لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

ترکیه

Turkey

ویژگی های برجسته

 • عدم نیازمندی به ویزا و دردسرهای آن
 • امکان استفاده از انواع اقامت(سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیلی، ثبت شرکت، کاری، توریستی…)
 • دانشگاههای معتبر با رتبه های جهانی بسیار بالا
 • فرهنگ های نزدیک با جامعه ایرانی و هم زبانی با بخشی از مردم ما
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی
مدارک مورد نیاز
اصل پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات 2 مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری

در خواست مشاوره
شرایط تحصیل در ترکیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 20Rating: 5.0شرایط تحصیل در ترکیه - قوانین جدید تحصیل در ترکیه 2020 | تحصیل پزشکی در کشور ترکیه.شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری چیست؟

تعداد افرادی که در هر سال به تحصیل در کشور ترکیه روی می آورند، زیاد است. این افراد جهت پیشرفت بیشتر و همچنین اخذ مدرک از بهترین دانشگاه های دنیا معمولا تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرند. نکته ی مهم در این قسمت برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند، دانستن اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در ترکیه است. کشور ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط خاصی را داراست. در ادامه ی متن برای دوستان عزیزی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرایط تحصیل در ترکیه را ذکر می کنیم.

ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اورسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است. موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور هایی به نام ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان منتهی می شود. همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد. همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است.

لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشدو می توان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار را به عنوان هزینه کرد ماهانه در این کشور، در نظر گرفت.

شهریه دانشگاههای ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد.

برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

دانشگاههای ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام مقاطع

شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می باشد. تمامی دانشگاه های کشور ترکیه می توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تاییدیه آن ها اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه ای که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد نیز توسط موسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه ی راهنما ذکر شده است. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه شرکت دانشجویان خارجی در آزمونی سراسری است که دانشجویان خارجی موظفند در آن شرکت کرده و در صورت اخذ نمره ی قبولی می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شوند. این آزمون با نام آزمون یوس (YOS ) معروف است.

تحصیل در ترکیه

یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه این است که دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس وارد کشور ترکیه می شوند، باید دارای مدارک فارغ التحصیلی بوده و یا دست کم دانش آموز سال اخر تلقی شوند. در صورتی که فرد دانشجوی کشور های خارجی باشد و از سوی موسسات آموزشی در کشور خود اخراج شده باشد، تحت هیچ شرایطی نمی تواند وارد دانشگاه های ترکیه شود.

به غیر از اینها فرد باید گواهی مبنی بر توانایی مالی را داشته باشد تا نشان دهد توان مالی جهت تحصیل در ترکیه را دارد. دارا بودن مدرک زبان ترکی از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است. در صورتی که فرد زبان ترکی بلد نباشد آموزش این زبان به صورت دوره هایی رایگان در دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه دارای شرایط سنی خاصی نیست و افراد در تمام سنین می توانند تنها با در دست داشتن مدرک دیپلم در این آزمون شرکت کرده و جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه

اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در ترکیه یاری می کند اما اخذ این بورسیه نیازمند شرایط خاصی است:
جهت دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از 20 سال، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 26 سال و در مقطع دکترا بیش از 31 سال باشد. نیر اینکه معدل مدرک دیپلم شما نباید کم تر از 15 باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از 14 باشد. این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از 15 نباشد و در مقطع دکترا معدل کل نیز نباید کم تر از 15 باشد. از دیگر شرایط آن این است که فرد باید در سلامت کامل بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

طول مدت کل دوره ی لیسانس 4 سال بوده که در صورتی که رشته ی شما پزشکی باشد 5 سال و اگر دندانپزشکی باشد 6 سال به طول می انجامد. در مقطع فوق لیسانس، این دوره در کشور ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره ی آموزش محور 2 سال به طول می انجامد و دیگری حدودا 5 سال است. مقطع دکترا در کشور ترکیه 4 سال به طول می انجامد. البته در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته ی تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر تمام شود.

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

۳۳۱ پاسخ به “شرایط تحصیل در ترکیه”

 1. Avatar فریبا گفت:

  سلام من فقط تا سال دوم دبستان خوندم معدل ۲۰ نمره ۲۰ کمتر ندارم و دیپلم ندارم زبان انگلیسی خوبه یکمی هم ترکی بلدم راهی هست در دانشگاه های استانبول رشته های هنری مثل موسیقی بتوانم تحصیل کنم ؟ و تحصیل آیا رایگان هست ؟ یا در ترکیه دیپلم بگیرم ؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.برای اپلای نیاز به دیپلم ۱۲ ساله با معدل بالای ۱۵ دارید.۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید

 2. Avatar Aylin گفت:

  سلام من دیپلم تجربی دارم با معدل کل (۱۷/۱۲) میتونم برای رشته ی دندانپزشکی در ترکیه اقدام کنم؟شرایط تحصیل رایگان رو دارم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.بله ولی باید در آزمون ورودی شرکت کنید.لطفا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره ببرید.

 3. Avatar ترنم گفت:

  سلام، من دیپلمم تجربی بوده و لیسانس معماری از دانشگاه آزاد دارم، میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد معماری، فقط معدل کارشناسی مهمه یا هر دو دیپلم و کارشناسی باهم؟
  معدل کارشناسیم ۱۶.۳۵ هست، امکان پذیرش دارم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.معمولا دو مقطع آخر تحصیلی مورد ارزیابی قرار می گیرد.پرای مشاوره بیشتر با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره ببرید.

 4. Avatar عباس گفت:

  سلام بنده کارشناس ارشد مهندسی منابع آب از دانشگاه دولتی دارم خواستم بپرسم امکان تحصیلات رایگان درمقطع دکترا هست و شرایطش چیه بنده ۳۴ مقاله کنفرانسی و ۵ ترویجی و ۸ پژوهشی و۴ isi درحال داوری دارم معدل ارشدم ۱۵.۵۶ بود

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.لطفا رزومه خود را به شماره ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ ارسال نمایید و یا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره ببرید.

 5. Avatar فردین نوروزیان گفت:

  سلام وقت بخیر،میخواستم در مقطع ارشد مهندسی برق ادامه تحصیل بدم،شرایط تحصیل رایگان رودارم؟معدل کاردانی۱۶/۴۷ کارشناسی ۱۵/۱۳چه کاری باید انجام بدم؟

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   سلام برای المان می توانید اقدام کنید برای اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید

 6. Avatar سحر گفت:

  سلام . برای کسانی که فنی خوندن و دیپلم ندارن راهی هست ؟ من فوق دیپلم و کارشناسی نا پیوسته دارم

 7. Avatar فرزاد قانونی گفت:

  سلام ببخشید من زبان انگلیسی رو توی آموزشگاه گلدیس به پایان رسوندم و الان هم تسلط خوبی دارم و همچنین درحال ترجمه یک رمان هستم درضمن تو دانشگاه غیر انتفاعی(باکنکور) دارم کارشناسی مترجمی میخونم(ترم۳) اما معدل دیپلمم ۱۲و خورده ای تجربی بوده میخواستم ببینم که آیا راهی برای من هم هست؟ چون همه حاها معدل دیپلم بالای۱۵ میخوان با این حساب من هیچ وقت نمیتونم بورسیه بگیرم 🙁 لطفا راهنمایی بفرمایین ممنون

 8. Avatar سید علیرضا دارستانی گفت:

  سلام من امسال وارد مقطع یازدهم رشته علوم انسانی میشم…زبان ترکی استانبولی فول بلدم..در حال گرفتن مدرک برنامه نویسی هم هستم از اموزشگاه معتبر..من میتونم برای سال دوازدهم به ترکیه برم برای تحصیل؟مشکل مالی هم اصلا ندارم

 9. Avatar پارسا گفت:

  سلام امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته پزشکی به زبان انگلیسی وجود داره ؟؟
  چون من شنیدم دانشگاه های دولتی فقط به زبان ترکی تدریس میکنند

 10. Avatar لیلا گفت:

  با سلام.
  میخواستم بدونم امکان تحصیل در رشته های علوم انسانی به صورت مکاتبه ای در ترکیه هست؟
  چه کشورهایی میشه بصورت مکاتبه ای تحصیل کرد یعنی بدون مهاجرت؟

 11. Avatar پریا گفت:

  سلام ببخشید اون بورسیه تحصیلی رایگانی که گفته من همه ی شرایطشو دارم الان باید چیکار کنم یعنی میتونم بدون هزینه اونجا تحصیل کنم؟

 12. Avatar Phonix گفت:

  سلام من امسال میرم دوازدهم معدل سال یاردهمم ۱۹.۲۷ است
  زبان انگلیسی هم تقربا خوبم میخواستم بدونم شانسی برای گرفتن بورسیه در. رشته پزشکی دانشگاه های ترکیه دارم؟

 13. Avatar روشنك گفت:

  سلام من کارشناسی ارشد فیزیک خاک دارم از دانشگاه سراسری با معدل ١۵/٨ میخوام بدونم برا مقطع دکتری میتونم بورسیه بگیرم؟

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   لطفا رزومه کامل خودتونو به این شماره از طریق واتس اپ ارسال کنید
   ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳

 14. Avatar Sina گفت:

  سلام من الان دهم رشته ریاضی فیزیک میخونم معدل سال قبل ۱۹.۸۶ میخوام در استانبول ادامه تحصیل بدم
  امکان تحصیل رایگان هست؟

 15. Avatar سهیلا گفت:

  سلام من فوق لیسانس روانشناسی شخصیت از دانشگاه آزاد کرج هستم معدل لیسانس ۱۹و معدل فوقم نزدیک ۱۸ شده . الان میخوام برای مقطع دکتری روانشناسی تو دانشگاه دولتی استانبول اقدام کنم و مشغول یادگیری زبان اون کشور هستم . میشه راهنماییم کنید . سنم ۳۸ سال

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   لطفا تماس بگیرید تا هم از مشاوره رایگان موسسه بهره ببرید و هم مارزومه کامل تری از شما داشته باشیم تا دقیق تر راهنمایی بشید .

 16. Avatar ناشناس گفت:

  سلام میخواستم بگم که اگه نیست خود بورسیه بشه حد اقل چقدر سرمایه میخاد تا بتونه در ترکیه در رشته پزشکی تحصیل کنه

 17. Avatar ناشناس گفت:

  من دانش اموز پایه ی یازدهم تجربی هستم بنظر ما از کی باید برای ازمون یوز شروع کنم و براش ایران کلاس برم بهتره یاتورکیه

 18. Avatar عرفان گفت:

  سلام بنظر ما من بعد کنکورم اگه قبول نشدم یک سال بشین زبان بخونم و خودمو برای ازمون یوس اماده کنم میتوانم سال بعدش به قبول بشم یعنی ایا یکسال برای امادگی زمان کافیست یا ن باید از همین حالا که پایه ی یازدهم شروع کنم

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   تایم کمی در هفته را به خواندن زبان اختصاص دهید و تمرکز اصلی را روی درستان بذارید لطفا تماس بگیرید دوست عزیز تا هم از مشاوره رایگان موسسه بهره ببرید و هم مارزومه کامل تری از شما داشته باشیم تا دقیق تر راهنمایی بشید .

 19. Avatar اسما گفت:

  سلام من لیسانس جامعه شناسی دارم با معدل۱۴ ایا امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته به زبان انگلیسی و به صورت رایگان وجود داره؟اگر وجود نداره هزینه سالانه چقدر هس حدودا؟

 20. Avatar Mozhi گفت:

  سلام من زبان ترکی استانبولی رو خیلی خوب بلدم و دارم مدرک لیسانسمو میگیرم که معدلم ۱۲ هستش امکان بورس شدن برای من نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط بیشتر

ثبت نام آزمون یوس YOS
ثبت نام آزمون یوس
فوق لیسانس و دکتری در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
هزینه ی زندگی در ترکیه
معرفی کشور ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل در ترکیه
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021