لیگال اپلای گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی

شرایط تحصیل در روسیه

مشاهده اطلاعات کامل روسیه

شرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 17Rating: 5.0شرایط تحصیل در روسیه - تحصیل رایگان در روسیه - هزینه تحصیل در روسیه - دانشگاه های روسیهشرایط تحصیل در روسیه: در پایتخت آن از بهترین گزینه ها جهت تحصیل در این کشور است. تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل دندان پزشکی در روسیه شرایط خاص و ویژه ای را.شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری چیست؟

در چند سال اخیر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشتند کشور روسیه را به عنوان تحصیل همانند الان انتخاب نمی کردند و گزینه های تحصیلشان کشور هایی دیگر بود اما این کشور بزرگ در چند سال اخیر توانسته است از راه های گوناگونی توجه افراد را برای تحصیل در کشور روسیه جلب کند. کشور روسیه با ارائه ی بورسیه های تحصیلی فراوان به متقاضیان خارجی و همچنین فراهم آوردن سیستم تحصیلی بسیار عالی و کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیلی عالی در موسسات عالی کشور توانسته است در طی چند سال گذشته متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. در واقع کشور روسیه جزء برترین کشور های جهان در ارائه ی خدمات تحصیلی است. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد زیادی با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.
این مقاله قصد دارد شما را با شرایط تحصیل در روسیه آشنا کرده تا با اطلاعاتی دقیق این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید.

روسیه

کشور روسیه در همسایگی کشور های فنلاند، بلاروس، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، گرجستان و چین و مغولستان است. پایتخت کشور روسیه شهر مسکو و زبان  این کشور روسی می باشد. شهر مسکو که از شهر های بزرگ این کشور  است در بخش مرکزی اروپا واقع است که قدمتی تاریخی دارد و حدودا در سال ۱۱۴۷ به وجود آمده است. این شهر از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی این کشور است که بالغ بر ۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی دارد. علاوه بر شهر مسکو شهر سنت پترزبورگ از دیگر شهرهای مسکو است. کشور مسکو دارای ۴۹ ایالت و یا استان و ۲۱ جمهوری می باشد. کشور ۱۴۸ میلیون نفری روسیه دارای ملیت هایی زیادی در میان مردمان خود است که همگی پیرو مذهب و کلیسای ارتودوکس هستند.

تحصیل در روسیه

طول دوره ی لیسانس در روسیه ۴ سال است. زبان تدریس در دانشگاههای روسیه در مقطع لیسانس زبان روسی است. بنابراین داشتن مدرک زبان روسی از الزامات اقدام برای مقطع لیسانس در روسیه است.  طول دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاههای روسیه ۲ سال است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقاطع تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) را در دانشگاههای این کشور انتخاب می کنند چرا که در این صورت شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه های تحصیلی دانشگاههای این کشور را داشته و از مزایای آن بهره مند می شوند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه همانند بسیاری کشور های دیگر بسیار مورد توجه بوده و شرایط ویژه ای برای تحصیل در این مقطع در دانشگاههای روسیه وجود دارد. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در هر کشوری به دو صورت پرداخت شهریه و استفاده از بورسیه های تحصیلی است. تحصیل به صورت شهریه ای که تقریبا مشخص است و با ارائه ی مدارک لازم دست می دهد و اما استفاده از بورسیه های تحصیلی که به خاطر تسهیلات ویژه از جمله پرداخت حقوقی به مبلغ ۲ هزار دلار به دانشجویان، رقابت سنگینی را بین متقاضیان تحصیل در این مقطع ایجاد کرده است. هزینه  آموزش زبان روسی در سال اول بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار میباشد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه های جاری برای گذران زندگی در این کشور به طور کلی شامل هزینه های : خوراک، پوشاک، مسکن، ورزش، اینترنت، حمل و نقل و … می شود :

هزینه ی خورد و خوراک در روسیه : صرف یک وعده غذا در رستوران ها ۱۲ تا ۳۵ دلار

قیمت یک لیتر شیر: ۰.۸۳۰ دلار

یک کیلو برنج : ۰.۹۵ دلار

هزینه یک عدد نان : ۰.۴۷ دلار

هزینه یک شانه تخم مرغ : ۱.۱۲ دلار

هزینه یک کیلو گوشت سینه: ۳.۷۰ دلار

یک کیلو پنیر محلی: ۶.۴۰ دلار

یک کیلو گوجه : ۱.۹۶ دلار

یک کیلو پرتقال : ۱.۲۸دلار

یک کیلو سیب زمینی : ۰.۵۴دلار

یک کیلو پیاز ۰٫۵۷ دلار

یک کیلو سیب ۱٫۳۱ دلار

در مورد هزینه ی پوشاک باید بگوییم که به طور کلی هزینه ی لباس در روسیه از سایر مناطق اروپا بالاتر است.

شهریه دانشگاهای روسیه

در رابطه با هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور برای ورود به هر دانشگاه مبلغی تحت عنوان شهریه ی دانشگاه های روسیه در نظر گرفته شده است که به نسبت شهر انتخابی و اعتبار دانشگاه این مبلغ متغیر می باشد. به طور متوسط هزینه و شهریه ی دانشگاه های روسیه که در شهر های مسکو و سن پترزبورگ مستقر هستند به نسبت دانشگاه های سایر شهرها بالاتر است. اما در یک بیان کلی درباره ی تمام مراکز دانشگاهی مستقر در این کشور، باید گفت که متوسط شهریه ی دانشگاه های روسیه برای افراد خواهان ادامه تحصیل در گروه های علوم پزشکی مبلغی معادل ۵تا ۱۰  هزار دلار و برای دانشجویان مشغول به تحصیل در سایر رشته های غیر پزشکی مبلغی معادل ۳تا ۵ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

دانشگاههای روسیه

دانشگاه دولتی موسکو : یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاههای روسیه است که پزشکان و سیاستمداران زیادی از آن فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه در زمینه ی علوم طبیعی و دانش های فضای فیزیک، دارای رتبه ی بسیار برتری در سطح جهان می باشد. دانشجویان در خارج از محیط دانشگاه، کارهای پژوهشی خود را انجام می دهند؛ که این یکی از خواص آموزشی منحصر به فرد دانشگاه موسکو می باشد.

دانشگاه دولتی نوویسبیرسک : این دانشگاه با قدمتی کمتر از صد سال، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در رده بندی جهانی است که تعداد کم دانشجویان مشغول به تحصیل در آن، برای عامه ی مردم جلب توجه می کند. جمعیت کل دانشجویان این دانشگاه، قریب به ۶۰۰۰ نفر می باشد.

دانشگاه دولتی TOMSK : این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های روسیه با قدمتی بالا می باشد که ۲۳۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند و در زمینه ی رشته های فیزیک، فضانوردی و آموزش زبان های مدرن، حائز رتبه ی بالای سیصد در دنیا شده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه ی یازدهم را آروده است.
از دیگر مراکز آموزش عالی این کشور که علاوه بر برترین بودن در دنیا، در شمار بهترین دانشگاههای روسیه هم قرار می گیرند، می توان به دانشکده ی روابط بین الملل مسکو، دانشگاه فنی مهندسی دولتی BAUMAN ، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhl ، دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، دانشگاه پژوهش های ملی، دانشگاه ملی پلی تکنیک و پژوهشی tomsk اشاره کرد.

ویزای تحصیلی روسیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه:

۱٫ ارائه ی پاسپورت بین المللی به همراه یک نسخه کپی از آن.
۲٫ فرد باید دارای یک دعوت نامه ی رسمی جهت ورود به کشور روسیه باشد. لازم به ذکر است که این دعوت نامه کپی نبوده و اصل باشد.
۳٫ عکس از فرد متقاضی در ابعاد ۴٫۵ در ۳٫۵
۴٫ فرد باید قبل از اخذ ویزا ازمایش اچ آی وی داده و گواهی مبنی بر سالم بودن خود را ارائه دهد..
۵٫ اگر سن فرد کم تر ۱۸ سال باشد باید جهت اخذ رضایت پدر و مادر به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی رضایت پدر و مادر را اخذ کند.
۶٫ فرد متقاضی باید دارای یک گذرنامه ی مهر و امضا شده باشد و حداقل دو صفحه از آن خالی باشد.
۷٫ یکی دیگر از مدارکی که در اخذ ویزای تحصیلی روسیه بسیار مهم می باشد دارا بودن مدرک دیپلم ( برای مقطع لیسانس) و سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز است.
۸٫ فرد متقاضی باید یک شاهد داشته باشد که گواهی دهد فرد دارای توان مالی جهت تحصیل در کشور روسیه است.

علاوه بر مدارک گفته شده در آخر شما می بایست هدف خود را جهت ترک کشور و اخذ ویزای تحصیلی روسیه را طی یک انگیزه نامه همراه با سایر مدارک مورد نیاز ارائه دهید. در صورتی که تمامی مدارک را دارا باشید به راحتی می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه اقدام کرده و آن را کسب کنید.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ( لیسانس )

افراد در سنین مختلف می توانند در این کشور تحصیل نمایند. عده ای همراه با خانواده به کشور روسیه مهاجرت می کنند. این دسته از افراد می توانند با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه فرزندانشان را در مدارس عالی روسیه به طور رایگان ثبت نام کنند. البته بیشتر متقاضیان تحصیل در روسیه در مقاطع دانشگاهی هستند بنابراین این متن حول شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاهی است.

هزینه ی تحصیل در روسیه

تحصیل در کشور روسیه دارای هزینه ی بسیار کمی نسبت به سایر کشور های دیگر است و افرادی که بخواهند تحصیلات تکمیلی خود را در کشور روسیه بگذرانند می بایست مدارکی را ارائه دهند. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد در مقطع کارشناسی در کشور روسیه می بایست ۴ سال تحصیل نمایند. همچنین شرایط تحصیل در روسیه طوری ایجاب می کند که فرد می بایست مدرک زبان خود را به منظور سهولت کار اخذ نماید. به این دلیل زبان تدریس در مقطع دانشگاهی در کشور روسیه به زبان روسی یا انگلیسی و برای برخی رشته ها بعضا فرانسوی نیز می باشد. شهریه ی مقطع کارشناسی در کشور روسیه به زبان انگلیسی حدودا ۱۰۰۰ دلار گران تر از تحصیل به زبان روسی است. واقعیت این است که تمام مدارک دانشگاهی روسیه اعتبار جهانی دارد و این به دلیل توافقنامه های بین المللی و دولتی این کشور است تا تمام مدارک آن در سراسر جهان به رسمیت شناخته شوند. شهریه دانشگاههای روسیه در رشته های غیر پزشکی حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس

افراد جهت اجازه برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد در این کشور می بایست دارای تاییدیه ی مدرک کارشناسی خود از وزارت علوم ایران باشد. زمان تحصیل در کشور روسیه در مقطع کارشناسی ارشد ۱٫۵ تا ۲ سال بوده و شهریه ی آن حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دکتری

طول مدت دوره ی دکتری در کشور روسیه حدود ۲ تا ۴ سال است. این مقطع در کشور روسیه به زبان های روسی و انگلیسی تدریس شده و شهریه آن در طول سال ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار است.

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

32 پاسخ به “شرایط تحصیل در روسیه”

 1. Avatar امير گفت:

  با سلام بنده دیپلم تجربی دارم اما چون علاقه به دروس این رشته نداشتم با معدل ١۴ و خورده ای قبول شدم.و دارای مدارک کامپیوتر پیشرفته زبان ها مختلف برنامه نویسی از جمله سی و سی پلاس پلاس و طراحی وب پیشرفته سی ای دابلیو که تمامی این مدارک قابل ترجمه هستند .سوال من این است ایابدون دوره پیش دانشگاهی راهی برای ادامه تحصیل در خارج وجود دارد؟ و یا مقطع پیش دانشگاهی را در خارج بگذرانم؟ بنده١٩ سال سن دارم و علاقمند به مهندسی برق هستم در صورت امکان خوشحال میشوم به موسسه حقوقی بنده را معرفی کنید

 2. Avatar Ali گفت:

  سلام.رشته مهندسی نفت و یا گاز در روسیه در مقطع ارشد به زبان انگلیسی است یا خیر؟
  اگر در روسیه خونه داشته باشم، آیا با کار کردن میتونم خرج تحصیل رو در مقطع کارشناسی ارشد تامین کنم؟ متشکرم.

  • Avatar Saya Daniali گفت:

   سلام بله به زبان انگلیسی هم وجود دارد . هزینه زندگی رو می تونید با کار کردن پوشش بدید

 3. Avatar یونس گفت:

  سلام ایا برای رفتن به روسیه تحصیل در اونجا باید نخبه بود یا بادرس متوسط هم میشه رفت. با رشته الکترونیک میتونم از دیپلم برم

 4. Avatar moosa گفت:

  سلام خسته نباشید من دارای مدرک دیپلم رشته شبکه و نرم افزار نظام جدید هستم و معدلم ۱۶ به بالاست سوالم این بود که آیا میتونم با همین دیپلم بورسیه بگیرم به هر کشوری یا باید مدرک بالاتری داشته باشم ممنون میشم راهنماییم کنید و باید بگم که من از نظر مالی در طبقه متوسط جامعه هستم و نمیتونم پول زیادی برای هزینه های زندگی خرج کنم در کشور دیگه یه بورسیه کامل میخوام

 5. Avatar ف.فرضي گفت:

  سلام من کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه پیام نور سمنان هستم ایا میتونم ویزا تحصیلی برا روسیه بگیرم البته برا دانشگاه دولتی که رایگان باشه و ایا دانشگاه خودش خوابگاه در اختیار دانشجوهاش میزار؟من با کار کردن میتونم خرج خودمو در بیارم ؟ مدرک زبان ایلتس هم دارم .

 6. Avatar حدیباس گفت:

  درود بر شما!
  برای تحصیل در رشته ی علوم سیاسی در دانشگاههای روسیه ملزم ب داشتن چه مدارکی هستم؟و باید گویا باشم ک مدرک دیپلم معماری دارم! شرایط کار در روسیه به چه صورت قابل اجراست! اینجا پاسخ کوتاهی دریافت کنم حتما تماس میگیرم!
  باسپاس!

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.می توانیم برای این رشته برای شما اپلای کنیم اما به زبان روسی باید ادامه تحصیل دهید.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 7. Avatar N گفت:

  سلام برای بورسیه هوشبری یا روانشناسی حداقل چ معدل دیپلمی نیاز هست؟؟ تسلط ب زبان روسی یک امتیاز محسوب میشه برای بورسیه؟؟

 8. Avatar N گفت:

  معدل بالای ۱۷ و ۱۸ اینا خوبه؟؟
  من و خواهرم الان داریم دیپلم میگیریم و قصد داریم تو ایران در رشته زبان روسی تحصیل کنیم و لیسانس روسی بگیریم سپس در روسیه ب رشته هوشبری و روانشناسی بپردازیم .میخواستم ببینم بنظرتون این لیسانس زبان روسی رو تو ایران بخونیم و بعد مهاجرت کنیم خوبه؟؟من از الان ی برنامه میخوام ک بدونم باید چیکار کنیم از همین الان ک میخوایم دیپلم بگیریم. چون مقصد نهایی ما تحصیل در روسیه هست بصورت بورسیه .

 9. Avatar N گفت:

  برای بورسیه تحصیلی شدن باید چه اقداماتی کنیم از همین الان

 10. Avatar N گفت:

  ببخشید پاسخ سوالاتم رو ازکجا باید بگیرم؟

 11. Avatar N گفت:

  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

 12. Avatar ارسلان گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید من دیپلم تجربی با معدل ۱۸٫۵۰ دارم میخواستم بدونم که با چه شرایطی میتونم ویزای تحصیلی روسیه رو بگیرم و چقدر هزینه برمی‌داره هزینه یکی از مهم ترین مشخصه ها برای انتخاب مقصد هست و آیا ضمن تحصیل می‌شود کار کرد.

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام. بله ضمن تحصیل اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارید.هزینه تحصیل در سال حدودا ۴۰۰۰ یورو می باشد.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 13. Avatar رکسانا گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم رشته علوم تغذیه رودانشگاه مسکو داره؟اگه داره این رشته درمقطع ارشد به چ زبانی است؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.بله می توانیم اپلای کنیم.معمولا به زبان روسی است. لطفا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

 14. Avatar ... گفت:

  سلام خسته نباشید معدل دیپلم تجربی من تقریبا ۱۷ میشه وتمام دروس اختصاصی رو بالای ۱۷ آوردم وزیست هم ۱۹٫۷۵ و شیمی هم ۱۸٫۲۵ آیا امکان دارد در رشته داروسازی در روسیه تحصیل کنم؟ به صورت بورسیه؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.بله امکان پذیر است و شرایط خوبی دارید.لطفا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

 15. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.من معدل دیپلم۱۹.۷۰ و پیش ۱۵.۴۸ دارم در رشته تجربی و ۲۰ سالمه…ب نظرتون امکان بورسیه پزشکی دارم برای روسیه؟

 16. Avatar مریم گفت:

  سلام با تشکر از اطلاعات مفیدتون. آیا کشور روسیه به همراه دانشجو برای کارشناسی ارشد ویزا میدهد؟ من میخوام با همسر و فرزندانم برم.

 17. Avatar Sara گفت:

  سلام.ببخشید من دیپلم تجربی دارم با معدل ۱۶ و ۵۱صدم.بخام برم روسیه ب معدلم ربطی داره یا ن؟با این معدل پزیرش میشم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.بله امکان پذیر است.لطفا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره ببرید.

 18. Avatar maryam گفت:

  سلام ، خسته نباشین من ارشد زمین شناسی مهندسی از دانشگاه آزاد هستم آیا برا دکتری میتونم برا روسیه بورسیه بگیرم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.شرایط خوبی دارید.لطفا رزومه خود را به شماره ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ ارسال نمایید و یا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021