لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور|88288200-021

شرایط تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال در مقاطع مختلف تحصیلی چگونه است؟
چگونه می توان تحصیلی موفقیت آمیز در کشور پرتغال داشت؟

این قبیل سوالات معمولا در افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور پرتغال را دارند، وجود دارد. افرادی که قصد تحصیل در کشور پرتغال را دارند باید در مورد شرایط تحصیل در پرتغال اطلاعاتی جامع داشته باشند تا بتوانند برای تحصیلی موفقیت آمیز در کشور پرتغال برنامه ریزی کنند. متن زیر با ارائه ی اطلاعاتی جامع در مورد شرایط تحصیل در پرتغال، افراد متقاضی را برای رسیدن به این مهم یاری می کند.

 

کشور پرتغال به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و اقامت در این کشور، یکی از کشور های پر طرفدار در سراسر جهان است. این کشور را معمولا افراد زیادی جهت تحصیل انتخاب می کنند. پایتخت کشور پرتغال یعنی شهر لیسبون دارای مناسب ترین هزینه های زندگی و اقامت است. این شهر برخلاف سایر پایتخت ها در کشور های دیگر هزینه های پایینی را جهت زندگی دارد.

 

دانشگاه ها در کشور پرتغال به دو صورت دولتی و خصوصی هستند که دانش آموزان پرتغالی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های دولتی هستند. این دانشگاه ها به شدت در زیر نظر وزارت اموزش کشور پرتغال قرار دارند و دارای کیفیت بالایی هستند.

 

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس حدودا ۴ سال است. از شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس، داشتن مدرک پیش دانشگاهی است و چنانچه فرد متقاضی مدرک پیش دانشگاهی را نداشته باشد باید در کشور پرتغال ابتدا این دوره را گذرانده و سپس وارد دانشگاه شود. تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ۲ ساله می باشد و دانشجو بایستی در این مقطع بین ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی را بگذراند. تحصیل در پرتغال در مقاطع ارشد به زبان انگلیسی و پرتغالی است. البته در اکثر دانشگاههای پرتغال آموزش بیشتر به همان زبان انگلیسی صورت می پذیرد. دوره دکتری در کشور پرتغال ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد و دانشجو برای اخذ مدرک دکتری خود در پایان دوره تحصیلی بایستی  پایان نامه ای را به دانشگاه ارائه نماید. زبان تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال، انگلیسی است.

 

پرتغال

در معرفی کشور پرتغال، اولین چیزی که برای افرادی که علاقه مند به دانستن در مورد کشور پرتغال هستند می بایست ذکر کرد، موقعیت مکانی کشور پرتغال است. این کشور در قسمت جنوب غربی اروپا واقع شده است. کشور پرتغال از نظر موقعیت مکانی نسبت به اروپا، غربی ترین کشور را در این سرزمین تشکیل می دهد. کشور پرتغال دارای یک همسایه بوده که در معرفی کشور پرتغال به آن اشاره می کنیم. این کشور دارای یک مرز مشترک با کشور اسپانیا است. کشور پرتغال از ناحیه ی غربی خود به اقیانوس اطلس منتهی می شود. در اقیانوس اطلس دو جزیره وجود دارد که آنها جزء خاک کشور پرتغال به حساب می آیند. این دو جزیره به نام های ازور و مادیرا می باشند.

 

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های مربوط به مسکن و اقامت در پرتغال هزینه ی اقامت در آپارتمانی یک خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۴۳۳ -۲۱ یورو می باشد. هزینه ی اقامت در آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۷۹۲٫۹۴ یورو است. اقامت در آپارتمان یک خوابه در حومه شهر ۳۰۳٫۶۰ یورو در ماه هزینه می شود. قیمت خورد خوراک در پرتغال به شرح زیر است:

 • قیمت یک شانه تخم مرغ ۱۲ تایی ۱٫۷۲ یورو
 • یک عدد شیر یک لیتری ۰٫۶۰ یورو
 • یک کیلو برنج ۰٫۸۵ یورو
 • یک کیلو سینه ی مرغ ۵٫۳۸ یورو
 • یک کیلو گوشت قرمز ۸٫۷۳ یورو

 

شهریه دانشگاههای پرتغال

دو دسته از مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارند که دانشجو می تواند از هر گدام از آن ها پذیرش اخذ نماید. شهریه ی دانشگاه های پرتغال با توجه به این که دانشجو در کدام مرکز مشغول به تحصیل باشد و چه رشته ای را انتخاب کرده باشد، میزان متفاوتی دارد.

اما در یک بیان کلی می توان گفت که شهریه ی دانشگاه های دولتی در این کشور، به صورت سالانه ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای دوره ی کارشناسی ارشد و ۲۷۰۰ یورو برای تحصیل در دوره ی دکتری در نظر گرفته شده است. مزیتی که برای دانشجویان در راستای پرداخت هزینه ی شهریه دانشگاه های پرتغال در نظر گرفته شده است، این است که، دانشجو می تواند این مبلغ را به صورت قسطی در تمام طول سال تحصیلی پرداخت کند و الزامی برای پرداخت یکباره در بدو ورود به دانشگاه برای او وجود ندارد.

 

دانشگاههای پرتغال

در میان تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موجود در این کشور، دانشگاه هایلیسبون، پورتو، کویمبرا، مینهو در میان لیست بهترین دانشگاه های پرتغال بیشتر از سایر مراکز برجسته هستند. دانشگاه های نام برده که دارای رنکینگ جهانی هستند و مدارک صادر شده از آن ها تقریبا در همه ی کشورها معتبر بوده و نیز مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند.

 

ویزای تحصیلی پرتغال

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال عبارتند از:

۱ –  گرفتن وقت قبلی برای مصاحبه و ارائه ی مدارک در سفارت
۲ – تحویل مدارکی مانند پاسپورت و شناسنامه که نشان دهنده ی هویت فرد هستند
۳ –  ارائه مدارک مالی و پرینت حساب بانکی، که نشان دهنده ی تمکن فرد برای ادامه ی تحصیل و زندگی در کشور پرتغال می باشند.
۴ –  ارائه ی نامه پذیرش از دانشگاه های کشور پرتغال
۵ –  هزینه ی دریافت ویزا

 

شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس

مقطع لیسانس در کشور پرتغال حدودا یک دوره ی 4 ساله می باشد. زبان تدریس در این مقطع به زبان پرتغالی و یا انگلیسی است. در این مقطع فرد دانشجو طبق شرایط تحصیل در پرتغال می بایست 180 تا 40 واحد را بگذراند. به علاوه شرایط تحصیل در پرتغال این گونه ایجاب می کند که فرد باید دارای مدرک پیش دانشگاهی بوده و آن را به دانشگاه ارائه دهد در غیر این صورت فرد متقاضی باید دوره ی پیش دانشگاهی را در کشور پرتغال بگذراند. امکان پذیرش بدون مدرک زبان برای برخی دانشگاههای پرتغال دست می دهد ولی داشتن مدرک زبان در گرفتن پذیرش از دانشگاهها سرعت بیشتری می دهد. دانشجویان در مقطع لیسانس طبق شرایط تحصیل در پرتغال اجازه ی کار در مدت 10 ساعت در هفته را دارند که به ازای هر ساعت 8 تا 10 یورو دریافت می کنند. شهریه دانشگاههای پرتغال در مقطع لیسانس بین 3 الی 5 هزار دلار است.

 

شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع فوق لیسانس

طول دوره ی کارشناسی راشد در کشور پرتغال یک دوره ی 2 ساله بوده که دانشجو موظف است طی این دوره 90 تا 120 واحد درسی را بگذراند. زبان تدریس در مقطع فوق لیسانس در پرتغال اکثرا به زبان انگلیسی است. دانشجویان مقطع فوق لیسانس در کشور پرتغال اجازه دارند 20 ساعت در هفته را مشغول به کار باشند و به ازای هر ساعت 8 تا 10 یورو کسب کند. از مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال مدرک لیسانس و ریز نمرات- داشتن مدرک زبان انگلیسی- رزومه ی علمی- انگیزه نامه و توصیه نامه است.

 

شرایط تحصیل در مقطع دکتری

دوره ی دکتری در کشور پرتغال 3 تا 5 سال است که از شرایط این دوره ارائه ی پایان نامه است. بر طبق شرایط تحصیل در این کشور در صورتی که دانشجویان دارای نمرات و سوابق تحصیلی عالی و همچنین نمره ی ایلتس بالا باشند می توانند موفق به اخذ بورسیه ی تحصیلی این کشور شوند. همچنین افرادی که سابقه ی تحصیلی معمولی داشته اما مدت زمان بین اخذ مدرک تحصیلی و درخواست ویزای آن ها کمتر از 2 سال است می توانند در شرایط خاصی در دانشگاه هایی که شهریه  آنها سالانه 2000 تا 4000 یورو در سال است، تحصیل کنند. از مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال: مدارک لیسانس و فوق لیسانس به علاوه ی ریز نمرات- ارائه ی مدرک زبان انگلیسی- ارائه ی 3 توصیه نامه از اساتید خود در کشور مبدا- ارائه ی رزومه ی قوی و علمی ( که بتواند منجر به گرفتن بورسیه های تحصیلی شود ) و انگیزه نامه می باشد.

26 نظرات

 • علیرضا

  11/12/1396 - 01:11

  سلام وقت بخیر
  من الان پیش دانشگاهی هستم اگر بخوام برم پرتغال ادامه تحصیل بدم نتیجه کنکور مهمه یا نه؟!
  لطفا جواب بدید خیلی مهمه برام

  • کارشناس اعزام دانشجو

   09/02/1397 - 12:57

   سلام روزتون بخیر
   لطفا بگین رشتتون چیه.

 • zara kazemi

  18/01/1398 - 09:52

  سلام
  من 34 سالمه،رشته ام مهندسی شیمی
  بخوام دکتری بخونم میتونم اقدام کنم بعد زمان داشته باشم واسه ارائه مدرک زبان؟ منظورم اینه بدون مدرک زبان میتونم اقدام کنم؟ ارشد مجدد بهتره یا دکتری؟

  • Parima Korourinia

   19/01/1398 - 11:21

   سلام. با توجه به سن شما اپلای دکتری بهتر می باشد. بله از زمانی که اقدام کنید 4 ماه وقت دارید مدرک زبان را برای ارائه به دانشگاه به ما تحویل دهید .

 • ارش کمالی

  31/01/1398 - 13:05

  با سلام خدمت همکاران گرامی شرکت لیگال اپلای
  بنده فارغ تحصیل رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد با معدل 16.24 هستم . با توجه به انیکه نمره آیلتس بنده 7 می باشد ولی متاسفانه مقاله ندارم آیا شانسی برای گرفتن فاند و پذیرش دارم؟

  • Parima Korourinia

   31/01/1398 - 14:14

   سلام.حداقل یک مقاله بین المللی را باید داشته باشید.تماس بگیرید88288200

 • درسا ستاری

  15/03/1398 - 11:03

  سلام من دانشجو کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه غیر انتفاعی هستم میخوام بدون ایجاد فاصله بعد از اتمام کارشناسیم برای ارشد به پرتغال برم ، چقدر زمان لازم دارم برای ویزا و تمام کارام ؟؟ زبانم رو دارم میخونم درحال حاضر و معدلمم بالای ۱۷ هست . شانس رفتن رو دارم ؟

  • Parima Korourinia

   30/03/1398 - 09:54

   سلام.بله امکان پذیر است پروسه کشور پرتغال حدودا یک سال زمان می برد.

 • سحر

  20/05/1398 - 20:04

  سلام وقتتون به خیر من به همراه همسر و خواهرم میخوایم برای دکترای معماری اقدام کنیم …مدرک زبان رو هنوز نگرفتیم ایا میتونیم بدون مدرک زبان ثبت نام کنیم و یا دوره ی زبان رو تو پرتقال بگزرونیم و برای بورسیه هم اقدام کنیم ؟؟

  • Parima Korourinia

   22/05/1398 - 16:17

   سلام.لطفا رزومه خود را به شماره 09029440233 ارسال نمایید و یا با شماره 88288200 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید

 • رویا،ع

  06/06/1398 - 19:28

  سلام وقتتون بخیر
  من ۳۸ سالمه و خیلی از زمان تحصیلم گذشته
  مدرک پیش دانشگاهی ریاضی دارم
  آیا الان شرایط این و دارم که برم پرتغال برای ادامه تحصیل ؟ مقطع لیسانس و ایا میشه اگر کار پیدا کرد تو مدت تحصیل ویزا رو تبدیل به ویزای کاری کرد ؟

  • کارشناس 102

   07/06/1398 - 10:52

   خیر شانسی ندارید

 • یاس

  23/10/1398 - 10:10

  من متولد 1363 هستم، دو کارشناسی در رشته های شیمی و فیزیک، و یه مدرک کارشناسی ارشد در رشته فیزیک دارم. دارای مدرک زبان آیلتس با نمره 7 میباشم. آیا امکان پذیرش و اخذ ویزا رو دارم یا خیر؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • Saya Daniali

   23/10/1398 - 10:30

   رزومه شما باید بررسی بیشتری بشه معدل هاتون و مقاله مهم است

 • شهاب

  17/12/1398 - 18:13

  با درود
  بنده الان 36 سالم هست (اول سپتامبر 37 ساله میشم)
  معدل لیسانس 13.44
  گپ تحصیلی 13 سال (18 ماه هم سربازی)

  مدرک زبان الان ندارم (تاریخ امتحان آیلتسم آخر خرداد ماه هست – 20 جوئن)

  آیا برای پذیرش ارشد در پرتغال، شانسی دارم؟
  چون میگن:
  1. سنم بره بالای 36، نمیشه
  2. معدل زیر 14، نمیشه
  3. تا آخر مارس مدرک زبان نداشته باشم، نمیشه (می افته برای سپتامبر 2021 – شهریور 1400)

  پیشاپیش سپاس

  • Saya Daniali

   19/12/1398 - 15:29

   سلام بله بهتون هلند پیشنهاد میشه

 • سعید

  05/01/1399 - 15:45

  سلام من ۲۸ سالمه و ارشد مکانیک دارم با معدل ۱۸.۱۲ ولی مدرک زبان ندارم چیکار باید کرد که کمترین هزینه و سریعترین راه رو رفت

  • Saya Daniali

   06/01/1399 - 00:37

   سلام مدرک زبان ایلتس بگیرید در المان رایگان تحصیل کنید

 • Parisaa

  04/02/1399 - 22:15

  سلام ،خسته نباشين-من مدرك ليسانس رشته مديريت اجرايي دارم از دانشگاه پيامنور متاسفانه معدلم ١٣/٧١ هست ايا ميتونم براى ارشد در پرتغال اقدام كنم؟ايلتس ٦/٥ دارم.ممنون

  • Saya Daniali

   06/02/1399 - 09:26

   سلام بله میتونید تماس بگیرید

 • Soheil

  13/02/1399 - 20:28

  سلام من شونزده سالمه ( تو تمامی مقاطع تحصیلی)
  *معدلم بالای 19/50 بوده*
  زبانو تا حدود کمی بلدم
  به نظر شما برای تحصیل در پرتغال میتونم اقدام کنم؟

  • Saya Daniali

   14/02/1399 - 09:58

   سلام بله میتونید پذیرش کالج بگیرید

 • بهناز

  07/05/1399 - 09:56

  سلام وقتتون بخیر
  من ۳۷ سالمه و ارشدم رو امسال تمام میکنم و معدلم ۱۸/۴۶ هست
  و ممکن است از پایان نامه ام یک مقاله استخراج بشه
  ایا شانسی برای تحصیل در پرتقال دارم؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104

   07/05/1399 - 13:47

   بله شانس دارید و برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 • بهناز

  07/05/1399 - 09:59

  سلام وقتتون بخیر
  من ۳۷ سالمه و ارشدم رو امسال تمام میکنم و معدلم ۱۸/۴۶ هست
  و ممکن است از پایان نامه ام یک مقاله استخراج بشه رشته ام مهندسی نرم افزار است
  ایا شانسی برای تحصیل در پرتقال دارم؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104

   07/05/1399 - 12:59

   بله شانس دارید و میتونید برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

پیام بگذارید

به کمک نیاز دارید؟ با ما صحبت کنید