لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

شرایط تحصیل در روسیه

مشاهده اطلاعات کامل روسیه

شرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 17Rating: 5.0شرایط تحصیل در روسیه - تحصیل رایگان در روسیه - هزینه تحصیل در روسیه - دانشگاه های روسیهشرایط تحصیل در روسیه: در پایتخت آن از بهترین گزینه ها جهت تحصیل در این کشور است. تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل دندان پزشکی در روسیه شرایط خاص و ویژه ای را.شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری چیست؟

در چند سال اخیر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشتند کشور روسیه را به عنوان تحصیل همانند الان انتخاب نمی کردند و گزینه های تحصیلشان کشور هایی دیگر بود اما این کشور بزرگ در چند سال اخیر توانسته است از راه های گوناگونی توجه افراد را برای تحصیل در کشور روسیه جلب کند. کشور روسیه با ارائه ی بورسیه های تحصیلی فراوان به متقاضیان خارجی و همچنین فراهم آوردن سیستم تحصیلی بسیار عالی و کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیلی عالی در موسسات عالی کشور توانسته است در طی چند سال گذشته متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. در واقع کشور روسیه جزء برترین کشور های جهان در ارائه ی خدمات تحصیلی است. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد زیادی با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.
این مقاله قصد دارد شما را با شرایط تحصیل در روسیه آشنا کرده تا با اطلاعاتی دقیق این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید.

روسیه

کشور روسیه در همسایگی کشور های فنلاند، بلاروس، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، گرجستان و چین و مغولستان است. پایتخت کشور روسیه شهر مسکو و زبان  این کشور روسی می باشد. شهر مسکو که از شهر های بزرگ این کشور  است در بخش مرکزی اروپا واقع است که قدمتی تاریخی دارد و حدودا در سال ۱۱۴۷ به وجود آمده است. این شهر از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی این کشور است که بالغ بر ۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی دارد. علاوه بر شهر مسکو شهر سنت پترزبورگ از دیگر شهرهای مسکو است. کشور مسکو دارای ۴۹ ایالت و یا استان و ۲۱ جمهوری می باشد. کشور ۱۴۸ میلیون نفری روسیه دارای ملیت هایی زیادی در میان مردمان خود است که همگی پیرو مذهب و کلیسای ارتودوکس هستند.

تحصیل در روسیه

طول دوره ی لیسانس در روسیه ۴ سال است. زبان تدریس در دانشگاههای روسیه در مقطع لیسانس زبان روسی است. بنابراین داشتن مدرک زبان روسی از الزامات اقدام برای مقطع لیسانس در روسیه است.  طول دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاههای روسیه ۲ سال است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقاطع تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) را در دانشگاههای این کشور انتخاب می کنند چرا که در این صورت شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه های تحصیلی دانشگاههای این کشور را داشته و از مزایای آن بهره مند می شوند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه همانند بسیاری کشور های دیگر بسیار مورد توجه بوده و شرایط ویژه ای برای تحصیل در این مقطع در دانشگاههای روسیه وجود دارد. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در هر کشوری به دو صورت پرداخت شهریه و استفاده از بورسیه های تحصیلی است. تحصیل به صورت شهریه ای که تقریبا مشخص است و با ارائه ی مدارک لازم دست می دهد و اما استفاده از بورسیه های تحصیلی که به خاطر تسهیلات ویژه از جمله پرداخت حقوقی به مبلغ ۲ هزار دلار به دانشجویان، رقابت سنگینی را بین متقاضیان تحصیل در این مقطع ایجاد کرده است. هزینه  آموزش زبان روسی در سال اول بین 2000 تا 4000 دلار میباشد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه های جاری برای گذران زندگی در این کشور به طور کلی شامل هزینه های : خوراک، پوشاک، مسکن، ورزش، اینترنت، حمل و نقل و … می شود :

هزینه ی خورد و خوراک در روسیه : صرف یک وعده غذا در رستوران ها ۱۲ تا ۳۵ دلار

قیمت یک لیتر شیر: ۰.۸۳۰ دلار

یک کیلو برنج : ۰.۹۵ دلار

هزینه یک عدد نان : ۰.۴۷ دلار

هزینه یک شانه تخم مرغ : ۱.۱۲ دلار

هزینه یک کیلو گوشت سینه: ۳.۷۰ دلار

یک کیلو پنیر محلی: ۶.۴۰ دلار

یک کیلو گوجه : ۱.۹۶ دلار

یک کیلو پرتقال : ۱.۲۸دلار

یک کیلو سیب زمینی : ۰.۵۴دلار

یک کیلو پیاز ۰٫۵۷ دلار

یک کیلو سیب ۱٫۳۱ دلار

در مورد هزینه ی پوشاک باید بگوییم که به طور کلی هزینه ی لباس در روسیه از سایر مناطق اروپا بالاتر است.

شهریه دانشگاهای روسیه

در رابطه با هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور برای ورود به هر دانشگاه مبلغی تحت عنوان شهریه ی دانشگاه های روسیه در نظر گرفته شده است که به نسبت شهر انتخابی و اعتبار دانشگاه این مبلغ متغیر می باشد. به طور متوسط هزینه و شهریه ی دانشگاه های روسیه که در شهر های مسکو و سن پترزبورگ مستقر هستند به نسبت دانشگاه های سایر شهرها بالاتر است. اما در یک بیان کلی درباره ی تمام مراکز دانشگاهی مستقر در این کشور، باید گفت که متوسط شهریه ی دانشگاه های روسیه برای افراد خواهان ادامه تحصیل در گروه های علوم پزشکی مبلغی معادل 5تا 10  هزار دلار و برای دانشجویان مشغول به تحصیل در سایر رشته های غیر پزشکی مبلغی معادل 3تا 5 هزار دلار در نظر گرفته شده است.

دانشگاههای روسیه

دانشگاه دولتی موسکو : یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاههای روسیه است که پزشکان و سیاستمداران زیادی از آن فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه در زمینه ی علوم طبیعی و دانش های فضای فیزیک، دارای رتبه ی بسیار برتری در سطح جهان می باشد. دانشجویان در خارج از محیط دانشگاه، کارهای پژوهشی خود را انجام می دهند؛ که این یکی از خواص آموزشی منحصر به فرد دانشگاه موسکو می باشد.

دانشگاه دولتی نوویسبیرسک : این دانشگاه با قدمتی کمتر از صد سال، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در رده بندی جهانی است که تعداد کم دانشجویان مشغول به تحصیل در آن، برای عامه ی مردم جلب توجه می کند. جمعیت کل دانشجویان این دانشگاه، قریب به ۶۰۰۰ نفر می باشد.

دانشگاه دولتی TOMSK : این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های روسیه با قدمتی بالا می باشد که ۲۳۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند و در زمینه ی رشته های فیزیک، فضانوردی و آموزش زبان های مدرن، حائز رتبه ی بالای سیصد در دنیا شده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه ی یازدهم را آروده است.
از دیگر مراکز آموزش عالی این کشور که علاوه بر برترین بودن در دنیا، در شمار بهترین دانشگاههای روسیه هم قرار می گیرند، می توان به دانشکده ی روابط بین الملل مسکو، دانشگاه فنی مهندسی دولتی BAUMAN ، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhl ، دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، دانشگاه پژوهش های ملی، دانشگاه ملی پلی تکنیک و پژوهشی tomsk اشاره کرد.

ویزای تحصیلی روسیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه:

۱٫ ارائه ی پاسپورت بین المللی به همراه یک نسخه کپی از آن.
۲٫ فرد باید دارای یک دعوت نامه ی رسمی جهت ورود به کشور روسیه باشد. لازم به ذکر است که این دعوت نامه کپی نبوده و اصل باشد.
۳٫ عکس از فرد متقاضی در ابعاد ۴٫۵ در ۳٫۵
۴٫ فرد باید قبل از اخذ ویزا ازمایش اچ آی وی داده و گواهی مبنی بر سالم بودن خود را ارائه دهد..
۵٫ اگر سن فرد کم تر ۱۸ سال باشد باید جهت اخذ رضایت پدر و مادر به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی رضایت پدر و مادر را اخذ کند.
۶٫ فرد متقاضی باید دارای یک گذرنامه ی مهر و امضا شده باشد و حداقل دو صفحه از آن خالی باشد.
۷٫ یکی دیگر از مدارکی که در اخذ ویزای تحصیلی روسیه بسیار مهم می باشد دارا بودن مدرک دیپلم ( برای مقطع لیسانس) و سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز است.
۸٫ فرد متقاضی باید یک شاهد داشته باشد که گواهی دهد فرد دارای توان مالی جهت تحصیل در کشور روسیه است.

علاوه بر مدارک گفته شده در آخر شما می بایست هدف خود را جهت ترک کشور و اخذ ویزای تحصیلی روسیه را طی یک انگیزه نامه همراه با سایر مدارک مورد نیاز ارائه دهید. در صورتی که تمامی مدارک را دارا باشید به راحتی می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه اقدام کرده و آن را کسب کنید.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ( لیسانس )

افراد در سنین مختلف می توانند در این کشور تحصیل نمایند. عده ای همراه با خانواده به کشور روسیه مهاجرت می کنند. این دسته از افراد می توانند با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه فرزندانشان را در مدارس عالی روسیه به طور رایگان ثبت نام کنند. البته بیشتر متقاضیان تحصیل در روسیه در مقاطع دانشگاهی هستند بنابراین این متن حول شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاهی است.

هزینه ی تحصیل در روسیه

تحصیل در کشور روسیه دارای هزینه ی بسیار کمی نسبت به سایر کشور های دیگر است و افرادی که بخواهند تحصیلات تکمیلی خود را در کشور روسیه بگذرانند می بایست مدارکی را ارائه دهند. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد در مقطع کارشناسی در کشور روسیه می بایست 4 سال تحصیل نمایند. همچنین شرایط تحصیل در روسیه طوری ایجاب می کند که فرد می بایست مدرک زبان خود را به منظور سهولت کار اخذ نماید. به این دلیل زبان تدریس در مقطع دانشگاهی در کشور روسیه به زبان روسی یا انگلیسی و برای برخی رشته ها بعضا فرانسوی نیز می باشد. شهریه ی مقطع کارشناسی در کشور روسیه به زبان انگلیسی حدودا 1000 دلار گران تر از تحصیل به زبان روسی است. واقعیت این است که تمام مدارک دانشگاهی روسیه اعتبار جهانی دارد و این به دلیل توافقنامه های بین المللی و دولتی این کشور است تا تمام مدارک آن در سراسر جهان به رسمیت شناخته شوند. شهریه دانشگاههای روسیه در رشته های غیر پزشکی حدود 3000 تا 4000 دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس

افراد جهت اجازه برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد در این کشور می بایست دارای تاییدیه ی مدرک کارشناسی خود از وزارت علوم ایران باشد. زمان تحصیل در کشور روسیه در مقطع کارشناسی ارشد 1.5 تا 2 سال بوده و شهریه ی آن حدود 800 تا 1000 دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دکتری

طول مدت دوره ی دکتری در کشور روسیه حدود 2 تا 4 سال است. این مقطع در کشور روسیه به زبان های روسی و انگلیسی تدریس شده و شهریه آن در طول سال 2000 تا 7000 دلار است.

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

71 پاسخ به “شرایط تحصیل در روسیه”

 1. Avatar زهره گفت:

  سلام وقت بگير من ديپلم تجربي دارم كارداني تكنولوژي محيط زيست خوندم و كارشناسي مهندسي منابع طبيعي
  ميخوام داروسازي با دندان پزشكي بخونم امكانش هست؟

 2. Avatar Nastaran گفت:

  سلام ما نمرات دروس اختصاصی پایین ولی مدرک ایلتس و رزومه خوب میشه پزشکی روسیه قبول شد؟
  کانون زبان درس خوندم و یکسالم سابقه تدریس دارم
  دانشجوی ادبیات انگلیسی ترم سه ام

 3. Avatar 8909 گفت:

  سلام من د9یپلم تجربی دارم دارم دیپلم ریاضی میگیرم ک با معدل بیشتری اقدام کنم زبان روسی هم دارم داخل یکی از موسسات شیراز پیش خوانی میکنم می خوام برای رشته دندون پزشکی اقدام کنم امکانش هست؟

 4. Avatar ساناز گفت:

  سلام. کارشناسی ارشد زبان شناسی از دانشگاه دولتی و مدرک آیلتس شش و نیم دارم. امکان تحصیل در مقطع دکترا در روسیه دارم؟ دوره دکتری فاند هم به دانشجو تعلق میگیره؟ مرسی

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   بله امکان پذیره لطفا تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی بشید و رزومه کامل تری از شما داشته باشیم

 5. Avatar Reza گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دیپلم تجربی دارم و سنم ۲۱ سال هست معدل دیپلمم کتبی ۱۱ و کل ۱۶ هست میخواستم بدونم میتونم واسه تحصیل در رشته دندان پزشکی اقدام کنم یا خیر

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   بله امکان پذیره لطفا تماس بگیرید دوست عزیز تا هم از مشاوره رایگان موسسه بهره ببرید و هم مارزومه کامل تری از شما داشته باشیم تا دقیق تر راهنمایی بشید .

 6. Avatar alireza گفت:

  سلام خسته نباشید من کارت پایان خدمت ندارم میتونم واسه تحصیلات برای روسیه برم ؟

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   بله امکان پذیره تماس بگیرید دوست عزیز تا هم از مشاوره رایگان موسسه بهره ببرید و هم مارزومه کامل تری از شما داشته باشیم تا دقیق تر راهنمایی بشید .

 7. Avatar zahra گفت:

  سلام من 19 سالمه میخوام برای دندانپزشکی روسیه بخونم معدل دیپلمم19 میخواستم بدونم برای رشته دندانپزشکی در دانشگاه هاشون بازبان انگلیسی تدریس میشه یا روسی

 8. Avatar علی گفت:

  سلام‌من رشته فنی تکنولوژی تاسیاسات حرترتی و برودتی دانشگاه سراسری میخونم ومشغول به کار فنی هستم‌میتونم در روسیه واسه مقطع لیسانس اقدام‌کنم‌؟؟

 9. Avatar محمد گفت:

  سلام من مدرک دیپلم تجربی را دارم و میخوام دانشگاه برای دندان پزشکی روسیه ادامه بدم میشه اینکار بکنم و اگر میشه چطوری اینکار و برای اومدن به روسیه انجام بدم

 10. Avatar هلن گفت:

  سلام دیپلم تجربی دارم معدل دیپلم هجده ونیم و معدل کتبی یازده هستش امکانش هست داروسازی تو روسیه بخونم

 11. Avatar Maryam گفت:

  سلام من 18 سال دارم و دارای مدرک upper intermediate زبان هستم و چند ترم advance را هم گذراندم. معدل من در شش سال اخیر در مدارس سمپاد بالای 18 بوده است.و رشته من تجربی است و قصد خواندن پزشکی را دارم. می خواستم بدونم شرایط بورسیه برای روسیه را دارم یا خیر. و اگر امکان بورسیه برایم وجود دارد ممنون میشم شرایط و مراحل لازم را بگید

 12. Avatar Maryam گفت:

  ببخشید من متوجه نشدم. الان امکان بورسیه از دانشگاه های روسیه برای من وجود دارد یا خیر و اگر امکانش هست چه مراحلی را باید کنم

 13. Avatar فاطیما گفت:

  سلام من پایه نهمم میخواستم بدونم چه رشته ای انتخاب کنم که راحت پذیرش بشم و چه شرایطی برای پذیرش راحت تره

 14. Avatar امیر گفت:

  سلام دوست داشتم بدونم که در کشور روسیه میشه دکتری دامپزشکی گرفت و بعدش اونجا شروع به کار کرد و ایا شغل دامپزشکی جایگاه و درامد خوبی داره تو روسیه و اینکه میشه با سرمایه ی 200 میلیون تومان مهاجرت کرد به کشور روسیه یا نه؟(با فرض داشتن مدرک ایلتس)

  • Avatar Saya Daniali گفت:

   سلام به زبان روسی می باشد اگه در کنار تحصیل کار هم کنید سرمایه تون مناسبه

 15. Avatar رز گفت:

  سلام وقت بخیر،من مدرک کارشناسی زبان روسی دارم میخوام دوباره برای مقطع کارشناسی رشته های هنری مثل تئاتر،نقاشی ،موسیقی بخونم،امکانش هست؟واینکه دانشگاههای روسیه توی این زمینه معتبره!

 16. Avatar Sisi گفت:

  سلام من دانشجوی ارشد مشاوره خانواده هستم میخوام برای دکترا مشاوره خانواده در روسیه اقدام کنم آیا اگر برای زبان انگلیسی با مدرک آیلتس هزینه کامل برام رایگان میباشد؟

 17. Avatar ابراهیمی گفت:

  سلام من ۱٨ سالمه و دیپلم تجربی دارم معدل کتبی نهاییم ۱۶ و نیمه . می خواستم بدونم چه طور می تونم به طور آزاد در دانشگاه های روسیه ثبت نام کنم ؟ و حتما باید مدرک زبان داشته باشم؟

 18. Avatar سبا گفت:

  سلام من دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم زمانی که فوق دیپلم بگیرم اینجا میتونم بیام روسیه پزشکی بخونم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021