لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

آلمان

Germany

ویژگی های برجسته

 • برخورداری از شرایط تحصیلی رایگان
 • هزینه زندگی فوق العاده مناسب با وجود استاندارد زندگی بالا
 • شرایط کاری مناسب برای دانشجویان در حین تحصیل
 • بهره مندی از فرصت شغلی مناسب بعد از تحصیل برای کسب اقامت دائم
 • تحصیل در دانشگاههای فوق العاده معتبر
مدارک مورد نیاز
پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات دو مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری
ارائه مدرک زبان در صورت نیاز حداقل B1 آلمانی یا آیلتس 6

در خواست مشاوره
ویزای تحصیلی در آلمان

کشور آلمان به دلیل جذابیت های زیادی که برای دانشجویان دارد متقاضیان زیادی را برای ویزای تحصیلی در آلمان به خود جذب کرده و افراد با در دست داشتن پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان می توانند با مراجعه به سفارت آلمان برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنند. در حال حاضر به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان وقت سفارت آلمان ۱۳ ماه می باشد. افرادی که مدرک زبان خود را نگرفته اند و یا یک ترم از دوره ی تحصیل شان باقی مانده است می توانند برای گرفتن وقت سفارت جهت ویزای تحصیلی اقدام کنند پس برای گرفتن ویزای تحصیلی در آلمان نیاز به برنامه ریزی دقیق و بلند مدت دارید. لازم است بدانید، گرفتن وقت سفارت آلمان فقط به صورت آنلاین امکان پذیر است.

ویزای تحصیلی در آلمان در ابتدا ۳ ماهه می باشد و پس از ورود به این کشور ویزا را به یک الی دو سال تبدیل می کنند.

 

سوالاتی که در این باره شما دوستان به صورت مکرر از ما داشتید به صورت زیر است:

 • شرایط ویزای تحصیلی آلمان چیست ؟
 • ویزای همراه آلمان چه شرایطی دارد ؟ و آیا نیاز به دعوتنامه آلمان دارد ؟
 • آیا آموزش زبان آلمانی برای ویزای همسر دانشجو آلمان نیاز است ؟
 • اقامت دائم در آلمان از چه طریقی ممکن است ؟
 • مصاحبه ی سفارت آلمان برای گرفتن ویزای دانشجویی به چه صورت است ؟

اقامت در آلمان

افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در آلمان را دارند می توانند همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را با فاصله ی ۶ تا ۱۲ ماه با خود همراه کنند. به صورت همزمان امکان ورود به کشور آلمان وجود ندارد و باید بعد از رسیدن به خاک آلمان دعوتنامه ای فرستاده شود. شخصی که به عنوان همراه در آلمان می باشد حق کار کردن ندارد اما حق تحصیل دارد. داشتن مدرک زبان A2 آلمانی توصیه می شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی در سفارت آلمان مصاحبه ای وجود دارد که باید در نظر داشت که پذیرش شما به چه زبانی است به عنوان مثال اگر پذیرش به زبان آلمانی دارید با افیسر به زبان آلمانی صحبت کنید اصلا استرس نداشته باشید نیازی نیست شما همانند زبان مادری صحبت کنید همین که بتوانید خود را معرفی کرده و انگیزه ی خود را از تحصیل در رشته و دانشگاه پذیرش گرفته شده را بیان کنید کافیست. مدرک زبان مورد نیاز A1 آلمانی یا آیلس ۶ یا تافل ۸۰ الی ۱۰۰ می باشد. تمام مدارک ترجمه شده و رسمی را همراه خود داشته باشید و به هیچ عنوان صحبتی از اقامت گرفتن و یا پناهندگی آلمان نکنید.

برای اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل در کشور آلمان شرایط به این گونه است که شخص تا یکسال زمان دارد کار پیدا کرده و به مدت ۳ الی ۵ سال مالیات پرداخت کند و پس از آن درخواست اقامت دائم بدهد. البته راه های دیگری برای گرفتن اقامت دائم آلمان وجود دارد مثل ازدواج با آلمانی نژاد و یا سرمایه گذاری در کشور آلمان، شما دوستان می توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

ویزای همراه، اقامت دائم و پناهندگی در آلمان

اگر قصد ندارید از طریق ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید، شرایط کمی برای شما سخت می شود. فرد متقاضی پناهندگی در آلمان باید در اداره پلیس، اداره کنترل مرکزی درخواست خود را ارائه دهد. این شخص در مرحله بعد ابتدا به یکی از اقامتگاه های موقت آلمان منتقل می شود و سپس در مورد او تصمیم می گیرند که در کدامیک از ایالت ها اقامت دائم داشته باشد. اگر فردی قبلا شهروند یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد و یا در این کشورها درخواست پناهندگی داده باشد، دولت آلمان درخواست او را رد کرده و وی رابه همان کشور برمی گرداند. پناهجویان باید به نسبت جمعیت هر یک از ایالت های کشور آلمان تقسیم شوند به این معنا که اگر ایالتی بزرگتر باشد، باید افراد بیشتری به آنجا فرستاده شوند.

اگر کسی قصد پیوستن به یکی از اعضای خانواده یا همسر خود را درآلمان داشته باشد. دریافت ویزای همراه در این مسیر به او کمک می کند. چنانچه فرد در حال پیوستن به همسر خود است باید مهارت اولیه زبان آلمانی را داشته باشد و هر دوی آنها ۱۸ سال سن داشته باشند. برای دریافت ویزای همراه اولین قدم تحویل دادن مدارک مورد نیاز، به سفارت آلمان در کشور خود می باشد. دریافت ویزای همراه مجوز کار و زندگی افراد در آلمان است.

فرد مشروط به ۵ سال زندگی و احراز چند شرط دیگر، می تواند اقامت دائم در کشور آلمان داشته باشد. این شرایط عبارتند از:

 • دارا بودن مقرری بازنشستگی و بیمه درمانی برای تامین یک زندگی امن
 • داشتن فضای زندگی مناسب (به ازای هر نفر ۱۳ متر مربع)
 • عدم سوء سابقه
 • آشنایی به زبان آلمانی و سیستم های اجتماعی و حقوقی مهارت های اساسی زندگی در آن

برای دریافت ویزای کار در آلمان یک فرصت ۶ ماهه به فرد داده می شود که در پی یافتن شغلی باشد. نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران از شانس بیشتری برای دریافت ویزای کار برخوردارند چرا که این کشور در سال های اخیر با کمبود نیروی جوان در کشور مواجه شده است.

دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما در کشور آلمان یکی دیگر از راه های موفقیت جهت دریافت ویزای کار افراد در کشور آلمان است.

مدارک مورد نیاز وبزای دانشجویی آلمان

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پرشده ی درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی : این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • هزینه ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

 هزینه دریافت ویزای دانشجویی

متقاضیان باید هزینه ویزا را از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند. هزینه دریافت ویزای دانشجویی از سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۶۰ یورو می باشد. چک و یا کارت اعتباری قابل قبول نیست. حواله انتقال پول باید به نام کنسولگری آلمان در کشور شما و مربوط به دو ماه اخیر باشد.

توجه داشته باشید که هزینه ویزا در صورت عدم پذیرش درخواست شما برای ویزای دانشجویی برگردانده نمی شود.

شرایط مهاجرت به آلمان

جمهوری فدرال آلمان جزو ۲۷ کشوری که در عضویت اتحادیه اروپا هستند با جمعیتی ۸۴ میلیون نفری همواره یکی از گزینه‌های اصلی اتباع کشورهای مختلف جهت اقامت در اروپا بوده است‌. وجود دانشگاه‌های معتبر، شرکت‌های خودروسازی بزرگ و صنایع پیشرفته و نیز برخورداری از بالاترین سطح امکانات زندگی مدرن و با کیفیت، از دلایل مهم مهاجرت به آلمان محسوب می‌گردند. بنابراین چنانچه شما نیز مایل به مهاجرت به آلمان و اقامت در این کشور هستید، باید در مرحله اول از انواع راه‌ها و شرایط اقامت در آلمان آگاه شوید.

انواع روش‌های مهاجرت به آلمان

جهت مهاجرت به آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها در زیر اشاره شده است.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 2. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت
 3. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی و سایر روش‌ها

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار

در این روش، فرد به دلیل داشتن تخصص و مهارت اقدام به مهاجرت می‌کند که در این راه با کمک ویزای کار یا ویزای جستجوی کار می‌تواند اجازه اقامت در آلمان را به دست آورد. دارا بودن سطح زبانی، رشته یا شغل تخصصی مورد نیاز آلمان از جمله شرایط اصلی و لازم جهت مهاجرت از طریق کار به این کشور است.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

کشور آلمان برخلاف کشورهای بلوک شرق اروپا، نیازی به سرمایه‌گذاری کلان ندارد و هر شخص که از توانایی لازم جهت تأمین هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری کوچک در این کشور را داشته باشد، می‌تواند جهت مهاجرت به آلمان اقدام نماید. برای این امر در ابتدا فرد باید دارای یک طرح اقتصادی (Business  Plan) بوده که امکان اجرای آن در آلمان فراهم و سودآوری داشته باشد. همچنین فرد متقاضی ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری از تجربه کاری کافی مربوط به آن حرفه برخوردار باشد.

حداقل سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت کوچک در آلمان ۲۵۰۰۰ یورو و برای شرکت‌های سهامی ۵۰۰۰۰ یورو است که از شرایط اصلی اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان به شمار می‌آید‌.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اخذ بورسیه تحصیلی و امکان ادامه تحصیل در آلمان رؤیای بسیاری از افراد و دانشجویان است تا بتوانند علاوه بر تحصیل در یکی از معتبرترین کشورها و برخورداری از امکانات ویژه نظیر تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار کم، آینده شغلی و شخصی خود را تضمین نمایند.

اما تحصیل در آلمان دارای شرایط و ضوابط خاصی برای هر مقطع تحصیلی است. بدین منظور چنانچه فرد قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارد باید در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده و نیز دارای حداقل مدرک زبان با سطح B1 یا B2 باشد.

برای مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند بیشتر مهیا بوده بنابراین ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ نیز لازم است. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان علاوه بر سطح زبانی بالا و رزومه قوی نیاز به یک استاد راهنما از دانشگاه مورد نظر دارد که فرد متقاضی را تائید نماید.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سایر روش‌ها

مهاجرت به آلمان علاوه بر روش‌های بالا از طرق دیگی نیز امکان‌پذیر است که هر کدام شرایط متفاوتی دارند. مهاجرت به‌ آلمان از طریق از پناهندگی، ازدواج با اتباع آلمانی و یا تولد فرزند در آلمان از جمله این روش‌ها هستند که برای اطلاع دقیق از هر کدام حتماً باید با کارشناسان مربوطه مشورت کرد.

مهاجرت به آلمان

اقامت در کشورهای پیشرفته و مدرن دنیا از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، رؤیای بسیاری از افراد است. امکانات تحصیلی، تفریحی، کاری و شرایط آب‌وهوایی مطلوب از مهمترین عوامل مهاجرت به آلمان است. کشور آلمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب صنعتی اروپا با موقعیتی مناسب همواره موردتوجه خیلی از افراد دوستدار مهاجرت بوده و مقام پنجم در بین کشورهای دنیا از لحاظ مهاجرت به خود اختصاص داده است.

دلایل مهاجرت به آلمان

به طور کلی عوامل زیادی سبب شده تا کشور آلمان در بین اتباع سایر کشورها محبوبیت پیدا کند که به طور خلاصه موارد زیر را می‌توان نام برد:

 •  مهاجرت به آلمان جهت کار
 •  مهاجرت به آلمان جهت تحصیل
 •  مهاجرت به آلمان به خاطر خانواده
 •  مهاجرت به آلمان جهت کارآفرینی
 •  سفر به آلمان جهت اخذ اجازه اقامت

شرایط لازم ابتدایی جهت مهاجرت به آلمان

برای ورود به کشور آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام شرایط مخصوص خود را دارند. اما یک سری شرایط کلی و اولیه برای تمام روش‌های اخذ اقامت آلمان مشترک است که افرادی که قصد درخواست اقامت دارند باید از آن‌ها برخوردار باشند.

۱. وضعیت مالی مشخص

هر کدام از روش‌های اقامت در آلمان، هزینه‌های مخصوص به خود را دارند که افراد متقاضی باید توانایی پرداخت آن‌ را داشته باشد. درواقع هر فرد که قصد مهاجرت به آلمان را دارد، باید از حداقل‌های تأمین مخارج بربیاید. همچنین چنانچه در آلمان مشغول به کار شوند، بخش‌هایی از هزینه‌ها را باید پرداخت کرده تا بتوانند حقوق دریافت کنند.

۲. بیمه درمانی معتبر

مهاجرت به آلمان بدون دارا بودن بیمه درمانی معتبر امکان‌پذیر نیست . لذا کارشناسان توصیه می‌کنند که اتباع خارجی بیمه درمانی آلمانی داشته باشند تا از اعتبار نزد متصدیان مربوطه مطمئن گردند. زیرا ممکن است برخی بیمه‌های کشورهای دیگر در آلمان مورد تائید قرار نگیرند.

۳. برخورداری از حداقل مهارت ها

میزان تسلط به زبان آلمانی از فاکتورهای مهم در امکان مهاجرت به آلمان است که داشتن حداقل مهارت زبانی از الزامات ورود به این کشور محسوب می‌گردد. مطابق با استاندارد مشترک اروپایی مرجع، هر زبان دارای ۳ سطح B، A و C است که هر کدام دارای دو بخش ۱ و ۲ هستند. افرادی که قصد اقامت دائم در آلمان را دارند، باید سطح بالاتر از C1 و C2 داشته باشند.

۴. دریافت ویزای آلمان

اخذ ویزا برای ورود به کشور آلمان برای برخی افراد الزامی نیست اما بهر حال بیشتر آن‌ها از ویزا برای دریافت اقامت آلمان استفاده می‌کنند که برحسب نوع اقامت، ویزاهای مختلفی وجود دارد.

مهاجرت به آلمان به همراه خانواده

هر فرد که قصد مهاجرت به آلمان را دارد می‌تواند همسر، والدین و همه فرزندان زیر ۱۶ سال خود را به همراه داشته باشد. برای فرزندان داشتن سطح زبانی الزامی نیست اما همسران باید حداقل دارای مدرک A1 زبان باشند.

اجازه اقامت در آلمان

پس از دریافت ویزای، اجازه اقامت در آلمان صادر می‌گردد که به دو صورت موقت یا دائمی است. در اقامت موقت، فرد می‌تواند طی مدتی مشخص در کشور آلمان اجازه اقامت دارد و پس از آن باید به کشورش برگردد. اما در اقامت دائم ورود و خروج فرد به آلمان آزاد است و می‌تواند تا هر زمان که مایل باشد در این کشور زندگی کند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که با اقامت دائم فرد یک شهروند آلمانی محسوب نمی‌شود و این دو مسائلی جدا از هم هستند که برای اطلاعات بیشتر در مورد این موارد نیاز است با مشاوران زبده صحبت کرده و از آن‌ها راهنمایی خواست.

مهاجرت کاری به آلمان

افراد برای مهاجرت به کشورهای صنعتی دنیا نظیر آلمان، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که مهاجرت کاری نیز یکی از راه‌های رفتن به این کشور است. بر اساس اطلاعات ارائه شده از اتحادیه اروپا، کشورهای عضو آن از جمله آلمان دچار کمبود نیروی کاری متخصص هستند. البته باید فرد دارای شرایط پذیرش و اخذ اقامت کاری آلمان باشد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

با توجه به این‌که آلمان پس از آمریکا و ژاپن به عنوان سومین قطب صنعتی جهان شناخته می‌شود و نیز نرخ بیکاری پایین در این کشور می‌توان گفت که بازار کاری در آنجا داغ است. طبق آمار این کشور با کمبود نیروی متخصص در صنایع مختلف و رشته‌های مهندسی مواجه شده که مجبور به استخدام کارگر مهمان از سایر کشورها نظیر ترکیه یا برخی از کشورهای آسیایی شده است.

اما از طرفی شرایط مهاجرت کاری به آلمان به همین سادگی نبوده و نیاز به دانش و آگاهی کامل از روند انجام پروسه اقامت و ویزای آلمان از طریق کار دارد.

ویزای کار در آلمان

هر فرد برای مهاجرت کاری به آلمان می‌تواند با استفاده از ویزای کار آلمان (کارت آبی) اقدام نمایند. جهت این کار می‌توانند ابتدا تقاضای ویزای جستجوی کار (Job Seeker) داده و اجازه اقامت ۶ ماه در آلمان را دریافت کنند. سپس در این مدت شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و با کارفرما قرارداد ببندند و بعد تقاضای ویزای کار آلمان (Blue Card) نمایند.

البته شغل مورد نظر باید جز دسته مشاغل موردنیاز آلمان بوده و حقوق سالانه آن حداقل ۵۱۰۰۰ یورو باشد.

اعتبار ویزای کار به اندازه مدت قرارداد با شرکت کاری است اما به طور معمول ۴ سال اعتبار دارد. همچنین پس از ۳۳ ماه داشتن ویزای کار آلمان می‌توان درخواست اقامت در این کشور داد. البته برای افرادی که دارای مدرک زبان سطح B1 هستند، این زمان ۲۱ ماه در نظر گرفته می‌شود.

مزایای و معایب مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان از طریق ویزای کار مزایا و معایبی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایا ویزای کار آلمان

 •  امکان اشتغال و پیشرفت در کشوری صنعتی
 •  زمان کوتاه جهت اخذ ویزا
 •  امکان دریافت اقامت
 •  امکان همراه بردن خانواده و اشتغال آن‌ها
 •  هزینه پایین دریافت ویزا

معایب ویزای کار آلمان

 •  نبود تضمین صددرصدی اخذ ویزا از طرف آلمان
 •  زمان طولانی جهت تبدیل به اقامت آلمان
 •  عدم امکان تحصیل برای دارندگان ویزای کار

فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۱۸

طبق بررسی‌های کارشناسان کشور آلمان به تخصص‌های زیر نیاز دارد که در پایان این مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

 • مهندسی خودرو
 • مهندسی فلزات
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی مکاترونیک، انرژی و الکترونیک
 • تحقیقات فنی و توسعه علم
 • مهندسی ساخت‌وساز تجهیزات و ابزار
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • بهداشت، درمان و مراقبت
 • مهندسی جوش
 • مکانیک ساخت‌وساز
 • مشاغل مرتبط با سازه‌های الکتریکی
 • تکنولوژی ماشین‌های الکتریکی
 • مهندسی برق
 • مهندسی ساختمان
 • متخصص فناوری فلزی – فناوری ساخت
 • مشاغل مرتبط با ساخت‌وساز ساختمان
 • مشاغل مرتبط با لوله‌کشی، گرمایش، تهویه مطبوع
 • مشاغل مرتبط با کوره و سیستم‌های گرمایش هوا
 • مشاغل مرتبط با توسعه نرم‌افزاری
 • برنامه‌نویسی
 • لوکوموتیورانی
 • پرستاری
 • ارتوپدی
 • توان‌بخشی
 • شنوایی‌شناسی
 • مهندسی الکترونیک
 • تکنولوژیست صنایع
 • مدرس و مهندس اتوماسیون صنعتی
 • رباتیک
 • الکترونیک با گرایش انرژی و ساختمان/ سیستم‌های ساخت‌وساز و زیرساخت/ ماشین‌آلات و تکنولوژی درایو مهندسی صنایع
 • برق صنعتی
 • برق صنعتی با گرایش مهندسی صنایع
 • مهندسی برق
 • فرایند مدیریت در برق
 • سنگ‌تراشی
 • ردیابی خودرو
 • مهندس تجهیزات بهداشتی

شرایط اقامت تحصیلی در آلمان

تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی و بزرگ‌ترین قطب صنعتی این قاره، آرزوی دانش‌آموزان و دانشجویان مشتاق به بورسیه است. اما اینکه شرایط اقامت تحصیلی در آلمان و هزینه‌های تحصیل چگونه و اصولا تحصیل در آلمان چه مزایا دارد در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

مراکز تحصیلی در آلمان

به طور کلی در آلمان دو نوع مرکز آموزشی وجود دارد. دسته اول Universitet مانند دیگر دانشگاه‌های جنبه علمی و تحقیقاتی دارند و نوع دوم Fachhochschule که مراکز فنی و علمی هستند که به آموزش کاربردی رشته‌های مهندسی می‌پردازند. بر این اساس در آلمان تا کنون ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز آموزش عالی برای ادامه تحصیل دانشجو می‌پذیرند.

شرایط تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان پس از اخذ ویزای تحصیلی و اجازه اقامت در این کشور میسر است که برای دریافت آن، شرایط و قوانینی وجود دارد که مهم‌ترین آن پذیرش در یکی از دانشگاه‌های آلمان است. همچنین ارائه مدارک زیر به سفارت آلمان برای اخذ ویزای و اقامت تحصیلی در آلمان ضروری بوده و تنها با تسلط به زبان آلمانی و یا شرایط ویزای شینگن به فرد ویزای تحصیلی داده نمی‌شود. پس از اخذ ویزای تحصیلی، فرد اجازه اقامت سه ماه در این کشور پیدا می‌کند که باید بعد از ورود به کشور آلمان به اداره امور اتباع خارجی (Ausländerbehörde) و اقدام به تمدید آن به یک تا دو سال نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

 •  پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 •  پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلمان
 •  گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 •  گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 •  گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 •  فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 •  عکس رنگی پاسپورتی
 •  اصل شناسنامه و دو کپی از آن
 •  زندگی‌نامه
 •  انگیزه نامه
 •  مدارک سابقه شغلی (در صورت موجود بودن)
 •  پرداخت ۶۰ یورو بابت هزینه صدور ویزا تحصیلی
 •  گواهی پشتیبانی مالی (ارائه گواهی تمکین مالی به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا گواهی ضمانت و پشتیبانی از  طرف یکی از وابستگان ساکن آلمان متقاضی)

مدارک زبان موردنیاز برای اقامت تحصیلی آلمان

هنگام مصاحبه با سفارت آلمان جهت دریافت اقامت تحصیلی در آلمان داشتن تبحر و تسلط فراوان به زبان آلمانی بسیار حائز اهمیت است. همچنین چنانچه فرد قرار است در دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کند باید مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا تافل با نمره ۸۰ تا ۱۲۰ داشته باشند.

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان، امکان تحصیل رایگان یا با حداقل هزینه‌ها است. درواقع فرد می‌تواند با پرداخت حدود ۸۰۰ یورو در ماه برای خورد‌و‌خوراک، مسکن، رفت‌وآمد و سایر خدمات جانبی در این کشور تحصیل کند. البته این نرخ ثابت نیست و بسته به این که دانشگاه در کدام شهر واقع باشد، متفاوت است. همچنین برخی از دانشگاه‌ها شهریه ثابتی به نام  Ticket Semester دارند که آن را نیز به سایر هزینه‌های اقامت تحصیلی در آلمان باید اضافه کرد.

مزایای تحصیل در آلمان

 •  تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دولتی رایگان یا خصوصی ارزان آلمان
 •  برخورداری از آینده شغلی عالی
 •  امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌ها
 •  یافتن شغل پاره‌وقت با درآمد روزانه ۸ تا ۱۰ یورو
 •  امکان دریافت بورسیه تحصیلی با توجه به نمرات و امتیازات دانشجو
 •  برخورداری از کارت دانشجویی و امکان رفت‌وآمد رایگان
 •  سفر به تمامی کشورهای حوزه شنگن

ویزای آلمان

برای سفر به کشور آلمان راه‌های مختلفی وجود دارد و بسته به این که قصد اقامت کوتاه یا طولانی داشته باشید، شرایط و قوانین اخذ ویزا آلمان متفاوت است‌. با توجه به این که این کشور جز اتحادیه اروپا به حساب می‌آید ویزای شینگن اولین گزینه برای ورود به آلمان و اقامت کوتاه مدت است. همچنین ویزای تحصیلی، کاری و غیره برای اقامت‌های طولانی مدت در آلمان وجود دارد که در ادامه با شرایط دریافت هر کدام از آن‌ها آشنا خواهید شد.

انواع ویزای آلمان برای اقامت کوتاه مدت

ویزای ترانزیتی

گاهی برخی افراد برای سفر به کشوری دیگر مجبور هستند که پروازی از فرودگاه آلمان داشته باشند. ویزای ترانزیتی کوتاه‌مدت‌ترین زمان اقامت در آلمان را به فرد می‌دهد که دریافت آن نیز بسیار راحت‌تر است. درواقع با این نوع ویزا فقط اجازه تردد در فرودگاه‌ آلمان و محیط اطراف آن به اتباع خارجی داده می‌شود.

البته همه اتباع خارجی برای توقف در فرودگاه آلمان نیاز به دریافت ویزای ترانزیتی ندارند. از جمله دارندگان گرین کارت و ویزای کشورهای ژاپن، کانادا، بریتانیا و آمریکا. همچنین بستگان اتباع عضو اتحادیه اروپا و دارندگان روادید سیاسی جهت توقف در فرودگاه آلمان و محوطه بین‌المللی اطراف آن احتیاجی به ویزای ترانزیت ندارند.

ویزای شینگن

برای سفر توریستی، حضور در کنفرانس یا نمایشگاه‌های بین‌المللی، مسابقات ورزشی، علمی، هنری یا دیدار با اقوام و هر گونه اقامت زیر سه ماه در کشور آلمان باید به سراغ دریافت ویزای شینگن (Schengen) رفت. زیرا با توجه به این که آلمان زیرمجموعه کشورهای اتحادیه اروپا است، با اخذ ویزای شنگن به راحتی می‌توان حداکثر ۱۸۰ روز در این کشور اقامت داشت.

نکته مهم در ویزای شینگن این است که امکان تغییر و تبدیل آن به سایر ویزاها وجود ندارد. بنابراین چنانچه فرد قصد دریافت ویزای کار یا تحصیلی در کشور آلمان را دارد باید از همان ابتدا یکی از آن‌ها را اخذ کند.

انواع ویزای آلمان برای اقامت بلند مدت

اقامت‌ بالای سه ماه در کشور آلمان برای اتباع برخی کشورها امکان‌پذیر است که متاسفانه ایران جز آن‌ها نیست. بنابراین چنانچه افراد به دلایلی مجبور به اقامت طولانی مدت در این کشور هستند، باید قبل از ورود به آلمان درخواست خود را به سفارت این کشور در تهران ارائه نمایند.

ویزای کار

کارت آبی یا ویزای کاری آلمان، یکی از بهترین ویزاها جهت اقامت طولانی مدت با اعتبار حداکثر ۴ سال در این کشور است که قابلیت تبدیل به اقامت دائم را نیز دارد. برای اخذ این نوع ویزا، مدرک تحصیلی معتبر، قرارداد کاری با شرکت آلمانی با میانگین درآمد سالیانه ۴۷۰۰۰ یورو و داشتن تخصص در رشته‌هایی نظیر انواع مهندسی برق، مکانیک، ساختمان، رایانه، علوم پزشکی و غیره الزامی است. همچنین میزان تسلط به زبان آلمانی و انگلیسی و سابقه کار مفید از جمله پیش‌نیازهای مهم در دریافت کارت آبی آلمان محسوب می‌گردند.

ویزای تحصیلی در آلمان

یکی از پر متقاضی‌ترین ویزاها برای اقامت در کشور آلمان، اخذ ویزای تحصیلی در آلمان است که با وجود دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی معتبر در این کشور سالیانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان با دریافت ویزای تحصیلی موفق به ادامه تحصیل در آن‌ها می‌شوند. قبولی در کنکور سراسری ایران، تسلط به زبان آلمانی و گاهی انگلیسی از مهم‌ترین شرایط جهت اخذ ویزای تحصیلی به شمار می‌آیند.

هزینه دریافت ویزای آلمان

هر کدام از انواع ویزای آلمان هزینه‌ها و شرایط متفاوتی دارند که برای اطلاع از آن‌ها حتما باید به آژانس‌ها و شرکت‌های مهاجرتی معتبر مراجعه و با مشورت با کارشناسان از این موارد به طور دقیق آگاه شد.

شرایط رفتن به آلمان با دعوت‌نامه

گاهی برای سفر به کشور آلمان، از سوی اشخاص ساکن آن، دعوت‌نامه‌ای برای فرد فرستاده می‌شود که از او برای دیدار خانوادگی یا دوستانه، تجارت، حضور در نمایشگاه، سمینار و غیره دعوت به عمل می‌آید. با این کار روند دریافت ویزا از سمت سفارت آلمان سریع‌تر و آسان‌تر طی شده و مدارک‌ کمتری نیاز است‌. دعوت‌نامه آلمان به دو صورت رسمی یا غیررسمی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

دعوت‌نامه رسمی برای سفر به آلمان

این نوع دعوت‌نامه که به آلمانی Verpflichtungserklärung گفته می‌شود، از طرف اشخاص حقیقی یا حقوقی برای فرد فرستاده شده و در آن تعهد می‌نماید که تمام هزینه‌های زندگی در این کشور و حتی موقع بازگشت وی از آلمان را بر عهده می‌گیرد. دعوت‌نامه رسمی یا تعهدنامه شرایط مخصوصی دارد که باید هم فرستنده و هم فردی که از او دعوت به عمل آمده از آن‌ها برخوردار باشد.

دریافت دعوت‌نامه به معنای این نیست که حتماً ویزای فرد صادر می‌شود بلکه زمان مصاحبه را نزدیک‌تر و گرفتن وقت را آسان‌تر می‌کند. همچنین یکی از بندهای اخذ ویزا که تمکن مالی است با این روش لازم نیست اجرا شود.

مدت اعتبار دعوت‌نامه رسمی آلمان

دعوت‌نامه رسمی از زمان دریافت تا شش ماه بعد اعتبار داشته و با استفاده از آن فرد می‌تواند اقامت دوساله آلمان را داشته باشد. در صورتی که دعوت‌نامه دارای ۹۰ روز اعتبار برای مدت زمان ۶ ماه را دارد برای ۹۰ روز باقی‌مانده مدارکی دیگر دال بر تمکین مالی و تأمین هزینه‌ها را ارائه کرد تا ویزای ۲ ساله آلمان صادر گردد.

از طرفی چنانچه فرو قصد اقامت طولانی‌تر از دو سال در آلمان را  دارد، باید فرد فرستنده دعوت‌نامه به اداره امور اتباع خارجی آلمان مراجعه کرده و درخواست اقامت ۱ تا ۴  سال برای او نماید.

دعوت‌نامه غیررسمی آلمان

این نوع دعوت‌نامه که بیشتر برای دیدارهای خانوادگی و بستگان فرستاده می‌شود نیازی به ثبت و امضای رسمی ندارد و در صورتی که فرد فرستنده دارای شرایط زیر باشد، می‌تواند با تعیین دعوت‌کنندگان، مدت زمان سفر و هدف از سفر اقدام به دعوت از آن‌ها نماید‌

شرایط فرد دعوت‌کننده غیررسمی

فردی که می‌خواهد از دوستان یا فامیل خود به آلمان دعوت نماید باید شرایط اقامتی و مالی مشخصی داشته باشد.

شرایط اقامتی فرد دعوت‌کننده

جهت این امر فرد یا باید دارای اقامت دائم آلمان (Niederlassungserlaubnis) بوده و یا از اقامت موقت (Aufenthaltserlaubnis) برخوردار باشد. همچنین با کارت آبی نیز می‌توان دعوت‌نامه غیررسمی فرستاد.

اما برای افرادی که در آلمان دارای وضعیت Duldung هستند، امکان ارسال دعوت‌نامه وجود ندارد.

شرایط مالی فرد دعوت‌کننده

علاوه بر وضعیت اقامتی مشخص، فرد فرستنده باید دارای شرایط مالی معینی نیز باشد که دو حالت وجود دارد. اول این‌که دارای درآمد خالص کافی (Nettoeinkommen) بوده  و یا  یک وثیقه (Sicherheitsleistung) ارائه نماید. در این موارد این وثیقه بلوکه می‌شود و پس از خروج افراد دعوت شده از آلمان و ارائه گواهی خروج از مرز “Grenzübertrittsbescheinigung” آن‌ها وثیقه آزاد می‌گردد

انواع دعوت‌نامه آلمان از لحاظ کاربرد

دعوت‌نامه چه به صورت رسمی و چه غیررسمی و از طرف هر شخص که فرستاده شود، به منظور و هدف مشخصی باید ارسال گردد. که مهم‌ترین آن عبارتند از:

 1. دعوت‌نامه توریستی آلمان
 2. دعوت‌نامه کاری آلمان
 3. دعوت‌نامه پزشکی آلمان
 4. دعوت‌نامه نمایشگاهی آلمان
 5. دعوت‌نامه تجاری آلمان

برای هر کدام از انواع دعوت‌نامه فرد دعوت‌کننده باید فرم درخواستی به همین عنوان در اداره امور اتباع خارجی آلمان پر کرده و هزینه‌های لازم به اندازه تعداد افراد را پرداخت نماید. همچنین افراد دعوت‌شده نیز باید به سفارت آلمان در ایران مراجعه کرده و هزینه مربوط به صدور روادید را پرداخت کند.

 

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. امین گفت:

  آلمان یکی از بهترین کشورها برای تخصیل و اقامته

 2. الهه گفت:

  سلام.من ارشد پژوهش هنر دارم.متاهل .۳۱سال سن.دارای یک مقاله ای اس ای.کتابی در دست چاپ دارم.معدل بالای ۱۷٫دوره زبان ایلتس می‌خوام بگذرونم. همچنین دوره A1زبان المانی.میتونم برای دکترا در رشته تاریخ هنر و مطالعات هنر در دانشگاه های المان اقدام کنم؟ایا به همسرم ویزا همراه تعلق میگیره ؟ایا برای دکترا میشه فاند گرفت؟

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.شرایط خوبی برای اپلای کردن دارید لطفا رزومه خود را به شماره ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ ارسال نمایید و یا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند گردید.

 3. Behnoosh گفت:

  با سلام من کارشناس اتاق عمل هستم ،جزو رشته های پیراپزشکی با دوسال سابقه کار بالینی و معدل ۱۶ و مدر ک زبان المانی B1 می خواستم در رابطه با ویزای کاری (کارت آبی) آلمان اقدام کنم میشه منو راهنمایی کنید

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.شرایط خیلی خوبی برای اپلای دارید. لطفا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

 4. حامد گفت:

  سلام بنده هیات علمی دانشگاه د رشته فیزیک در یکی از دانشگاه های ایران هستم. برا یک دوره بلند مدت پژوهشی موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان با فاند شدم. پرونده بنده برا اخذ ویزا در سفارت المان در حال بررسی است. خواستم ببینم شانس اخذ اقامت برا ی من وجود دارد؟ الحاق همسرم چقدر زمان میبرد؟ برو همسرم درخواست وقت دادم اما هنوز تعیین قطعی وقت برا ایشان نشده.

 5. محمد گفت:

  با سلام من ۴۰ساله متاهل دارای ۱۷سال سابقه کارو بیمه در زمینه نگهداری وتعمیرات مرتبط با مدرک تحصیلی در یک کارخانه تولیدی سهامی عام دارم وهنوزمشغول به کارهستم.دارای مدرک فوق دیپلم برق-الکترونیک عمومی از دانشکده فنی سراسری و لیسانس ابزاردقیق از دانشگاه علمی کاربردی.دارای سطح زبان انگلیسی متوسط . اقدام جهت ویزای کار آلمان امکان پذیر هست؟

 6. شراره کریمی گفت:

  سلام.من دانشجوی کارشناسی رشته مددکاری اجتماعی از دانشگاه سراسری علوم بهزیستی و توانبخشی تهران هستم.میخوام برای کارشناسی ارشد اقدام به مهاجرت کنم.در رابطه با رشته مددکاری ایا به زبان انگلیسی تدریس میشه و یا آلمانی؟ میخوام کم‌کم یادگیری زبان رو شروع کنم اما نمیدونم آلمانی بخونم یا انگلیسی

 7. علی گفت:

  سلام میشود برای ویزا سند از خود گذاشت

 8. برهان گفت:

  سلام کسی ک کنکور بده و پزشکی قبول شه میتونه بره المان درس بخونه

 9. nazliy گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و در حال حاضر هنوز دانشگاه نرفتم و دیپامم معدلش ۱۷ عه میخواستم بدونم برای مهاجرت با ویزای تحصیلی حتما باید پذیرش از طرف دانشگاهی داشته باشیم یا میتونیم با مدرک دیپلم وارد کالج بشیم و از همون طریق به دانشگاه بریم؟

 10. بهنام گفت:

  سلام خسته نباشید من دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی در دانشگاه علوم تحقیقات هستم میخواستم برای ارشد در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرم. بنظرتون فرصت کاری برای این رشته در آلمان بهتره یا کانادا؟؟ و اینکه برای اپلای حتما مدرک زبان آلمانی میخوان؟

  • کارشناس 102 گفت:

   بله هم المانی و هم انگلیسی لطفا تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان موسسه بهره ببرید

 11. یوسف گفت:

  سلام
  من ۲۰ سالمه و رشته تحصیلیم در زمینه it هستش
  ۱ سال سابقه کار دارم و مدارک mcse و network + رو از آموزشگاه کندو کسب کردم
  دانشگاه سراسری گیلان قبول شدم اما نرفتم و الآن در دانشگاه علمی کاربردی درس میخونم
  میخاستم بدونم اگه مدرک زبان سطح B2 رو بگیرم به من اجازه تحصیل تو آلمان رو میدن یا نه ؟

 12. یوسف گفت:

  سلام مجدد
  ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم
  میخاستم بدونم که این تمکن مالی که میگین حتما لازمه؟
  منظورم اینه که نمیشه از همون اول تو آلمان در کنار تحصیل یه شغل هم پیدا کنیم
  یا مثلا آشنا داشته باشیم(البته نه تو خود آلمان ) و اون هر ماه بتونه بهمون کمک مالی کنه
  یعنی منظورم اینکه باید از همون اول ۸۶۰۰ یورو داشته باشیم یا یه سری تبصره هایی داره
  آخه من در حال حاضر همچین پولی ندارم ولی صحبت کردم با چند نفر و میگن که رشته تحصیلیم تو آلمان در آمد خیلی خوبی داره و میتونه منو ساپورت مالی کنه

 13. نرگس نبی زاده گفت:

  سلام من ۲۳ سال هستم، مدرک کارشناسی حقوق دارم و متاهل هستم و هم چنین در شرف گرفتن مدرک b1 میخواستم بدونم رشته حقوق امکان ادامه تحصیلش در آلمان وجود داره؟

 14. مهدی گفت:

  سلام
  من ۳۰ سالمه ، کاردانی حسابداری از دانشگاه آزاد رو در سال ۱۳۸۹ گرفتم.مدرک B1 آلمانی
  نیز دارم. الان می تونم برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنم یا اینکه باید حتما کارشناسی بگیرم ؟

 15. زهرا گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم میتونم بدون کنکور دادن و با داشتن مدرک زبانb2 و دیپلم بالای۱۹ در کالج های المان شرکت کنم؟

 16. فرهاد پوراکبری گفت:

  سلام خوبین بنده امسال کنکور دادم و رشته میکروبیولوژی قبول شدم میخواستم بدونم آیا. میتونیم مهاجرت تحصیلی بگیرم برا ادامه تحصیل بنده ۱۹ سالمه

 17. پ.ص گفت:

  سلام من ۳۲ سالم هست،ارشد آموزش زبان انگلیسی هستم و حدود ۲سال سابقه کار بیمه ای زبان دارم، لیسانسم معماری بوده ولی علاقه ای بهش نداشتن، مدرک آیلتس ۷ و تازه میخوام آلمانی رو شروع کنم ، میتونم برای یه ارشد دیگه اونجااقدام کنم؟ یا دوره کوتاهی در کالج که به اقامت طولانی تبدیلش کنم؟

 18. مهشید گفت:

  سلام مقدار تمکن مالی برای رشته های مختلف فرق داره باهم یا برای همه رشته ها ۸۶۰۰ یورو هست؟ ممنون

 19. الهام عبدالهی گفت:

  با سلام من۲۷سالمه ارشد شیمی دارویی دارم هنوز مدرک زبان نگرفتم ولی میخام آیلتس بگیرم.۱- باتوجه به رشته تحصیلیم کارپیدا کردن باویزای کار رو بهم پیشنهاد میکنید یا ویزای تحصیلی واس دکترام بگیرم؟
  ۲-به همسر هم همون موقع اجازه ورود به آلمان رو میدن یا ۶ماه بعد؟
  به همسر هم همون موقع میشه ویزای کار بدن؟

 20. رها گفت:

  سلام من ۱۵ سالم و رشته ام انیمیشن یکی از دایی هام در المان اقامت داره و اینکه میخواستم بدونم لیسانس بگیرم راحت تره رفتن یا با دیپلم ؟؟؟؟ می خواستم بدونم چطور باید ویزای تحصیلی بگیرم ؟؟؟ منظورم اینکه کسی که دیپلم داره هم میتونه ویزای تحصیلی بگیره؟؟؟

  • Saya Daniali گفت:

   سلام بله بعد دیپلم امکان تحصیل در کالج های المان وجود دارد داشتن مدرک زبان الزامی است

مطالب مرتبط بیشتر

حمل و نقل عمومی در آلمان
حمل و نقل عمومی در آلمان
خدمات پس از ورود به کشور آلمان
خوابگاه دانشجویی در آلمان
مهمترین شرایط تحصیل در آلمان
هزینه ی تحصیل در آلمان
شرایط اعزام دانشجو به آلمان
مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان
ادامه تحصیل در آلمان
ادامه تحصیل در آلمان
اعزام دانشجو به آلمان
آلمان
مدرک زبان برای تحصیل در آلمان
مدرک زبان برای تحصیل در آلمان
اقامت در آلمان
قوانین آموزشی آلمان
قوانین آموزشی آلمان
فوق لیسانس و دکتری در آلمان
فوق لیسانس و دکتری در آلمان
چرا تحصیل در آلمان؟
تحصیلات تکمیلی در آلمان
تحصیلات تکمیلی در آلمان
تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس
رشته های پزشکی رایگان در آلمان
بیمه خدمات درمانی
شهر برلین
شهر برلین
شهر آخن آلمان
شهر آخن آلمان
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان ها
دانشگاه گوته
دانشگاه گوته
دانشگاه کارلز هایدلبرگ آلمان
دانشگاه کارلز هایدلبرگ آلمان
دانشگاه فنی مونیخ آلمان
دانشگاه فنی مونیخ آلمان
دانشگاه فنی برلین آلمان
دانشگاه فنی برلین آلمان
دانشگاه فرایبورگ آلمان
دانشگاه فرایبورگ آلمان
دانشگاه توبینگن آلمان
دانشگاه توبینگن آلمان
دانشگاه هومبولت برلین
دانشگاه هومبولت برلین
تحصیل رایگان در آلمان
تحصیل رایگان در آلمان
شهریه دانشگاه در آلمان
شهریه دانشگاه در آلمان
هزینه زندگی در آلمان
ویزای تحصیلی در آلمان
بهترین دانشگاه های آلمان
https://www.legalapply.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/
دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در آلمان
دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در آلمان
شرایط تحصیل در آلمان
شرایط تحصیل در آلمان
معرفی کشور آلمان
کشور آلمان
تحصیل در آلمان
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021