لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

آلمان یکی از پرطرفدارترین کشورها در اروپا است این کشور یکی از پرجمعیت ترین کشورها با جمعیت ۸۲ میلیون نفر یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است. کشور آلمان می تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که قصد تحصیل رایگان را در کشوری با شرایط خوب دارند. یکی از دلایلی که آلمان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد این است که تحصیل در آلمان می‌تواند منجر به ادامه ی زندگی در یکی از بهترین کشور های قاره اروپایی شود. کشور آلمان با توجه به قطب اقتصادی که دارد می‌تواند باعث رشد شما پس از تحصیل در زمینه ی کاری شود به این صورت که به شما یک فرصت ۱۸ ماهه داده می شود تا در این مدت زمان، شما کاری مرتبط با رشته ی خود پیدا کرده و فعالیت خود را آغاز کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید حتما از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان مطلع باشید.

شما برای تهیه مدارک و شرایط لازم برای پذیرش آلمان ابتدا باید با کشور آلمان آشنا شوید. کشور آلمان به عنوان کشوری پر طرفدار برای تحصیل شناخته شده است. این کشور از نظام آموزشی بسیار عالی برخوردار بوده و اکثر دانشگاه های موجود در آلمان در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته و سطح علمی بالایی دارند. اما برای تحصیل در کشور آلمان نیاز است تا ویزای تحصیلی  در این کشور را اخذ نمایید. مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است:

اولین مرحله از مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان تعیین وقت قبلی از سفارت است. در این مرحله فرد می بایست یک سری مدارک را مهیا کرده و تحویل سفارت دهد. این مدارک شامل موارد زیر میباشد:

 1. زندگی نامه
 2. فرم درخواست ویزا
 3. ارائه ی مدرکی مبنی برا پذیرش در یکی از دانشگاه های معتبر آلمان
 4. ارائه ی انگیزه نامه
 5. آمادگی برای مصاحبه ی حضوری در سفارت
 6. سایر مدارک شناسایی
 7. مدارک تحصیلی قبلی و ریز نمرات
 8. مدرک زبان
 9. ۶۰ یورو پول نقد
 10. ارائه ی فرم تمکن مالی

وقت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت ممکن است مدتی به طول بیانجامد. برای این کار شما ابتدا فرم مربوطه را به صورت اینترنتی پر کرده که پس از این مرحله یک ایمیل به منزله ی تایید فرم شما به شما ارسال می شود. پس از آن شما برای دریافت ایمیل بعدی چند ماهی صبر  کرده تا وقت شما تعیین شود.

 

ویزای تحصیلی آلمان

تحویل مدارک و مصاحبه

در این مواقع احساس ترس نکنید و با تمرکز کامل وارد شوید. در این روز از یک ساعت قبل در جلوی درب سفارت حضور داشته باشید. پس از گذشت نیم ساعت پاسپورت شما با اطلاعاتی که از قبل تحویل داده اید چک می شود. در صورت مغایرت هر یک از اطلاعات، شما نمی توانید وارد سفارت شوید. در حین ورود به سالن مصاحبه تلفن همراه را می بایست تحویل دهید. مصاحبه ی شما در حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد که در این مرحله بازرسی مدارک شما، گرفتن اثر انگشت و پرسش سوال های مربوط انجام می گیرد. امکان دارد تعدادی از  سوالاتی که از شما پرسیده می شود به زبان تحصیلی شما باشد مثلا به زبان آلمانی و یا انگلیسی. این سوالات معمولا به صورت زیر است:

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی آلمان

شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان می بایست علاوه بر مراحل بالا از  هزینه های مربوط به دریافت ویزا نیز مطلع باشید. هزینه ی مربوط به محاسبه برای دریافت ویزای آلمان در حدود ۶۰ یورو است. این قیمت مربوط به سال ۲۰۱۷ می باشد. هنگام خرید یورو حتما دقت داشته باشید که اسکناس های شما بدون هیچ گونه پارگی و یا خط خوردگی باشند چرا که ممکن است با مشکل رو به رو شده و سفارت این اسکناس ها را از  شما قبول نکند.

وقت های سفارت آلمان :

کشور آلمان مقصد متقاضیانی است که قصد دارند تحصیل رایگان را در کشوری با قطب اقتصادی بالا تجربه کنند. همانطور که می دانید مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان در ایران بسیار طولانی است. وقت های سفارت آلمان ۱۸ ماهه است. و همین امر باعث شده تا راهی را برای متقاضیان در نظر بگیریم که در وقتشان صرفه جویی شود. شما می توانید از طریق کشور ثانویه وقت سفارت خود را از ۱۸ ماه به ۶ ماه تغییر بدهید. به این صورت که از طریق ثبت نام در کلاس های زبان آلمانی در یکی از کشور های ترکیه یا ارمنستان اقدام کرده و ۶ ماه در یکی از این دو کشور تجربه ی زندگی در خارج از کشور را دارید و همچنین در وقتتان صرفه جویی می شود. توجه داشته باشید که هزینه ی زندگی در این کشورها بر عهده ی خود دانشجو می باشد.

انواع روش‌های مهاجرت به آلمان

جهت مهاجرت به آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها در زیر اشاره شده است.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 2. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت
 3. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی و سایر روش‌ها

مهاجرت به آلمان از طریق کار :

در چنین شرایطی، فرد متقاضی با تخصص و هنر و مهارتی که در دستان خود دارد برای مهاجرت اقدام می کند. که در این راه باید از ویزای کار یا ویزای جستجوی کار اجازه ی اقامت آلمان را بگیرد. برای ورود در عرصه ی کار در هر کشوری باید تسلط کامل بر زبان آن کشور داشته باشید پس دارا بودن سطح زبانی، رشته یا شغل تخصصی مورد نیاز آلمان از جمله شرایط اصلی است که لازمه ی مهاجرت از طریق کار است.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت :

کشور آلمان برخلاف کشورهای بلوک شرق اروپا، نیازی به سرمایه‌گذاری کلان ندارد و هر شخص که از توانایی لازم جهت تأمین هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری کوچک در این کشور را داشته باشد، می‌تواند جهت مهاجرت به آلمان اقدام نماید. برای این امر در ابتدا فرد باید دارای یک طرح اقتصادی (Business Plan) بوده که امکان اجرای آن در آلمان فراهم و سودآوری داشته باشد. همچنین فرد متقاضی ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری از تجربه کاری کافی مربوط به آن حرفه برخوردار باشد.

حداقل سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت کوچک در آلمان ۲۵۰۰۰ یورو و برای شرکت‌های سهامی ۵۰۰۰۰ یورو است که از شرایط اصلی اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان به شمار می‌آید‌.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل :

اخذ بورسیه تحصیلی و امکان ادامه تحصیل در آلمان رؤیای بسیاری از افراد و دانشجویان است تا بتوانند علاوه بر تحصیل در یکی از معتبرترین کشورها و برخورداری از امکانات ویژه نظیر تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار کم، آینده شغلی و شخصی خود را تضمین نمایند.

اما تحصیل در آلمان دارای شرایط و ضوابط خاصی برای هر مقطع تحصیلی است. بدین منظور چنانچه فرد قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارد باید در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده و نیز دارای حداقل مدرک زبان با سطح B1 یا B2 باشد.

برای مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند بیشتر مهیا بوده بنابراین ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ نیز لازم است. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان علاوه بر سطح زبانی بالا و رزومه قوی نیاز به یک استاد راهنما از دانشگاه مورد نظر دارد که فرد متقاضی را تائید نماید.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سایر روش‌ها

مهاجرت به آلمان علاوه بر روش‌های بالا از طرق دیگی نیز امکان‌پذیر است که هر کدام شرایط متفاوتی دارند. مهاجرت به‌ آلمان از طریق از پناهندگی، ازدواج با اتباع آلمانی و یا تولد فرزند در آلمان از جمله این روش‌ها هستند که برای اطلاع دقیق از هر کدام حتماً باید با کارشناسان مربوطه مشورت کرد.

امتیازات کشور آلمان برای تحصیل :

به طور کلی کشور آلمان دارای امتیازات زیادی برای تحصیل است که به صورت مختصر بیان می کنیم :

 1. اولین و مهمترین ویژگی مثبت کشور آلمان تحصیل رایگان در ابن کشور است.
 2. شما می توانید در کشور آلمان در مقطع تحصیلی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
 3. پس از اتمام به مدت ۱۸ ماه به منظور یافتن کار اجازه ی اقامت داربد.
 4. بعد از اتمام تحصیل در صورت اخذ ویزای کار شما اقامت دائم کشور آلمان را بدست می آورید.
 5. امکان تحصیل در تمامی رشته ها برای شما وجود دارد.
 6. امکان و اجازه ی کار در کنار تحصیل برای پوشش هزینه ها زندگی خود را دارید.
 7. آلمان دارای اعتبار بالای ویزاست و شما امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه ی شینگن را دارید.

دلایل مهاجرت به آلمان :

همواره دلایل زیادی باعث شده تا کشور آلمان در بین اتباع سایر کشورها محبوبیت پیدا کند. همواره متقاضیان زیادی کشور آلمان را انتخاب می کنند که هرکدام به دلایلی این کشور را انتخاب کردند که عبارت است از :

–  مهاجرت به آلمان جهت کار

_ مهاجرت به آلمان جهت تحصیل

– مهاجرت به آلمان به خاطر خانواده

– مهاجرت به آلمان جهت کارآفرینی

– سفر به آلمان جهت اخذ اجازه اقامت

شرایط لازم و ابتدایی جهت مهاجرت به آلمان :

برای ورود به کشور آلمان روش های مختلفی وجود دارد. که هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارا هستند. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان و درخواست اقامت را دارند باید به چند نکته توجه کنند:

۱٫ وضعیت مالی مشخص

هر کدام از روش‌های اقامت در آلمان، هزینه‌های مخصوص به خود را دارند که افراد متقاضی باید توانایی پرداخت آن‌ را داشته باشد. درواقع هر فرد که قصد مهاجرت به آلمان را دارد، باید از حداقل‌های تأمین مخارج بربیاید. همچنین چنانچه در آلمان مشغول به کار شوند، بخش‌هایی از هزینه‌ها را باید پرداخت کرده تا بتوانند حقوق دریافت کنند.

۲. بیمه درمانی معتبر

مهاجرت به آلمان بدون دارا بودن بیمه درمانی معتبر امکان‌پذیر نیست. لذا کارشناسان توصیه می‌کنند که اتباع خارجی بیمه درمانی آلمانی داشته باشند تا از اعتبار نزد متصدیان مربوطه مطمئن گردند. زیرا ممکن است برخی بیمه‌های کشورهای دیگر در آلمان مورد تائید قرار نگیرند.

۳. برخورداری از حداقل مهارت ها

میزان تسلط به زبان آلمانی از فاکتورهای مهم در امکان مهاجرت به آلمان است که داشتن حداقل مهارت زبانی از الزامات ورود به این کشور محسوب می‌گردد. مطابق با استاندارد مشترک اروپایی مرجع، هر زبان دارای ۳ سطح B، A و C است که هر کدام دارای دو بخش ۱ و ۲ هستند. افرادی که قصد اقامت دائم در آلمان را دارند، باید سطح بالاتر از C1 و C2 داشته باشند.

۴. دریافت ویزای آلمان

اخذ ویزا برای ورود به کشور آلمان برای برخی افراد الزامی نیست اما بهر حال بیشتر آن‌ها از ویزا برای دریافت اقامت آلمان استفاده می‌کنند که برحسب نوع اقامت، ویزاهای مختلفی وجود دارد.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021