لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

هزینه ی تحصیل در آلمان

هزینه ی تحصیل در آلمان

هزینه ی تحصیل در آلمان موضوعی است که در ادامه به آن می پردازیم. اگر قصد مهاجرت دارید باید چند فاکتور مهم را در انتخاب کشور موردنظر به یاد داشته باشید. رشته تحصیلی شما، دوری و یا نزدیکیِ کشورِ مقصد و هزینه‌های تحصیل و زندگی موثرترین نکات در مسیر مهاجرت اند. غالبا به دلیل نوسانات نرخ ارز دانشجویان به دنبال کشوری با شرایط تحصیل رایگان هستند. یکی از معروفترین کشورهای تحصیل رایگان، آلمان است. البته برای تحصیل در این کشور مدرن و صنعتی باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. اما هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

تحصیل در کشور آلمان ممکن است هدف هر فردی باشد. اما برای انتخاب هر کشوری می‌بایست ابتدا از شرایط تحصیلی در آن کشور و هزینه‌های تحصیلی مطلع بود. افراد باید در این زمینه اطلاعات کافی به دست آورند تا بتوانند با برنامه ریزی دقیق به کشوری دیگر مهاجرت تحصیلی نمایند. اطلاع از هزینه های تحصیل در آلمان نیز برای برنامه ریزی تحصیلی، امری مهم تلقی می شود. در این متن در مورد تحصیل در آلمان و هزینه ی تحصیل در آلمان که یک دانشجو باید پرداخت نماید شما را راهنمایی خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در آلمان

کشور آلمان از جمله کشور هایی است که شرایط ورود به دانشگاه های آن اندکی دشوار است که این موضوع به دلیل برخورداری از شرایط عالی تحصیلی و سیستم آموزشی سطح بالای این کشور است. افراد متقاضی برای ورود به دانشگاه های آلمان می توانند مستقیما با مدرک دیپلم ۱۲ ساله وارد کالج های دو ترمی شوند. توجه داشته باشید که اگر شما دانشجوی کارشناسی در ایران باشید، نمی توانید وارد مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان شوید. بلکه باید دوباره در رشته ی خود و یا رشته ای دیگر این مقطع را بگذرانید. البته این در صورتی است که فرد دانشجوی دانشگاه آزاد باشد. برای شرکت در مقاطع مختلف دانشگاهی در آلمان معدل شما باید بالای ۱۶ بوده و سابقه ی تحصیلی خوبی داشته باشید. همچنین داشتن مدرک زبان بی ۱ و یا بی ۲ الزامی است.

هزینه ی تحصیل در آلمان علی رغم هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب و کم است به طوری که رایگان تلقی می شود. در صورتی که شما بتوانید در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش بگیرید تحصیل شما در آلمان کاملا رایگان است. و تنها هزینه های نام نویسی و دیگر هزینه های مربوطه را باید بپردازید. همچنین در صورتی که دوره ی کارشناسی و ارشد را به صورت متوالی در آلمان سپری کنید دیگر نیازی به پرداخت هزینه در دوره ی ارشد را نخواهید داشت. هزینه تحصیل به زبان آلمانی از ۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال متغیر است و بستگی به دانشگاه دارد . امکان تحصیل رایگان در آلمان بسیار زیاد میباشد مخصوصا برای افرادی که به زبان آلمانی تحصیل میکنند.  برای تحصیل دکترا هزینه ها تقریبا حدود ۳۰۰ یورو در هر ترم است. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی ۱۵۰۰ یورو در سال میباشد.

شرایط تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید و هدفتان مقطع لیسانس است زبانِ تحصیل شما بسیار اهمیت دارد. اگر زبان آلمانی بلد باشید یک گام از بقیه دانشجوها جلوتر خواهید بود. این به این دلیل است که تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس و به زبان آلمانی رایگان است. تنها هزینه ای که توسط شما پرداخت می‌شود، هزینه ثبت نام و خدمات دانشگاه می‌باشد. این مبلغ تقریبا در حدود ۵۰۰ یورو می باشد. لازم به ذکر است که برای استفاده از شرایط تحصیل رایگان، باید از قوانین دانشگاه مطلع باشید. تحصیل شما نباید طولانی تر از استاندارد تعریف شده ی دانشگاه باشد. بنابراین باید تحصیل خود را در موعد مقرر (مثلا ۸ ترم) به پایان برسانید. اگر تحصیل شما طولانی تر از استاندارد تعریف شده، شود باید هزینه تحصیل در ترم های بعدی را پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع ارشد

طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان می‌برد. همانند ایران، این موضوع بستگی به تعداد واحدهایی دارد که دانشجو در طول ترم می‌گذراند. به طور معمول دانشگاه های آلمان نیز دو نوبت در سال پذیرش دارند. یکی در ماه سپتامبر و دیگری در ژانویه. اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید باید به این قوانین این کشور آگاه باشید. مهمترینِ آنها این است که شما نمی‌توانید در رشته ای غرمرتبط با رشته لیسانس خود تحصیل کنید. در کشورهای خارجی و مخصوصا آلمان بسیار اهمیت دارد که شما روی یک خط فکری ثابت قدم بردارید. به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه پریدن، در زمینه تحصیل توجیهی ندارد. پس حتما برای رشته های مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام داشته باشید.

حتما در مقالات مختلف مطالعه داشته اید و می دانید که تحصیل در آلمان و در مقطع ارشد رایگان است. چه به زبان آلمانی تحصیل کنید و چه به زبان انگلیسی، شما هزینه ای برای تحصیل خود نباید بپردازید. و این یکی از اصلی ترین دلایل تحصیل دانشجویان به کشور آلمان است. هزینه تحصیل ازجمله مواردی است که دانشجوها تمایل زیادی به کاهش آن دارند. و تحصیل رایگان می‌تواند بهترین گزینه برای انجام این امر باشد. البته درنظر داشته باشید که دانشگاه های دولتی آلمان این شرایط را برای دانشجوها فراهم می‌کنند. اگر شما برای دانشگاه های خصوصی در آلمان اقدام کرده باشید باید برای ادامه تحصیل هزینه پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوعِ دوره ای که شما انتخاب کرده اید، متفاوت است. اما این دوره ها معمولاً بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. در مقطع دکتری، تحصیل رایگان است. اما اگر طول دوره شما به هر دلیل بیشتر از حالتِ عادی باشد، باید هزینه ی ترم های اضافه را پرداخت کنید.

اگر قصد دارید که برای مقطع دکتری اقدام کنید، باید در نظر داشته باشید که رزومه شما بسیار موثر خواهد بود. معدل بالا، نمره زبانِ خوب، مقالات آی اس آی و سابقه کار مرتبط از جمله مواردی هستند که مسیر پذیرش شما را کوتاهتر می کنند. پس اگر از طریق پذیرش دکتری، قصد ورود به کشور آلمان را دارید باید برای تقویت رزومه خود وقت کافی خرج کنید.

یکی از اصلی ترین سوال ها در مقاطعی که به زبان انگلیسی هستند این است که: آیا نیازی به یادگیری زبان آلمانی هم هست؟ توصیه اکید ما به دانشجویان عزیز این است که اگر در کشوری غیر انگلیسی زبان تحصیل می‌کنید، حتما زبان مردمِ کشور را نیز فرابگیرید. شاید یکی از مهمترین فاکتورها که شما را در کشور مقصد نجات می دهد استفاده از زبان اصلی مردم هر کشور باشد. حتی اگر بتوانید چند کلمه به زبان آلمانی صحبت کنید چندین پله از بقیه جلوتر خواهید بود. اگر به زبان آلمانی مسلط باشید قطعا شما یکی از گزینه های انتخابی برای استخدام هستید. پس اگر قصد اقامت در کشور آلمان را دارید حتما برای آموزش زبان آلمانی وقت بگذارید.

هزینه تحصیل در آلماندریافت بورسیه ی تحصیلی آلمان

با توجه به رایگان بودن هزینه های تحصیلی در کشور آلمان معمولا امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی در بعضی مواقع دشوار است. برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی باید گفت که بسیار دشوار می توانید بورسیه دریافت کنید اما هزینه های تحصیلی کم بوده و نیازی به دریافت بورسیه نخواهید داشت. در دوره ی کارشناسی ارشد نیز این امکان بسیار کم و محدود است. اما برای تحصیل در مقطع دکتری شما به راحتی می توانید انواع بورسیه را با داشتن سابقه ی تحصیلی خوب دریافت نمایید. همانطور که می دانید بورسیه ها کاملا رقابتی هستند و برای قبولی در این مسیر باید مهارت ها و رزومه خود را تا حد امکان کامل کنید.

در این مسیر انگیزه نامه شما بسیار موثر است. سعی کنید در نوشتن انگیزه نامه از یک فرد متبحر کمک بگیرید. گاهی اشاره به یک نقص تحصیلی شما می‌تواند باعث از دست دادن این موقعیت شود. بنابراین سعی کنید فقط به مواردی اشاره کنید که برا شما امتیاز محسوب شود. دروغ نگویید اما نیازی هم نیست به تمام ضعف های خود نیز اشاره کنید. در واقع انگیزه نامه شما باید نمایشی از میزان علاقه شما به تحصیل در دانشگاه موردنظر و استاد انتخابی شما باشید.

نحوه انتخاب دانشگاه و استاد راهنما

در کشور آلمان دانشگاه های متفاوتی وجود دارند. دانشگاه های آلمان، همیشه در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار بوده اند. پس اگر به دنبال دانشگاهی با رتبه برتر در کشور آلمان هستید، دست شما باز است. اما باید بدانید که تنها برخی از دانشگاه های دنیا موردتایید وزارت علوم کشور ایران هستند. پس اگر علاقمند هستید که دانشگاه شما حتما مورد تایید وزارت علوم باشد، باید به لیستی که هر ساله وزارت علوم، تحقیات و فناوری ایران اعلام میکند سری بزنید. این لیست بر اساس کشور دسته بندی شده و این امکان را به شما می دهد تا به دانشگاه های موردتایید به سادگی دسترسی داشته باشید.

اما برای انتخاب استاد راهنما و یا سوپروایزر باید چند نکته را مدنظر داشته باشید. برای اساتید غالبا مهم است که شما رزومه آنها را مطالعه کرده باشید. باید به برخی از مقالات آنها در انگیزه نامه خود اشاره کنید. باید توجه داشته باشید که فیلد کاری شما و استاد انتخابی شما باید یکسان باشد. همانطور که می‌دانید همه ساله افراد زیادی برای ادامه تحصیل، بورسیه و دکتری اقدام میکنند. بنابراین شما باید با مرتبط ترین استاد در زمینه تحقیقات خود مکاتبه کنید تا به نتیجه ی مطلوب دست پیدا کنید.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021