لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

شرط معدل برای اپلای

سوالات متداول

در مقطع فوق لیسانس نمره مقطع قبلی که همان لیسانس است بسیار مهم میباشد و به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی چندان توجهی نمیشود، البته دیپلم و پیش دانشگاهی جزء مدرک لازم برای ترجمه هستند اما همیشه ملاک برای دانشگاه ها دو مقطع آخر میباشد اما نمرات لیسانس مهم تر از پیش دانشگاهی بوده و باز هم دروس تخصصی اولویت بیشتری دارند

برای کسانی که معدل زیر ۱۵ دارند هم میشود در بعضی از کشور ها اپلای کرد و جای امیدواری هست اما باید برای جبران کسری معدل گزینه های مثبت مانند مدرک زبان خوب و سابقه کار داشته باشند تا در صد شانس خود را بالا ببرند .

نه معدل بالا و نه معدل پایین، شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا و اخذ بورس تحصیلی نیست. معدل دوره هایی که گذرانده اید، تنها یک عنصر از عناصر مورد نیاز برای قبولی می باشد. در هیچ حالتی، با اتکای صرف به معدل خود، پرونده تحصیلی ناقص را به دانشگاه ها ارسال نکنید. قطعا نمره زبان بالا و سابقه تحصیلی مناسب میتونه معدل پایین شما رو پوشش بده

 

پربازدید ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

شرط معدل برای اپلای در کشورهای مختلف

 

اگرشما علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستید و قصد مهاجرت تحصیلی را دارید باید به این نکته توجه کنید که معدل شما نقش تعیین کننده ای در فرایند پذیرش دارد. معدل خوب شما می تواند گزینه های پیش روی شما را افزایش دهد و شما قدرت انتخاب داشته باشید . شرط معدل برای اپلای همیشه برای دانشگاه های خارج از کشور مهم بوده است. برهمین اساس، پایین بودن معدل شما هم می تواند تاثیر بسزایی در روند پذیرش شما داشته باشد و گزینه های پذیرش از کالج و  دانشگاه ها را محدود کند. این مسأله باعث کاهش اعتماد بنفس دانشجویان می شود.

مطالبی که در این مقاله به آن می پردازیم عبارت است از :

دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند باید این نکته را بدانند که شرط معدل برای اپلای و اخذ پذیرش در کشور های مختلف متفاوت است و بستگی به مقطع و رشته مورد نظر شما دارد. به عنوان مثال لازم است در رشته پزشکی و زیر شاخه های آن برای دانشگاه های خوب در کشور های پیشرفته معدل بالا ارائه شود، معدل بالای ۱۵ باید باشد، اما اگر معدل شما کمتر از ۱۵ هست جای نگرانی وجود ندارد شما تنها در انتخابتان محدود تر می شوید. لازم به ذکر است که دروس تخصصی نیاز به نمره های بهتری دارند. به طور کلی ریز نمرات و معدل مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد شما تاثیر دارد. بنابراین با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت کافی است رزومه خود را تقویت کنید. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم:

شرط معدل برای اپلای اروپا

مسلما کشور هایی مانند فرانسه و آلمان که سطح تحصیل و زندگی خوبی دارند دانشجویان را با شرایط سخت تری پذیرش میکنند و شرط معدل برای اپلای یکی از شروط تعیین کننده قلمداد می شود، به عنوان مثال این کشور ها در بعضی رشته ها معدل بالای ۱۸ را مورد قبول قرار می دهند. پس برای تحصیل در آلمان و یا تحصیل در فرانسه باید مواردی را رعایت کنید تا نقص معدل در پرونده شما برطرف شود.

در رشته های مهندسی سخت گیری‌های کمتری وجود دارد، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی اهمیت کمتری داشته و شرایط پذیرش راحت تر است اما در مواقعی که معدل دیپلم پایین باشد مدرک زبان اهمیت زیادی پیدا می کند. ذکر این نکته ضروری است که وقتی از دانشگاه های معتبر و درجه یک تقاضای پذیرش داشته باشید بایستی رشته دیپلم و پیش دانشگاهی با هم مرتبط باشند چون برای بعضی از دانشگاه ها این موضوع اهمیت زیادی دارد.

شرط معدل برای اپلای

شرط معدل برای اپلای در مقاطع تحصیلی مختلف

در همه ی مقاطع، نمره ی آخرین مدرک تحصیلی شما ملاک است برای مثال در مقطع فوق لیسانس نمره مقطع قبلی که همان لیسانس است بسیار مهم می‌باشد و به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی چندان توجهی نمی‌شود، البته دیپلم و پیش دانشگاهی جزء مدارک لازم برای ترجمه هستند اما همیشه ملاک برای دانشگاه ها دو مقطع آخر میباشد اما نمرات لیسانس مهم تر از پیش دانشگاهی بوده و باز هم همانطور که گفته شد دروس تخصصی اولویت بیشتری دارند ، کسانی که دوره‌ی  کاردانی را گذراندند این نکته را مدنظر قرار دهند که نمرات این مقطع با نمرات لیسانس بررسی می‌شود سپس میانگین نمرات این دو مقطع ملاک قرار داده خواهد شد.

ذکر این نکته لازم است که همانطور که در بالا گفته شد شرط معدل در اکثر کشور ها بالای ۱۵ می باشد اما هر چقدر سطح کیفی دانشگاه مورد نظر بالاتر باشد شرط معدل هم بالاتر می رود مخصوصا برای افرادی که تمایل به گرفتن بورسیه دارند و قطعا باید نمرات بالا و مدرک زبان خوبی داشته باشند.

پس با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت، بعنوان مثال برای کسانی که معدل زیر ۱۵ دارند هم می‌شود در بعضی از کشورها اپلای کرد و جای امیدواری هست اما باید برای جبران کسری معدل گزینه های مثبت مانند مدرک زبان خوب و سابقه کار داشته باشند تا در صد شانس خود را بالا ببرند. خیلی از متقاضیان اطلاعات کافی برای شرط معدل برای اپلای و اپلای در مقطع دکتری را ندارند به عنوان مثال شخصی با معدل لیسانس ۱۳ و معدل فوق لیسانس ۱۸ اقدام به اپلای در مقطع دکتری می‌کند به این امید که معدل فوق لیسانس بالایی دارد، این باور در ذهن خیلی از متقاضیان وجود دارد که کاملا اشتباه است چون معدل لیسانس برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری بسیار مهم می‌باشد.

به طور کلی ۴ نوع دانشجو برای اپلای بر مبنای معدل کل وجود دارد که به شرح زیر است

اگر در این گروه هستید باید به شما بگوییم که شانس دریافت پذیرش و ویزا برای شما بسیار بالا است اما تنها معدل خوب کافی نیست با این حال می توانید در دانشگاه های متوسط در اروپا تحصیل کنید. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های عالی با رتبه ی بالا را دارید باید نمره های زبان بالایی نیز داشته باشید که این نمره برای پذیرش در هر کشور و هر دانشگاهی متفاوت است . بر همین اساس اگر قصد تحصیل در این دانشگاه ها را دارید برای گرفتن مدرک زبان خود اقدام کنید. مدرک زبان مورد تایید در اروپا مدرک آیلتس، تافل و یا GRE و . . . است.

اگر شما در این دسته جای دارید و و دوره ی تحصیلی خوبی را در کارشناسی ارشد نداشتید و در فکر اپلای هستید شما می توانید شانس خود را امتحان کنید و قدم در این را بگذارید . اما باید به فکر جبران این نمره ی از دست رفته باشید. شما می توانید با کسب نمره ی بالا در GRE  یا تافل و همچنین کار بر روی رزومه ی خود و ارائه ی یک رزومه ی قوی تا حدی نمره ی پایین معدل دوره ی ارشد حود را جبران کنید.

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند در این گروه قرار دارند یعنی معدل خوبی در مقطع کارشناسی خود ندارند. اگر شما در این گروه هستید جای نگرانی وجود ندارد زیرا عموما کمیته های پذیرش و اساتید خارجی در مورد دوره ی کارشناسی بیشتر بر روی نمرات دو سال آخر کارشناسی تمرکز دارند که طبیعتا بهتر از سال های آغازین تحصیل است. در این گروه نیز با بهتر کردن رزومه ی نحصیلی خود از طریق ارائه ی مقالات ، و شرکت در کنفرانس های پژوهشی  معتبر شانس دریافت پذیرش تحصیلی خود را بالا ببرید.

قرار گرفتن در این گروه شانس دریافت پذیرش شما را کاهش می دهد اما این به معنی عدم پذیرش نیست.در مقابل شما راه سختی وجود دارد اما به جای ناامید شدن باید تلاش و کوشش خود را افزایش دهید. برای موفقیت در پذیرش باید رزومه ی خود را از طریق مقاله و کنفرانس و . . . قوی کنید. بسیاری از دانشجویان در این گروه قرار داشتند و توانستند علاوه پذیرش خود را بگیرند.

نکته ی قابل ذکر این است که در هر گروهی که قرار دارید بشانس پذیرش تحصیلی در اروپا را دارید ولی افزایش این شانس رابطه ی مستقیمی با تلاش و کوشش شما دارد. بنابراین با انتخاب هدف خود و تلاش برای آن و کمک گرفتن از یک موسسه برای راهنمایی شما می تواند شمارا به هدف نزدیکتر کند.

 

شرط معدل برای اپلای

راهکارهایی برای دانشجویانی که معدل پایین دارند

این که شما از معدل پایینی در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود برخوردار بوده اید و از آن به عنوان یک ضعف بزرگ در راه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نام ببرید، برداشت نادرستی است. داوطلبان زیادی هستند که معدل پایینی دارند اما توانسته اند از دانشگاه های معتبر اروپایی، پذیرش تحصیلی و حتی بورس دریافت کنند. شرط معدل برای اپلای قطعا شانس شما را برای اخذ پذیرش در رشته های پر مخاطب که رقابت شدیدی بین آن ها همواره در میان متقاضیان از سراسر جهان است، کاهش خواهد داد و اساتید دانشگاه ها را برای سرپرستی پایان نامه شما در مقاطع دکترا و اعطای کمک های تحصیلی، تشویق نخواهد کرد.

اما آیا همه رشته های دانشگاهی، جراحی مغز و اعصاب، دندانپزشکی، روان شناسی بالینی، حقوق، مهندسی هوا فضا، انرژی هسته ای یا MBA هست؟ یا همه دانشگاه ها به آکسفورد و کمبریج انگلیس، یا اوپسالا و KTH سوئد و سوربن و لیل فرانسه خلاصه می شود؟ قطعا این طور نیست و صدها رشته ای که در هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی قاره سبز در مقاطع مختلف تحصیلی تدریس می شود، فرصت های زیادی را برای متقاضیان به این رشته ها در سراسر جهان فراهم کرده اند که بر اساس توان مندی و قابلیت های فردی و علمی داوطلبان، می‌تواند مورد انتخاب آنان قرار گیرد.

معیار های تأثیر گذار در اپلای با معدل پایین 

با توجه به اینکه کمیته  ی بررسی پرونده مجموعه ی مدارک شما را برای اپلای بررسی میکند که این مدارک شامل : ریز نمرات، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، cv و همچنین مدارک زبان است. افرادی که معدل پایین تر از ۱۵ دارند نباید ناامید شوند. دانشجویان می توانند با ارائه دادن انگیزه نامه ی قوی سعی در جلب توجه دانشگاه مقصد کنند.

انگیزه نامه SOP

انگیزه نامه یا بیانیه ی هدف، نامه ای است که دانشجو باید آن را به آفیسر یا دانشگاه برای شرح انگیزه ی خود از تحصیل دانشگاه یا کشور مقصد است.

توصیه نامه

نامه ای است که استاد یا اساتید مقطع قبلی دانشجو باید بنویسند. اگر متقاضی خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است باید از استاید مقطع قبلی خود یعنی کارشناسی نامه بگیرد .و به همین شکل برای مقطع های دیگر عمل کند.  توصیه نامه باید به گونه ای باشد که فرد با معدل پایین به گونه ای به نظر برسد که شرایط تحصیل را داراست و احتمال موفقیت او در اپلای با معدل پایین را افزایش دهد.

مقاله ی ISI

راهی دیگر برای أخذ پذیرش در اروپا با معدل پایین انتشار مقاله در ژورنال ها و مجلات معتبر علمی یا ارائه ی آنها در همایش های بین المللی است. مقالات ISI مورد تایید همه ی دانشگاه ها هستند و دارای اعتبار علمی هستند. ایمپکت مورد قبول در هر رشته ای متفاوت است.

حداقل معادل برای تحصیل در خارج

شرکت در دوره های مختلف

یکی دیگر از روش های قوی کردن رزومه ی خود در مقابله با پایین بودن معدل،شرکت در دوره های مختلف مرتبط با رشته ی تحصیلی خود است که تا حد زیادی پایین بودن معدل را جبران می کند. به این صورت که شما در جلسه های مرتبط با رشته خود و یا دوره های کار آموزی شرکت کرده و رزومه ی خود را قوی می کنید. با همه این اوصاف، راه حل های زیادی برای کم کردن اثر منفی معدل پایین در پرونده تحصیلی شما موجود است که برای رفع این نقیصه بهتر است به توصیه هایی که در ادامه ارائه شده است، توجه کنید:

نه معدل بالا و نه معدل پایین، شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا و اخذ بورسیه تحصیلی نیست. معدل دوره هایی که گذرانده اید، تنها یک عنصر از عناصر مورد نیاز برای قبولی می باشد. در هیچ حالتی، با اتکای صرف به معدل خود، پرونده تحصیلی ناقص را به دانشگاه ها ارسال نکنید. دانشگاه باید به یک جمع بندی درست از پرونده تحصیلی شما برای اعطای پذیرش به شما برسد و این جمع بندی، معدل مدار نیست! قطعا متقاضیانی که معدل ۴ از ۵ یا ۱۷ از ۲۰ در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند، شانس بیشتری برای مجاب کردن دانشگاه مورد نظر خود برای اعطای پذیرش تحصیل دارند، اما در برخی از رشته ها و دانشگاه های اروپا که رقابت بسیار شدیدی بین متقاضیان وجود دارد، معدل ۱۹ از ۲۰ هم نمی‌تواند به تنهایی برگ برنده ای محسوب شود.

همواره سعی کنید پرونده تحصیلی خود را بر اساس مواردی که گفته شد، قوی و حرفه ای به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید تا پرونده قابل دفاعی از شما در دانشگاه ها ثبت شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در خارج از کشور

دارا بودن مدرک زبان در هر رشته و دانشگاهی جزء ملزومات به حساب می آید اما مدرک زبان در هر رشته و دانشگاهی برای پذیرش متفاوت است. توجه داشته باشید برای ورود به دانشگاه ها در اختیار داشتن مدرک آیلتس آکادمیک مورد نیاز است. به طور کلی ۳ سطح برای آزمون های زبان وجود دارد که به شرح زیر است :

توجه داشته باشید که نمره ی ۷۸ تافل یا پایین تر در تافل و نمره ی آیلتس آکادمیک ۶ یا پایین تر در آیلتس را میتوان در این دسته قرار داد. با این نمره های زبان شاید بتوان برای دانشگاه های خرجی اپلای کرد یا جهت مهاجرت اقدام کرد اما در مواقع حساس و رقابتی این نمره ها مناسب نیستند و اگر شما چنین نمره ای را بدست آوردید شاید لازم باشد دوباره آزمون دهید .

نمرات این سطح را می توان از نمره ی کل ۹۲ تا ۱۰۰ آزمون تافل و یا نمره ۶ تا ۶/۵ نمره ی آیلتس در نظر گرفت .. توجه داشته باشید اگرچه این نمرات خوب هستند اما رقابت بر سر دانشگاه ها زیاد است و شما هرچقدر نمره ی آیلتس قوی تری داشته باشید به همراه رزومه ی قوی شانس بیشتری برای اپلای دارید.

سطح نمره ی بالا تر از ۱۰۰ در ازمون تافل و یا نمره ی ۷ یا بالاتر در آزمون آیلتس در این گروه قرار می گیرند. اگرچه کسب این نمرات سخت است اما اگر این نمرات را دارا باشید به راحتی میتوانید در دانشگاه ها پذیرش بگیرید.

در نتیجه هدف از بیان این مطلب این است که برای پذیرش در دانشگاه ها به طور جدی تری تصمیم گرفته و برنامه ریزی کنید

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. masi گفت:

  سلام با معدل ۱۵پزشکی عمومی و نمره تافل ۹۴ برای تخصص تو کدوم کشوارا میتونم بورسیه بگیرم؟آیا آلمان میتون بورسیه بگیرم؟

 2. پوریا گفت:

  سلام و سپاس بی کران از سایت خوب شما سوالی داشتم می خواستم لطف کنید راهنماییم کنید من ارشد نرم افزار دارم با معدل ۱۸ اما معدل دیپلم کاردانی و کارشناسیم چهارده هست میتونم از اول دانشگاه شرکت کنم و واحد هایی با نمره بالا هم تطبیق بدم و واحد هایی هم که نمره پایینی دارم از اول بردارم و پاس کنم برای ارتقاع معدل اما مدرک جدید تاریخش هم جدید هست به نظر شما به من گیر نمیدن که چطوری تو یک سال هم دیپلم گرفتی هم فوق دیپلم هم لیسانس ؟ میتونم براشون توضیح بدم که قبلا مدرک داشتم و برای ارتقای معدل دوباره از اول واحد پاس کردم ؟ نظر شما چی هست خواهش می کنم راهنماییم کنید من حداکثر در یک ترم میتونم ارتقاع معدل بدم کاردانی کارشناسی ازاد شیراز بودم ارشد صنعتی شیراز .

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط شما مطالعه شد و می شود برای شما اقدام کرد .
   جهت مشاوره ی دقیق تر و سنجیده تر با شماره ی شرکت تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم

 3. ali گفت:

  سلام
  بنده کارشناسی نرم افزار کامپیوترم را از جهاددانشگاهی با معدل ۱۶٫۵ و کارشناسی ارشد را با معدل ۱۴٫۵ در دانشگاه اصفهان گذرانده ام . به نظر شما می توانم با نمره آیلتس و مقاله isi معدل را جبران کنم و در مقطع دکترا از دانشگاههای تاپ المان ، هلند و … فول فاند بگیرم؟؟؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله امکانش هست روی رزومتون کار کنید تا شانستون بالاتر بره .

 4. toghraee گفت:

  سلام بنده دانشجوی کارشناسی مهندسی نرم افزار هستم با معدل ۱۶٫
  برای بورسیه شدن چه اقدامی باید انجام بدم ؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای ایتالیا میتونیم براتون اقدام کنیم که بورسیه هم بشید

 5. پیام گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید من یه نمره ۲۵ صدم یعنی تقلب داخل کارنامه کارشناسیم دارم آیا این برای اپلای تاثیر منفی داره؟ ممنون میشم راهنمایی فرمایید که چطوری تاثیرش رو کمتر کنم

 6. MR.shyn گفت:

  سلام من فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه تهران با معدل ۱۴.۱۲ هستم و نمره تافل ۹۵ دارم.میخوام بدونم چقدر شانس پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اروپا و دارم

 7. Mm گفت:

  با سلام لیسانس مهندسی منابع طبیعی دارم با معدل بالای ۱۷ یه مقاله هم در همین زمینه دارم چندسال قبل هم رتبه دو کنکور ارشد کسب کردم ولی نرفتم میتونم برای مقطع ارشد به آلمان برم

 8. علیرضا ابی گفت:

  سلام . معدل لیسانس۱۸٫۳۰ در رشته ی معماری دانشگاه کاشان و مدرک پروژه عملی خانه های کم انرژی از کشور نروژ و سویِِد و مدرک نرم افزار معماری از دانشگاه فنی و حرفه ای و ایلتس ۷ دارم. کدوم کشور بهم بورسیه تحصیلی برای ارشد میدهد!

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   رزومتونو به شماره ی ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ بفرستید
   برای ایتالیا بورسیه ی استانی میتونیم اقدام کنیم ولی برای کشورهای دیگه باید رزومتون بررسی بشه

 9. Faezeh گفت:

  سلام خسته نباشید .من لیسانس زیست شناسی سلولی مولکولی _علوم سلولی مولکولی دارم با معدل ۱۶.۴۶از دانشگاه آزاد تهران مرکز و باشگاه کارآموزی ایران برای دوره جامع آزمایشگاه تشخیص طبی رفتم که زیرنظر کمپانیIQC انگلستان بود گذراندم که دریافت مدرکش از IQCانگلستان با قابلیت ریجستر از سایت IQC ودریافت مدرک دوزبانه از کمپانی GTPبا قابلیت استعلام از سایتITCاز مزایای این دوره بود که رفتم .ودوره کار آموزی دیگه ای که رفتم آشنایی کار با حیوانات آزمایشگاهی بود و زبان هم دارم می خونم بنظرتون من می تونم اپلای کنم برای ارشد ایمونولوژی یا آناتومی وبه نظرتون چه کشوری برای اپلای کردن بهتره ؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   میتونید اقدام کنید / برای خیلی از کشورها میتونید اقدام کنید محدودیتی ندارید

 10. سامان گفت:

  سلام من دانشگاه الکترونیک خوندم کاردانی معدل ۱۴ کارشناسی معدل ۱۲ ارشد معدل ۱۷ معدل کارشناسیم خوب نیست اگر دوباره کنکور ناپیوسته بدم و مدرک کارشناسی با معدل بالا بگیرم میتونم برای دکترا اپلای کنم و فاند بگیرم ؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای مقطع دکترا علاوه بر معدل های بالا رزومه ی قوی هم میخواهد

 11. ali گفت:

  با سلام و خسته نباشیدخدمت شما
  معدل دیپلم در اپلای به دانشگاه های امریکا چقدر تاثیر گذار هست
  و اینکه دانشگاه معتبر چقدر تاثیر گذار هست؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   معدل بالای ۱۶ مناسب برای اپلای در هر کشوری است.

   • ali گفت:

    سلام مجدد
    من الان معدلم دیپلمم ۱۵/۵ هست
    برای ارشد کامپیوتر بخوام اپلای کنم آمریکا
    اگه نمره کارشناسی بالا باشه
    معدل دیپلم چقدر تاثیر گذار هست؟
    لطف میکنید جواب بدید

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021