لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

شهریه دانشگاههای ترکیه

شهریه دانشگاههای ترکیه

شهریه دانشگاههای ترکیه

شهریه دانشگاههای ترکیه: تحصیل در ترکیه در زمان حال مورد استقبال و توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی گرفته است. چرا که این کشور دارای استانداردهای آموزشی مطابق با کشور آمریکا بوده و رشته های تحصیلی متنوعی در دانشگاه هایش در حال تدریس است. نکته ی دیگر این است که دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار بین المللی بوده و مدارک صادر شده از آن ها در تمام کشور ها پذیرفته شده می باشد.

 

همچنین به شما توصیه میکنیم این پست را هم بخوانید

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

 

 

به علاوه هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، مقرون به صرفه می باشد. مجموعه ی این عوامل باعث شده است که این کشور هر ساله نام تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را نیز در فهرست پذیرش شدگان دانشگاه های مختلفش داشته باشد.

در این میان تعداد زیاد دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در این دانشگاه ها، مورد توجه می باشد. دانشجویان ایرانی به غیر از دلایل از پیش گفته شده، بنا به دلیل اشتراکات فرهنگی و نزدیکی ترکیه به کشورشان، و نیز مورد تایید بودن تمام مدارک دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشوردر نزد وزارت علوم ایران، رقابت زیادی را برای پذیرش در دانشگاه ها و رشته های مختلف تحصیلی در این کشور، پشت سر می گذارند.

یکی از موارد بسیار مهم برای دانشجوهای خارجی که قصد ادامه ی تحصیل در ترکیه را دارد، این است که اطلاعاتی در رابطه یا شهریه ی دانشگاه های ترکیه داشته باشد. که با علم و آگاهی کامل و همه جانبه تصمیم نهایی خود را در این زمینه بگیرد.

 

شهریه-دانشگاههای-ترکیه

 میزان شهریه دانشگاههای خصوصی و دولتی در ترکیه

در بیان کلی باید بگوییم دو دسته ای مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در این کشور مشغول به انجام خدمات آموزشی می باشند، که شهریه دانشگاههای ترکیه بنا به این که دانشجو در کدام دسته از این دانشگاه ها پذیرش شده باشد و کدام رشته را انتخاب کند، متغیر می باشد.

 

در ادامه ی بحث شهریه ی دانشگاه های ترکیه باید بگوییم که تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد.

 

برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

 

شهریه دانشگاه دولتی آنکارا :

o در رشته ی حقوق برای دوره ی کارشناسی ۱۰۲۷ لیر ، و برای کارشناسی ارشد و دکتری  ۱۰۲۰ لیر

o در رشته ی مهندسی برای دوره ی کارشناسی ۱۵۲۹ لیر، و برای کارشناسی ارشد و دکتری ۱۳۵۹ لیر

o و برای رشته ی پزشکی در دوره ی ارشد و دکتری ۲۱۳۴ لیر

شهریه دانشگاه خصوصی استانبول بیلگی:

• در رشته ی حقوق برای دوره ی کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و برای کارشناسی ارشد ودکتری  ۱۹۴۰۰ لیر

• در رشته ی معماری برای دوره ی کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر، و برای کارشناسی ارشد ودکتری  ۲۵۵۰۰ لیر

• برای رشته ی پزشکی در دوره ی ارشد و دکتری ۲۰۹۵۰ لیر

نکته ی مهم در رابطه با شهریه دانشگاههای ترکیه این است که  میزان این شهریه ها در هر سال برای هر دانشگاه هر چند به صورت جزیی تغییر خواهد کرد. لذا دانشجو، در مرحله ی پذیرش گرفتن از هر دانشگاه، از مبلغ دقیق شهریه آگاه خواهد شد.

 

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. فاطمه گفت:

  سلام آیا با هزینه چهارصد میلیونی بدون آزمون ورودی میشه کل دوره پنج ساله دندان پزشکی یا داروسازی رو در دانشگاهای خصوصی استانبول خوند؟؟

 2. Aida گفت:

  ایا با هزینه چهارصد تا پونصد میلیونی میشه کل دوره پنج ساله دندان پزشکی یا داروسازی رو در دانشگاه های استانبول بدون آزمون ورودی خوند؟

  • خانم مهدی پور گفت:

   سلام دوست عزیز،
   با توجه به نوسان قیمت ارز نمی توان قطعی گفت. ولی در حال حاضر بله.

 3. عرفان گفت:

  بنظر شما اقدام برای درس خواندن دردانشگاه اژه در ازمیردر رشته پزشکی هزینه های سکونت وخورد وخوراک و..باهزینه سقف یک میلیارد ممکن است

 4. سبحان گفت:

  سلام کل هزینه من برای مهاجرت ۴۰ میلیون (حداکثر)است و من متولد۸۱ رشته کامپیوتر هستم و اگر مدارس باز شه وارد سال اخر میشم اما سال های قبل نمراتم ۱۵ الی ۱۶ بوده و برای بورسیه کم هست؟(رشته it) اما مسلطم به زبان ترکی و به زودی تومر رو کسب میکنم و خواستم بپرسم با همین نمرات ایا میتونم بورسیه شم و اگر نمیتونم بشم با ۴۰ میلیون میتونم دانشگاه دولتی برم چون خودم رو دارم برای ازمون یوس اماده میکنم

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   بله میتونید با ۴۰ میلیون اقدام کنید چون شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه پایین است

 5. نگار گفت:

  با سلام و عرض ادب

  میخواستم بدونم برای مقطع دکتری هزینه هر ترم در دانشگاه های ترکیه چند دلار است؟

  سپاس

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   هزینه ی دانشگاه های دولتی در ترکیه به لیر هستند و در رشته های مختلف متفاوت است…حتی در مقطع دکترا امکان گرفتن بورسیه وجود دارد

 6. صبا گفت:

  سلام ببخشید شهریه سالانه رشته مهندسی در دانشگاه بغازیچی تقریبا چقدره؟

 7. فرشاد گفت:

  سلام میشه با هزینه ۲۰۰ میلیون برای رشته داروسازی تو یکی از دانشگاه های ارزون پذیرش گرفت؟؟
  میشه بعد دو سال برگردیم ایران ادامه تحصیل بدیم ؟

 8. احمدزکی گفت:

  میخواهم در یکی از دانشگاهای که هزینه کم داشته باشد در بخش فقه اسلامی ویا علوم اسلامی دکتری بخوانم اگر لطف کنید لینک دانشگاه و هزینه آن را برام بفرستید.
  ممنون

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021