لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

چرا تحصیل در آلمان؟

چرا تحصیل در آلمان؟

کشور آلمان جزو کشور هایی می باشد که در میان سایر کشورها از لحاظ تحصیلی برتری بسیار بالایی دارد. تحصیل در آلمان که دانشگاه های آن در میان دانشگاه های برتر قرار دارد برای هر فردی بسیار عالی و مثبت می باشد. از این رو مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در سال های اخیر پیشرفت و رونق زیادی داشته است و این ها همه به خاطر مزایای مثبتی از جمله دریافت بورسیه تحصیلی رایگان در آلمان می باشد. اما چرا تحصیل در آلمان انتخاب اول بسیاری از دانشجوهاست.

مهمترین سوالاتی که درباره تحصیل در آلمان پرسیده می شود به صورت زیر است:

در ادامه ی این مقاله سعی میکنیم به مهمترین سوال درباره آلمان پاسخ بدیم. و این سوال قطعا چرا تحصیل در آلمان است. توضیح خواهیم داد که دلیل محبوبیت کشور آلمان در بین دانشجویان چیست و آلمان چه امکاناتی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرد.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی از جمله تحصیل دکتری در آلمان و یا ادامه تحصیل در آلمان با دیپلم در سایر دانشگاه های برتر آلمان امکان پذیر می باشد. در کشور آلمان در حدود ۳۰۰ مرکز علمی با بهترین امکانات و شرایط تحصیلی وجود دارد. در کشور آلمان دانشگاه های دولتی برای افرادی که قصد تحصیل رایگان در این کشور را دارند وجود دارد. بنابراین شرایط تحصیل در آلمان به صورت رایگان وجود دارد. البته در صورت اخذ ترم تابستانی افراد باید مبلغی شهریه به دانشگاه پرداخت نمایند. اما این مبلغ زیاد نبوده و تقریبا رایگان تلقی می شود.

بنابراین تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم  و یا ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیار ارزان می باشد و کشور آلمان بهترین گزینه ی تحصیلی برای این افراد است. یکی از مزایای تحصیلی در کشور آلمان وجود ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان می باشد که تعدادی از این دانشگاه ها پس از گذراندن ۴ تا ۶ ترم به دانشجو این امکان را می دهند که در دانشگاه های کشور های آمریکا، استرالیا و یا کانادا انتقالی بگیرند.

تعدادی از این دانشگاه ها نیز در لیست دانشگاه های رایگان آلمان قرار گرفته اند. نکته ی مهم در این قسمت این است که این دانشگاه ها نیازمند دارا بودن مدرک تافل می باشند. البته تعدادی از آن ها نیز دارای دوره های زبان در خود دانشگاه می باشند و فرد می تواند تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را تجربه نماید. این در حالی است که بیشتر کشور ها نظیر امریکا و یا کشور های دیگر این امکان را برای دانشجویان خارجی فراهم نکرده اند.

 

چرا-تحصیل-در-المان

هزینه زندگی در آلمان

تحصیل در آلمان به دلیل متقاضیان فراوان معمولا هزینه های متوسطی برای زندگی دارد. این کشور از لحاظ صنعتی در ردیف بالایی قرار گرفته است. این دلیل بسیار بزرگی برای تحصیل در این کشور و همچنین برخورداری از مزایایی است که فرد با تحصیل می تواند آن را کسب کند. فرد دانشجو در این کشور می تواند در کنار تحصیل ساعاتی را به کار کردن بپردازد. یکی از مزایای تحصیل و کار در کشور آلمان این است که هزینه ی زندگی در آلمان با حقوق دریافتی تطابق داشته و فرد می تواند از عهده‌ی هزینه های زندگی بر بیاید. حقوق ماهیانه ای که فرد دانشجو به ازای هر یک ساعت کار دریافت می کند در حدود ۸٫۵۰ یورو می باشد.

البته درآمد فرد تا حد زیادی به رشته ی تحصیلی وی و کاری که مطابق با رشته ی خود انتخاب می کند بستگی دارد. سابقه ی کاری افراد نیز در این زمینه مهم می باشد. به طور مثال شرایط ادامه تحصیل در رشته حقوق در آلمان به این گونه است که فرد در اوایل کار حقوقی در حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در ماه ممکن است داشته باشد در حالی که با افزایش مدت زمان حقوق بسیار بالایی را دریافت خواهید کرد و یا شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به گونه ای است که فرد پس از فارغ التحصیل  شدن و یا در حین تحصیل می تواند حقوق بسیار بالایی را در ماه دریافت نماید.

 تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور آلمان با توجه به متقاضیانی زیادی که دارا است درآمد بالایی نیز دارد. به طور کلی بسیاری از افرادی که به قصد ادامه تحصیل وارد این کشور می شوند تا حدود زیادی نگران هزینه های زندگی خود هستند اما نگران نباشید هزینه ی زندگی در آلمان با توجه به شهریه های کم دانشگاه های دولتی متوسط می باشد و چرا تحصیل در آلمان شما می توانید با زندگی کردن در شهر های معمولی تر هزینه ای در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو پرداخت نمائید. البته این مبلغ با توجه به شرایط عالی تحصیل و زندگی در آلمان بسیار عالی است.

شهریه دانشگاه های آلمان

به طور کلی شما می توانید با اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه های زندگی و تحصیلی را در این کشور کاهش دهید. تحصیل در این کشور با توجه به ویژگی های مثبت زیادی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان است. در دانشگاه های دولتی تقریبا تحصیل در آلمان رایگان است. اما در دانشگاه های بسیار عالی که از مزایای زیادی برخوردارند هزینه و شهریه ی دانشگاهی در حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد. این هزینه برای دانشگاه هایی مثل دانشگاه های آلمان که از اعتبار بالایی برخودار هستند بسیار عالی است. این هزینه مربوط به شهریه می باشد و برای هزینه های جانبی در هر ترم حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو لازم است. همچنین شما می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از هزینه های خود بکاهید.

شما به راحتی می توانید با استفاده از شرکت در کنکور سراسری در ایران و اخذ قبولی در کنکور از شرایط مثبت پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان برخوردار شده و همچنین بتوانید در این کشور تحصیلی رایگان داشته باشید.

دانشگاه های برتر آلمان

چرا تحصیل در آلمان؟ این سوالی است که بسیار در جلسات مشاوره درمود آن بحث می شود. دلیل آن علاوه بر هزینه های تحصیل، به دانشگاه های آلمان بر می گردد. کشور آلمان دارای تعداد زیادی دانشگاه می باشد که مورد تائید وزارت علوم هستند. این دانشگاه ها مدرکی را ارائه می دهند که در سراسر دنیا معتبر است. یعنی شما با تحصیل در این کشور و دانشگاه های برتری که دارد می توانید علاوه بر برخوداری از مزایای فراوان این دانشگاه ها مدرکی معتبر کسب نمایید. اما اخذ پذیرش و شرایط ویزای تحصیلی در این کشور به گونه ای است که شما نیازمند یک سری مدارک می باشید. اما قبل از شرح مدارک لازم به بررسی و معرفی این دانشگاه ها می پردازیم. یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه برلین می باشد.

برلین دانشگاهی است که شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان فراهم می کند. دانشگاه فریه یکی دیگر از دانشگاه های برتر بوده که در دنیا رتبه ی ۸۷ را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رشته های علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی یکی از بهترین دانشگاه های آلمان می باشد که در دنیا اعتبار بالایی دارد. از جمله دانشگاه های برتر دیگر می توان به دانشگاه هومبولت، مونیخ  و فنی مونیخ اشاره نمود.

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان که اعتبار بالایی  داشته و فارغ التحصیلی از آن ها شانس داشتن شغلی پر در آمد را فراهم می کند نیازمند مدارکی است. مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان شامل پاسپورت، گواهی پایان دوره ی دبیرستانی، فرم ویزا، شناسنامه و کارت ملی به همراه دو کپی، عکس رنگی، گواهی پشتیبانی مالی، انگیزه نامه می باشد. البته لازم به ذکر است که برای تحصیل در این کشور حتما لازم نیست که مدرک زبان داشته باشید و می توانید آن را در کشور آلمان نیز کسب نمایید. این یکی از مزایای عالی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور است. بنابراین دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان در دانشگاه های برتر این کشور امکان پذیر می باشد.

از آن جا که معمولا افراد برای تحصیل در مقطع دکترا و تحصیلات تکمیلی وارد کشور آلمان می شوند می بایست با شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در آلمان آشنا شوند. ابتدا باید گفت که تحصیل در این مقطع در آلمان علی رغم دشواری پذیرش رایگان است و این موضوع افراد را برای تحصیل در این کشور مصمم تر می سازد. برای تحصیل در این مقطع نیازی به کنکور نمی باشد و تنها معدل فرد در دوره ی قبل باید بین ۱۶ تا ۱۷ باشد. همچنین فرد باید یک استاد راهنما برای کارهای پایان نامه داشته باشد. شما برای تحصیل در این مقطع به مهم ترین چیزی که نیازمند هستید اخذ پذیرش دانشگاهی است و پس از آن شرایط آسان خواهد بود.

طول دوره ی دکتری در آلمان معمولا ۱ سال و نیم است. اما در بعضی رشته ها ممکن است این مدت اندکی متغیر باشد مثلا تحصیل در رشته های پزشکی، حقوق و یا تحصیل فیزیوتراپی در آلمان این دوره ممکن است اندکی بیشتر باشد.

بهترین شهر های آلمان

برای تحصیل در کشور آلمان می بایست از شهر های مهم در این کشور نیز مطلع بود. کشور آلمان علاوه بر این که از لحاظ تحصیلی در سطح بالایی قرار گرفته است شهر های بسیار معروف و دیدنی نیز دارا می باشد. در کل کشور آلمان به عنوان کشوری زیبا و از هر لحاظ پیشرفته در سراسر جهان شناخته می شود. این کشور با شهر های زیبایی که دارد طبیعت عالی را در آلمان پدید آورده است که همین موضوع باعث جذب گردشگران فراوانی به این کشور شده است. اما شهر های معروف و بسیار دیدنی در این کشور شامل شهر زیبای مونیخ که از لحاظ تحصیلی نیز پیشرفته بوده و دارای دانشگاه های زیادی است، شهر ارلانگن، شهر بولینگن، شهر دارم اشتارت، شهر ولفسبورگ و بسیاری از شهر های دیدنی دیگر می باشد که در میان آن ها این چند شهر بسیار معروف و پر بازدید هستند.

مونیخ در بین شهر های آلمان در ردیف ۲ در لیست کلی و در ردیف ۱ در لیست نوآوری در آلمان وجود دارد. این شهر نیز از نظر بازار کار در ردیف بالایی است. به طور کلی شهر های گفته شده علاوه بر این که از سطح بالایی برای تحصیل و زندگی برخودار هستند از نظر کسب و کار نیز بسیار پیشرفته می باشند و شغل هایی با در آمد بالایی دارند.

ویزای تحصیلی آلمان

یکی از موضوعاتی که ذهن بسیاری از علاقه مندان برای تحصیل در کشور آلمان را مشغول کرده است اخذ  ویزای تحصیلی می باشد. اما نگران نباشید با ارائه ی مدارک خود به راحتی می توانید موفق به اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در این کشور شوید به علاوه شما می توانید از طریق اطلاع از شرایط ویزای همراه و اخذ آن در صورت تاهل همسر و یا خانواده ی خود را با خود همراه کنید.

در متن بالا مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان را گفتیم. شما به راحتی با ارائه ی آن ها می توانید ویزای تحصیلی را در آلمان کسب کنید. اما نکته ی قابل ذکر این است که تمامی مدارک مورد نیاز می بایست ترجمه شده باشند. بر خلاف ذهنیتی که افراد از دریافت ویزای تحصیلی و یا سایر ویزاها همچون ویزای همراه در آلمان دارند. دریافت هر نوع ویزا به ویژه ویزای تحصیلی در این کشور بسیار راحت می باشد. بنابراین شما با دریافت وقت قبلی می توانید در سفارت حضور پیدا کرده و مدارک خود را ارائه دهید. در این صورت شما به راحتی می توانید موفق به اخذ ویزا شوید.

به طور کلی تحصیل در کشور آلمان با توجه به وجود دانشگاه های عالی و شرایط عالی تحصیلی و همچنین احترامی که دولت این کشور برای متقاضیان دانشجو قائل می‌باشد بسیار سودمند خواهد بود. امیدواریم با توجه به توضیحات داده شده به سوال شما: “چرا تحصیل در آلمان” پاسخ داده باشیم.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021