چک

چک Czech

جمهوری چک (Česká Republika)، کشوری واقع در اروپای مرکزی است که شامل استانهای تاریخی بوهمیا و موراویا به همراه نوک جنوبی سیلسیا است که در سال 2016 این کشور نام “چک” را به عنوان یک نام کوتاه و غیر رسمی برای جمهوری چک تصویب کرد.

کشور چک، از سمت شمال غربی  با آلمان، شمال شرقی با لهستان، جنوب‌غربی با اتریش و جنوب شرقی با اسلواکی هم مرز می باشد.

 آب وهوا

آب و هوای چک مخلوط است. تأثیرات قاره ای با نوسانات زیادی در هر دو فاکتور دما و بارش مشخص است. و این تأثیرات اقیانوسی معتدل، از غرب به شرق کاهش می یابد.  به طور کلی ، دما با افزایش ارتفاع کاهش می یابد و  در مناطق پایین کشور نسبتاً یکنواخت می باشد.  میانگین دمای سالانه “چب”  در غربی ترین نقطه، 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) است و در “برنو” در جنوب موراویا فقط به 48 درجه فارنهایت (9 درجه سانتی گراد) می رسد. در ماه جولای، درجه حرارت بالا می تواند در پراگ از 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) فراتر رود و در ماه فوریه ممکن است درجه حرارت پایین در چب به 0 درجه فارنهایت (17 درجه سانتیگراد) برسد. فصل رشد در جنوب، حدود 200 روز است اما در کوهستان کمتر از نیمی از آن است.

 گروههای قومی

چک ها تقریباً دو سوم جمعیت را تشکیل می دهند. موراویایی ها خود را یک گروه متمایز در این اکثریت می دانند.  یک اقلیت کوچک اسلواکی نیز از دوره فدرال چکسلواکی باقی مانده است.  وحتی جمعیتی کوچک از لهستان در شمال شرقی موراویا وجود دارد و برخی از آلمانی ها هنوز در شمال غربی بوهمی زندگی می کنند و در نهایت روما (کولی ها)، اقلیت کوچکتر اما متمایزی را در این کشور تشکیل داده اند.

زبان ها چکی زبان رسمی دولتی است و به عنوان یک زبان ادبی به اواخر قرن سیزدهم میلادی می رسد. اکثر مردم به زبان چکی به عنوان اولین زبانشان صحبت می کنند. چکی و اسلواکی زبانهای قابل فهم متقابل، متعلق به گروه زبان اسلاوی غربی هستند که بیشتر از الفبای سیریلیک از لاتین (رومی) استفاده می کنند. از جمله زبانهای دیگر اقلیتهای جمهوری چک، رومانی، آلمانی و لهستانی است.

 اقتصاد

کشور چک نیز به دلیل اقتصاد پایدار و صنعت گردشگری قوی، به یک کشور مهاجرپذیر تبدیل شده که از طرق مختلف نظیر ویزای کار، سرمایه گذاری، تحصیل، ویزای ازدواج و تولد می توان برای اقامت در این کشور اقدام کرد که در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این ویزاها خواهیم پرداخت.

دانشگاه

دانشگاه‌های چک

تحصیل در جمهوری چک به عنوان یکی از کشورهای اروپایی با شرایط رفاهی بالا و امکانات متناسب مورد توجه برخی از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی قرار گرفته است...

اخذ ویزا

اخذ ویزای چک

یکی از کشورهایی که ایرانی ها برای ورود به آن باید ویزا دریافت کنند کشور چک است. این کشور از جمله کشورهای واقع شده در قاره اروپا است و با نام رسمی جمهوری چک خوانده می شود...

باز کردن گفتگو
1
مشاوره رایگان !
سلام . چطور میتونم کمکتون بکنم؟