لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

ویزای تحصیلی چک

ویزای تحصیلی چک

کشور چک در حال حاضر یکی از معروف ترین و پیشرفته ترین کشور ها در حوضه ویزای تحصیلی چک برای دانشجویان بین المللی می باشد. این کشور دارای امکانات عالی برای تحصیل متقاضیان خارجی می باشد. بیش از ۳۹۰۰۰ دانشجو در کشور چک در مقاطع دانشگاهی از سراسر دنیا در حال تحصیل هستند.

 

چگونگی اخذ ویزای تحصیلی چک

راه های اخذ اقامت کشور چک متفاوت است و هر کسی با توجه به شرایطی که دارد می تواند از طریق یکی از روش ها ، برای دریافت اقامت دائم خود استفاده کند. افراد از طریق کار ، تحصیل ، سرمایه گذاری ، ازدواج و تولد می توانند اقامت جمهوری چک را دریافت کنند.

در صورتی که فرد مشغول به تحصیل در چک عضو کشور های اتحادیه ی اروپا باشد نیازی به اخذ ویزای تحصیلی در چک را ندارد. اما تمامی افرادی که در کشور های عضو اتحادیه ی اروپا زندگی نمی کنند، می بایست جهت تحصیل در کشور اروپا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در چک نمایند. جهت اخذ ویزای تحصیلی در چک علاوه بر داشتن مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد؛ فرد می بایست دارای ای دی و یا گذر نامه ای معتبر و یک نامه ای مبنی بر اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور چک باشد. علاوه بر این ها سایر مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در چک در متن ذیل برای علاقه مندان تحصیل در کشور چک آمده است.

 

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو در کشور چک چگونه است؟

تحصیل در چک یکی از دلایل و روش های مهاجرتی به این کشور می باشد. برای تحصیل در این کشور ابتدا می بایست پذیرش دانشگاه های چک را اخذ نمود پس از آن از طریق اخذ ویزای تحصیلی در چک می توان به راحتی ضمن اینکه در این کشور تحصیل نمود، موفق به اخذ شهروندی و اقامت در کشور چک نیز شد.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در چک

• ارائه ی یک دعوت نامه ی رسمی برای تحصیل در مدارس و یا کالج ها و دانشگاه های کشور چک در انواع رشته های تحصیلی
• نشانی کامل فرد متقاضی شامل: ادرس، شماره تلفن موبایل یا منزل
• ارائه ی اصل مدرک پاسپورت به صورتی که دارای یک سال و نیم اعتبار باشد.
• ارائه ی ۶ قطعه عکس به سایز های ۳ در ۴ و ۴ در ۶ به سفارت چک.
• ارائه ی یک کپی از بلیطی که برای شهر مورد نظر که دانشگاه در آن قرار دارد اخذ شده است.
• کپی از مدرک فیش پرداختی شهریه ی دانشگاه که این مدرک در صورتی لازم است که سفارت چک جهت اخذ ویزای تحصیلی در چک آن را خواسته باشد.
• ارائه ی آزمایشاتی که مربوط به صحت و سلامتی جسمانی شماست.
• ترجمه ی تمامی صفحات شناسنامه به زبان انگلیسی همراه با مهر تایید از دادگستری و وزارت امور خارجه.
• ارائه ی تمامی مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات که این مدارک می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
• ارائه ی مدارک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در صورت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی.
• ارائه ی پرینت از وضعیت مالی فرد به منظور اعلام توانایی مالی جهت تحصیل در کشور چک.

تمامی مدارک گفته شده جهت تحصیل در کشور چک مورد نیاز می باشد. فرد باید تمامی مدارک لازمه را به موقع و در وقت تعیین شده به سفارت چک جهت اخذ ویزای تحصیلی تحویل دهد.

تحصیل در چک – چرا تحصیل در چک

جمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاست. پایتخت این کشور شهر پراگ است که پر جمعیت ترین شهر این کشور نیز محسوب می شود واحد پولی این کشور نیز کرونا می باشد و با وجود آن که عضو اتحادیه اروپاست هنوز هم از این واحد پولی استفاده می کند. جمهوری چک به دلیل سیستم آموزشی بسیاری عالی که دارد توانسته دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر دنیا جذب کند. از جمله دانشگاه های با کیفیت در جمهوری چک که آموزش های بسیار با کیفیتی را ارائه می کند دانشگاه چارلز است که در پراگ واقع شده است این دانشگاه در سال ۱۳۴۸ تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپای مرکزی است. تحصیل در جمهوری چک دارای مزایای بی شماری است که در ادامه این مقاله بیشتر در خصوص آن ها صحبت می کنیم.

۵ دلیل برای تحصیل در جمهوری چک :

 1. سابقه طولانی در آموزش بیش از ۶۰۰ سال تجربه آموزش دانشگاهی
 2. تنوع بالای رشته های آمورشی در دوره های مختلفی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و رشته های پزشکی و مهندسی و علوم انسانی به زبان های مختلف چکی،انگلیسی، آلمانی و فرانسوی
 3. بیش از ۳۷ هزار دانشجو خارجی در حال تحصیل در چک هستند.
 4. جمهوری چک دارای تجربه فرهنگ تاریخی دارد یعنی برخورد فرهنگ ها و اندیشه های گوناگونی است.
 5. در مقایسه با کیفیت بالای زندگی و آموزش ، هزینه زندگی و تحصیل در چک بسیار پایین است.

تحصیل در چک – مزایای تحصیل د رچک

مزایای تحصیل در چک به شرح زیر است :

 •  امنیت بالای اجتماعی کشور چک
 • هزینه زندگی پایین در چک
 •  امکان بورسیه تحصیلی چک برای دانشجویان دکتری
 •  داشتن دانشگاه های معتبر چک در جهان

اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های جمهوری چک می تواند بین ۳ سال تا ۴ سال به طول انجامد. دانشگاه های کشور چک هم به زبان محلی (چکی) و هم به زبان انگلیسی می باشد. رشته هایی همچون مدیریت، مهندسی، پزشکی و پیراپزشکی و… در این دانشگاه ها تدریس می شود. برخی از دانشگاه های این کشور دارای خوابگاه و محل اسکان دانشجویی می باشد و برخی هم نه. آن دسته از دانشگاه هایی که خوابگاه در پکیج پیشنهادی خود به دانشجوی متقاضی را دارد، دارای هزینه های اضافه تر هستند. اما هزینه های زندگی در خوابگاه کمتر از هزینه های زندگی در خانه های مستقل دانشجویی می باشد.

اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

عموما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در جمهوری چک می تواند بین ۱ سال تا ۳ سال به طول انجامد. در بعضی از رشته ها نیز ممکن است بین ۴ تا ۶ سال نیز به طول انجامد که بستگی به رشته و نوع فعالیت رشته (عملی-نظری) دارد. دانشگاه های جمهوری چک با بیش از ۴۲,۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، از سپتامبر تا جوئن پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. دانش آموختگان در برنامه های کارشناسی ارشد در پایان تحصیل با ارائه یک پایان نامه و دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل می شوند، مطالعات انجام شده در رشته های پزشکی، دامپزشکی و بهداشت خواستار ارائه و دفاع از پایان نامه می باشد.

اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع دکتری

سالانه در مقطع دکتری در جمهوری چک، بیش از ۴۱,۰۰۰ نفر مشغول تحصیل هستند. بیش از ۶۹ دانشگاه در مقطع دکتری فعالیت دارند. مدت زمان مطالعه برای اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع دکتری عموما بین ۳ الی ۴ سال می باشد. هزینه های پذیرش دکتری در دانشگاه های چک، بین ۱۰۰ تا ۲۲,۵۰۰ دلار امریکا می باشد. آموزش در سطح دکتری بیشتر تحقیقات و جست و جو می باشد تا کلاس های تئوری. در کل، رشته های دکتری برای تحصیل تخصصی در شاخه مطالعاتی می باشد. قدیمی ترین دانشگاه در مقطع دکتری، دانشگاه چارلز در شهر پراگ می باشد.

برای ویزا های دانشجویی در کشور جمهوری چک، دو نوع ویزا وجود دارد.

 • ویزای کوتاه مدت

  این نوع ویزا برای افرادی برنامه ریزی شده است که قصد مطالعه دانشجویی در کشور جمهوری چک را به مدت کمتر از ۹۰ روز دارند.

 • ویزای بلند مدت

  این نوع از ویزای تحصیلی برای افرادی طراحی شده است که قصد مطالعه دانشجویی را در جمهوری چک بیش از ۹۰ روز دارند.

  قوانین اخذ ویزای تحصیلی در چک

  تا به این قسمت از مقاله در باب اخذ پذیرش تحصیلی که یکی از اصلی ترین پارامترهای ویزای تحصیلی کشور چک می باشد صحبت کردیم. دانشجویان اتحادیه اروپا برای ورود به کشور چک در خصوص تحصیلات نیازی به ارائه ویزا ندارند اما متقاضیان بین المللی برای تحصیل در چک بر خلاف تحصیل در ترکیه می بایست ویزای بلند مدت ارائه دهند. اخذ ویزای تحصیلی در چک یکی از اصلی ترین پارامترهای مهاجرت به جمهوری چک می باشد که طبق آخرین نتایج کسب شده از تایم های سفارت جمهوری چک حداقل زمان مربوطه به میزان ۱۰ الی ۱۲ ماه از زمان درخواست می باشد. که همین زمان طولانی این کشور در خصوص تایم سفارت توانسته خیلی از متقاضیان را به سمت کشورهای دیگر سوق دهد.

  تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه های جمهوری چک

  دانشگاه های جمهوری چک عبارتند از :

  • ۲۶ دانشگاه ملی
  • ۲ دانشگاه دولتی
  • ۴۳ دانشگاه خصوصی دارد.

  دانشگاه های ملی و خصوصی تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش فعالیت می کنند. اما دانشگاه های دولتی (آکادمی دفاع و پلیس) تحت نظر وزارت دفاع و وزارت کشور فعالیت می کنند. تحصیل در دانشگاه های ملی و دولتی رایگان است مگر اینکه دانشجو به زبانی غیر از چک تحصیل کند. به دلیل تغیرات سیاسی سیستم آموزشی، مدارس دیگر فقط دولتی نیستند و مدارس خصوصی بسیاری در چند سال گذشته تاسیس شده اند. دانشجویان کالج ها و دانشگاه ها شهریه های رایج را می پردازند.

  از دلایل این جذابیت برای دانشجویان خارجی می توان به سطح علمی بالا، قدمت آموزش عالی و فرهنگ خاص این کشور اشاره کرد. چهار دانشگاه از چک در لیست دانشگاه های برتر QS حضور دارند که برترین آن ها دانشگاه چارلز که به عنوان قدیمی ترین دانشگاه اروپای مرکزی معروف است و در سال ۱۳۴۸ میلادی تاسیس شده است.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021