لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

امروزه تحصیل در آلمان جزو اهداف مهم بسیاری از افرادی است که به تحصیل در خارج از کشور علاقمند هستند. این کشور به دلایل مختلف بین دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند، محبوب است. کشور آلمان کشوری است که از شرایط تحصیلی بسیار عالی بهره مند است. شما در مورد مهمترین شرایط تحصیل آلمان چقدر اطلاعات دارید؟

سیستم آموزشی این کشور بسیار به استانداردهای جهانی نزدیک است. طبق آمار تمامی افرادی که تا به حال در این کشور تحصیل کرده اند معمولا از وضعیت تحصیلی حاکم در این کشور راضی بوده اند. چرا که کشور آلمان سیستم آموزشی سطح بالایی داشته و برای این موضوع ارزش زیادی قائل است. در آلمان شما علاوه بر تحصیلات آکادمیک برای بازار کارِ حرفه ای آماده می شوید. مدارس و صدالبته، دانشگاه های کشور آلمان تلاش می کنند تا دانشجو برای سال های ورود به بازار کار آماده شود. حال در این متن مهمترین شرایط تحصیل در آلمان و به طور کلی وضعیت سیستم تحصیلی آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مراکز تحصیلی در آلمان

در کشور آلمان بیش از ۴۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد. در این آمار دانشگاه‌ها و مدارس آموزش عالی مختلف و متنوع گنجانده شده اند. مدارس آموزش عالی آلمان شاملِ مدارس فنی، هنری، مدیریتی و … می‌باشند. نظام آموزش عالی آلمان بر مبنای دو نوع مرکز تحصیلی دانشگاهی استوار است. اولین مورد همانند بسیاری دیگر از کشورها شامل دانشگاه های آکادمیک می شوند که بیشتر به جنبه‌های علمی و تحقیقاتی می پردازند. این دانشگاه ها در برنامه آموزشی خود بیشتر بخش های تحقیقاتی را گنجانده اند. در زبان آلمانی به این مراکز Universitat می گویند. و اما مورد دوم که در زبان آلمانی به آنها Fachhochschule  می گویند، موسسات آموزش عالی فنی آلمان هستند. این مزار بیشتر بر فعالیت های فنی و علمی مرتبط با علوم مهندسی تاکید دارند.

به جرات می توان گفت دانشجوهای فارغ التحصیل از دانشگاه های فنی آلمان، نگرانی ای بابت آینده شغلی خود ندارند. این افراد به صورت علمی برای ورود به بازار کار تربیت شده اند. و با کمی تلاش می توانند آینده بسیار خوبی را برای خود رقم بزنند.

شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل بین المللی در کشور آلمان معمولا توسط دانشجویان صورت می گیرد. اگر شما می خواهید در این کشور در هر مقطعی ادامه تحصیل دهید در صورتی که قصد شما اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان باشد باید گفت برای این امر شما باید شرط ورود به دانشگاه های دولتی آلمان یعنی قبولی در آزمون سراسری داخلی و یا سابقه ی تحصیلی بالایی داشته باشید. این اولین و مهم ترین شرط برای این امر می باشد. ذکر این موضوع لازم است که در صورتی که شما بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان را کسب نمایید می توانید تحصیل رایگان در آلمان را تجربه کنید. چرا که هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها بسیار کم می باشد و رایگان در نظر گرفته می شود. همانطور که می دانید یکی از دلایل محبوبیت کشور آلمان در بین دانشجویان بین المللی شرایط تحصیل رایگان در آن است.

شرایط تحصیل در آلمان

در صورتی که قصد شما تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان باشد مقداری شهریه ی دانشگاهی شما افزایش پیدا خواهد کرد. دانشجو در کشور آلمان در طی ۶ تا ۸ ترم می تواند مدرک لیسانس را به پایان برساند. طول مدت مقطع فوق ولیسانس و دکترا به ترتیب ۲ و ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل رایگان در آلمان

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، سیستم آموزشی منحصر به فرد آلمان بعد از استرالیا، آمریکا و انگلیس دارای موفق ترین آمار بوده و جزو بهترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. دانشجویان خارجی از سراسر دنیا به دلیل شرایط تحصیل در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. این شرایط باری دانشجویان ایرانی نیز برقرار است. و شاید بتوان گفت از مهمترین شرایط تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی، شرایط تحصیل رایگان در آلمان است.

البته نکته ای که باید در ابتدا به آن اشاره کرد این است که اگر شما تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دارید. و می خواهید به زبان انگلیسی درس خود را ادامه بدهید، فرصت تحصیل رایگان به سختی برای شما فراهم خواهد بود. برای اینکه شانس خود را بالا ببرید باید کمی تلاش کنید. تلاش خود را روی یادگیری زبان آلمانی متمرکز کنید. با ارائه مدرک زبان آلمانی قطعا شانس شما بالا خواهد رفت. و به این ترتیب فرصت تحصیل رایگان را برای خود فراهم می کنید.

در مقطع ارشد می توانید هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید. کافی است مدرک زبان آلمانی B1 و یا آیلتس آکادمیک ۶/۵ ارائه کنید.

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

شایان ذکر است که برای تحصیل در کشور آلمان همانند هر کشور دیگری شما می بایست چندین شرط را رعایت نمایید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. موسسه زبان گوته و انجمن فرهنگی ایران- اتریش از مهمترین مراکز برای یادگیری زبان آلمانی هستند. این دو موسسه همچنین مورد تایید سفارت آلمان در تهران نیز هستند.

در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید ۲۰ واحد را بگذرانید. برای این مقطع سن شما می بایست زیر ۲۲-۲۳ سال باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان بی ۱، مدرک لیسانس و سن زیر ۳۰ سال می باشید. تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب نمایید.

بورسیه تحصیلی کشور آلمان

همانطور که می دانید در همه کشورهای دنیا اگر قصد اخذ بورسیه تحصیلی را دارید باید رزومه خود را تقویت کنید. دریافت بورسیه تحصیلی غالبا جنبه رقابتی دارد. و دانشجویان از سراسر دنیا برای بورسیه های تحصیلی اقدام می کنند. بنابراین باید رزومه شما بسیار مطلوب باشد تا شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی را داشته باشید. در آلمان نیز این شرایط برقرار است. اخذ بورسیه تحصیلی در کشور آلمان معمولاً کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد. معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد آلمان بیشتر از دیگر بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند.

بورسیه های معروف کشور آلمان

دو بورسیه معروف کشور آلمان برای دانشجویان بورسیه DAAD و بورسیه اراسموس هستند. در ادامه این دو نوع بورسیه را به اختصار توضیح می دهیم.

بورسیه DAAD  : موسسه دآآد در آلمن سعی کرد با ایجاد ساختاری نوین به ورود نیروی متخصص در کشور آلمان کمک کند. موسسه DAAD برای آن دسته از دانشجویانی که اشتیاقی برای یادگیری به زبان آلمانی نشان داده اند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می کند. مهمترین وجه تمایز این بورسیه با انواع دیگر بورسیه ها این است که علاوه بر کسب علم، به یادگیری حرفه ای برای بازار کار هم می پردازد.

بورسیه اراسموس: بورسیه اراسموس یکی از بزرگترین برنامه های کمک هزینه های تحصیلی اتحادیه اروپاست. این بورسیه توسط اتحادیه اروپا و چندین سازمان حمایت کننده دیگر در اروپا ارائه شده است. این بورسیه هزینه های تحصیل، زندگی، خرید کتاب و حتی هزینه های مسافرت دانشجو را پوشش می دهد.

بورسیه های مختلف دیگری نیز در آلمان وجود دارند، البته همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم برای دریافت این بورسیه ها باید رزومه بسیار مناسبی را ارائه کنید. رزومه مناسب شامل معدل خوب، مدرک زبان، کارمرتبط و …. می باشد.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط سنی برای ورود به کشور آلمان

اگر قصد ورود به کشور آلمان را دارید باید بدانید که از نظر کشور آلمان شرایط سنی شما یکی از فاکتورهای مهم محسوب می شود. و می تواند دلیل کافی ای برای عدم پذیرش شما در دانشگاه های این کشور باشد. پس حتما این فاکتور را مدنظر داشته باشید. اگر می خواهید برای مقطع لیسانس اقدام کنید سن شما نباید از ۲۳ سال بیشتر باشد. اگر می خواهید برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید، حتما تا قبل از ۳۰ سالگی تصمیم خود را بگیرید چون دانشگاه های آلمان برای ورود شما به کشور آلمان در این مقطع بعد از سی سالگی محدودیت دارند.

اعزام دانشجو به آلمان

برای این که بتوانید به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی خوبی داشته باشید باید از یک سری موضوعات نیز بهره مند باشید. از مهمترین شرایط تحصیل در آلمان داشتن مدرک زبان است. زبان تدریس در دانشگاه های آلمان معمولا به زبان انگلیسی و یا آلمانی است. در صورتی که بخواهید به هریک از این زبان ها تحصیل کنید می بایست مدرک بی ۲ برای زبان آلمانی و یا آیلتس ۶٫۵ داشته باشید. همچنین دانشجویان می توانند ساعاتی در هفته را به کار مشغول باشند و مقداری از هزینه های تحصیل در آلمان را پوشش دهند. این ساعات معمولا ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته بسته به مقطع شما است.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از دلایلی که دانشجو را مصمم می کند تا برای کشورهای تحصیل رایگان اقدام کند، میزان هزینه ی مهاجرت است. بنابراین اگر با حضور در کشورهای تحصیل رایگان از بحثِ هزینه های تحصیل گذر کنیم به هزینه های زندگی در کشور مقصد می رسیم. هزینه مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و هزینه هایی از این دست که هر فردی در طول زندگی دانشجویی خود با آنها درگیر است. البته که هزینه های زندگی هر فرد به سبک زندگی او برمی گردد اما ما در اینجا هزینه ای میانگین را درنظر می گیریم.

غالبا دانشجوها برای مسکن یا در خوابگاه دانشجویی حضور پیدا می کنند و یا تمایل به اجاره ی خانه دارند. واضح است که اجاره خانه در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. در برخی شهرها مانند مونیخ اجاره خانه بسیار بیشتر از شهرهایی مثل هانوفر و یا بوخوم است. به طور میانگین شما باید بین ۲۹۰ تا ۵۶۰ یورو برای اقامت خود پرداخت کنید. دربرخی شهرهای بزرگ مثل هامبورگ و فرانکفورت این مبلغ افزایش خواهد داشت. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که در شهرهای بزرگ امکان یافتن شغل خیلی بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که شما اجازه کار دانشجویی را نیز دارید. مدت زمان کار دانشجویی برای هر مقطع تعریف شده است. شما متناسب با مقطعی که در حال تحصیل هستید می توانید بین ۱۰-۳۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهید. به این صورت بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را نیز پوشش خواهید داد.

ویزای تحصیلی کشور آلمان

حتما در مورد ویزای تحصیلی کشور آلمان شنیده اید. اگر تمایل داشته باشید از سفارت آلمان وقت مصاحبه بگیرید باید دو سال در نوبت باشید. تنها راهی که می توانید وقت سفارت خود را جلو بیاندازید ارائه مدرک زبان آلمانی و نامه پذیرش است. قطعا این نکته ی دیگری است که بر اهمیت مدرک زبان آلمانی صحه می گذارد. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که، اگر قصد ورود به کشور آلمان را دارید حتما زمانی کافی برای یادگیری زبان آلمانی صرف کنید. ناگفته نماند که زبان آلمانی جزو سخت ترین زبان های خارجی محسوب می شود و بسیاری از متقاضیان که قصد یادگیری آن را داشته اند از ارائه سطح مورد نظر سفارت بازماندند. برای این دوستان نیز راه حل دیگری داریم. برای اطلاع از این موضوع ادامه مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از کشور ثانویه

گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای راه حلِ ویژه ای برای دانشجویانی دارد که به دلایل مختلف از جمله کمبود وقت، سختی زبان و … نمی توانند مدرک زبان آلمانی خود را به سفارت آلمان در تهران ارائه کنند. این مسیر اقدام از کشور ثانویه است. اگر شما هم از این دست هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم از کشورهای ثانویه مثل ترکیه و یا ارمنستان برای ورود به کشور مقصد خود اقدام داشته باشید.

کافی است به مدت ۶ ماه در کشور ترکیه و یا ارمنستان دوره زبان خود را بگذرانید. به این ترتیب علاوه بر تقویت زبان خود می توانید وقت سفارت را هم کاهش دهید. بعد از شش ماه می توانید به سفارت آلمان در کشور واسط مراجعه کنید. این کار حتی شانس اخذ ویزای تحصیلی شما را نیز بالا می برد. علاوه بر اینکه تعداد پرونده هایی که در این سفارت ها باز است بسیار کمتر از کشور عزیزمان ایران است، بلکه حضور و زندگی شما در کشور ثانویه پوئن مثبتی در پرونده شما محسوب می شود. بنابراین شانس اخذ ویزای تحصیلی شما برای کشور آلمان بسیار افزایش می باید. همچنین شما به مدت شش ماه حضور در کشور خارجی و شرایط تحصیل دانشجویی را نیز تجربه کرده اید و این به شما کمک می کند تا برای کشور مقصد تجربه گرانبهایی را بیاندوزید.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. سارینا گفت:

  با سلام
  من ۱۷ سال دارم در مدرسه تیزهوشان درس میخوانم کلاس ۱۱ را تموم کردم رشته ریاضی فیزیک معدلم بالای ۱۸ است . تمایل دارم در المان رشته پزشکی بخونم .ایا میتونم با تغییر رشته به تجربی در سال آخر و گرفتن دیپلم تجربی و دریافت مدرک b1 زبان آلمانی اپلای کنم .ایا دانشگاه انگلیسی زبانی در المان وجود داره که بشه به زبان انگلیسی دوره پزشکی راگذروند یا حتما باید زبان آلمانی باشه . ضمنا اگر بخواهم بدون ورود به دانشگاه اپلای کنم حتما دوره کالج یک ساله را باید بگذرانم .

  • کارشناس اعزام دانشجو 101 گفت:

   سلام دوست عزیز،
   باید با داشتن مدرک b2 آلمانی میتونید اقدام کنید و اگر تحصیل رایگان میخواید باید به زبان آلمانی تحصیل کنید.

 2. حسین امیری گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید یه سوال
  من امسال دوازدهم تجربی ام
  و معدل دیپلمم ۱۷ هستش
  با این معدل امکان داره بتونم ادامه تحصیل در کالج های آلمان رو داشته باشم ؟؟؟
  البته بعد از یادگیر زبان آلمانی

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021