachhochschule  می گویند، موسسات آموزش عالی فنی آلمان هستند. این مزار بیشتر بر فعالیت های فنی و علمی مرتبط با علوم مهندسی تاکید دارند.

 

دوره کالج در آلمان

کالج در آلمان به منزله پلی بین تحصیلات متوسطه در کشورهای خارجی و تحصیلات عالی در دانشگاه های آلمان است. به منظور مطابقت تحصیلی کشورهای مختلف با قوانین آموزشی آلمان و آماده کردن داوطلبان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، کالج‌ها در آلمان دورهٔ یک ساله‌ای را ارائه می‌دهند که در طی آن دانشجو با مفاد درسی مورد نیاز برای تحصیل در رشتهٔ مورد نظر خود در دانشگاه و همین طور با زبان آلمانی تخصصی برای تحصیل در آن رشته آشنا می‌شود.

مهمترین معیار ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان، تحصیلات متوسطه ۱۳ ساله است. اما در ایران دیپلم 11ساله است که با 1 سال دورهٔ پیش‌دانشگاهی به 12 سال می‌رسد. در نتیجه با پایان تحصیلات متوسطه 12ساله ایران ( 11سال + پیش دانشگاهی، یا 12 سال نظام قدیم ) متقاضی همچنان 1 سال برای ورود به دانشگاه در آلمان کم دارد. معمول ‌ترین روش برای اضافه کردن سال سیزدهم به تحصیلات متوسطه و همینطور یادگیری زبان آلمانی برای شروع تحصیل در آلمان، شرکت در کالج است.

این نکته رادر نظر داشته باشید که، تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن است. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک است. کالج با قبولی در آزمون خروجی پایان می‌یابد. شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی‌شود.

تحصیلات عالی

دانشگاه‌های آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. شش دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا در آلمان واقع شده اند. بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان عمومی هستند و هر ترم حدودا 60 تا 200 یورو شهریه می‌گیرند که این هزینه بیشتر شامل سرویس رفت و آمد و هزینه غذا در کافه تریاها می‌شود. به همین منظور اکثر مردم آلمان به دانشگاه می‌روند و تحصیل کرده هستند. سیستم دوگانه تحصیلی یعنی نظری – عملی در آلمان طرفداران بیشتری دارد تا کشورهای دیگر و بیشتر آلمانی‌ها حضور در این دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهند تا دانشگاه‌های صرفا آکادمیک.

انواع موسسات آموزش عالی

طبق قوانین آموزشی در کشور آلمان، به طور کلی در این کشور، دانشگاه‌ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دانشگاه به موسسه‌هایی آموزشی اطلاق می‌شود که مدارک آکادمیک (از کارشناسی تا دکتری) به دانشجویان اعطا می‌کنند. باقی موسساتی که مدارک و گواهینامه‌های دیگر به دانشجویان می‌دهند به عنوان معادل کالج یا موسسه در آمریکا شناخته می‌شوند.

دانشگاه

تنها دانشگاه‌ها حق اعطای دکترا و درجه علمی (شایستگی) را دارند. برخی از این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند و علاوه بر آموزش به جنبه تحقیق نیز تاکید دارند، این دانشگاه‌ها در برابر ها قرار دارند که صرفا نظری هستند و تحقیقاتی نیستند. دانشگاه‌هایی که شامل رشته‌های مختلف علمی می‌شوند نام دارند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها نیز تنها در یک تخصص خاص دانشجو می‌گیرند که به آنها دانشگاه‌های تکنیکال می‌گویند. سایر دانشگاه‌های تخصصی دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه هنر و دانشگاه موسیقی هستند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها دولتی و فدرال هستند و دانشجویان می‌توانند به صورت بینارشته ای و بین‌المللی به تحقیق و توسعه علمی بپردازند.

دانشگاه‌ های علوم کاربردی

این نوع دانشگاه‌ها مانند دانشگاه های عادی مدرک می‌دهند با این تفاوت که این دانشگاه‌ها بر رشته‌های علمی کاربردی تمرکز دارند. دانشجویان این دانشگاه‌ها شانس بیشتری در استخدام شرکت‌ها و صنایع دارند. اساتید این نوع دانشگاه‌ها تنها به حداقل 3 سال تجربه نیازمندند، برخلاف اساتید در دانشگاه‌های سنتی که نیاز به مدرک درجه علمی و انجام تحقیقات دارند.

مدارک دانشگاهی

در گذشته، دانشگاه‌های آلمان تنها مدارک دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کردند. همانطور که در اکثر کشورهای دنیا هم این قانون برقرار است. در قوانین آموزشی آلمان نیز، مدت زمان معمول برای دریافت مدرک کارشناسی سه سال و شش ترم و برای کارشناسی ارشد دو سال و چهار ترم است. مدارک معمول در آلمان عبارتند از:

مدارک کارشناسی

کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی

کارشناسی در رشته علوم پایه

کارشناسی رشته مهندسی

کارشناسی رشته هنر

کارشناسی موسیقی

 

مدارک کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی

کارشناسی ارشد در رشته علوم پایه

کارشناسی ارشد رشته مهندسی

کارشناسی ارشد رشته هنر

کارشناسی ارشد موسیقی

جالب است بدانید که برخی رشته‌ها در آلمان مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و حقوق دانشجویان باید در آزمون ایالتی شرکت کنند. در رشته‌های دیگر مانند دبیری و قضاوت و سایر مشاغل دولتی قبولی در این آزمون ضروری است. بعد از 4 تا 8 سال تحصیل دانشگاه این آزمون از دانشجویان گرفته می‌شود. بالاترین مدرک تحصیلی دکترا است. دوره تحصیل در این مقطع در رشته‌های مختلف متفاوت است. برای مثال رشته داروسازی تنها یک ساله ولی سایر رشته‌ها ممکن از دو تا شش سال طول بکشد.

دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی در آلمان دانشگاه هایی هستند که فرد خود باید هزینه ی تحصیل را پرداخت کند و در واقع رایگان نیست. افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی،حقوق و تربیت معلم می بایست در آزمون های سراسری شرکت کنند.

تحصیل د رمدارس کشور آلمان

تحصیل در مدارس آلمان همانند دانشگاه رایگان نیست و شما باید هزینه‌ی تحصیل در آلمان را بپردازید. داشتن مدرک زبان در دوره‌ی دبیرستان الزامی است و B2  آلمانی حداقل مدرک مورد نیاز است. آزمونی برای تعیین سطح از متقاضیان گرفته می‌شود تا سطح علمی افراد سنجیده شده و سال تحصیلی شخص معین شود. داشتن قیم برای این دسته افراد الزامی است چون دانش آموزان به سن قانونی نرسیده‌اند. توصیه ی گروه لیگال اپلای به شما دوستان عزیز گرفتن ویزای دانشگاهی می‌باشد مگر اینکه یکی از آشنایان نزدیک شما در کشور آلمان سکونت داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان:

سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت زیاد دولت این کشور بر زبان آلمانی، به نحوی طراحی شده است که تمامی رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان آلمانی است. جهت اخذ مدرک لیسانس در کشور آلمان می‌بایست یک دوره ی چهار ساله را بگذرانید. باید توجه داشته باشید که اگر قصد ورود به این دوره را دارید باید مدرک دیپلم و یا مدرک پیش‌ دانشگاهی معتبر خود را ارائه کنید.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان، علاوه بر مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان الزامی است.

متقاضیانی که خواهان ادامه ی تحصیل در این مقطع هستند باید اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات خود را داشته باشند. تحصیل در کشور آلمان رایگان است و هزینه‌ی محدودی در رابطه با امکانات دانشگاه دریافت می شود. زبان تحصیل در این کشور آلمانی است و دانشجویان باید مدرک B2 زبان آلمانی را ارائه دهند. دانشجویان برای این مقطع ابتدا باید در یک دوره ی 1 سال تحصیلی (9ماهه) مرتبط با رشته ی خود شرکت کنند و پس از آن آزمون داده و وارد دانشگاه‌ها شوند.

تحصیل در آلمان دارای محدودیت سنی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند باید قبل از 23 سالگی اقدام کنند.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که شما اجازه کار دانشجویی را نیز دارید. مدت زمان کار دانشجویی برای هر مقطع تعریف شده است. شما متناسب با مقطعی که در حال تحصیل هستید می‌توانید بین 10-20 ساعت کار دانشجویی انجام دهید. به این صورت بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را نیز پوشش خواهید داد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان:

کارشناسی‌ ارشد در آلمان به طور معمول دو سال طول می‌کشد. سیستم آموزش عالی آلمان به عنوان یکی از بهترین‌ها در اروپا شناخته شده است. رشته‌های کارشناسی ارشد در آلمان ممکن است به زبان‌های انگلیسی یا آلمانی ارائه شود.

 ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم و ریز نمرات آن، ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن، ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن در صورت وجود، ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن، کپی پاسپورت، گواهی زبان آلمانی در سطح B2 (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک آیلتس 6 و نیم ( در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)، رزومه‌ی تحصیلی و انگیزه نامه از مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد است.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان:

همانطور که می دانید پذیرش در مقطع دکترا پروسه ای طولانی و سخت است. این روند در کشور آلمان به علت سطح بالای سیستم آموزشی سختتر نیز هست، ولی قطعا با ارائه رزومه مناسب شرایط پذیرش در کشور آلمان برای علاقمندان آن وجود دارد. اگر شما هم طرفدار ادامه تحصیل در این مقطع و در کشور آلمان هستید باید برای پذیرش مدارک ذیل را ارائه کنید:

  • مقالات بین المللی که چاپ و تایید شده باشند
  • مدرک زبان
  • کنفرانس و سمینارهای برگزار شده
  • گرد آوری یک پروپوزال ایده آل
  • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی
  • گذراندن دوره های تخصصی در رشته مورد نظر
  • داشتن سن مناسب و…

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

بسیاری از دانشجو های علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی در مورد شرایط این رشته از ما سوال داشتند. در ادامه مطالبی درباره شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان در اختیارتون قرار خواهیم داد.

برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی حداقل بالاتر از 17 اخذ نماید، لازم به ذکر است که قبولی در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند رشته زیست یا شیمی مورد نیاز است البته توجه داشته باشید که این پذیرش باید در مقطع کارشناسی بوده و قبولی کاردانی قابل قبول نیست.
سطح زبان مناسبی برای تحصیل در این رشته نیاز هست…. داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یاB2 الزامی است.

با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می شود و به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. بعد از آن در آزمون رشته پزشکی شرکت خواهد کرد و در صورت کسب حد نصاب لازم و قبولی وارد این رشته خواهد شد.

شرایط سنی برای ورود به کشور آلمان

اگر قصد ورود به کشور آلمان را دارید باید بدانید که از نظر کشور آلمان شرایط سنی شما یکی از فاکتورهای مهم محسوب می شود. و می تواند دلیل کافی ای برای عدم پذیرش شما در دانشگاه های این کشور باشد. پس حتما این فاکتور را مدنظر داشته باشید. اگر می خواهید برای مقطع لیسانس اقدام کنید سن شما نباید از 23 سال بیشتر باشد. اگر می خواهید برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید، حتما تا قبل از 30 سالگی تصمیم خود را بگیرید چون دانشگاه های آلمان برای ورود شما به کشور آلمان در این مقطع بعد از سی سالگی محدودیت دارند

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

شرایط اعزام دانشجو به آلمان به گونه ای است که شما برای تحصیل به زبان آلمانی می‌بایست مدرک زبان آلمانی در سطح بی 1 و یا بی 2 را داشته باشید. اما در صورت تحصیل به زبان انگلیسی باید دارای مدرک آیلتس با نمره ی 6/5 باشید.  این موضوع را حتما مدنظر داشته باشید. هرچه زبان آلمانی شما بهتر باشد شرایط تحصیل و کار برای شما مهیا تر است. در واقع این موضوع درمورد تمام کشورهای اروپایی صادق است. اگر شما قصد تحصیل در یک کشور غیر انگلیسی زبان را دارید، قطعا رمز موفقیت شما دانستن زبان کشور مقصد خواهد بود.

هیچ چیزی بیشتر از زبانِ کشور مقصد، شرایط مهاجرت را برای شما آسان نخواهد کرد. پس حتما برای یادگیری زبان وقت کافی صرف کنید. قطعا شما می توانید زبان خود را در ایران و یا در دوره های زبانِ کشور مقصد بگذرانید. اما گذراندن این دوره ها در ایران قطعا برای شما هزینه کمتری خواهد داشت. ضمن اینکه این موضوع در اعتماد به نفس شما نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

اعتبار مدرک تحصیلی شما

همچنین از شرایط اعزام دانشجو به آلمان، این است که فرد باید دارای مدرک معتبر از دانشگاه های داخلی و یا خارجی داشته باشد. اعتبار مدرک شما برای کشور آلمان بسیار اهمیت دارد. قانون جدید کشور آلمان به این صورت است که از دانشجو درخواست می کند قبل از اقدام برای پذیرش، مدرک خود را به تایید سفارت آلمان برساند. برای این کار باید از سفارت وقت گرفته و اصل ترجمه مدارک خود را به سفارت ارائه دهید.

سابق بر این سفارت آلمان ترجمه انگلیسی مدارک تحصیلی دانشجو را قبول داشت. اما اخیرا سفارت تنها ترجمه آلمانی مدارک را مورد ارزیابی قرار می دهد. پس حتما مدارک خود را به دارالترجمه های معتبر بسپارید تا ترجمه آلمانی مدارک شما را ارائه کنند. حتما می دانید که ترجمه مدارک شما باید ترجمه رسمی باشد. این به این معنی است که ترجمه مدارک تحصیلی شما باید مهر وزارت امورخارجه و دادگستری را داشته باشد.  این کار را دارالترجمه برای شما انجام خواهد داد پس با خیال راحت این موضوع را به آنها بسپارید.

پس از دریافت مدارک خود حتما اصل ترجمه خود را بررسی کنید. حتما نام و نام خانوادگی و سال تولد خود را چک کنید. کوچکترین اشتباهی در تایپ اسم شما ممکن است برای شما دردسر ساز باشد. اطلاعات شما باید کاملا با پاسپورت شما مطابقت داشته باشد. اگر در نام خانوادگی خود پسوندی دارید، در همه مدارک خود پسوند خود را قید کنید. هر مدرکی مغایر با اطلاعات شما فاقد ارزش خواهد بود.

تحصیل رایگان در آلمان

 

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، سیستم آموزشی منحصر به فرد آلمان بعد از استرالیا، آمریکا و انگلیس دارای موفق ترین آمار بوده و جزو بهترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. دانشجویان خارجی از سراسر دنیا به دلیل شرایط تحصیل در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. این شرایط باری دانشجویان ایرانی نیز برقرار است. و شاید بتوان گفت از مهمترین شرایط تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی، شرایط تحصیل رایگان در آلمان است.

 

البته نکته ای که باید در ابتدا به آن اشاره کرد این است که اگر شما تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دارید. و می خواهید به زبان انگلیسی درس خود را ادامه بدهید، فرصت تحصیل رایگان به سختی برای شما فراهم خواهد بود. برای اینکه شانس خود را بالا ببرید باید کمی تلاش کنید. تلاش خود را روی یادگیری زبان آلمانی متمرکز کنید. با ارائه مدرک زبان آلمانی قطعا شانس شما بالا خواهد رفت. و به این ترتیب فرصت تحصیل رایگان را برای خود فراهم می کنید.

 

در مقطع ارشد می توانید هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید. کافی است مدرک زبان آلمانی B1 و یا آیلتس آکادمیک 6/5 ارائه کنید.

بورسیه تحصیلی کشور آلمان

همانطور که می دانید در همه کشورهای دنیا اگر قصد اخذ بورسیه تحصیلی را دارید باید رزومه خود را تقویت کنید. دریافت بورسیه تحصیلی غالبا جنبه رقابتی دارد. و دانشجویان از سراسر دنیا برای بورسیه های تحصیلی اقدام می کنند. بنابراین باید رزومه شما بسیار مطلوب باشد تا شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی را داشته باشید. در آلمان نیز این شرایط برقرار است. اخذ بورسیه تحصیلی در کشور آلمان معمولاً کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد. معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد آلمان بیشتر از دیگر بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند.

بورسیه های معروف کشور آلمان

دو بورسیه معروف کشور آلمان برای دانشجویان بورسیه DAAD و بورسیه اراسموس هستند. در ادامه این دو نوع بورسیه را به اختصار توضیح می دهیم.

بورسیه DAAD  : موسسه دآآد در آلمن سعی کرد با ایجاد ساختاری نوین به ورود نیروی متخصص در کشور آلمان کمک کند. موسسه DAAD برای آن دسته از دانشجویانی که اشتیاقی برای یادگیری به زبان آلمانی نشان داده اند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می کند. مهمترین وجه تمایز این بورسیه با انواع دیگر بورسیه ها این است که علاوه بر کسب علم، به یادگیری حرفه ای برای بازار کار هم می پردازد.

بورسیه اراسموس: بورسیه اراسموس یکی از بزرگترین برنامه های کمک هزینه های تحصیلی اتحادیه اروپاست. این بورسیه توسط اتحادیه اروپا و چندین سازمان حمایت کننده دیگر در اروپا ارائه شده است. این بورسیه هزینه های تحصیل، زندگی، خرید کتاب و حتی هزینه های مسافرت دانشجو را پوشش می دهد.

بورسیه های مختلف دیگری نیز در آلمان وجود دارند، البته همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم برای دریافت این بورسیه ها باید رزومه بسیار مناسبی را ارائه کنید. رزومه مناسب شامل معدل خوب، مدرک زبان، کارمرتبط و …. می باشد

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان

دانشجو نیروی کار ارزان و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کم‌تر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالت‌های خود به صورت رایگان رفت و آمد می‌کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برای تحصیل به کشور آلمان سفر می کنند، می‌توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. این شرایط برای فارغ التحصیلان نیز وجود دارد که می توانند پس از اتمام تحصیل خود در آلملان مشغول به کار شوند. این امر باعث می شود که بتوانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

مزایای اعزام دانشجو به آلمان چیست؟

اولین مزیت تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان برخورداری از تحصیل رایگان است. یکی دیگر از مزایایی که با تحصیل در کشور آلمان نصیب شما می شود وجود کارکنان درجه یک و ساختار فوق مدرن در سیستم آموزشی است همچنین دریافت مدرک معتبر و شناخته شده در کل دنیا از آنجا که دانشگاه های آلمان تحت اصلاحات بولونیا فعالیت می کنند مدارک دریافت شده از دانشگاه های آلمان در تمام مقاطع بسیار معتبر است. از دیگر ویژگی های تحصیل در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. همچنین شما می توانید ایجاد فرصت های شغلی است. شما هنگام تحصیل در این کشور می توانید از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته استفاده کنید. در هنگام تحصیل افراد می توانند با پرداخت هزینه ثبت نام و مالیات اداری که بسیار پایین است از کارت سفر رایگان بهره مند شوند. اگر قصد دارید از طریق تحصیلات اقامت دائم بگیرید کشور آلمان یک گزینه مناسب است. قانون این کشور به شما اجازه می دهد تا 18 ماه پس از پایان تحصیلات در این کشور اقامت داشته و به دنبال شغل مناسب باشید.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از دلایلی که دانشجو را مصمم می کند تا برای کشورهای تحصیل رایگان اقدام کند، میزان هزینه ی مهاجرت است. بنابراین اگر با حضور در کشورهای تحصیل رایگان از بحثِ هزینه های تحصیل گذر کنیم به هزینه های زندگی در کشور مقصد می رسیم. هزینه مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و هزینه هایی از این دست که هر فردی در طول زندگی دانشجویی خود با آنها درگیر است. البته که هزینه های زندگی هر فرد به سبک زندگی او برمی گردد اما ما در اینجا هزینه ای میانگین را درنظر می گیریم.

غالبا دانشجوها برای مسکن یا در خوابگاه دانشجویی حضور پیدا می کنند و یا تمایل به اجاره ی خانه دارند. واضح است که اجاره خانه در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. در برخی شهرها مانند مونیخ اجاره خانه بسیار بیشتر از شهرهایی مثل هانوفر و یا بوخوم است. به طور میانگین شما باید بین 290 تا 560 یورو برای اقامت خود پرداخت کنید. دربرخی شهرهای بزرگ مثل هامبورگ و فرانکفورت این مبلغ افزایش خواهد داشت. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که در شهرهای بزرگ امکان یافتن شغل خیلی بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که شما اجازه کار دانشجویی را نیز دارید. مدت زمان کار دانشجویی برای هر مقطع تعریف شده است. شما متناسب با مقطعی که در حال تحصیل هستید می توانید بین 10-30 ساعت کار دانشجویی انجام دهید. به این صورت بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را نیز پوشش خواهید داد.

هزینه ی تحصیل در آلمان علی رغم هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب و کم است به طوری که رایگان تلقی می شود. در صورتی که شما بتوانید در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش بگیرید تحصیل شما در آلمان کاملا رایگان است. و تنها هزینه های نام نویسی و دیگر هزینه های مربوطه را باید بپردازید. همچنین در صورتی که دوره ی کارشناسی و ارشد را به صورت متوالی در آلمان سپری کنید دیگر نیازی به پرداخت هزینه در دوره ی ارشد را نخواهید داشت. هزینه تحصیل به زبان آلمانی از 0 تا 1000 یورو در سال متغیر است و بستگی به دانشگاه دارد . امکان تحصیل رایگان در آلمان بسیار زیاد میباشد مخصوصا برای افرادی که به زبان آلمانی تحصیل میکنند.  برای تحصیل دکترا هزینه ها تقریبا حدود 300 یورو در هر ترم است. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی 1500 یورو در سال میباشد.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید و هدفتان مقطع لیسانس است زبانِ تحصیل شما بسیار اهمیت دارد. اگر زبان آلمانی بلد باشید یک گام از بقیه دانشجوها جلوتر خواهید بود. این به این دلیل است که تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس و به زبان آلمانی رایگان است. تنها هزینه ای که توسط شما پرداخت می‌شود، هزینه ثبت نام و خدمات دانشگاه می‌باشد. این مبلغ تقریبا در حدود ۵۰۰ یورو می باشد. لازم به ذکر است که برای استفاده از شرایط تحصیل رایگان، باید از قوانین دانشگاه مطلع باشید. تحصیل شما نباید طولانی تر از استاندارد تعریف شده ی دانشگاه باشد. بنابراین باید تحصیل خود را در موعد مقرر (مثلا 8 ترم) به پایان برسانید. اگر تحصیل شما طولانی تر از استاندارد تعریف شده، شود باید هزینه تحصیل در ترم های بعدی را پرداخت کنید.

 

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع ارشد

طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان می‌برد. همانند ایران، این موضوع بستگی به تعداد واحدهایی دارد که دانشجو در طول ترم می‌گذراند. به طور معمول دانشگاه های آلمان نیز دو نوبت در سال پذیرش دارند. یکی در ماه سپتامبر و دیگری در ژانویه. اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید باید به این قوانین این کشور آگاه باشید. مهمترینِ آنها این است که شما نمی‌توانید در رشته ای غرمرتبط با رشته لیسانس خود تحصیل کنید. در کشورهای خارجی و مخصوصا آلمان بسیار اهمیت دارد که شما روی یک خط فکری ثابت قدم بردارید. به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه پریدن، در زمینه تحصیل توجیهی ندارد. پس حتما برای رشته های مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام داشته باشید.

 

حتما در مقالات مختلف مطالعه داشته اید و می دانید که تحصیل در آلمان و در مقطع ارشد رایگان است. چه به زبان آلمانی تحصیل کنید و چه به زبان انگلیسی، شما هزینه ای برای تحصیل خود نباید بپردازید. و این یکی از اصلی ترین دلایل تحصیل دانشجویان به کشور آلمان است. هزینه تحصیل ازجمله مواردی است که دانشجوها تمایل زیادی به کاهش آن دارند. و تحصیل رایگان می‌تواند بهترین گزینه برای انجام این امر باشد. البته درنظر داشته باشید که دانشگاه های دولتی آلمان این شرایط را برای دانشجوها فراهم می‌کنند. اگر شما برای دانشگاه های خصوصی در آلمان اقدام کرده باشید باید برای ادامه تحصیل هزینه پرداخت کنید.

 

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوعِ دوره ای که شما انتخاب کرده اید، متفاوت است. اما این دوره ها معمولاً بین 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. در مقطع دکتری، تحصیل رایگان است. اما اگر طول دوره شما به هر دلیل بیشتر از حالتِ عادی باشد، باید هزینه ی ترم های اضافه را پرداخت کنید.

 

اگر قصد دارید که برای مقطع دکتری اقدام کنید، باید در نظر داشته باشید که رزومه شما بسیار موثر خواهد بود. معدل بالا، نمره زبانِ خوب، مقالات آی اس آی و سابقه کار مرتبط از جمله مواردی هستند که مسیر پذیرش شما را کوتاهتر می کنند. پس اگر از طریق پذیرش دکتری، قصد ورود به کشور آلمان را دارید باید برای تقویت رزومه خود وقت کافی خرج کنید.

 

یکی از اصلی ترین سوال ها در مقاطعی که به زبان انگلیسی هستند این است که: آیا نیازی به یادگیری زبان آلمانی هم هست؟ توصیه اکید ما به دانشجویان عزیز این است که اگر در کشوری غیر انگلیسی زبان تحصیل می‌کنید، حتما زبان مردمِ کشور را نیز فرابگیرید. شاید یکی از مهمترین فاکتورها که شما را در کشور مقصد نجات می دهد استفاده از زبان اصلی مردم هر کشور باشد. حتی اگر بتوانید چند کلمه به زبان آلمانی صحبت کنید چندین پله از بقیه جلوتر خواهید بود. اگر به زبان آلمانی مسلط باشید قطعا شما یکی از گزینه های انتخابی برای استخدام هستید. پس اگر قصد اقامت در کشور آلمان را دارید حتما برای آموزش زبان آلمانی وقت بگذارید.

ویزای تحصیلی کشور آلمان

حتما در مورد ویزای تحصیلی کشور آلمان شنیده اید. اگر تمایل داشته باشید از سفارت آلمان وقت مصاحبه بگیرید باید دو سال در نوبت باشید. تنها راهی که می توانید وقت سفارت خود را جلو بیاندازید ارائه مدرک زبان آلمانی و نامه پذیرش است. قطعا این نکته ی دیگری است که بر اهمیت مدرک زبان آلمانی صحه می گذارد. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که، اگر قصد ورود به کشور آلمان را دارید حتما زمانی کافی برای یادگیری زبان آلمانی صرف کنید. ناگفته نماند که زبان آلمانی جزو سخت ترین زبان های خارجی محسوب می شود و بسیاری از متقاضیان که قصد یادگیری آن را داشته اند از ارائه سطح مورد نظر سفارت بازماندند. برای این دوستان نیز راه حل دیگری داریم. برای اطلاع از این موضوع ادامه مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از کشور ثانویه

گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای راه حلِ ویژه ای برای دانشجویانی دارد که به دلایل مختلف از جمله کمبود وقت، سختی زبان و … نمی توانند مدرک زبان آلمانی خود را به سفارت آلمان در تهران ارائه کنند. این مسیر اقدام از کشور ثانویه است. اگر شما هم از این دست هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم از کشورهای ثانویه مثل ترکیه و یا ارمنستان برای ورود به کشور مقصد خود اقدام داشته باشید.

کافی است به مدت 6 ماه در کشور ترکیه و یا ارمنستان دوره زبان خود را بگذرانید. به این ترتیب علاوه بر تقویت زبان خود می توانید وقت سفارت را هم کاهش دهید. بعد از شش ماه می توانید به سفارت آلمان در کشور واسط مراجعه کنید. این کار حتی شانس اخذ ویزای تحصیلی شما را نیز بالا می برد. علاوه بر اینکه تعداد پرونده هایی که در این سفارت ها باز است بسیار کمتر از کشور عزیزمان ایران است، بلکه حضور و زندگی شما در کشور ثانویه پوئن مثبتی در پرونده شما محسوب می شود. بنابراین شانس اخذ ویزای تحصیلی شما برای کشور آلمان بسیار افزایش می باید. همچنین شما به مدت شش ماه حضور در کشور خارجی و شرایط تحصیل دانشجویی را نیز تجربه کرده اید و این به شما کمک می کند تا برای کشور مقصد تجربه گرانبهایی را بیاندوزید

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

آلمان یکی از پرطرفدارترین کشورها در اروپا است این کشور یکی از پرجمعیت ترین کشورها با جمعیت 82 میلیون نفر یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است. کشور آلمان می تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که قصد تحصیل رایگان را در کشوری با شرایط خوب دارند. یکی از دلایلی که آلمان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد این است که تحصیل در آلمان می‌تواند منجر به ادامه ی زندگی در یکی از بهترین کشور های قاره اروپایی شود. کشور آلمان با توجه به قطب اقتصادی که دارد می‌تواند باعث رشد شما پس از تحصیل در زمینه ی کاری شود به این صورت که به شما یک فرصت 18 ماهه داده می شود تا در این مدت زمان، شما کاری مرتبط با رشته ی خود پیدا کرده و فعالیت خود را آغاز کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید حتما از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان مطلع باشید.

شما برای تهیه مدارک و شرایط لازم برای پذیرش آلمان ابتدا باید با کشور آلمان آشنا شوید. کشور آلمان به عنوان کشوری پر طرفدار برای تحصیل شناخته شده است. این کشور از نظام آموزشی بسیار عالی برخوردار بوده و اکثر دانشگاه های موجود در آلمان در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته و سطح علمی بالایی دارند. اما برای تحصیل در کشور آلمان نیاز است تا ویزای تحصیلی  در این کشور را اخذ نمایید. مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است:

اولین مرحله از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان تعیین وقت قبلی از سفارت است. در این مرحله فرد می بایست یک سری مدارک را مهیا کرده و تحویل سفارت دهد. این مدارک شامل موارد زیر میباشد:

زندگی نامه

فرم درخواست ویزا

ارائه ی مدرکی مبنی برا پذیرش در یکی از دانشگاه های معتبر آلمان

ارائه ی انگیزه نامه

آمادگی برای مصاحبه ی حضوری در سفارت

سایر مدارک شناسایی

مدارک تحصیلی قبلی و ریز نمرات

مدرک زبان

60 یورو پول نقد

ارائه ی فرم تمکن مالی

وقت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت ممکن است مدتی به طول بیانجامد. برای این کار شما ابتدا فرم مربوطه را به صورت اینترنتی پر کرده که پس از این مرحله یک ایمیل به منزله ی تایید فرم شما به شما ارسال می شود. پس از آن شما برای دریافت ایمیل بعدی چند ماهی صبر  کرده تا وقت شما تعیین شود.

تحویل مدارک و مصاحبه

در این مواقع احساس ترس نکنید و با تمرکز کامل وارد شوید. در این روز از یک ساعت قبل در جلوی درب سفارت حضور داشته باشید. پس از گذشت نیم ساعت پاسپورت شما با اطلاعاتی که از قبل تحویل داده اید چک می شود. در صورت مغایرت هر یک از اطلاعات، شما نمی توانید وارد سفارت شوید. در حین ورود به سالن مصاحبه تلفن همراه را می بایست تحویل دهید. مصاحبه ی شما در حدود 15 دقیقه به طول می انجامد که در این مرحله بازرسی مدارک شما، گرفتن اثر انگشت و پرسش سوال های مربوط انجام می گیرد. امکان دارد تعدادی از  سوالاتی که از شما پرسیده می شود به زبان تحصیلی شما باشد مثلا به زبان آلمانی و یا انگلیسی. این سوالات معمولا به صورت زیر است:

چرا این کشور را برای تحصیل برگزیده اید؟

آیا کسی را در این کشور دارید؟

مخارج خود را چگونه تامین می کنید؟

با چه کسانی زندگی می کنید؟

چند خواهر و برادر دارید؟

از چه موقعی شروع به یادگیری زبان آلمانی کرده اید؟

خواهر و برادران شما مجرد هستند یا متاهل؟

شغل پدر و مادر شما چیست؟

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی آلمان

شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان می بایست علاوه بر مراحل بالا از  هزینه های مربوط به دریافت ویزا نیز مطلع باشید. هزینه ی مربوط به محاسبه برای دریافت ویزای آلمان در حدود 60 یورو است. این قیمت مربوط به سال 2017 می باشد. هنگام خرید یورو حتما دقت داشته باشید که اسکناس های شما بدون هیچ گونه پارگی و یا خط خوردگی باشند چرا که ممکن است با مشکل رو به رو شده و سفارت این اسکناس ها را از  شما قبول نکند.

وقت های سفارت آلمان :

کشور آلمان مقصد متقاضیانی است که قصد دارند تحصیل رایگان را در کشوری با قطب اقتصادی بالا تجربه کنند. همانطور که می دانید مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان در ایران بسیار طولانی است. وقت های سفارت آلمان 18 ماهه است. و همین امر باعث شده تا راهی را برای متقاضیان در نظر بگیریم که در وقتشان صرفه جویی شود. شما می توانید از طریق کشور ثانویه وقت سفارت خود را از 18 ماه به 6 ماه تغییر بدهید. به این صورت که از طریق ثبت نام در کلاس های زبان آلمانی در یکی از کشور های ترکیه یا ارمنستان اقدام کرده و 6 ماه در یکی از این دو کشور تجربه ی زندگی در خارج از کشور را دارید و همچنین در وقتتان صرفه جویی می شود. توجه داشته باشید که هزینه ی زندگی در این کشورها بر عهده ی خود دانشجو می باشد.

حق کار در آلمان

آلمان قطب صنعتی اروپاست و آمار بیکاری در این کشور زیر 5% است. این به این معنی است که فرصت های شغلی زیادی هم برای دانشجویان و هم برای فارغ التحصیلان وجود دارد.دانشجویان می توانند در کنار تحصیل در این کشور ساعاتی را در هفته به کاری مشغول شوند. حق کار برای دانشجویان در مقاطع مختلف متفاوت است. دانشجویان در دوره ی کارشناسی می توانند 10 ساعت در هفته را به کاری مشغول شوند. اما دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند به ترتیب 20 تا 30 ساعت در هفته را به کاری مشغول شوند. به این صورت افراد مشغول تحصیل در این کشور می توانند هزینه های زندگی خود را پرداخت نمایند. حقوق دریافتی این افراد به ازای هر ساعت کار در حدود 8 تا 10 یورو است.  واین مبلغ همچنین قسمتی از هزینه های تحصیل شما را پوشش می دهد.

کاردانشجویی در آلمان

شاید مناسبترین کار برای دانشجویان سایت ها و مکان های مربوط دانشگاه ها باشد. باید در نظر بگیرید که موقعیت های زیادی برای داشتن کار پاره وقت در مدت زمان تحصیل شما وجود دارد. سعی کنید کاری متناسب با شرایط و تخصص خود انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که باید روال قانونی مدت زمان کار را رعایت کنید. اگر از حد ساعت کاری تعریف شده خارج شوید ممکن است برای شما مشکل ساز باشد. بهترین کار پاره وقتی که می توانید انتخاب کنید در آزمایشکاه ها، انتشارات، بخش های مختلف دانشگاه، کافه رستوران و … می باشد.

قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم ولی جا دارد با توجه به اهمیت موضوع، باز هم در مورد آن صحبت کنیم. و آن این نکته است که هرچه تسلط شما به زبان آلمانی بیشتر باشد امکان یافتن کار برای شما بیشتر است. بنابراین تا حد امکان برای یادگیری زبان آلمانی وقت و انرژی صرف کنید. این فاکتور می تواند به موفقیت شما در مراحل مختلف زندگی در کشور آلمان کند.

مقالات تحصیل در آلمان

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

کارآموزی در آلمان برای کار کردن بدون تحصیلات دانشگاهی می باشد. برای ورود به بازار کار آلمان نیاز نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کرده باشید، می توانید با گذراندن دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه مورد نیاز برای کار را به دست آورید

خوابگاه دانشجویی در آلمان

در زمینه اقامت در محلی مشخص در کشور آلمان دو راهکار دارید: اجاره خانه و سکونت در خوابگاه. دانشگاه های آلمان به طور معمول به دانشجویان خوابگاه رایگان نمی دهند، پس شما موظفید برای پیدا کردن محل مناسب سکونت، خودتان تحقیق کنید.

هزینه ی تحصیل در آلمان

یکی از معروفترین کشورهای تحصیل رایگان، آلمان است. البته برای تحصیل در این کشور مدرن و صنعتی باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. اما هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پیام بگذارید

باز کردن گفتگو
1
مشاوره رایگان !
سلام . چطور میتونم کمکتون بکنم؟