تحصیل در اتریش

چگونه در اتریش ادامه تحصیل بدهیم؟

ویزای تحصیلی:

یکی از روش های دریافت ویزای اتریش، از راه تحصیلی است. متقاضیان بایستی دیپلم دبیرستانی یا دیپلم 12 ساله اشان را با معدل A  که می تواند معادل صدور گواهینامه تحصیلی اتریشی یا اثبات تکمیل از مطالعه ای حداقل سه ساله در یکی از مدرسه های مورد تائید باشد را داشته باشند. همچنین متقاضیان باید به اندازه کافی آلمانی بدانند و در صورت نیاز، آزمونی از آنها گرفته خواهد شد.

 
مدارک مورد نیاز جهت ویزای تحصیلی:
 • کارت شناسایی یا گذرنامه و مدرک شهروندی با شناسایی رسمی با عکس
 • دیپلمی که از دبیرستان گرفته شده به همراه گواهی نامه ای که نشان دهنده معادل آن می باشد.
 • رونوشتی از نمرات سال قبل

از جمله فرم هایی که برای ویزای تحصیلی اتریش باید پر کرد می توان به فرم های زیر اشاره نمود:

 • فرم مخصوص درخواست پذیرش
 • فرم مخصوص ثبت نام تحصیلی
 • مدرک شناسایی عکس دار
 • ارائه نامه بانک که نشان دهد فرد می تواند هر ترم هزینه تحصیل و زندگی اش را بدهد مگر اینکه از پرداخت آن معاف شده باشد.

همه این مدارک باید هم به صورت اصل و هم به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی بعد از تایید شدن توسط سفارت اتریش در کشور مبدا، ارسال گردند.

در خصوص پذیرش برخی از شاخه های پزشکی نظیر: دندان پزشکی، روان شناسی، دوره های مربوط به دامپزشکی و همچنین بقیه دوره های پزشکی این معاون ریاست دانشگاه مربوطه است که باید درباره نحوه پذیرش تصمیم بگیرد.

شایان ذکر است که اگر متقاضی ویزای تحصیلی قصد دارد تا خانواده ی خود را نیز به همراه داشته باشد باید ابتدا برای ویزای خود اقدام کند و پس از ورود به اتریش، برای خود کارت اقامت گرفته، و برای پیوستن همراهان خود به اداره مهاجرت اتریش رفته و ظرف دو هفته همراه با مدارک لازم، درخواست الحاق کنند. که معمولا از زمان درخواست الحاق تا هنگامی که ویزای همراهان کسب شود ممکن است حدود 2 تا 5 ماه زمان لازم باشد.

 

مدارک لازم برای سفارت اتریش:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر با اعتبار بالای 3 ماه
 • دو قطعه عکس جدید و رنگی
 • برگه بانک که نشان دهد متقاضی از تمکن مالی خوبی برخوردار است.
 • مسافر باید از بیمه ای بهره مند باشد که تا 30 هزار یورو را پشتیبانی کند.
 • ارائه مدارک محل سکونت موقت در اتریش
 • مدارک موردنیاز جهت اثبات نوع ویزای مورد تقاضا (مثلا پیشنهاد کاری برای ویزای کاری

متقاضیان سفر به اتریش، بایستی ابتدا درخواست خود را به سفارت اتریش اعلام کرده که پروسه اخذ ویزای اتریش معمولا 30 تا 60 روز بطول می انجامد. از این رو لازم است حدودا 3 ماه قبل از اقدام برای سفر به اتریش، برای وقت سفارت خود اقدام نمایند.

 

تحصیل در اتریش

برای دریافت اقامت اتریش با ما تماس بگیرید.

تحصیل در مدارس کشور اتریش:

 

تحصیلات یک عامل موفقیت آمیز اساسی برای آینده اجتماعی و اقتصادی یک کشور است. وزارت آموزش، هنر و فرهنگ فدرال صلاحیت کل سیستم آموزشی مدارس عمومی و حرفه ای از آموزش اجباری تا پایان سطح متوسطه 2 و کلیه کالج های آموزش معلم دانشگاه (Pädagogische Hochschulen) در اتریش را دارد. موزش بزرگسالان و یادگیری مادام العمر نیز بخشی از مسئولیت های این وزارت می باشد.

جمهوری اتریش ازسیستم مدارس رایگان و دولتیی برخورداراست که 9 سال تحصیلی آن اجباری می باشد.

وزارت آموزش و پرورش فدرال مسئول تأمین بودجه و نظارت بر آموزش ابتدایی، متوسطه و از سال 2000 آموزش عالی می باشد. قانون فدرال نقش برجسته ای در سیستم آموزش و پرورش داشته است و قوانینی که با آموزش و پرورش در ارتباط هستند، عملاً دارای وضعیت قانون اساسی هستند زیرا درست مانند قانون اساسی اتریش، آنها فقط با اکثریت دوسوم پارلمان تصویب یا اصلاح   می شوند.

دانش آموزان در سنین 6 الی 9 سالگی وارد مقطع ابتدایی می شوند. و پس از آن دوره متوسطه 1 و 2 را از سن 10 الی17  سالگی ادامه خواهند داد. برخی از دانش آموزان وارد مدارس فنی حرفه ای می شوند که این امر باعث می شود تا بتوانند به سرعت وارد بازارکار شوند.

مدارس در اتریش به دو صورت خصوصی و دولتی هستند. هزینه های تحصیل در اتریش و در مدارس دولتی این کشور رایگان می باشد و عموماً دوره های تحصیلی در این مدارس، به زبان آلمانی ارائه می گردد. هزینه های تحصیل در اتریش برای دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس خصوصی را دارند بسیار بالاتر از مقاطع عالی می باشد و دانش آموزان بایستی برای مدارسی که به صورت شبانه روزی هستند اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تر می باشد. و این در حالی ایست که رشته های مختلف و زیرشاخه های متنوعی را نیز شامل می شود.  

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اتریش :

 

موسساتی که در اتریش آموزش های عالی را ارائه می دهند شامل 13 دانشگاه دولتی، 6 دانشگاه هنر، 3 دانشگاه پزشکی، 12 دانشگاه خصوصی، 21 دانشگاه علوم پایه و 14 دانشگاه تربیت معلم می باشند. دانشجویان ایرانیی که از دانشگاه سراسری فارغ التحصیل شده اند، می توانند با ارائه مدرک زبان آلمانی درکشوراتریش تحصیل رایگان داشته باشند.لازم به ذکر است که عموماً دانشگاه های دولتی دارای آزمون ورودی نیزمی باشند. و طول دوره تحصیلی در این مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال می باشد. دروس نیز بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شوند.

مدرک زبان در مقطه لیسانس آیلتس 6 می باشد.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی برای مثال در دانشگاه وین، یکی از دانشگاه های برتر کشور اتریش که در رنک بندی جهانی در رتبه 175 دنیا واقع شده است، در برخی از رشته ها هزینه ای به مبلغ 726.72 یورو به ازای هر ترم دریافت می کند و همچنین دانشجویان هزینه اندکی به مبلغ 79.19 یورو برای اتحادیه دانشجویان می بایستی پردخت کنند. هزینه های تحصیل در اتریش برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی را دارند نیز متفاوت می باشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش:

 

دانشجویان مقطع لیسانس در ایران برای ادامه ی دوره ی دانشگاهی خود در مقطع فوق لیسانس نیزمی توانند در دانشگاه های دولتی اتریش به رایگان تحصیل نمایند در صورتیکه از دانشگاه سراسری فارغ التحصیل شده باشند. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارند بایستی هزینه های بیشتری را متقبل شوند .

برای تحصیل دراین مقطع بایستی فرد دارای مدرک لیسانس باشد و چنانچه قصد تحصیل در دانشگاه دولتی را دارد بایستی نمره زبان در حد B1 ارائه نماید و برای تحصیل به انگلیسی نیز نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا می باشد. طول دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس از 1 تا 3 سال می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش:

 

دانشجویانی که دارای مدرک فوق لیسانس می باشند، می توانند برای تحصیل در اتریش در مقطع دکتری اقدام کنند. هزینه های تحصیل در اتریش برای دانشجویان مقطع دکتری تقریباً رایگان می باشد.

دانشجویان معمولا با پیدا کردن سوپروایزر یا استاد راهنما در اتریش پذیرش تحصیلی را دریافت کرده و از این طریق می توانند بورسیه های تحصیلی یا فاند را نیزدریافت نمایند. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، مقالات علمی و ژورنالی، معدل بالا و همچنین نمره زبان بالا ازالزامات است. مدت تحصیل در مقطع دکتری تقریبا به مدت 4 سال می باشد اما برخی دوره ها تا 6 سال نیز به طول می انجامد.

شده باشند

 • مدرک زبان
 • کنفرانس و سمینارهای برگزار شده
 • گرد آوری یک پروپوزال ایده آل
 • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی
 • گذراندن دوره های تخصصی در رشته مورد نظر
 • داشتن سن مناسب و…

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان چگونه است؟

 

دانشجو نیروی کار ارزان و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کم‌تر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالت‌های خود به صورت رایگان رفت و آمد می‌کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برای تحصیل به کشور اتریش سفر می کنند، می‌توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. این شرایط برای فارغ التحصیلان نیز وجود دارد که می توانند پس از اتمام تحصیل خود در اتریش مشغول به کار شوند. این امر باعث می شود که بتوانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

مزایای اعزام دانشجو به اتریش:

 

بورسیه  و دانشجویان بین المللی

هزینه های تحصیل در اتریش مقرون به صرفه است و با پرداخت هزینه ای کم می توانید از بورسیه هایی که در این کشور ارائه می شود نیز استفاده نمائید. بورسیه های متفاوتی در اتریش ارائه می شود که حتی برخی از بورسیه ها تمامی هزینه های اقامت فرد را نیز پوشش می دهد.

با مراجعه به سایت Grants.at می توانید برنامه های بورسیه تحصیلی را نه تنها در اتریش بلکه در کشورهای دیگر نیزبررسی  کنید.

برخی از برنامه های بورسیه تحصیل به شرح ذیل می باشد:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه سالزبورگ (کل هزینه های تحصیل را پوشش می دهد.)
 • بورسیه تحصیل برای رشته های مهندسی کامپیوتر برای بانوان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه TU Wien  (فول فان)
 • کمک های مالی بنیاد Raymond Portler
 • بورسیه هزینه تحصیلی Ernest Mach
مقالات تحصیل در اتریش

چرا تحصیل در اتریش ؟

کشور اتریش از جمله کشورهایی است که افراد برای تحصیل آن را بر میگزینند. کشور اتریش کشوری عالی از نظر شرایط تحصیلی است. افرادی که در حال حاضر مشغول تحصیل در دانشگاه سراسری هستند می توانند به راحتی با دریافت انتقالی در دانشگاه های اتریش مشغول به تحصیل شوند...!

مزایا و معایب تحصیل در اتریش !

از مزایای تحصیل در اتریش می توان گفت که کیفیت کلی دانشگاه و تنوع برنامه های ارائه شده آن بسیار بالاست و اکثر دانشجویان بر این باورند که زمان خود را صرف کسب تجربه و پیشرفت شخصی و حرفه ای کرده اند. کسانی که در اتریش تحصیل می کنند گاهی از هزینه های...!

هزینه ی تحصیل در اتریش !

کشور اتریش یکی از کشور های عالی برای تحصیل است و هزینه ی تحصیل در آن بسیار منعطف و مقرون به صرفه می باشد. برای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین مسائل اطلاع از شهریه های دانشگاهی اتریش است چرا که ...!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

پیام بگذارید

باز کردن گفتگو
1
مشاوره رایگان !
سلام . چطور میتونم کمکتون بکنم؟