لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

قوانین آموزشی آلمان

قوانین آموزشی آلمان

قوانین آموزشی آلمان

آلمان کشوری است که از نظر کیفیت آموزش در جایگاه بالایی قرار دارد که اکثر افراد نیز برای ادامه تحصیل در بین کشور های اتحادیه ی اروپا معمولا آلمان را انتخاب می کنند. قوانین آموزشی آلمان بسیار سختگیرانه تر از بقیه کشورهاست. و از استاندارد بالایی نیز برخوردار است. دوره ی ابتدایی در آلمان ۴ سال به طول می انجامد که در این ۴ سال معلمین ثابت هستند و تغییر نمی کنند. معلمین در همان ابتدا کودکان را بر اساس طرز رفتار و هوش و سطح یادگیری آنها دسته بندی خواهند کرد. پس از آن دانش آموزان به دبستان های مختلفی فرستاده می شوند. مثلا کودکان خجالتی یا آنهایی که در تکلم مشکل دارند را به مدارسی به نام زوند می فرستند.

مدارس در آلمان

تحصیل در آلمان و مدرسه رفتن در این کشور برای همه کودکان شش سال به بالا اجباری است. مقررات مربوط به مدرسه در هر ایالتی متفاوت است. بر طبق قوانین آموزشی آلمان، کوتاه‌ترین دوره تحصیل اجباری ۹ سال و بلندترین دوره آن ۱۳ سال است. جالب است بدانید که این مدارس دوره آمادگی برای کار را هم در بر می‌گیرند. مدارس دولتی در آلمان شهریه ندارند. بنابراین، بیشتر کودکان در آلمان به مدارس دولتی می‌روند. از مدارس دیگر می‌توان مدارس والدورف را نام برد که به مدارس اشتاینر نیز معروف است. نام این مدارس از موسس آن رودولف اشتاینر گرفته شده است.

در این مدارس کارهای هنری و عملی مانند نقاشی، موسیقی و مهارت‌های اجتماعی آموخته می‌شود. نمره به کودکان داده نمی‌شود. در سطح دوم این مدارس، منطق انتقادی و فهم و ادراک حسی در دانش آموزان تقویت می‌شود. مدارس با متد مونته سوری نوع دیگری از مدارس ابتدایی است. در این مدارس دانش آموز آزاد است در هر زنگی در هر کلاسی دوست دارد به فعالیت بپردازد و معلم تنها به عنوان راهنما بالای سر دانش آموزان می‌ماند و آنها را راهنمایی می‌کند. مدارس آزاد نیز وابستگی به دولت ایالتی ندارد.

تحصیل در خانه

برخی والدین نیز کودکان خود را به مدارس مذهبی کاتولیک یا پروتستان می‌فرستند. مدارس بین‌المللی و مدارس تیزهوشان نیز برای دانش‌آموزان در دسترس است. نکته جالب توجه این است که تحصیل در خانه در آلمان غیرقانونی است و خانواده‌هایی که دوست دارند کودکانشان به این روش درس بخوانند معمولا از این کشور مهاجرت می‌کنند. چون این افراد طبق قوانین آموزشی آلمان تحصیل نکرده اند. پس از گذراندن دوره ی ابتدایی فرد وارد دبیرستان می شود که مجموع دروس هفتگی در این مقطع ۳۰ تا ۳۴ درس در هفته می باشد.

مدارس دبیرستان نیز به چند شاخه تقسیم می شود که شاخه ی اول برای افرادی که مهارت کمتری دارند شاخه ی دوم مدارس متوسطه است که مخصوص دانش آموزانی است که برای کار آموزی وارد یک محیط شغلی فنی می شوند اما کسانی که نمرات خوبی را اخذ کنند می توانند وارد رشته های پزشکی یا تجاری شوند و شاخه ی سوم نوعی مدرسه برای افرادی است که از نظر هوشی در مرتبه ی بالایی قرار دارند و هدف این مدارس آماده سازی افراد برای دانشگاه یا تحصیلات عالی است.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مقطع لیسانس، رشته‌ها فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. از طرفی اعتبار و امکانات بالای دانشگاه های آلمان و از طرف دیگر مخارج بسیار اندک تحصیل در آلمان، باعث شده به خصوص در سالهای اخیر از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل متقاضیان جذب این کشور شوند.

 

آلمان

مقاطع تحصیلی در کشور آلمان

پیش دبستانی و مهد کودک

در قوانین آموزشی آلمان، دوره ی پیش دبستانی، یک ساله است که در آلمان Kindergarten یا Vourschule نامیده می شود. برای دانش آموزان این مقطع، مقطعی غیراجباری است. کودکان از ۲ تا ۵ سالگی می‌توانند در این مقطع تحصیل کنند. برخلاف مدارس اجباری این پایه در کشور آلمان هزینه دارد.

مقطع ابتدایی

در زبان آلمانی به این مقطع، Grundschule گفته می شود. دانش‌آموزان از شش سالگی تا ۱۰ سالگی (در برلین و براندربورگ تا ۱۲ سالگی) در ۶ سطح در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند. طول این دوره از ۴ تا ۶ سال متغیر است. در آخرین سال از این دوره یعنی سطح ۵ یا ۶ دانش آموزان باید با کمک و توصیه‌های والدین و معلمان تصمیم بگیرند چه رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. به این دوره شناسایی جهت‌گیری می‌گویند.

مقطع متوسطه

بعد از پایان دوره ابتدایی، دانش‌آموزان می‌توانند از بین ۵ نوع مدرسه یکی را برای گذراندن مقطع متوسطه امتحان کنند. دانش‌آموزانی که نمره بالاتری در مقطع ابتدایی کسب کرده‌اند معمولا به مدارس تیزهوشان. این دانش‌آموزان می‌توانند بعد از دیپلم به دانشگاه بروند. بعد از پایان این دوره، یعنی بعد از گذراندن سطح ۱۲ یا ۱۳، آزمونی از دانش‌آموزان گرفته می‌شود و بعد از قبولی به آنها مدرک دیپلم داده می‌شود. دانش‌آموزانی که در پایان دوره ابتدایی نمره متوسطی کسب کرده باشند می‌توانند به مدارس عادی بروند؛ این مدارس هم آکادمیک هستند منتهی دروس ساده‌تر و سطح دانش‌آموزان متوسط است. آنها در سن ۱۰ یا ۱۱ سالگی وارد این مدارس می‌شوند و در ۱۶ یا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

مدارک مقطع متوسطه

مدرکی که در این نوع مدارس به دانش‌آموزان داده می‌شود مدرک تخصصی در حرفه است، که معادل دیپلم در بسیاری از کشورهاست. دانش‌آموزانی که از کشورهای دیگر دیپلم گرفته‌اند نمی‌توانند در دانشگاه‌های آلمان پذیرش شوند و باید با گذران دوره تحصیلی مدرک خود را جایگزین کنند. نوع دیگری از مدارس متوسطه هستند که مدارس متوسطه تخصصی هستند. در این مدارس به دانش‌آموزان یک تخصص را در دو سطح نظری و عملی می‌آموزند. بعد از سطح ۱۰ تا سطح ۱۲ یا ۱۳ به دانش‌آموزان مدرک فارغ‌التحصیلی اعطا می‌شود. مدارس راهنمایی نیز نوعی دیگر از مدارس در مقطع متوسطه است. این نوع مدارس نسبت به مدارس دیگر از کم‌ترین سطح آکادمیک برخوردارند. مشابه این نوع مدارس مدارس هستند که مدارس سطح ۲ محسوب می‌شوند. دانش‌آموزانی که به این مدارس می‌روند در ۱۵ تا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدارس جامع یا مدارسی هستند که دانش‌آموزان با هر سطح علمی می‌توانند وارد شوند.

بعد از گذراندن دوره تحصیلی در هر کدام از این مدارس متوسطه دانش‌آموزان می‌توانند به مدارس فنی و حرفه‌ای بروند. دوره‌های این نوع مدارس ۲ تا ۳٫۵ سال است و هفته‌ای دو بار کلاس‌های تئوری دارد. باقی روزها دانش‌آموزان در کارگاه یا کارخانه‌ای با حقوق استخدام می‌شوند و کار عملی را یاد می‌گیرند. آموختن زبان خارجی در دوره متوسطه اجباری است. در مدارس آموختن زبان لاتین به عنوان زبان خارجی اول و یک زبان خارجی دیگر اجباری است. در سایر مدارس رایج‌ترین زبان خارجی انگلیسی و بعد از آن فرانسه، اسپانیایی و یونانی است.

دوره کالج در آلمان

کالج در آلمان به منزله پلی بین تحصیلات متوسطه در کشورهای خارجی و تحصیلات عالی در دانشگاه های آلمان است. به منظور مطابقت تحصیلی کشورهای مختلف با قوانین آموزشی آلمان و آماده کردن داوطلبان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، کالج‌ها در آلمان دورهٔ یک ساله‌ای را ارائه می‌دهند که در طی آن دانشجو با مفاد درسی مورد نیاز برای تحصیل در رشتهٔ مورد نظر خود در دانشگاه و همین طور با زبان آلمانی تخصصی برای تحصیل در آن رشته آشنا می‌شود.

مهمترین معیار ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان، تحصیلات متوسطه ۱۳ ساله است. اما در ایران دیپلم ۱۱ساله است که با ۱ سال دورهٔ پیش‌دانشگاهی به ۱۲ سال می‌رسد. در نتیجه با پایان تحصیلات متوسطه ۱۲ساله ایران (۱۱سال + پیش دانشگاهی، یا ۱۲ سال نظام قدیم) متقاضی همچنان ۱ سال برای ورود به دانشگاه در آلمان کم دارد. معمول ‌ترین روش برای اضافه کردن سال سیزدهم به تحصیلات متوسطه و همینطور یادگیری زبان آلمانی برای شروع تحصیل در آلمان، شرکت در کالج است. تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن است. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک است. کالج با قبولی در آزمون خروجی پایان می‌یابد. شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی‌شود.

تحصیلات عالی

دانشگاه‌های آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. شش دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آلمان واقع شده اند. بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان عمومی هستند و هر ترم حدودا ۶۰ تا ۲۰۰ یورو شهریه می‌گیرند که این هزینه بیشتر شامل سرویس رفت و آمد و هزینه غذا در کافه تریاها می‌شود. به همین منظور اکثر مردم آلمان به دانشگاه می‌روند و تحصیل کرده هستند. سیستم دوگانه تحصیلی یعنی نظری-عملی در آلمان طرفداران بیشتری دارد تا کشورهای دیگر و بیشتر آلمانی‌ها حضور در این دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهند تا دانشگاه‌های صرفا آکادمیک.

انواع موسسات آموزش عالی

طبق قوانین آموزشی در کشور آلمان، به طور کلی در این کشور، دانشگاه‌ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دانشگاه به موسسه‌هایی آموزشی اطلاق می‌شود که مدارک آکادمیک (از کارشناسی تا دکترا) به دانشجویان اعطا می‌کنند. باقی موسساتی که مدارک و گواهینامه‌های دیگر به دانشجویان می‌دهند به عنوان معادل کالج یا موسسه در آمریکا شناخته می‌شوند.

دانشگاه

تنها دانشگاه‌ها حق اعطای دکترا و درجه علمی (شایستگی) را دارند. برخی از این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند و علاوه بر آموزش به جنبه تحقیق نیز تاکید دارند، این دانشگاه‌ها در برابر ها قرار دارند که صرفا نظری هستند و تحقیقاتی نیستند. دانشگاه‌هایی که شامل رشته‌های مختلف علمی می‌شوند نام دارند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها نیز تنها در یک تخصص خاص دانشجو می‌گیرند که به آنها دانشگاه‌های تکنیکال می‌گویند. سایر دانشگاه‌های تخصصی دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه هنر و دانشگاه موسیقی هستند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها دولتی و فدرال هستند و دانشجویان می‌توانند به صورت بینارشته ای و بین‌المللی به تحقیق و توسعه علمی بپردازند.

دانشگاه‌ های علوم کاربردی

این نوع دانشگاه‌ها مانند دانشگاه های عادی مدرک می‌دهند با این تفاوت که این دانشگاه‌ها بر رشته‌های علمی کاربردی تمرکز دارند. دانشجویان این دانشگاه‌ها شانس بیشتری در استخدام شرکت‌ها و صنایع دارند. اساتید این نوع دانشگاه‌ها تنها به حداقل ۳ سال تجربه نیازمندند، برخلاف اساتید در دانشگاه‌های سنتی که نیاز به مدرک درجه علمی و انجام تحقیقات دارند.

مدارک دانشگاهی

در گذشته، دانشگاه‌های آلمان تنها مدارک دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کردند. همانطور که در اکثر کشورهای دنیا هم این قانون برقرار است. در قوانین آموزشی آلمان نیز، مدت زمان معمول برای دریافت مدرک کارشناسی سه سال و شش ترم و برای کارشناسی ارشد دو سال و چهار ترم است. مدارک معمول در آلمان عبارتند از:

مدارک کارشناسی

مدارک کارشناسی ارشد

جالب است بدانید که برخی رشته‌ها در آلمان مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و حقوق دانشجویان باید در آزمون ایالتی شرکت کنند. در رشته‌های دیگر مانند دبیری و قضاوت و سایر مشاغل دولتی قبولی در این آزمون ضروری است. بعد از ۴ تا ۸ سال تحصیل دانشگاه این آزمون از دانشجویان گرفته می‌شود. بالاترین مدرک تحصیلی دکترا است. دوره تحصیل در این مقطع در رشته‌های مختلف متفاوت است. برای مثال رشته داروسازی تنها یک ساله ولی سایر رشته‌ها ممکن از دو تا شش سال طول بکشد.

دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی در آلمان دانشگاه هایی هستند که فرد خود باید هزینه ی تحصیل را پرداخت کند و در واقع رایگان نیست. افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی،حقوق و تربیت معلم می بایست در آزمون های سراسری شرکت کنند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021