لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

کشور آلمان مقصد افراد بسیاری برای تحصیل می باشد و دلیل آن دانشگاه های خوب، رایگان بودن تحصیل و اقتصاد قوی این کشور است. اکثر متقاضیان به دنبال یک پاسخ کامل و صحیح در رابطه با هزینه زندگی در آلمان و درآمد در آلمان هستند. سعی می شود در این مقاله بررسی دقیقی درباره هزینه زندگی در کشور آلمان انجام شود.

حداقل حقوق در کشور آلمان ۸٫۵۰ یورو در ساعت می باشد. دستمزد در کشور آلمان برای کسانی که تازه کار خود را شروع کرده اند کمتر از کسانی است که تجربه کاری بیشتری دارند به عنوان مثال یک مهندس تازه فارغ التحصیل شده ماهانه ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو حقوق دریافت می کند و فردی که سابقه ی کار داشته و فارغ التحصیل کشور اروپایی هست ۵۰۰۰تا ۶۰۰۰ یورو می باشد.

از پردرآمدترین شغل ها در اروپا می توان رشته های پرستاری، پزشکی و داروسازی را نام برد که جزو بهترین رشته های تحصیلی در آلمان برای کار می باشد. ارزانترین شهر آلمان برای زندگی بین سه شهر برلین، هامبورگ و فرانکفورت، شهر برلین پایتخت آلمان است اما باید این موضوع را هم در نظر داشت که میزان درآمد در این شهرها متفاوت است پس معیار مناسبی برای بررسی هزینه زندگی در کشور آلمان نیست.

وضعیت کلی هزینه های زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان ، به ویژه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملاً منطقی و مقرون به صرفه است. قیمت مواد غذایی، مسکن، لباس، رویدادهای فرهنگی و غیره اساساً متناسب ​​با متوسط هزینه های اتحادیه اروپا است. شما تقریباً به ۸۰۰ یورو در ماه برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان نیاز دارید. بیشترین هزینه مربوط به اجاره ماهانه محل زندگی است. در شهرهای بزرگ، میزان هزینه ها بطور قابل توجهی بسته به محل زندگی شما متفاوت می باشد.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

کشور آلمان کشوری در قاره ی اروپا به مرکزیت شهر برلین می باشد که اکثر مردم آن پیرو دین مسیح بوده و زبان آلمانی را به عنوان زبان رسمی خود استفاده می کنند.

آلمان یکی از کشورهای مهاجر پذیر در دنیاست که افراد زیادی هر ساله به دلایل مختلف و نیز از طرق متفاوت وارد خاک این کشور شده و قصد اقامت در این کشور را دارند. که در سال های اخیر  تعداد این افراد همچنان روند رو به رشدی دارد.

زندگی در این کشور مانند همه ی کشورهای دیگر در دنیا دارای محسنات و معایبی برای گذران زندگی می باشد. بنابراین، اطلاع از شرایط خوب و بد زندگی در این کشور برای این افراد به دلیل اقدام به ساختن زندگی خوب و بی دغدغه در کشور آلمان ضروری است با هدف افزایش این آگاهی برای هموطنان، در ادامه ی این مطلب به بیان مزایا و معایب زندگی و هزینه زندگی در کشور آلمان می پردازیم.

هزینه زندگی در آلمان

مزایای زندگی در آلمان

معایب زندگی در آلمان

تشریح هزینه های زندگی در آلمان

در سال ۲۰۱۳ قیمت محصولات و خدمات در آلمان فقط ۱٫۸ % بالاتر از میانگین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. البته، باید گفت که هزینه های زندگی در آلمان همچنان بسیار بالاتر از کشورهای واقع در اروپای شرقی مانند لهستان و رومانی است. با این وجود، آلمان در مقایسه با بسیاری از همسایگان اروپایی از موقعیت مالی بهتری برخوردار است.

همچنین در خصوص هزینه های زندگی در آلمان تفاوت های منطقه ای و شخصی در میزان درآمد و هزینه ها را باید در نظر گرفت. شهر فرانکفورت در رتبه بندی مرسر در سال ۲۰۱۲، گران ترین شهر آلمان بود که در رتبه ۸۸ جهان قرار گرفت. پس از آن شهرهای مونیخ، برلین و هامبورگ قرار دارد. اشتوتگارت، لایپزیگ و نورنبرگ شهرهای نسبتاً ارزان قیمت هستند. به طور کلی، میزان هزینه ها در غرب کشور اغلب بالاتر است.

در هزینه های زندگی در آلمان حمل و نقل عمومی در آلمان راحت، سریع و کارآمد است. کسانی که از تعطیلات آخر هفته خود استفاده می کنند و مایل به گشت و گذار در آلمان باشند، با تهیه کارت Bahn-Card سالانه از تخفیف ۲۵%، ۵۰% و ۱۰۰% برخوردار می شوند که اساساً یک بلیط رایگان است.

قیمت سالانه این کارت از ۵۷ یورو تا ۱۱۴ یورو با تخفیف ۲۵% و ۴۰۸۰ یورو تا ۶۴۰۰ یورو با تخفیف ۱۰۰% است.

خوراک و غذا در آلمان

قیمت و هزینه اجاره خانه در آلمان

در سال های اخیر کشور آلمان به یک مقصد مهم توریستی و تحصیلی برای افراد مختلف از سراسر دنیا تبدیل شده است. هر ساله تعداد افراد مهاجر به این کشور در حال افزایش می باشد. بنابراین طبیعی است که هر کدام از آن ها با هر هدفی که وارد کشور شده اند و قصد اقامت بلند مدت در آن را دارند به دنبال سرپناهی برای زندگی باشند. بنابراین در همین راستا اطلاع از اجاره ی خانه و خوابگاه دانشجویی و هزینه زندگی در کشور آلمان، امری مهم برای این افراد می باشد. چرا که با کسب اطلاع در این زمینه می توانند به صورت بهتری برای استقرار در این کشور تصمیم گیری نمایند.

هزینه زندگی در کشور آلمان ماهانه به میزان ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ در ماه برای گذراندن یک زندگی سطح خوب در این کشور، برآورد شده است.

عمده ی این هزینه را بخش مسکن و اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان به خود اختصاص داده است که میزان این اجاره بسته به این که دانشجو در کدام شهر و دانشگاه مشغول به تحصیل باشد، متفاوت است. اما چنان چه دانشجویی در پی استقرار در خوابگاه ها باشد به طور حتم اجاره ی خوابگاه دانشجویی در آلمان به مراتب هزینه ای کمتر از این میزان را برای فرد در بر خواهد گرفت. دانشجوی می تواند از راه کسب درآمد از کار دانشجویی هزینه ی مربوط به اجاره ی خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان را تامین نماید و یا در صورت استفاده از بورسیه های تحصیلی از پرداخت این هزینه به کلی تا پایان تحصیل، معاف شود.

شهر برلین

هزینه اجاره خانه در کشور آلمان

اجاره یک آپارتمان دو خوابه به طور معمول هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ یورو در هر ماه خواهد داشت. این هزینه در مناطق محبوب شهر و در شهرهای بزرگ بیشتر است. به عنوان مثال، اجاره یک آپارتمان دو خوابه در حومه برلین ۴۰۰ یورو است. این مبلغ در مناطق مرکزی شهر به دو تا سه برابر نیز افزایش می یابد.

همچنین در خصوص مهاجرت به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان لازم به ذکر است که اندازه اتاق ها و آپارتمان ها در آلمان با توجه به استانداردهای آمریکایی در حال کاهش است و متراژ آپارتمان های دو خوابه زیر ۶۵ متر مربع می باشد. میانگین اجاره در آلمان به طور معمول بر اساس هر مترمربع محاسبه می شود و پایین مبلغ آن حدود ۴ یورو برای هر متر مربع (درسدن) تا ۷ یورو (برلین) یا ۱۲ یورو (مونیخ) متفاوت است.

در مهاجرت به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان با توجه به سرمایه گذاری های سنگین بین المللی به همراه اقتصاد قوی در آلمان، تقاضا برای ملک در این کشور همچنان وجود دارد و به طبع آن مبلغ اجاره ها در سراسر کشور افزایش می یابد. همچنین بر اساس قانون، با هر بار تمدید اجاره نامه مستاجران موجود، قیمت اجاره و سایر هزینه ها به طور چشمگیری افزایش می یابد.

اجاره و خرید آپارتمان

همچنین باید توجه داشت که قرارداد اجاره شامل هزینه امکانات رفاهی یعنی هزینه گرمایش یا آب و برق نمی شود. بنابراین توصیه می‌شود در برآورد هزینه های خود این موارد را در نظر داشته باشید.

قیمت و هزینه حمل و نقل در آلمان

قیمت و هزینه برق، آب، اینترنت در آلمان

هزینه ورزش و فراغت در آلمان

برنامه ریزی بودجه و هزینه های زندگی در آلمان

در بحث هزینه های زندگی در آلمان توصیه می شود قبل از مهاجرت به آلمان برای بودجه و مخارج خود برنامه ریزی کنید. به طوری که تمام هزینه های زندگی خود را برآورد نمائید. در اینجا فهرستی از مواردی که باید در هنگام برآورد هزینه های خود در نظر بگیرید، ارائه شده است.

  • اجاره و امکانات رفاهی ۲۹۸ یورو
  • غذا و نوشیدنی ۱۶۵ یورو
  • بیمه درمانی، هزینه های پزشکی و دارو ۶۶ یورو
  • تفریح، فرهنگ و ورزش ۶۸ یورو
  • تاکسی و حمل و نقل عمومی ۸۲ یورو
  • تلفن، اینترنت و تلویزیون ۳۳ یورو
  • لباس و پوشاک ۵۲ یورو

در بحث هزینه های زندگی در آلمان برای مهاجران خارج از کشور، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان کمتر از بسیاری از شهرهای بزرگ اروپا است. البته باید تفاوت های منطقه ای و درآمدها و هزینه های مشترک را در بودجه زندگی در نظر گرفت.

به طور متوسط، اقامت در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان آنچنان بالا نیست. با توجه به اینکه آلمان کشوری صنعتی است. و کیفیت زندگی بالایی دارد انتظار می رود هزینه های زندگی در آن بیشتر باشد. اما به نسبت دیگر کشورها شاید بتوان گفت هزینه های زندگی در آمان به طور متوسط مناسب است. در سال ۲۰۱۲ در رتبه بندی جهانی مرسر مشخص شد که هیچ یک از شهرهای آلمان در میان پنجاه شهر پر هزینه جهان قرار ندارد. بنابراین زندگی در شهرهای آلمان ارزان تر از شهرهایی مانند وین و میلان یا کشورهای اسکاندیناوی و سوئیس است.

ارائه خدمات پس از ورود

همانطور که قبلا اشاره کردیم، یکی از امور قراردادیِ گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای، ارائه خدمات پس از ورود است. اگر شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید نگران ورود خود به کشور مقصد نباشید. نمایندگان ما در کشورهای مختلف به استقبال شما در فرودگاه می آیند. و برای انجام امور اولیه به شما کمک می کنند. با ارائه این خدمات پس از ورود نیازی نیست شما نگران امور اولیه خود باشید. از تهیه خوابگاه و افتتاح حساب بانکی گرفته تا ثبت نام در دانشگاه و غیره. همکاران ما با توجه به تجربه‌ی زندگی در کشورهای مختلف راهنمایی های لازم را به شما می‌دهند. کافیست از تجربه این عزیزان استفاده کنید تا جایگاه خود را در کشور مقصد پیدا کنید. پس از آشنایی با قسمت های مختلف شهر وقت آن است که خود به کشف نقاط مختلف آن بپردازید.

امیدواریم که با توضیحات داده شده اطلاعات شما را در این زمینه بالا برده باشیم. درصورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید با ما در تماس باشید. همکاران ما در گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای برای ارائه هر گونه اطلاعات در خدمت شما هستند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021