لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

شرط معدل برای اپلای

در مقطع فوق لیسانس نمره مقطع قبلی که همان لیسانس است بسیار مهم میباشد و به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی چندان توجهی نمیشود، البته دیپلم و پیش دانشگاهی جزء مدرک لازم برای ترجمه هستند اما همیشه ملاک برای دانشگاه ها دو مقطع آخر میباشد اما نمرات لیسانس مهم تر از پیش دانشگاهی بوده و باز هم دروس تخصصی اولویت بیشتری دارند

برای کسانی که معدل زیر ۱۵ دارند هم میشود در بعضی از کشور ها اپلای کرد و جای امیدواری هست اما باید برای جبران کسری معدل گزینه های مثبت مانند مدرک زبان خوب و سابقه کار داشته باشند تا در صد شانس خود را بالا ببرند .

نه معدل بالا و نه معدل پایین، شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا و اخذ بورس تحصیلی نیست. معدل دوره هایی که گذرانده اید، تنها یک عنصر از عناصر مورد نیاز برای قبولی می باشد. در هیچ حالتی، با اتکای صرف به معدل خود، پرونده تحصیلی ناقص را به دانشگاه ها ارسال نکنید. قطعا نمره زبان بالا و سابقه تحصیلی مناسب میتونه معدل پایین شما رو پوشش بده

شرط معدل برای اپلای و اخذ پذیرش در کشور های مختلف متفاوت است، بستگی به مقطع و رشته مورد نظر دارد،به عنوان مثال لازم است در رشته پزشکی و زیر شاخه های آن برای دانشگاه های خوب در کشور های پیشرفته معدل بالا ارائه شود، معدل بالای ۱۵ باید باشد، لازم به ذکر است که دروس تخصصی نیاز به نمره های بهتری دارند.

شرط معدل برای اپلای اروپا

مسلما کشور هایی مانند فرانسه و آلمان که سطح تحصیل و زندگی خوبی دارند دانشجویان را با شرایط سخت تری پذیرش میکنند و شرط معدل برای اپلای یکی از شروط تعیین کننده قلمداد می شود، به عنوان مثال این کشور ها در بعضی رشته ها معدل بالای ۱۸ را مورد قبول قرار میدهند.

در رشته های مهندسی سخت گیری های کمتری وجود دارد، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی اهمیت کمتری داشته و شرایط پذیرش راحت تر است اما در مواقعی که معدل دیپلم پایین باشد مدرک زبان اهمیت زیادی پیدا میکند. ذکر این نکته ضروری است که وقتی از دانشگاه های معتبر و درجه یک تقاضای پذیرش داشته باشید بایستی رشته دیپلم و پیش دانشگاهی با هم مرتبط باشند چون برای بعضی از دانشگاه ها این موضوع اهمیت زیادی دارد.

حداقل معادل برای تحصیل در خارج

شرط معدل برای اپلای در مقاطع تحصیلی مختلف

در مقطع فوق لیسانس نمره مقطع قبلی که همان لیسانس است بسیار مهم میباشد و به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی چندان توجهی نمیشود، البته دیپلم و پیش دانشگاهی جزء مدرک لازم برای ترجمه هستند اما همیشه ملاک برای دانشگاه ها دو مقطع آخر میباشد اما نمرات لیسانس مهم تر از پیش دانشگاهی بوده و باز هم دروس تخصصی اولویت بیشتری دارند ، کسانی که دوره کاردانی را گذراندند این نکته را مدنظر قرار دهند که نمرات این مقطع با نمرات لیسانس بررسی میشود سپس میانگین نمرات این دو مقطع ملاک قرار داده خواهد شد.

همانطور که در بالا گفته شد شرط معدل در اکثر کشور ها بالای ۱۵ میباشد اما هر چقدر سطح کیفی دانشگاه مورد نظر بالاتر باشد شرط معدل هم بالاتر میرود مخصوصا برای افرادی که تمایل به گرفتن بورسیه دارند وقطعا باید نمرات بالا و مدرک زبان خوبی داشته باشند.

برای کسانی که معدل زیر ۱۵ دارند هم میشود در بعضی از کشور ها اپلای کرد و جای امیدواری هست اما باید برای جبران کسری معدل گزینه های مثبت مانند مدرک زبان خوب و سابقه کار داشته باشند تا در صد شانس خود را بالا ببرند . خیلی از متقاضیان اطلاعات کافی برای شرط معدل برای اپلای و اپلای در مقطع دکتری را ندارند به عنوان مثال شخصی با معدل لیسانس ۱۳ و معدل فوق لیسانس ۱۸ اقدام به اپلای در مقطع دکتری می کند به این امید که معدل فوق لیسانس بالایی دارد، این باور در ذهن خیلی از متقاضیان وجود دارد که کاملا اشتباه است چون معدل لیسانس برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری بسیار مهم میباشد.

 

 

 

راهکارهایی برای دانشجویانی که معدل پایین دارند

این که شما از معدل پایینی در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود برخوردار بوده اید و از آن به عنوان یک ضعف بزرگ در راه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نام ببرید، برداشت نادرستی است. داوطلبان زیادی هستند که معدل پایینی دارند اما توانسته اند از دانشگاه های معتبر اروپایی، پذیرش تحصیلی و حتی بورس دریافت کنند. شرط معدل برای اپلای قطعا شانس شما را برای اخذ پذیرش در رشته های پر مخاطب که رقابت شدیدی بین آن ها همواره در میان متقاضیان از سراسر جهان است، کاهش خواهد داد و اساتید دانشگاه ها را برای سرپرستی پایان نامه شما در مقاطع دکترا و اعطای کمک های تحصیلی، تشویق نخواهد کرد.اما آیا همه رشته های دانشگاهی، جراحی مغز و اعصاب، دندانپزشکی، روان شناسی بالینی، حقوق، مهندسی هوا فضا، انرژی هسته ای یا MBA هست؟ یا همه دانشگاه ها به آکسفورد و کمبریج انگلیس، یا اوپسالا و KTH سوئد و سوربن و لیون فرانسه خلاصه می شود؟ قطعا این طور نیست و صدها رشته ای که در هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی قاره سبز در مقاطع مختلف تحصیلی تدریس می شود، فرصت های زیادی را برای متقاضیان به این رشته ها در سراسر جهان فراهم کرده اند که بر اساس توان مندی و قابلیت های فردی و علمی داوطلبان، میتواند مورد انتخاب آنان قرار گیرد.

 

 

 

با همه این اوصاف، راه حل های زیادی برای کم کردن اثر منفی معدل پایین در پرونده تحصیلی شما موجود است که برای رفع این نقیصه بهتر است به توصیه هایی که در ادامه ارائه شده است، توجه کنید:
نه معدل بالا و نه معدل پایین، شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا و اخذ بورس تحصیلی نیست. معدل دوره هایی که گذرانده اید، تنها یک عنصر از عناصر مورد نیاز برای قبولی می باشد. در هیچ حالتی، با اتکای صرف به معدل خود، پرونده تحصیلی ناقص را به دانشگاه ها ارسال نکنید. دانشگاه باید به یک جمع بندی درست از پرونده تحصیلی شما برای اعطای پذیرش به شما برسد و این جمع بندی، معدل مدار نیست!قطعا متقاضیانی که معدل ۴ از ۵ یا ۱۷ از ۲۰ در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند، شانس بیشتری برای مجاب کردن دانشگاه مورد نظر خود برای اعطای پذیرش تحصیل دارند، اما در برخی از رشته ها و دانشگاه های اروپا که رقابت بسیار شدیدی بین متقاضیان وجود دارد، معدل ۱۹ از ۲۰ هم نمی تواند به تنهایی برگ برنده ای محسوب شود. همواره سعی کنید پرونده تحصیلی خود را بر اساس سیزده گفتار قبلی، قوی و حرفه ای به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید تا پرونده قابل دفاعی از شما در دانشگاه ها ثبت شود.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. Z گفت:

  سلام
  معدل مقطع علوم پایه در پزشکی برای اپلای کردن تخصص مهمه؟؟

 2. نرگس گفت:

  سلام من معدل دیپلمم ۱۴ رشته ریاضی فیزیک هستش کارشناسی گرافیک دانشگاه هنر اسلامی تبریز با معدل ۱۸ ارشد هم تو همون دانشگاه با معدل ۱۷ آیا به خاطر پایین بودن معدل دیپلمم امکان گرفتن فاند هست؟؟و از کدام کشور احتمال گرفتن فاند هست

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   امکان فاند گرفتن براتون وجود دارد درصورتی که مقاله و مدرک زبان داشته باشید

 3. داوود گفت:

  سلام ، با معدل ۱۶ دانشگاه اصفهان و رشته میکروبیولوژی ، می شود برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد فول فاند گرفت.
  در رزومه خودم نویسندگی و ترجمه یک کتاب علمی رو دارم با مدرک آیلتس ۷

 4. Aida گفت:

  سلام ، برای پذیرش رشته ی فیزیوتراپی با داشتن معدل ۱۵.۵ در ترم دوم و ۱۷.۵ در ترم اول پیش دانشگاهی و داشتن آیلتس ۷ میشه پذیرش گرفت ؟

 5. پوریا گفت:

  سلام. کارشناسی معماری معدل ۱۵ و ارشد مدیریت معدل ۱۶ از دانشگاه ازاد در صورت داشتن مقاله isi و مدرک ایلتس میتونم برای بورسیه دکتری کانادا اقدام کنم؟

 6. یاسمن روحنواز گفت:

  سلام من کارشناسی حقوق با معدل ۱۶٫۵۰ هستش آیا میشه برای کارشناسی رارشد بورسیه شد ؟؟
  در صورت بورسه شدن چه کشورهایی؟؟

 7. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  معدل ۱۵ کارشناسی برای رشته شیمی کاربردی از دانشگاه دولتی ایا شانس بورسیه برای ارشد هست؟
  مثلا برای المان یا اتریش
  یا اصلا برای چه کشوری بورسیه میشه گرفت؟
  یه سوال دیگه داشتم بورسیه یا فول فاند شدن برای ارشد راحت تره یا دکتری؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   میتونید برای آلمان و اتریش تحصیل رایگان داشته باشید و در جواب سوال دوم شما باید بگم که برای دکتری بورسیه شدن راحت تر است

 8. "_" گفت:

  سلام من ترم۲ داروسازی ام.ترم اول معدلم۱۸.۸۷ شد اما خب ما تو دانشگاه دروس معارف و عمومی هم داریم. میخواستم بدونم که هر درس تخصصی رو در نظر میگیرن یا کل معدل تخصصی ها.

 9. پارسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  با داشتن لیسانس اقتصاد با معدل بالا امکان پذیرش از آلمان با بورسیه تحصیلی وجود داره؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   شما میتونید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید/در صورت تمایل و کسب اطلاعات بیشتر باما تماس بگیرید

 10. علیرضا19 گفت:

  سلام خسته نباشید. با معدل ۱۶ یا ۱۷ می توان در کانادا تحصیل کرد برای هر رشته ای.ممنون

 11. الی گفت:

  سلام
  من یه دوره ۳ ماهه کالج زبان در اکسفورد لندن رو گذروندم و شینگن هم دارم و اینکه معدل دیپلمم ۱۵.۸۲ هستش و ایلتس ۵.۵ دارم
  از چه کشور هایی میشه پذیرش گرفت برای مهندسی یا روانشناسی ؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   مدرک آیلتس رو باید حداقل به ۶ برسونید چون اکثر کشور های اروپایی نمره زیر۶ رو قبول نمیکنند برای مدرک زبان

 12. عاطفه گفت:

  با سلام و خسته نباشید من چند تا سوال دارم خیلی وقته تو ذهنمه اگه جواب بدین واقعا ممنون میشم
  من دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی هستم در دانشگاه ملی…. همونطور ک میدونید توی ایران برای ادامه دادن ارشد در وزارت بهداشت در رشته های مثل ژنتیک پزشکی و هماتولوژی محدودیت هست
  حالا اگه من اپلای کنم میتونم ژنتیک پزشکیو در دانشگاه های معتبر و ملی خارج ادامه بدم؟ یا باز هم محدودیت هست؟
  و اینکه من معدل ترم اول و دومم متاسفامه خیلی کم و زیر ۱۴ بوده ایا اگه شیش ترمو بالای ۱۷ شم جبران میشه؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   در دانشگاه های خارج از کشور این محدودیت رو ندارید اما باید معدل رو بالا بیارید تا شانس بیشتری داشته باشید

 13. Mosi گفت:

  من معدل دیپلمم پایینه و حدودا ۱۳_۱۴ رشته تجربی بوده ومعدل کارشناسیم توی رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) ۱۴ اس از یکی از دانشگاهای سراسری میخاستم ببینم شرایط بورسیه یا تحصیل رایگان رو دارم اگر آره کدوم کشورا؟!

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   برای ایتالیا بهز بان انگلیسی میتونید درخواست بورسیه بدید و تحصیل کنید

 14. نيما گفت:

  سلام با معدل ۱۲٫۸۸ کارشناسی عمران نقشه برداری از دانشگاه آزاد قزوین و آیلتس ۷ امکان اپلای کردن در دانشگاه های کانادا وجود داره؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   برای کانادا شانسی ندارید ولی برای کشور ههای دیگه میتونید اقدام کنید

 15. هوما علیزاده گفت:

  سلام
  من در رشته نقاشی مقطع کارشناسی با معدی۱۷/۴۶از دانشگاه غیر انتفاعی فردوس. و چند پروژه نقاشی دیواری انجام دادم. میخوایتم ببینم میتونم بورسیه بگیرم برای آلمان یا اتریش؟
  و چه کشورهای دیگه ای میتونم برم؟
  واینکه من افغانم.

 16. هوما علیزاده گفت:

  سلام
  من در رشته علوتجربی با معدل دیپلم۱۶/۹۸. میخواستم ببینم در رشته دندان پزشکی میتوانم بورسیه بگیرم؟کدوم کشورها؟
  و مدرک زبان Touchstone..co1
  کانادا، اتریش یا المان میتونم؟؟

 17. sepideh گفت:

  سلام برای اپلای دکتری در کاندا معدل کارشناسی هم مهم است یا فقط معدل ارشد؟

 18. صالحی گفت:

  سلام با معدل ۱۴کارشناسی میکروبیولوژی شانس پذیرش در دانشگاه های المان یا دیگر کشور ها هست

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021