لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021

ویزای تحصیلی اسلواکی

ویزای تحصیلی اسلواکی
 • شرایط پذیرش در دانشگاه های اسلواکی چیست؟
 • برای اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی چه مراحلی باید طی شود؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسلواکی چیست؟

کشور اسلواکی به همراه کشور اسلوونی از جمله کشور های کمونیست سابق می باشند، که عضو اتحادیه اروپا و کشورهای شینگن هستند. حکومت این کشور از نوع جمهوری است. زبان مردم اسلواکی زبان اسلواک می باشد که یک زبان هندی اروپایی است و از خانواده زبانی های اسلاوی به حساب می آید. مردمان کشور اسلواکی، مردمانی آرام باسواد و بافرهنگ می باشند. هزینه های زندگی و تحصیل در کشور اسلواکی پایین است و مردم در این کشور مالیات پایینی پرداخت می نمایند. از سال 1371 و پس از استقلال جمهوری اسلواک روابط خوبی میان کشور ایران و اسلواکی به وجود آمده است و ایرانیان زیادی از طرق مختلفی همچون سرمایه گذاری در اسلواکی و برای ادامه تحصیل به اسلواکی مهاجرت نموده اند. دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی از بسیاری از کشور های اروپایی راحت تر است که این خود از مزایای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به این کشور می باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های اسلواکی

دانشگاههای اسلواکی از سطح کیفی و اعتبار بالایی برخوردار هستند و اکثر مدارک دانشگاههای آن مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. پذیرش در دانشگاههای اسلواکی نیز راحت تر از بسیاری از کشور های اروپایی دیگر است. تحصیل در مقاطع دانشگاهی اسلواکی شامل دوره های کارشناسی که 3 تا 4 سال به طول می انجامد – دوره کارشناسی ارشد که 2 تا 3 سال طول دوره آن است و مقطع دکتری که 2 تا 3 سال به طول می انجامد، می باشد.

دانشجویانی خارجی جهت اخذ ویرای تحصیلی باید ابتدا جهت پذیرش در یکی از دانشگاه های اسلواکی اقدامات لازم را به عمل آورند. دانشجویان بایستی مستقیما به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند درخواست پذیرش خود را ارسال نمایند. دانشجو ممکن است به چند دانشگاه اسلواکی در خواست پذیرش ارسال نماید. معمولا آخرین فرصت برای در خواست پذیرش در دانشگاههای اسلواکی تا اواخر فوریه می باشد. سپس تاریخ برگزاری آزمون ورودی از طرف دانشگاه جهت تعیین استعداد و میزان دانش علمی دانشجو به او ابلاغ می گردد. دانشجویان برای پذیرش در دانشگاههای اسلواکی بایستی مدرک زبان ارائه دهند و در صورتی که دانشجو نتواند مدرک زبان را ارائه دهد بایستی پس از مهاجرت در دوره های آمادگی زبان اسلواکی شرکت نماید .

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی

دانشجو پس از پذیرش در دانشگاههای اسلواکی باید با ارائه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی به سفارت این کشور در ایران مراجعه نماید. مدارک تحصیلی دانشجویان بایستی توسط جمهوری اسلواکی، اعتبار سنجی گردد. پس از این اقدامات دانشجو می تواند، نامه درخواست برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود در اسلواکی، ترجمه مدارک تحصیلی، گواهی سلامت و پاسپورت خود را به سفارت اسلواکی در ایران ارائه دهد و در خصوص اخذ ویزای دانشجویی اقدامات بعدی را انجام دهد.

مهاجرت تحصیلی اسلواکی

اسلواکی از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان به زبان اسلواکی را فراهم کرده است و دانشجویان می توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی اقدام کنند. دانشگاه های اسلواکی از رتبه بندی بالایی در بین دانشگاه ها برخوردار هستند و امکان ترانسفر دانشجو با دیگر دانشگاه های رایگان اروپا همچون آلمان و اتریش نیز وجود دارد. داشتن مدرک زبان برای قبولی در دانشگاه های اسلواکی ضروری نیست و همچنین قبولی در دانشگاه های دولتی و اشتغال به تحصیل نیز الزامی نیست. شما می توانید قبل از تحصیل در دانشگاه به یادگیری زبان اسلواکی بپردازید که هزینه این دوره ها نیز بین 6 تا 7 هزار دلار در سال می باشد. هزینه تحصیل در ویزای تحصیلی اسلواکی در 2 رشته پر تقاضای پزشکی و دندان پزشکی نیز سالیانه 8 تا 11 هزار یورو می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسلواکی

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور اسلواکی به شرح ذیل می باشد:

فرم درخواست ویزای دانشجویی و تکمیل کامل آن– پرداخت هزینه اداری در حدود 60 یورو–  ارائه پاسپورت با اعتبار حداقل8ماه – نامه پذیرش در دانشگاه مورد نظر در اسلواکی– گواهی تایید بر استطاعت مالی از یکی از بانک های ایران و ارائه بیمه مسافرتی.  15 روز کاری پس از تحویل مدارک فوق به سفارت اسلواکی طول می کشد تا صلاحیت فرد مورد تایید قرار بگیرد و ویزای تحصیلی اسلواکی برای وی صادر گردد.

ویزای تحصیلی اسلواکی و تحصیل در مقطع کارشناسی

ویزای تحصیلی اسلواکی و تحصیل در مقطع لیسانس

داشتن ویزای تحصیلی اسلواکی به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور، برای دانشجویان خارجی و بین المللی الزامی است. تحصیل در این مقطع در حدود ۳ الی ۴ سال زمان خواهد برد و هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در حدود ۳ الی ۵ هزار یورو در سال بوده و بسته به دانشگاه و رشته ای که شخص پذیرفته می شود متغیر است و همچنین نیازمند داشتن آیلتس ۵٫۵ یا ۶ می باشد.

البته لازم به ذکر است که هزینه ی تحصیل به زبان اسلواک بسیار پایین و تقریبا رایگان است، اما یادگیری همانطور که عرض شد، این زبان بسیار دشوار بوده و به همین جهت اکثر دانشجویان خارجی ترجیح می دهند که تحصیل خود را به زبان انگلیسی ادامه دهند. در اسلواکی برای دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در رشته های مدیریت، حقوق، رشته های فنی مهندسی و پزشکی وجود دارد. همچنین در هنگامی که شخص بوسیله ویزای تحصیلی اسلواکی در این کشور مشغول به تحصیل می باشد، می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست ویزای همراه کنند.

ویزای تحصیلی اسلواکی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

ویزای تحصیلی اسلواکی و تحصیل در مقطع فوق لیسانس

اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این کشور شرایط خاصی دارد که در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در اسلواکی می پردازیم. اولین نکته در اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی داشتن نامه پذیرش معتبر از یکی از دانشگاه های معتبر این کشور می باشد. تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور به زبان اسلواک انجام می گیرد که البته این امکان برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد که با داشتن حداقل آیلتس ۶٫۵ بتوانند در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در این مقطع در حدود ۲ سال بوده و هزینه تحصیل در دانشگاه ها از ۵ هزار یورو به بالاست که وابسته به رشته و دانشگاهی که شخص پذیرش می شود متغیر می باشد. طبیعتا بیشترین هزینه تحصیل مربوط به رشته های پزشکی می باشد.

ویزای تحصیلی اسلواکی و تحصیل در مقطع دکترا

به منظور اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی برای تحصیل در مقطع دکتری، شخص می بایست در ابتدا با یک استاد راهنما ( سوپر وایزر ) مکاتبه کرده و  رضایت ایشان را جلب کرده و بتواند از وی پذیرش بگیرد. بدین منظور شخص می بایست رزومه و پروپوزال قوی ارائه کرده و حداقل دو یا چند مقاله ISI داشته باشد و بتواند تحقیقات و پروژه هایی که به ایشان محول می شود را به نحو احسن انجام دهد.

تحصیل در مقطع دکترا

همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس ۷ و سوابق علمی و پژوهشی قوی تا حد زیادی می تواند در اخذ پذیرش تحصیلی به شخص کمک کند. تحصیل در این مقطع در حدود ۳ الی ۴ سال زمان می برد.

شرایط تحصیل در اسلواکی به شرح زیر می باشد :

 • شرکت در آزمون ورودی الزامی است،
 • بدون نیاز به مدرک زبان
 • تحصیل به زبان انگلیسی و اسلواکیایی
 •  شهریه ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال (در صورت تحصیل به زبان اسلواکیایی نیازی به پرداخت شهریه نیست)
 • هزینه زندگی ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه
 • دانشگاه های اسلواکی مورد تایید ایران هستند
 • چهارچوب تحصیلی آموزش عالی در اسلواکی بر اساس قوانین وزارت علوم و آموزش و پرورش این کشور می باشد. ترم تحصیل در اسلواکی بدین صورت است که نیمسال تحصیلی زمستانی از ماه سپتامبر تا ژانویه بطول می انجامد و نیمسال تحصیلی تابستانی از فوریه تا ژوئن می باشد. سیستم انتخاب واحد دانشگاهی برای کلیه مقاطع تحصیلی در اسلواکی از سیستم واحد دهی در اروپا تبعیت می کند و از سیستم ذخیره سازی (ECTS) بهره می گیرد.موسسات ارائه دهنده تحصیلات عالی در اسلواکی به دو نوع مراکز دانشگاهی و غیردانشگاهی تقسیم می شوند. مراکز دانشگاهی در زمینه علوم، فناوری و هنر در مقاطع مختلف تحصیلی فعالیت دارند، در حالی که مراکز غیر دانشگاهی بیشتر برای ارائه برنامه های تحصیلی و کلاس های آمادگی برای مقطع کارشناسی متقاضیان مشغول به کار هستند.
 • تحصیل در اسلواکی – بورسیه تحصیلی اسلواکی 2020

  جهت اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی در دانشگاه های دولتی اسلواکی باید به زبان اسلواک آشنایی داشته باشد و از کشور اسلواکی خارج نشود . افرادی که دارای بورسیه تحصیلی می باشند دارای بیمه درمانی می باشند . شما باید فرم الکترونیکی به همراه ضمایم به دانشگاه دولتی مورد نظر ارسال کنید .

  بعضی از بورسیه های تحصیلی که در اسلواکی ارائه میگردد به شرح زیر می باشد:

  • بورس های دولتی اسلواکی
  • بورس های وزارت آموزش اسلواکی
  • برنامه های بورس ملی
  • بورس های برنامه اسلوونسکو 21
  • بورس های دوجانبه
  • بورس های چند جانبه

پیام بگذارید

به کمک نیاز دارید؟ با ما صحبت کنید