لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

فوق لیسانس و دکتری در آلمان

فوق لیسانس و دکتری در آلمان

فوق لیسانس و دکتری در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان به گونه ای است که اکثر افرادی که فکر ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را در سر دارند یکی از اولویت هایشان تحصیل در آلمان است . آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رنک جهانی برخوردار است. تحصیل در این دانشگاه‌ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه می‌باشد و هزینه پرداختی به دانشگاه بسیار ناچیز است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب نمایند. اما برای ادامه تحصیل در فوق لیسانس و دکتری در آلمان چه باید کرد؟

افرادی که زبان آلمانی را بلد نیستند باید بدانند که تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در آلمان به زبان انگلیسی است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بعد از اتمام مقطع کارشناسی می باشد که بسته به توانایی علمی اشخاص حدود ۲ سال طول خواهد کشید. تعداد زیادی از دوره های کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شود. آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رنک جهانی برخوردار است و تحصیل در این دانشگاه ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه می باشد و هزینه پرداختی به دانشگاه کمتر از ۱۰۰ یورو در ترم است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب نمایند.

 

فوق-لیسانس-و-دکتری

مقطع دکترا در آلمان :

همانطور که می دانید پذیرش در مقطع دکترا پروسه ای طولانی و سخت است. این روند در کشور آلمان به علت سطح بالای سیستم آموزشی سختتر نیز هست، ولی قطعا با ارائه رزومه مناسب شرایط پذیرش در کشور آلمان برای علاقمندان آن وجود دارد . باید دقت داشته باشید برای تحصیل در مقطع دکترا در هر کشوری،رشته ی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شما باید باهم هماهنگ یا مرتبط باشند. مدرک آیلتس ۶/۵ نیاز دارید و رزومه ی قوی و مناسب نقش عظیمی در پذیرش شما دارد. رزومه ی قوی شامل مقاله های ISI، کنفرانس های بین المللی، سابقه ی کار مرتبط و . . . است. پذیرش در مقطع دکترا مستلزم سطح بالای علمی متقاضی و داشتن شرایطی ویژه است.

بورسیه های تحصیلی در آلمان:

بورس‌های مختلف تحصیلی برای مقطع دکترا در آلمان ارائه می‌شود و واجدین شرایط می‌توانند به راحتی با دریافت این کمک هزینه‌ها به تحصیل و تحقیق در مقطع دکترا در کشور آلمان بپردازند. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان ۳ تا ۵ سال بطول خواهد انجامید و دانشجو می تواند هم به زبان آلمان و هم به زبان انگلیسی تحصیل کند که البته دانشجو برای گذراندن تحصیل هر یک از این ها نیازمند مدرک می باشد مثلا اگر بخواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند بایستی مدرک آیلتس یا تافل داشته باشد. و اگر بخواهد به زبان آلمانی تحصیل کند باید مدرک زبان آلمانی در حد b2 داشته باشد.  شرایط های تحصیل در این مقطع برای کشور آلمان عبارت است از:

در دانشگاه های دولتی تحصیل در مقطع دکترا رایگان است و بسته به نوع رشته ی تحصیلی مبلغی به عنوان حقوق به دانشجوی دکتری ماهانه پرداخت می شود. بنابراین اگر می خواهید در مقطع فوق لیسانس و دکتری در آلمان بورس شوید حتما باید رزومه بسیار خوب تحصیلی و کاری ارائه کنید.

شهریه و هزینه ی تحصیل در آلمان :

با توجه به این که دانشگاههای آلمان اکثرا به صورت رایگان است دانشجو می بایست فقط هزینه ی نیازهای روزمره خود را پرداخت کند. البته در بعضی از دانشگاه ها به ویژه دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند دانشجو موظف است سالیانه مبلغ ۱۵۰۰۰ یورو به منظور شهریه پرداخت کند. به طور کلی یک دانشجو در آلمان به طور ماهیانه به مبلغی حدود ۸۲۰ یورو نیازمند است که این هزینه صرف خوراک، پوشاک و سایر چیز ها می شود.

انتخاب دانشگاهِ مناسب :

حال که آلمان را به عنوان مقصد خود برای تحصیل در خارج از کشور برگزیده اید زمان آن رسیده است که رشته و دانشگاهی که برای شما مناسب است را انتخاب نمایید. در آلمان سیستم آموزشی مبتنی بر تحصیل به زبان آلمانی است. با این حال رشته هایی هم وجود دارند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی تدریس می شوند (گاهی دروس در یکی دو سال اول به زبان انگلیسی تدریس می شوندو در ادامه با تقویت زبانِ دانشجو به زبان آلمانی ادامه می یابند).

به این ترتیب می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در عین حال به تقویت زبان آلمانی خود نیز بپردازید. حتما این موضوع را در دانشگاه خود دنبال کنید چون ممکن است دانشگاه شما کلاس هایی برای آموزش زبان آلمانی هم برگزار نماید.

اگر رتبه دانشگاه هم برای شما اهمیت دارد، می توانید جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های آلمان را نیز بررسی کنید. آخرین رتبه بندی برای برترین دانشگاه های جهان را به شکل موضوعی بررسی کنید تا برترین دانشگاه های آلمان در رشته تان را پیدا کنید. سیستم های رتبه بندی متفاوتی در این زمینه وجود دارند که هرساله بر اساس فاکتورهای متفاوت دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهند. می توانید با مراجعه به سایت های مهم در این زمینه اطلاعات مفیدتری درباره دانشگاه های آلمان کسب کنبد. QS ranking از مهمترین موسسات در این زمینه اند.

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان :

بیشتر مردم کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می کنند که همراه با گویش های مختلف مانند مانی، بادی، بایری، فرانکی، هسی، شوابی، کلنی و ساکسی هستند و نوعی تعصب خاصی به زبان کشور خود دارند. به دلیل همین تعصب شدیدی که آلمانی ها بر زبان آلمانی دارند سیستم آموزشی این کشور را به شکلی طراحی کرده اند که تمامی رشته های تحصیلی به زبان آلمانی تدریس می شود و هرکس که بخواهد در این کشور ادامه تحصیل دهد باید به این زبان مسلط باشد. اما با گذشت زمان و افزایش تنوع رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند راه برای کسانی که در مقطع ارشد قصد ادامه ی تحصیل در کشور آلمان را دارند آسان تر می شود اما برای یافتن کار و ارتباط برقرار کردن با مردم این کشور بهتر است زبان آلمانی را فرا گرفته باشید.

جالب است بدانید بهترین دانشگاه های آلمان در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و عموم رشته ها در آنها به زبان آلمانی تدریس می شود همچنین برای اینکه در این کشور کار مناسبی پیدا کنید تا با آن بتوانید هزینه های تحصیل و زندگی خود را بپردازید لازم است حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید و بتوانید به این زبان تکلم کنید.

اما قبل از اینکه پذیرش تحصیلی برای تحصیل در کشور آلمان را بگیرید و بتوانید ویزای تحصیلی برای مسافرت به این کشور را از سفارت آلمان اخذ نمایید لازم است در یک جلسه مصاحبه در سفارت آلمان شرکت کنید. باید توجه داشته باشید که پذیرش شما به چه زبانی است به عنوان مثال اگر پذیرش به زبان آلمانی دارید با آفیسر به زبان آلمانی یا اگر قرار است با زبان انگلیسی پذیرش شوید باید با آفیسر به زبان انگلیسی صحبت کنید. اصلا استرس نداشته باشید. اصلا نیازی نیست که شما به این زبان مانند زبان مادری صحبت کنید. همین که بتوانید خود را معرفی کرده و انگیزه ی خود را از تحصیل در رشته و دانشگاه پذیرش گرفته شده را بیان کنید کافیست.

لازم به ذکر است که شرط مصاحبه و اخذ ویزای تحصیلی داشتن مدرک b2 زبان آلمانی یا آیلتس با حداقل نمره ۶/۵ یا مدرک تافل با نمره ۸۰ تا ۱۰۰ می باشد.

اقامت تحصیلی در آلمان :

اخذ اقامت در کشور آلمان از طریق چند راه امکان پذیر است. افراد می توانند از طریق تحصیل، راه اندازی کسب و کار، ازدواج با یک شهروند آلمان، اخذاقامت از طریق پناهندگی یا راه های دیگری برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند. امروزه بیشتر افرادی که خواهان ادامه تحصیل در آلمان هستند دانشجوی بین المللی هستند و می خواهند از طریق تحصیل اقامت این کشور را اخذ نمایند. شما با توجه به شرایط و معیار هایی که دارید برای اخذ اقامت در این کشور می بایست به زبان آلمانی مسلط باشید. پر طرفدار ترین راهی است که افراد معمولا برای اقامت بر می گزینند اقامت از راه تحصیل در کشور آلمان است. شما پس از دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل بیش از چند سال در این کشور می توانید اقدام به اخذ اقامت کنید.

هزینه زندگی در آلمان :

زندگی در آلمان همانند هر کجای دنیا هزینه‌هایی را در بر دارد. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورها یکی از دلایلی است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت این کشور را انتخاب می کنند. افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا تمایل دارند به این کشور سفر کنند. این اقدام از طرق مختلف تحصیلی، کاری و حتی سرمایه گزاری قابل انجام است.

برلین بزرگترین شهر آلمان است. در برلین ظرفیت‌هایی وجود دارد، که آن را از بقیه شهرهای کشورهای اروپای غربی متمایز می سازد. برلین جمعیت بزرگی دارد و بسیار مهاجر پذیر می باشد. بیش از یک سوم جمعیت برلین از خارج از آلمان می آیند. شما در برلین استرس شهرهای بزرگ مانند لندن، پاریس یا نیویورک را تجربه نمی‌کنید. برلین به دلیل دارا بودن فضای سبز، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و شبکه ای متراکم از مسیرهای چرخه ای و حمل و نقل عمومی دارای موقعیت ویژه ای است. برلین حتی دارای سواحل شنی است. این سواحل در تابستان بسیار محبوب هستند. این شهر یکی از مکان‌های قایقرانی برتر آلمان است. گفته می‌شود تقریبا نیمی از کل قایق های آلمان در برلین ثبت شده اند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

  1. حسین بیاتی گفت:

    با سلام و احترام
    بنده ۲۴ ساله دانشجوی ترم ۳ مقطع ارشد رشته مهندسی مواد گرایش سرامیک در دانشگاه سراسری شهرکرد با معدل ۵/۱۶ هستم . قصد ادامه تحصیل در المان را دارم. از انجایی که پذیرش در مقطع فوق لیسانس مجدد به مراتب شانس بیشتری دارد وامادگی برای اخذ دکتری افرایش می یابد،و با توجه به اینکه مقطع ارشد مجدد را باید در رشته ای به جز رشته ارشدم در ایران، پذیرش بگیرم تا مورد قبول سفارت واقع شود،لطفا بفرمایید چه دانشگاه های رایگانی در المان و چه رشته هایی در این زمینه در مقطع فوق وجود دارد؟بنده زبان المانی تا سطح A1 پیش رفتم و تا سال دیگه B2 رو میگیرم.زبان انگلسی هم بلدم ولی مدرک هنوز نگرفتم؟همچنین در خصوص تمکین مالی ،فرد حامی برای اریه ی مدارک تضمین مالی باید فقط در ایران باشد یا در المان؟
    ممنون میشم پاسخ بدید

  2. مسعود گفت:

    لطفا شماره واتس اپ یا تلگرام تون را برام بفرستید

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021