لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021

معرفی کشور آلمان

کشور آلمان

معرفی کشور آلمان

در معرفی کشور آلمان همین بس که این کشور از محبوبترین مقاصد برای ادامه تحصیل است. و دانشجویان زیادی همه ساله از اقصی نقاط دنیا، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. به جرات می توان گفت آلمان، در حال حاضر اقتصادی ترین قطب اروپا محسوب می شود و اغلب افرادی که آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند هدفشان ورود به بازار کار فعال این کشور است. در کنار این موضوع  شرایط تحصیل رایگان در کشور آلمان شرایطی را فراهم می کند تا افراد با فراغ بال بیشتری به تحصیل خود ادامه دهند. آلمان صنعتی ترین کشور قاره اروپا است و در قلب این قاره قرار دارد. پایتخت آلمان برلین است که جذابیت زیادی برای علاقمندان به این کشور دارد.

جغرافیا و جمعیت

آلمان با 16 ایالت در همسایگی کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک، هلند قرار دارد. حدود جمعیت این کشور طی سرشماری سال 2011، 80 میلیون نفر تخمین زده شده است. از این تعداد حدود 6 میلیون نفر آن خارجی هستند. جالب است بدانید که هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده است. از شهر های مهم کشور آلمان می توان مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، درسدن را نام برد.

آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند. سواحل این کشور سدبندی شده‌ است. در قلب آلمان رشته‌ کوه‌ های مرکزی قرار دارند و این رشته‌ کوه‌ ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند.

آمار مهاجرین کشور آلمان

این آمار مربوط به دسامبر سال 2008 است:

 • ترکیه : 1688370 نفر
 • ایتالیا : 523162 نفر
 • مجارستان : 393848 نفر
 • یونان : 287187 نفر
 • کرواسی : 223056 نفر
 • روسیه : 188253 نفر
 • صربستان مونته نگرو : 177330 نفر
 • اطریش : 175434 نفر
 • بوسنی : 156804 نفر
 • هلند : 132997 نفر
 • اوکراین : 126233 نفر
 • پرتقال : 114451 نفر
 • فرانسه : 108090 نفر
 • اسپانیا : 105526 نفر
 • امریکا : 100002 نفر

فرهنگ و زبان

اکثر مردم این کشور آلمانی زبان با گویش های مختلف مانی، بادی، بایری، فرانکی، هسی، شوابی، کلنی وساکسی هستند و نوعی تعصب خاصی به زبان کشور خود دارند. مردم کشور آلمان بسیار منضبط، دقیق و سخت کوش هستند. اولین مورد در قانون اساسی کشور آلمان احترام به انسانیت و جایگاه انسان است. زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود نود و پنج درصد مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار و زبان آلمانی پایین است. اگر علاقه دارید بدانید شما چه گویشی از زبان آلمانی را فراگرفته اید اینطور می توان گفت که، تلویزیون‌های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، زبان آلمانی بالا است.

کشور آلمان

اشتغال و اقتصاد در کشور آلمان

درصد بیکاری این کشور بسیار پایین بوده و با بازار کار بسیار پر رونق توانسته خود را توانمند کند. آلمان از نظر اقتصادی در اروپا جایگاه بسیار ویژه ای دارد و همچنین جزو 4 تولید کننده ی بزرگ در سال 2009 شناخته شد. قطب حمل و نقل اروپا نیز به حساب می آید و قطار های سریع السیر آلمان خدمات ویژه ای را در اختیار شهروندان این کشور قرار داده است. اگر علاقمند به نمایشگاه های مختلف هستید حتما می دانید که آلمان میزبان بزرگترین نمایشگاه های دنیاست و بیشترین نمایشگاه ها در این کشور برگزار می شود.

در توصیف اقتصاد پویای آلمان اینطور می توان گفت که آلمان بازار اقتصادی ای با نیروی کار حرفه ای، سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری را داراست. همانطور که اشاره شد درصد بیکاری در این کشور بسیار پایین است و به‌ طور متوسط نرخ بیکاری در این کشور 6.7 درصد بوده‌ است. حتما نام بهترین برندهای خوردو سازی به گوش شما خورده است. و قطعا می دانید که صنعت خودرو سازی در آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله برندهای معروف آلمانی در صنعت خودروسازی می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، پورشه، آئودی، فولکس واگن اشاره کرد. بنابراین می توان حدس زد که با این حجم از کارخانه و صنعت فعال آلمان جزو کشورهایی است که کمترین نرخ بیکاری را داراست. و قطعا به همین دلیل است که نیروی متخصص و آکادمیک همواره آلمان را برای مهاجرت و ادامه تحصیل انتخاب می‌‌کنند.

حمل و نقل عمومی در آلمان

آلمان با توجه به موقعیت خوب خود در مرکز اروپا، یک مرکز حمل و نقل برای این قاره محسوب می شود. سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان بسیار حساب شده بوده و کمترین میزان خطا را داشته است. شبکه جاده‌ای آلمان، بسیار استاندارد است. و می توان از آن بعنوان شبکه جاده ای با کیفیت بسیار بالا نام برد. آلمان حتی در بخش حمل و نقل نیز دارای جایگاه مناسبی است و رتبه دار است. این کشور در شبکه بزرگراهی و اتوبانی از نظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان را داراست. اگر کسی از خانواده شما در آلمان تحصیل و یا زندگی کند، حتما شنیده اید که در مسیر های این کشور محدودیت سرعت وجود ندارد و به هین دلیل در بین مردم جهان شناخته شده‌است. میزان بودجه ای که برای تعمیر و نگهداری جاده در این کشور مصرف می شود مشخص است و به طور پیوسته نگهداری از مسیرهای ارتباطی انجام می‌ شود.

صنعت هوایی کشور آلمان نیز قدرتمند و معروف است. بزرگترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا است. این فرودگاه مرکز اصلی فعالیت لوفت‌هانزا است. فرودگاه‌های دیگر عبارتند از فرودگاه هامبورگ، کلن و اشتوتگارت.

سلامت

اگر بخواهیم دلایل محبوبیت کشور آلمان را دسته بندی کنیم، در اوایل این لیست به سیستم مراقبتی-بهداشتی آلمان می رسیم.  تاریخچه سیستم مراقبت‌های بهداشتی آلمان به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد. سیستم سلامت آلمان همواره برای برقراری سلامت و تربیت نسلی بی نقص تلاش کرده و به همین دلیل، امروزه آلمان دارای قدیمی‌ترین سیستم مراقبت بهداشتی جهان است. شاید آمار سرمایه گذاری پولی کشور آلمان در این بخش برای شما هم جالب باشد. طبق آمار در سال 2014 ، آلمان 11.5 درصد تولید ناخالص داخلی خود را در راه مراقبت‌های بهداشتی صرف کرده است.

به همین دلیل است که آلمان جزو 30 کشور برتر برای بالاترین امید به زندگی در جهان است. امید به زندگی در مردان 79 سال و در زنان 84 سال است. میزان مرگ و میر نوزادان در آلمان بسیار کم است و هر شهروند آلمانی موظف به داشتن نوعی بیمه سلامت است.

آب و هوای کشور آلمان

این کشور دارای آب و هوایی با تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد. بارش باران نکته ی مثبتی برای متعادل سازی آب و هوا در این کشور است. جالب است بدانید آلمان کشور مهمی در تولید انگور و گرفتن سایر نوشیدنی ها از آن شناخته شده است. میانگین دما در ماه ژانویه 3 درجه سانتیگراد (38 فارنهایت) و در ماه جولای 22 درجه سانتیگراد (72فارنهایت) است. کمینه دما در آلمان معمولا 10- درجه سانتیگراد در زمستان ها و بیشینه دما نیز 35 درجه سانتیگراد در تابستان‌هاست. که این میزان از دما در تابستان معمولا تمایل به قسمت جنوب غربی آلمان دارد.

دین و مذهب

دین غالب کشور آلمان مسیحیت می باشد و طبق گزارشی اسلام با سهم 3.7 درصد از جمعیت در جایگاه دوم قرار دارد. قانون اساسی این کشور حتی دولت را موظف به بی طرفی در دین می کند و همه ی ادیان آزادند، امور داخلی خود را به میل خویش سامان دهند و هیچ گونه تبعیضی برای ادیان های مختلف در این کشور وجود ندارد.

روابط ایران و آلمان

ایران همواره با کشور آلمان روابط سیاسی خوبی داشته است تا آنجا که در سایت سفارت آلمان در تهران روابط این دو کشور اینطور توصیف شده‌است: «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال 1885 اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال 1952 وجود دارد. این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده. به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل 1997 بحرانی طولانی را به دنبال داشت. با سفر موفقیت‌آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن 2000 زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد. اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران درکانون روابط قرار گرفته‌است.»

در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین نیز کیفیت روابط ایران و آلمان اینطور بیان شده است: «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند. روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای پانصد ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملت های آنهاست که در دورانهای مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آن‌ها بوده‌است. از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی، اقتصادی ـ بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌است. تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دورانهای مختلف تحت تأثیر قرار داده‌است.» بنابراین می توان گفت اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید نگران روابط خارجی دو کشور نباشید.

گردشگری

و اما اوضاع گردشگری در آلمان به چه صورت است؟ آیا کشوری با این تعداد کارخانه، با این وسعت صنعت در خودرو سازی و … و این میزان منابع طبیعی، سرمایه گذاری ای در زمینه گردشگری نداشته است؟ اگر اینطور فکر کرده اید، سخت در اشتباه هستید. چون آلمان نهمین کشور پربازدید در جهان است. این کشور در سال 2017 حدود  37.5 میلیون نفر بازدیدکننده داشته است که در نوع خود بی نظیر است.

برلین پایتخت این کشور سومین شهر پر جمعیت در اروپا است. و در سال بیش از 30 درصد از آلمانی‌ ها ترجیح می دهند تا تعطیلات تابستانی خود را در کشور خود بگذرانند. به طور کلی، گردشگری در آلمان اولین فاکتور پیشرفت اقتصادی نیست اما با این حال کمک زیادی به اقتصاد این کشور کرده است.

دانشگاه های کشور آلمان

در کنار تمام جذابیت های کشور آلمان، می توان به تحصیل رایگان در این کشور هم اشاره کرد. همانطور که می دانید دانشگاه های کشور آلمان جزو بهترین دانشگاه های دنیا به حساب می آیند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویانِ علاقمند به مهاجرت به کشور آلمان فکر می کنند. و این کشور را جزو اولویت های اول خود قرار می دهند.

در ادامه برخی از مهمترین دانشگاه های آلمان را نام ببرید:

 • دانشگاه فریه برلین
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه بین‌المللی شیلر
 •  فورت وانگن Hochschule

پیام بگذارید

به کمک نیاز دارید؟ با ما صحبت کنید