لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در کشور ایتالیا همانند بسیاری از کشور های دیگر نیازمند دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد. افراد علاقه مند به تحصیل در این کشور می توانند از طریق دریافت ویزای تحصیلی به راحتی در این کشور مشغول به تحصیل شوند اما  از مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه ی یک سری مدارک و طی کردن مراحلی می باشد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن ها می توانید ویزای تحصیلی را کسب نمایید. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در میان کشور های دیگر بسیار آسان بوده و یکی از آسان ترین کشور ها در تحصیل و دریافت ویزا است. با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می توانید پس از مدتی به راحتی موفق به اخذ اقامت شوید.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

در صورت اخذ ویزای تحصیلی در این کشور به دلیل  عضویت آن در کشور های شینگن به راحتی می توانید بدون دریافت ویزا به کشور های دیگر سفر کنید. از مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ، پس از اخذ مدرک از دانشگاه های ایتالیا نیز شما به راحتی می توانید با کشور های مجاور قرار داد کاری بسته و مشغول به کار شوید. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ابتدا  می بایست مراحل ثبت نام را انجام دهید. که به این منظور می بایست به سفارت مراجعه نمایید. پس از آن باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. پس از ارائه ی مدارک و انجام کار های مربوط به ثبت نام می توانید اقدام به پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی نمایید.

 

مراحل-اخذ-ویزای-تحصیلی-ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

 1. ترجمه ی مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم همراه با ریز نمرات به زبان ایتالیایی به همراه تاییدیه از دادگستری و وزارت امور خارجه
 2. ترجمه ی مدارک لیسانس و فوق لیسانس در صورت تحصیل در مقطع دکترا به همراه ریز نمرات و به صورت ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 3. ترجمه ی شناسنامه و مدارک شناسایی به زبان ایتالیایی
 4. ارائه ی گواهی زبان در سطح بی ۲٫ که می توانید با شرکت در آکادمیک به مدت ۲ سال در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا ارائه ی نامه ای از دانشگاه که نشان دهنده ی عدم نیاز به مدرک زبان باشد.
 5. در صورت ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می بایست دروس اخذ شده را شرح دهید.
 6. ۵ قطعه عکس در ابعاد ۳/۵ در ۴/۵ یا ۳ در ۴
 7. گذر نامه
 8. دو نسخه از پذیرش دانشگاهی
 9. فرم درخواست ویزا
 10. رزرو بلیط پرواز و هتل
 11. نامه ی تمکن مالی برای تحصیل
 12. پرینت حساب بانکی
 13. پرداخت مبلغ ۵۰ یورو به صورت نقدی

هزینه زندگی در ایتالیا

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر اروپایی کمتر است.

نوع هزینهمبلغ به یورو
میانگین هزینه ماهیانه€۴۰۰ تا ۶۰۰€
غذا€۱۰۰ تا ۲۰۰€
مسکن€۲۰۰ تا ۳۰۰€
حمل و نقل€۵۰

مدت دریافت ویزای تحصیلی در کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی در این کشور شما می بایست از مدت دریافت آن نیز مطلع باشید. پروسه ی مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا در حدود ۲ تا ۶ به طول می انجامد. در این میان مدت زمانی که برای دریافت ویزای تحصیلی به طول می انجامد در حدود ۳ ماه می باشد. اما برای این که بتوانید کار های خود را در زمان کوتاه تری انجام دهید در صورت متاهل بودن و اخذ ویزای همراه می توانید مدت کم تری را برای دریافت ویزای تحصیلی سپری نمایید.

آزمون آیمت در ایتالیا IMAT

آزمون آیمت در ۱۰۰ دقیقه برگزار می شود و شامل ۶۰ سوال تست و در کشورهای مختلف همه ساله برگزار می شود. ثبت نام این امتحان هر ساله در بهمن ماه و آزمون در تقویم شمسی در اردیبهشت ماه برگزار می شود. این آزمون در شهردوبی نیز برگزار می گردد که معمولا ایرانیان این منطقه را جهت آزمون انتخاب می کنند. به دلیل ارزانی دانشگاه های ایتالیا حتی برخی از افراد از کشورهای معتبری چون استرالیا و کانادا و امریکا هم برای این رشته تحصیلی به ایتالیا فکر می کنند. البته لازمه تحصیل پزشکی در ایتالیا آشنایی کامل با زبان ایتالیایی نیز می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در مقطع کارشناسی

ویزای تحصیلی ایتالیا می تواند به واسطه اخذ پذیرش در مقاطع دانشگاهی حاصل گردد.  واقع گام اول برای ورود به یک دانشگاه اخذ پذیرش تحصیلی و سپس اخذ ویزای تحصیلی می باشد.  افراد می‌توانند پس از گذراندن دبیرستان لیسانس در دانشگاه شود دانشجویان بین المللی نیز جهت اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام نمایند. دوره های کارشناسی در ایتالیا می تواند به زبان های ایتالیایی و یا انگلیسی ارائه گردد. دوره ها عموماً چهار سال می باشند و حداکثر سن مورد تایید برای اخذ پذیرش در این مقطع ۲۲ سال می باشد دانشجویان اجازه کار ضمن تحصیل مدت ۱۰ ساعت در هفته را دارا هستند. افرادی که تمایل دارند به تحصیل باید مدرک زبان ایتالیایی را تا سطح B1 ارائه نمایند و در صورتی که افراد تمایل داشته باشند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند حداقل مدرک مورد نیاز آیلتس ۶ و یا معادل آن مدارکی مانند تافل می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

یکی دیگر از راه های اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انجام می پذیرد. دوره های کارشناسی ارشد در ایتالیا عموما ۲ ساله می باشد و افراد عموما تا سن ۲۹ الی ۳۰ سالگی واجد شرایط برای اخذ پذیرش در این مقطع می باشند. دانشجویان می توانند هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند.

هزینه تحصیل در ایتالیا، در صورتی که به زبان ایتالیایی تحصیل نمایید می تواند تقریبا به صورت رایگان باشد که خود نیازمند ارائه حداقل های لازم نظیر مدرک زبان ایتالیایی B2 می باشد و افرادی که تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند، معمولا باید مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ را ارائه نمایند. هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی ممکن است بین ۴ تا ۲۰ هزار یورو در برخی دانشگاه و شهرها باشد. افراد در این مقطع اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. این مقطع از مقاطع بسیار محبوب برای ادامه تحصیل دانشجویان سراسر جهان می باشد و رشته های بسیار متنوعی نیز ارائه می شود.

ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا میسر می گردد. افراد پس از پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد جهت تحصیلات تکمیلی می توانند برای ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع دکتری اقدام نمایند. زمان تحصیل در مقطع دکتری ۳ الی ۴ سال می باشد. تحصیل در این مقطع نیز هم می تواند به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی صورت گیرد که مدرک زبان مورد نیاز در این مقطع در صورت آموزش به زبان انگلیسی، آیلتس ۷ می باشد.

برای تحصیل در این مقطع شما نیازمند رزومه مناسب و مقالات ISI و در نهایت تایید استاد راهنما یا سوپروایزر می باشید. در واقع پذیرش در این مقطع بیشتر بستگی به نظر استاد دارد، چرا که در ادامه دانشجو فعالیت های پژوهشی خود را در کنار استاد خود خواهد داشت و باید با ارائه سمینارهای مختلف و انجام فعالیت های پژوهشی اقدام به تنظیم پایان نامه نماید و با دفاع از آن مدرک دکتری خود را اخذ نماید.

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا

در سال ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در ایتالیا به طور کلی ۹٫۸% است هر چند این نرخ در برخی از شهرهای جنوبی ایتالیا به ۲۸% هم می رسد. در نتیجه باید توجه داشت که به منظور یافتن شغل در ایتالیا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی، بهتر است فرد به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشد. نکته دیگری که شانس کاریابی را در ایتالیا افزایش می دهد تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور است. برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های ایتالیاQS Ranking 2020
۱Scuola Superiore Sant’Anna – Photonic Integrated Circuits, Sensors and NETworks (PIXNET) Consortium۱۷۷
۲Scuola Normale Superiore di Pisa۲۰۴
۳University of Bologna۱۱۶
۴University of Padua۲۳۴
۵Sapienza University of Rome۲۰۳
۶Politecnico Di Milano۱۴۹
۷The University of Milan۳۰۲
۸University of Trento۳۸۹
۹University of Florence۴۴۸
۱۰University of Naples Federico II۴۲۴

شرایط سنی و ددلاین اخذ پذیرش در ایتالیا

این کشور برای صدور پذیرش تحصیلی هیچگونه محدودیت سنی قائل نیست و متقاضی میتواند در هر سنی اقدام به پذیرش تحصیلی کند. اما در مرحله ویزا با محدودیت هایی از سمت سفارت ایتالیا روبرو هستیم. یعنی اینکه فرد متقاضی باید شرایط سنی او با شرایط مقطعی که پذیرش گرفته است همخوانی داشته باشد و عملا برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بهتر است متقاضی سنش از ۳۶ فراتر نرفته باشد. در مقطع دکتری در ایتالیا سختگیری وجود ندارد و معمولا با هر شرایط سنی ویزا خواهد شد.

میانه آوریل تا میانه می: برای دریافت نامه صلاحیت آکادمیک با سفارت، کنسولگری ایتالیا ارتباط بگیرید. زمان اقدام برای ارائه درخواست بسته به نوع دانشگاه متفاوت است، ولی رایج ­ترین تاریخ ­ها به این قرار هستند.

دانشجویان کشورهای خارج اتحادیه اروپا: از ۱ نوامبر تا ۱۵ آوریل سال بعد، دانشجویان اتحادیه اروپا: بین ۱ نوامبر تا ۱ سپتامبر سال بعد و برای ارائه درخواست همیشه باید تاریخ را با دانشگاه بررسی کنند و تا حد امکان زود اقدام نمایند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. ندا نیکویی گفت:

  با سلام،
  من برای تحصیل در رشته طراحی لباس قصد مهاجرت به ایتالیا را دارم.من ۴ سال استانبول زندگی کرده ام. برای گرفتن ویزا باید ایران اقدام کنم با استانبول؟

 2. رضا نهاوندی گفت:

  سلام من معدل دیپلمم ۱۵ هست میتونم برای رشته بیوتکنولوژی اقدام کنم.

 3. محمدرضا پوراکبر گفت:

  سلام.آیا با معدل ۱۷/۵ میتوان به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا پرداخت؟ کنکور دارد؟

 4. پژمان گفت:

  سلام من ترکیه اقامت تحصیلی یکساله دارم واز دانشگاه میلان هم پذیرش گرفتم از ترکیه میتونم برای ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنم

 5. عسل گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میشه لطفا درباره پروسه دریافت ویزای تحصیلی نوع D راهنمایی کنید…در دو مرحله انجام میشه یا فقط یک جلسه مراجعه به سفارت داره؟منظورم ثبت نام دانشگاه و مصاحبه و اینا هست که به چه شکلی انجام میشم…ممنون میشم جواب بدید

  • خانم مهدی پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   یک جلسه مراجعه به سفارت داره. ثبت نام دانشگاه رو ما انجام میدیم براتون.

 6. شاهوش گفت:

  سلام خسته نباشید توی سایت سفارت برای ویزای تحصیلی بلند مدت امکان اخذ وقت از روی تقویم بازه و میشه رزرو کرد.میخواستم ببینم اینکه به خاطر کرونا سفارت وقت نمیده درسته یا سایت چرا باز هست؟ممنون میشم راهنمایی کنید

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021