لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی از هدف های بسیاری از افرادی است که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند و ویزای تحصیلی، سندی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر شده و بنابر آن دانشجو می تواند در مدت محدود و معمولا در دانشکده ای مشخص یا رشته تحصیلی معینی در کانادا اقامت داشته باشد کشور کانادا از شرایط تحصیلی بسیار خوبی بهره مند می باشد و در میان کشور های دیگر از تعداد زیادی دانشگاه های معتبر برخوردار هستند. اما برای تحصیل در کشور کانادا شما نیازمند  دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید. به همین دلیل باید از چگونگی مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا اطلاعاتی دریافت نمایید.

اداره مهاجرت کانادا معمولا پس از دریافت پذیرش دانشگاه و احراز توانایی دانشجو جهت تامین هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه ویزای تحصیل را صادر می کند. در برخی موارد اداره مهاجرت متقاضی را به گذراندن آزمایش های پزشکی و تهیه سوء پیشینه از پلیس ملزم می سازد. در ادامه به توضیحی کامل درباره مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا می پردازیم.

کانادا

کانادا کشوری در قاره ی امریکا و در شمال این قاره قرار گرفته است و جمعیتی نزدیک به ۳۶ میلیون نفر دارد. مساحت این کشور بالغ بر ۹ میلیون کیلومتر مربع است که از این نظر بعد از کشور روسیه دومین کشور پهناور جهان نام دارد. کانادا از ۱۰ ایالت و ۳ قلمرو تشکیل شد است. کانادا از ۳ طرف با دریا محصور شده است و تنها از جنوب با کشور آمریکا مرز مشترک دارد. پایتخت کانادا اتاوا است و بزرگترین شهر کانادا تورنتو می باشد.

به دلیل آب وهوای این کشور همه ی جمعیت این کشور در جنوب کانادا و در ۲۰۰ کیلومتری با مرز آمریکا سکونت دارند. شهر های پرجمعیت کانادا به ترتیب تورنتو، موترال و ونکور هستند. زبان رسمی درکانادا اول انگلیسی و دوم فرانسوی است و واحد پول این کشور دلار کانادا می باشد. مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل از مدارس تا دانشگاه در کانادا امکان پذیر است و با توجه به سطح بالای آموزش و رفاه متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا به این کشور سفر می کنند.

ویزای تحصیلی کانادا

در متن زیر شما را با چگونگی دریافت ویزا آشنا خواهیم کرد.اگر برای دوره های تحصیلی بیش از۶ ماه قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید و شهروند کشور هایی هستید که نیاز به دانستن مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا دارید، امکان درخواست ویزای تحصیلی کانادا پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا وجود خواهد داشت. نامه پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم باید از موسساتی گرفته شود که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آنها را قبول داشته باشد.

 

ویزای کانادا

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌ کانادا

برخلاف تحصیل در استرالیا یا تحصیل در آمریکا در کانادا، کودکان‌ از ۳ تا ۶ سالگی‌ در مهد کودک‌ها و دوران‌ آمادگی، تحت‌ تعلیم‌ و تربیت‌ قرار می‌گیرند. شروع‌ دوره‌ ابتدایی‌ (Elementary School) از ۶ سالگی‌ است. در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم‌ و در استان‌های‌ دیگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ را دوره‌ ابتدایی‌ می‌دانند. دوره‌ دبیرستان‌ (Secondary School) چهار سال‌ است‌. نظام‌ تحصیلی‌ پیش‌ دانشگاهی‌ در این‌ کشور به‌ گونه‌ای‌ است‌ که‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ حدود ۱۲ سال‌ تحصیل‌ می‌کنند.

البته‌ در استان‌ اونتاریو برای‌ اخذ دیپلم‌ دبیرستان‌ باید ۱۳ سال‌ درس‌ بخوانند و دانش‌آموزان‌ شش سال‌ درس‌ به‌ نام‌ دروس‌ علمی‌ اونتاریو (Ontario Academic Credits) OAC را نیز در سال‌ سیزدهم‌ می‌گذرانند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

تصمیم برای انتخاب کشور مناسب با هدف ادامه تحصیل همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دانش‌آموزان و یا دانشجویان بوده‌است. اگرچه برخی کشورها همچون آمریکا و انگلیس مقاصدی سنتی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شوند اما کشور کانادا نیز طی چند سال گذشته با استقبال فزاینده طالبان علم و دانش از سرتاسر جهان مواجه شده‌است. یکی دیگر از مزیت های ویزای تحصیلی کانادا این است که قطعا فرد بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شده و استخدام خواهد شد و به درامد میرسد.

حتی فرد در زمان تحصیل با توجه به داشتن حق کار در هفته ای بیست ساعت قطعا به در امد نسبی خواهد رسید. و یکی دیگر ای مزیت ها زبان رسمی این کشور میباشد که زبان انگلیسی است.کشوری با نظام آموزشی دو زبانه (انگلیسی- فرانسه) در کنار بهره‌مندی از بالاترین استانداردهای آموزشی و تحقیقاتی روز دنیا به یکی از ۵ مقصد اصلی دانشجویان و دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا تبدیل شده است و از مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا، شما باید ابتدا از سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) وقت قبلی گرفته و مدارک خود را به همراه حضور موفقیت آمیز در یک مصاحبه ارائه دهید. سایر مدارکی که برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه دهید شامل مدارک زیر است:

 1. نامه ی اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از مراکز معتبر آموزشی در کشور کانادا

 2. ارائه ی برنامه ی تحصیلی

 3. اسکن از صفحات جدید ترین پاسپورتی که دارید. که به این منظور لازم است تمامی صفحات مهر خورده و صفحه ی اول را اسکن نمایید.

 4. اسکن از صفحات پاسپورت قبلی شما در صورت وجود

 5. ارائه ی اسکن از مدارک شناسایی که باید به صورت ترجمه شده باشد. در صورتی که متاهل بوده و قصد همراهی افراد خانواده را نیز با خود دارید می بایست اسکن از صفحه ی شناسنامه ی همراهان را نیز ارائه دهید.

 6. عکس در فرمت عکس پاسپورت

 7. ارائه ی فرم تمکن مالی

 8. اسناد نشان دهنده ی دارایی موجود

 9. فرم درخواست ویزا

 10. پرداخت هزینه های مربوطه برای دریافت ویزای تحصیلی

مزایاى ویزاى دانشجویى کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا علاوه بر مزایاى ویزای تحصیلى کانادا، مجوز تحصیل تا پایان تحصیلات معتبر بوده و نگرانى بابت وضعیت مهاجرت نخواهد داشت و پس از ۲ سال متوالى تحصیل در کانادا مى توانید براى اقامت دائم و زندگى در کانادا اقدام نمایید. بعد از ۲ سال تحصیل بر اساس سهمیه استانى قادر به گرفتن اقامت هستید، ولى اگر سهمیه اى نباشد با داشتن یک سال سابقه کار متقاضى مى تواند براى اقامت درخواست دهد.

دانشجویانى که داراى ویزاى دانشجویى با اعتبار بیش از ۶ ماه در کانادا هستند، مى توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته و در طى زمان هاى تعطیلى به صورت فول تایم و بدون نیاز به ویزاى کار مشغول به کار شوند.پس از به پایان رسیدن ویزاى دانشجویى ، به دانشجو فرصت ۹۰ روزه ترک خاک کانادا داده مى شود. به شرط اینکه دانشجو تقاضاى ویزاى تحصیلی کانادا کار بدهد مى تواند در کانادا بماند. دانشجو پس از اتمام تحصیل بسته به زمان تحصیلش مى تواند براى پیدا کردن شغل مناسب ویزاى خود را تمدید کند.

هزینه های مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارد می بایست بتواند هزینه های تحصیلی برای یک سال تحصیلی در این کشور را فراهم کنند. به طور مثال در صورتی که هزینه ی سالانه ی تحصیلی در کشور کانادا حدودا ۱۵۰۰۰ دلار می باشد فرد می بایست این هزینه را به همراه هزینه های مربوط به زندگی در کانادا را برای یک سال اول از طریق حساب بانکی و یا اسپانسر به سفارت به اثبات برساند. این موضوع و اثبات تمکن مالی برای تحصیل در کانادا بسیار مهم است و در صورتی ک فرد نتواند آن را به اثبات برساند ممکن است افیسر درخواست او را مردود نماید.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در کانادا و جواب مربوط به دریافت ویزای تحصیلی ممکن است مثبت یا منفی باشد این جواب ۹ هفته پس از انگشت نگاری شما در سفارت ارسال خواهد شد. در صورتی که درخواست فرد با موفقیت مواجه شود وی می تواند از طریق سفارت موجود در کانادا پاسپورت خود را تحویل داده تا مهر شد اما در صورت ریجکت شدن آن نامه ای مبنی بر دلیل ریجکت به شما ارسال می شود که معمولا دلایل آن به شرح زیر است:

 1. منبع مالی شما کافی نبوده است.
 2. هدف شما از تحصیل و یا دلیل بازگشت شما به کشور خود کافی نبوده است.
 3. دوره ی تحصیلی مورد نظر
 4. اشکال در فرم و یا بستن فایل ویزا
 5. برنامه تحصیلی نامناسب

دلایل ریجکتی و رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

شاید ویزای شما بنا به نظر آفیسر رد شده باشد و تنها در نامه رد شدن ویزای شما ذکر شده که هدف شما از آمدن به کانادا واضح نیست و یا از نظر افسر مهاجرت این هدف درست نیست. یا اینکه ممکن است ویزای شما بر اساس نقص در ارائه مدارک مدارک مورد نیازی که به آفیسر تحویل داده اید، رد شده باشد. و یا اینکه ممکن است در توضیحاتی که درباره هدف از تحصیل شما در کانادا، در Study plan خود ارائه نموده اید، کافی نبوده باشد و نتوانسته اید آفیسر مهاجرت را متقاعد بکنید که شما هدف درستی از تحصیل در کانادا دارید.

توجه داشته باشید که در سفارت کانادا مدارک شما به دقت مورد ارزیابی قرار میگیرد و باید با دید درستی در این مسیر قدم بردارید. سوابق تحصیلیتان با سوابق کاری یا تحصیلی گذشته شما باید خوانایی داشته باشد. و باید برنامه مشخصی برای بعد از فارغ التحصیلی خود از کانادا داشته باشید. باید بدانید که زمانی که به کشور خودتان بازگشتید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و چه تاثیر مثبتی در آینده شما خواهد گذاشت.

سختگیری های سفارت کانادا

به طور کلی نمی توان گفت کسی که یک بار یا دو بار ویزای تحصیلی او رد شده باشد، امکان اقدام مجدد ندارد. اگر شما مدارک درستی ارائه کرده اید و دلایل خوبی برای تحصیل در کانادا دارید و مدرک سوری یا جعلی ارائه نشده و دروغی به آفیسر گفته نشده و همه چیز بر پایه صداقت پیش رفته است، قطعا اگر پرونده شما بی دلیل رد شده باشد، این امکان وجود دارد که مجدد اقدام کنید و شانس دریافت ویزای تحصیلی را یک بار دیگر امتحان کنید.

یک نکته مهم این است که اخیرا سختگیری برای اعطا ویزای تحصیلی از سوی اداره مهاجرت کانادا بیشتر شده است و یکی از دلایل آن می تواند این باشد که بسیاری از کسانی که به صورت موقت برای ویزاهای توریستی و یا تحصیلی اقدام کردند و به کانادا آمدند یا نوع اقامت خود را تغییر داده اند و یا اینکه درخواست پناهندگی در کانادا داده اند.

در نهایت کسانی که شرایط خوبی دارند، از لحاظ سنی گپ تحصیلی و سوابق تحصیلی و کاری خوبی دارند تا بتوانند در کانادا تحصیل کنند، و همینطور سطح زبان خوبی را دارند، این افراد قطعا شانس خوبی خواهند داشت که بتوانند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند حتی در صورتی که ویزا های قبلی آن ها بی دلیل رد شده باشد.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. راهیل گفت:

  سلام
  من قصد گرفتن ویزای تحصیلی کانادا دارم . ولی نامه تمکن مالی مناسب ندارم . چطور می‌توانید به من کمک کنید؟

 2. سعید گفت:

  با سلام
  من ۳۱ سالمه و لیسانس IT دارم
  معدل ۱۳٫۲۳
  و میخوام برای تحصیل در دوره ۲ ساله کالج یا ارشد برای کانادا اقدام کنم.
  با توجه به گپ تحصیلی که دارم میخواستم واسه ارشد اقدام کنم اما معدلم کمه شانس پذیرش دارم؟ یا اینکه مصاحبه ویزا رد نشم؟

 3. دلارام گفت:

  سلام من ۱۸ سالم است وامسال دانشجو خواهم شد و میخوام از ابتدا در کانادا دانشجو بودنم را شروع کنم. لطفا من را راهنمایی کنید که میتوانم چنین کاری بکنم؟؟؟؟

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021