لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021

ویزای تحصیلی ترکیه

 • پذیرش دانشجو در دانشگاههای ترکیه طی چه مراحلی است؟
 • مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چیست؟
 • مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ترکیه کدام است؟

کشور ترکیه از جمله کشور های اورآسیا میباشد که دارای فرهنگ غربی – شرقی می باشد. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است. دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل با کیفیت را در قبال دریافت هزینه های کم به دانشجویان بین المللی ارائه می دارند. به همین دلیل دانشجویان بسیاری متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ترکیه می باشند.

پذیرش دانشجو در دانشگاههای ترکیه

کشور ترکیه از جمله کشور هایی است که هزینه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف دانشگاه های آن پایین می باشد. سطح دانشگاههای این کشور بالا است و به دلیل کیفیت خوب آموزش و بورسیه هایی که به دانشجویان اعطا می گردد، این کشور همواره یکی از مقاصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به شمار می آید. به علاوه دانشجویان ایرانی که در رشته های مورد علاقه موفق به قبولی در کنکور مقاطع بالاتر آن در ایران نشده اند، کشور ترکیه می تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل آن ها باشد. یکی از شروط پذیرش در دانشگاههای ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد که هر دانشگاهی بسته به سطح آموزشی خود آزمونی را برگزار می کنند و دانشجویان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم می توانند در این آزمون ها شرکت نمایند. زبان تحصیل در اکثر دانشگاههای ترکیه به زبان ترکی استانبولی می باشد. البته برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند دوره های رایگان یادگیری این زبان برگزار می گردد. موضوعی است که دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ترکیه بایستی بدان توجه داشته باشند.
مقطع لیسانس در دانشگا های ترکیه معمولا 4 سال است اما در رشته هایی مثل پزشکی طول این دوره 6 سال می باشد. همچنین دوره فوق لیسانس در کشور ترکیه 2 سال و مقطع دکتری نیز 4 سال است. پذیرش در اکثر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق آزمون سراسری انجام نمی پذیرد و هر دانشگاهی بر اساس شرایط خود آزمون جداگانه ای را برگزار می نماید. این امتحانات سالی 2 بار از طرف دانشگاهها برگزار می گردد.

 

ویزای-تحصیلی-ترکیه

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را دارند می بایست برای پذیرش و شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام نمایند. تاییدیه و مجوز شرکت دانشجو در این دوره ها از طریق مراکز همسان سازی تحصیلی وزارت آموزش پرورش ترکیه یا از طریق پذیرش در دانشگاههای کشور ترکیه امکان پذیر است. دانشجو پس از دریافت نامه پذیرش خود در دوره های زبان ترکیه بایستی به سفارت خانه ها و کنسولگری های دولت ترکیه در ایران مراجعه نماید و پس از تایید، ویزای تحصیلی خود را اخذ نموده و از این طریق مجوز ورود به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل را پیدا می کند. ویزای تحصیلی ترکیه 1 سال اعتبار دارد. دانشجو باید پس از ورود به کشور ترکیه تا قبل از یک ماه به اداره امنیت کشور ترکیه مراجعه نموده و دفترچه اقامت ترکیه بگیرد.

ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و سیاست های امور خارجی فی ما بین این دو کشور، افراد ایرانی بمنظور گشت و گذار و اهداف توریستی نیازی به اخذ ویزا برای ترکیه ندارند و میتوانند تا سقف ۳ ماه در این کشور بدون ویزا تردد کنند اما برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی است.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

1- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

2- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

3- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

ترکیه علاوه بر داشتن چندین دانشگاه برتر در رتبه بندی دانشگاه ها، که بسیاری از آنها برنامه های تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می دهند، دانشگاه ها و کالج های دیگری نیز دارد که به دلیل حفظ همکاری با موسسات در کشور های همسایه در سراسر کشور ترکیه و در سایر نقاط جهان شناخته شده هستند. اگر علاقه دارید که برای مقطع کارشناسی خود به ترکیه بروید ، برنامه ها و دانشگاه های تخصصی را پیدا خواهید کرد که برنامه های جالب را برای هر آنچه که به آن علاقه مندید ارائه می دهند. برنامه های دو ساله مقطع کاردانی، برنامه های دوره ۴ ساله لیسانس و برنامه های تحصیلات تکمیلی ۲ تا ۴ ساله در ترکیه امکان پذیر است. در ترکیه می توانید در زمینه ها و موضوعات مختلفی تحصیلات دانشگاهی خود را انجام دهید. در چندین سال گذشته، ترکیه همواره سهم بسیار بالایی در ارائه رشته هایی نظیر علوم، هنر و معماری داشته است.  تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه عموما به زبان رسمی (ترکی) است و برخی از دانشگاه ها کورس هایی به زبان انگلیسی هم به دانشجویان ارائه میکنند عموما این دانشگاه ها با آیلتس ۵٫۵ الی ۶ می توان در مقطع لیسانس پذیرش گرفت. دانشگاه های ترکیه به دلیل قوی نبودن در سطوح علمی، سخت گیری در ارائه مدرک زبان انگلیسی را ندارند و گاها با یک Interview‌ ( مصاحبه ) پذیرش را صادر می کنند. برای ورود به رشته های پزشکی در ترکیه باید مد نظر داشته باشید که این دانشگاههای ترکیه مانند اکثر کشور ها دارای آزمون ورودی می باشد. دانشجویان باید ابتدا باید در دوره های های US و SAT شرکت کنند. آزمون US آزمونی مربوط به ریاضی است و آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می گردد. دانش آموزان باید یک سال درکالج های ترکیه آموزش ببینند. کالج های که هزینه های آنها بین ۴۰۰۰ الی ۴۵۰۰ دلار هزینه دارد. بعد از ۱ سال، آزمون ورودی گرفته می شود و بر اساس نمراتی که کسب می کنند وارد دانشگاه های ترکیه می شوند. با توجه به وضعیت دانشگاه های کشور ترکیه که تنها ۶ دانشگاه مورد تایید ایران است و ممکن است این تعداد نیز تغییر کند، توصیه می شود اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه های ارزان و رایگان هستید، مقالات « تحصیل در فرانسه » « تحصیل در اتریش » « تحصیل در آلمان » و « تحصیل در نروژ » را مطالعه بفرمایید.

برخی رشته ها در میان دانشجویان بین المللی در ترکیه محبوبیت بالاتری دارد که شامل رشته های زیر می باشد:

 • تربیت مدرس
 • روابط بین الملل
 • بیوشیمی
 • معماری
 • روزنامه نگاری
 • مهندسی پزشک

نکته: لازمه ی تحصیل در مقطع لیسانس درترکیه ، ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزش عالی مورد نظرتان در این کشور می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. سال تحصیلی در ترکیه در دو ترم ( یک ترم از اکتبر تا ژانویه طول می کشد و ترم دیگر از فوریه تا جولای ) برگزار می شود. یک دوره تعطیلات دو هفته ای معمولاً ترم ها را از هم جدا می کند؛ با این که تعطیلات تابستانی طولانی تر بین ماه های جولای و اکتبر برگزار می شود. بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد در ماه اکتبر آغاز می گردد. کارشناسی ارشد در ترکیه ( Yüksek Lisans Diplomasi ) حدود ۲ سال طول می کشد. در اکثر مقاطع کارشناسی ارشد دانشجو موظف به ارائه ی پایان نامه است. در بعضی از کورس های فوق لیسانس، دانشجویان موظف به ارائه ی پایان نامه نیستند اما در انتهای دوره باید پروژه ای اجرایی تحویل دانشگاه دهند. هزینه های کارشناسی ارشد در ترکیه می تواند کاملاً متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی ، می توانید انتظار داشته باشید هزینه های تحصیل برای دوره های انگلیسی و دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی باشد. دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی سالانه بین ۱۲۰ تا ۷۰۵ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه در موسسات خصوصی می تواند به میزان قابل توجهی بیشتر باشد. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد نیز به زبان ترکی برگزار می گردد اما در برخی از دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی نیز انجام می شود که با مدرک آیلتس ۶ میتوان پذیرش این دانشگاه ها را اخذ کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری افراد متقاضی باید از سوی دانشگاه مورد نظر، پذیرش دانشگاه را به دست آورند. دانشجو باید ابتدا رزومه و پروپوزال خود را برای اساتید دانشگاه مورد نظر ارسال کند تا دانشگاه و استاد با مطالعه ی پروپوزال فرد و تایید آن برای دانشجو پذیرش را صادر کند. دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در ترکیه برای بالا بردن شانس خود در اخذ پذیرش باید با اساتید و دانشگاه هایی که تحقیقات مشابه با رزومه ی دانشجو دارند مکاتبه کنند. معمولا متقاضیان باید از رزومه ی قوی برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور های دیگر داشته باشند. داشتن مقالات معتبر، تالیف و یا ترجمه ی کتاب، معدل بالا در مقطع قبلی و… از سایر الزمات در زمینه ی اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه است. برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه حداقل مدرک زبان انگلیسی TOEFL با نمره ی حداقل ۷۹ که معادل با IELTS 6.5 است الزامی می باشد

47 نظرات

 • z.dalili

  09/06/1398 - 23:40

  سلام من سال آخر کارشناسی معماری هستم دانشگاه سراسری
  مدرک آیلتس داخلی دارم با۲سال سابقه تدریس زبان در رابطه با شرایط بورس گرفتن برای تحصیل در مقطع ارشد از دانشگاههای ترکیه راهنمایی میخاستم.ممنون

  • کارشناس 102

   10/06/1398 - 10:52

   تماس بگیرید

 • شایان

  11/11/1398 - 23:24

  سلام اگر تا قبل از 18 سال بخواهیم بریم برای ادامه تحصیل و زندگی چجوری میشه…؟

  • Saya Daniali

   12/11/1398 - 14:08

   سلام برای مدرسه باید اقدام کنید

 • Y

  22/01/1399 - 23:34

  سلام
  من‌میخواستم بدونم کلا چقدر هزینه میبره اگه بخوایم با مدرک دیپلم ویزای تحصیلی بگیریم رسته پزشکی البته

  • Saya Daniali

   23/01/1399 - 14:13

   سلام برای دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است تماس بگیرید

پیام بگذارید

به کمک نیاز دارید؟ با ما صحبت کنید