لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند

کشور هلند کشوری محبوب برای ادامه تحصیل می باشد که هر ساله تعداد زیادی متقاضی برای ادامه تحصیل در این کشور به هلند مهاجرت می کنند. دانشگاه های کشور هلند در میان دانشگاه های جهان از اعتبار بالایی بهره مند است و تعدادی از آن ها به تایید وزارت علوم و بهداشت ایران رسیده است. بنابراین برای ادامه تحصیل در این کشور هیچ گونه نگرانی از جانب کیفیت آموزشی نداشته باشید چرا که کیفیت آموزشی در این کشور از سطح بالایی در سطح جهان بهره مند می باشد. مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند به صورت زیر می باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند

برای تحصیل طولانی مدت در کشور هلند شما می بایست ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایید. بنابراین پس از این که کشور هلند را به عنوان کشوری مناسب برای تحصیل انتخاب کردید و از کیفیت آموزشی در این کشور مطلع شدید باید برای ادامه تحصیل در هلند با طی کردن شرایطی خاص ویزای تحصیلی را به دست آورید. از مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند نیازمند مطلع بودن از شرایط دریافت  و اطلاعات مناسب در این زمینه است. دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند و از کشور هایی غیر از عضو اتحادیه ی اروپا هستند می بایست این ویزا را حتما به دست آورند. این در صورتی است که اقامت آن ها بیش از 90 روز در این کشور به طول انجامد. اولین مرحله پیدایش دانشگاه خوب و اخذ پذیرش دانشگاهی است که لازمه ی دریافت ویزا است. پس از این کار باید به سفارت مراجعه نموده و با برخورداری از مدارک و شرایط مورد نیاز کار های مربوط به دریافت ویزا را انجام دهید.شانس اخذ ویزای هلند در اروپا همیشه بالاتر از دیگر کشورها بوده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی هلند

 1. ارائه ی فرم درخواست ویزا که این فرم می بایست به صورت تکمیل شده باشد.
 2. ارائه ی گذرنامه ی معتبر که می بایست حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.
 3. دو قطعه عکس رنگی
 4. گواهی محل تولد
 5. ارائه ی مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 6. ارائه ی مدارک پیش دانشگاهی به همراه مدرک دیپلم و ریز نمرات
 7. معرفی نامه ی رسمی از دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل بوده اید.
 8. برنامه ی تحصیلی خود در هلند که شامل علت انتخاب این کشور و یا علت علاقه مندی تحصیل در خارج از کشور. همچنین رشته ی انتخابی شما و هدف شما از انتخاب آن رشته.(انگیزه نامه)
 9. ارائه تاییدیه مالی بستگی به پذیرش دانشگاه مقصد دارد. در بعضی شرایط نیاز به تمکن مالی نیست ودر بعضی دیگر تمکن مالی الزامی میباشد.بسته به بورس و فاند دریافتی دارد
 10. بیمه مسافرتی و درمانی
 11. هزینه ی درخواست ویزا

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی هلند

در ابتدا لازم به ذکر است که گفته شود شما می توانید مدارک فوق را در مدت 3 ماه جمع آوری نمایید . مدت زمانی که به منظور دریافت ویزای تحصیلی مورد نیاز است در حدود 1 ماه از زمان درخواست شما تا دریافت ویزای تحصیلی هلند می باشد. علاوه بر این در صورتی که شما مدت زمان تحصیلی تان کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد شما می توانید از طریق اخذ اقامت بلند مدت و یا کوتاه مدت در این کشور به راحتی اقامت نمایید. لازم به ذکر است در صورت تحصیل بیش از 3 ماه در هلند شما علاوه بر ویزای ورود باید برای مجوز اقامت درخواست دهید.

ویزای دانشجویی هلند در مقاطع مختلف دانشگاهی

برای تحصیل در دانشگاههای هلند، نیاز است که برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام نمایید. شما باید برای تمام مقاطع دانشگاهی در هلند با ویزای دانشجویی وارد شوید. در ادامه به بررسی ویزای دانشجویی در مقاطع مختلف تحصیلی در هلند می پردازیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

برای تحصیل در هلند و اخذ ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم و آیلتس با حداقل نمره 6  الزامی است. البته کسانی که مدرک زبان با حد نصاب مورد قبول مقطع تحصیلی را ندارند می‌توانند در کلاس‌های آموزش تقویت زبان در کشور هلند شرکت نمایند. اما بهتر است که مدرک زبان مورد نیاز از ابتدای اقدام برای دریافت پذیرش و یا امر ویزا وجود داشته باشد. تحصیل در هلند و دریافت ویزای تحصیلی هلند در مقطع لیسانس 4 سال طول می‌کشد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی و یا انگلیسی است به همین دلیل متقاضیان تحصیل در هلند باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها در هلند مدرک  B1 یا  B2  زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ را داشته باشند. شایان ذکر است افرادی که مدرک زبان خود را در ایران گرفته‌اند نسبت به کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های کالج زبان در هلند هستند، راحت‌تر موفق به اخذ ویزای تحصیلی هلند می شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور هلند حدوداً بین ۷۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو برای یکسال می باشد و دانشجویان در مقطع لیسانس می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ ساعت در هفته با حقوق 80  تا100 یورو کار کنند که این موضوع بدین معناست که حدوداً نیمی از هزینه های زندگی را پوشش می دهد.

تحصیل در هلند کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند می تواند برای کسانی که بدنبال کشوری مناسب برای ادامه تحصیل و زندگی هستند، گزینه و انتخاب مناسبی باشد چرا که با اخذ پذیرش و تحصیل کارشناسی ارشد در هلند می توانید راه را برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی هلند باز کنید. برای تحصیل در هلند و اخذ ویزای تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد ، ارائه مدرک لیسانس و آیلتس با حداقل نمره ۶.۵  الزامی است. دریافت ویزای تحصیلی هلند در ابتدا منوط به دریافت پذیرش از دانشگاه می باشد و بعد از آن فرد می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی هلند اقدام نماید. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می توانند بین ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدوداً بین ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در هلند

هلند نظام تحصیلی رایگان ندارد اما هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به برخی دیگر از کشورها از جمله دانمارک، پایین است. این هزینه ها بدین صورت می باشند:

دوره تحصیلی هزینه تحصیلی به یورو
دوره لیسانس €7000 الی 7500€
دوره فوق لیسانس €12000 الی 17000€
دوره Top up €12100 الی 12500€

هزینه های مربوط به IND از دیگر موارد حائز اهمیت است. هزینه های مربوط به IND بدین صورت می باشد:

تحصیل (تمام مقاطع تحصیلی) هزینه ها به یورو
اولین درخواست یا تغییر در هدف اقامت €171
وضعیت دارنده اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا در یک کشور عضو دیگر اتحادیه اروپا €171
توسعه €171

مدرک زبان برای تحصیل در هلند

دانشگاه یا موسسه آموزشی که در آن ثبت نام می شود شرایط تحصیلی را تعیین می کند. مدارک زبان مورد تائید کشور هلند عبارتست از:

 • آیلتس
 • تافل

حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در هلند آیلتس 6 است. در صورت نمرات پایین تر باید دوره های آمادگی نیز سپری شود که بدین صورت می باشد:

نمره آیلتس طول دوره آمادگی
آیلتس 5 12 ماه
آیلتس 5.5 6 ماه

برترین دانشگاه های کشور هلند

انتخاب هلند برای تحصیل در یک کشور خارجی گزینه ای ایده آل می باشد، زیرا در این کشور دانشگاه های برتری در خصوص سپری کردن تحصیلات آکادمیک و ورود به بازار کار جهانی وجود دارد. از سایر دانشگاه های این کشور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دانشگاه تحقیقاتی واگنینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه صنعتی دلف
 • دانشگاه تونته
 • دانشگاه آمستردام

اجازه کار همسر دانشجو در هلند

مهاجرت تحصیلی به هلند برای افراد دانشجو ممکن است که این سوال را به وجود آورد، آیا سفارت این کشور برای ویزای همراه شخص دانشجو شرایطی را در نظر گرفته است؟ گفتنی است که ویزای تحصیلی هلند این اجازه را به شخص دانشجو می دهد که بعد از ورود به کشور هلند و پس از نام نویسی در دانشگاه، می توانند درخواست کارت اقامت خود را از اداره مهاجرت این کشور داشته باشند. سپس درخواست الحاق همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) خود را به اداره مهاجرت این کشور بدهند. همراهان نیز با در دست داشتن مدارک خود می توانند جهت الحاق به همسر خود به سفارت این کشور مراجعه نمایند. همچنین طبق قوانین اجازه کار همسر دانشجو در هلند مورد تایید قرار گرفته است. همسر دانشجو می تواند در طول مدت اقامت، از شرایط تحصیل رایگان بهره ببرد. همچنین در صورت اخذ پیشنهاد در این کشور به طور تمام وقت مشغول به کار در کشور هلند شود.

کار پس از تحصیل در هلند

کسانی که علاقه مند باشند پس از اتمام تحصیلات خود نیز همچنان اقامت هلند را داشته باشند باید یا با یک شهروند هلندی ازدواج کنند یا شغلی در این کشور پیدا کنند. به این منظور متقاضی باید ابتدائا با یک شخصیت حقیقی یا حقوقی در هلند قرارداد کاری امضا کند و آن کارفرما باید اثبات نماید فرصت شغلی مربوطه توسط هلندی ها یا سایر کشورهای حوزه اقتصادی اروپا (EEA) یا اتحادیه اروپا (EU) قابل انجام نیست. همچنین اگر متقاضی کار در هلند بالای 23 سال سن داشته باشد باید قرارداد کاری وی دارای حداقل حقوق باشد. در جدول ذیل کم ترین و بیشترین میزان حقوق دریافتی در هلند طی سال 2020 بیان شده است:

حقوق ماهیانه در هلند طی سال 2020 به یورو توضیحات
€1350 حداقل حقوق ماهیانه در هلند
€4890 متوسط حقوق ماهیانه در هلند
€21300 بیشترین حقوق ماهیانه در هلند

7 نظرات

 • آیین حسینی

  09/07/1398 - 11:04

  آیا برای ویزای تحصیلی ایلس می خواهد؟

  • کارشناس 102

   09/07/1398 - 12:46

   بله ایلتس 5.5

 • maryam

  10/09/1398 - 10:57

  سلام .مقدار پول در حساب بلوکه برای یک دوره ی مستر در هلند چقدر هست ؟

  • کارشناس 102

   10/09/1398 - 16:28

   دوازده هزار یورو

   • شهاب

    10/08/1399 - 07:47

    با درود
    آیا بر اساس تجربه خودتون، ممکن هست که برای سال 2021 و مقطع ارشد این رقم 12 هزار یورو همچنان ثابت بمونه؟
    و ممنون میشم اگر شرایط بلوکه بودن رو کمی شفاف تر توضیح بدید..
    (مثلا آیا تا زمان ورود به هلند بلوکه می مونه؟ و بعد ماهانه اجازه برداشت مبلغ مشخصی ازش هست؟ یا پس از گرفتن ویزا قابل برداشت هست؟ یا …)

    پیشاپیش سپاس

 • حمید

  07/12/1398 - 23:32

  سلام وقت بخیر
  برای دوره کارشناسی هلند تمکن مالی چقدر باید باشه؟؟
  و دوم برای همراه هم میشه برای کار اقدام کرد؟
  ممنون

  • Saya Daniali

   10/12/1398 - 11:48

   سلام تمکن مالی 10000 یورویی، همراه حق کار دارد

پیام بگذارید

به کمک نیاز دارید؟ با ما صحبت کنید