لیگال اپلای گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی

ترکیه

Turkey

ویژگی های برجسته

 • عدم نیازمندی به ویزا و دردسرهای آن
 • امکان استفاده از انواع اقامت(سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیلی، ثبت شرکت، کاری، توریستی…)
 • دانشگاههای معتبر با رتبه های جهانی بسیار بالا
 • فرهنگ های نزدیک با جامعه ایرانی و هم زبانی با بخشی از مردم ما
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی
مدارک مورد نیاز
اصل پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات 2 مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری

در خواست مشاوره
شرایط تحصیل در ترکیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 20Rating: 5.0شرایط تحصیل در ترکیه - تحصيل رايگان در ترکيه - تحصيل در ترکيه - هزينه تحصيل در ترکيهشرایط تحصیل در ترکیه : تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا مورد پسند بسیاری از جوانان و دانشجویان.شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری چیست؟

تعداد افرادی که در هر سال به تحصیل در کشور ترکیه روی می آورند، زیاد است. این افراد جهت پیشرفت بیشتر و همچنین اخذ مدرک از بهترین دانشگاه های دنیا معمولا تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرند. نکته ی مهم در این قسمت برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند، دانستن اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در ترکیه است. کشور ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط خاصی را داراست. در ادامه ی متن برای دوستان عزیزی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرایط تحصیل در ترکیه را ذکر می کنیم.

ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اورسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است. موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور هایی به نام ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان منتهی می شود. همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد. همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است. لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

هزینه زندگی در ترکیه

نه ی زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشدو می توان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار را به عنوان هزینه کرد ماهانه در این کشور، در نظر گرفت.

شهریه دانشگاههای ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد. برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

دانشگاههای ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام مقاطع

شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می باشد. تمامی دانشگاه های کشور ترکیه می توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تاییدیه آن ها اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه ای که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد نیز توسط موسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه ی راهنما ذکر شده است. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه شرکت دانشجویان خارجی در آزمونی سراسری است که دانشجویان خارجی موظفند در آن شرکت کرده و در صورت اخذ نمره ی قبولی می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شوند. این آزمون با نام آزمون یوس (YOS ) معروف است.
یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه این است که دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس وارد کشور ترکیه می شوند، باید دارای مدارک فارغ التحصیلی بوده و یا دست کم دانش آموز سال اخر تلقی شوند. در صورتی که فرد دانشجوی کشور های خارجی باشد و از سوی موسسات آموزشی در کشور خود اخراج شده باشد، تحت هیچ شرایطی نمی تواند وارد دانشگاه های ترکیه شود.
به غیر از اینها فرد باید گواهی مبنی بر توانایی مالی را داشته باشد تا نشان دهد توان مالی جهت تحصیل در ترکیه را دارد. دارا بودن مدرک زبان ترکی از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است. در صورتی که فرد زبان ترکی بلد نباشد آموزش این زبان به صورت دوره هایی رایگان در دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه دارای شرایط سنی خاصی نیست و افراد در تمام سنین می توانند تنها با در دست داشتن مدرک دیپلم در این آزمون شرکت کرده و جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه

اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در ترکیه یاری می کند اما اخذ این بورسیه نیازمند شرایط خاصی است:
جهت دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از ۲۰ سال، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۲۶ سال و در مقطع دکترا بیش از ۳۱ سال باشد. نیر اینکه معدل مدرک دیپلم شما نباید کم تر از ۱۵ باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از ۱۴ باشد. این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از ۱۵ نباشد و در مقطع دکترا معدل کل نیز نباید کم تر از ۱۵ باشد. از دیگر شرایط آن این است که فرد باید در سلامت کامل بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

طول مدت کل دوره ی لیسانس ۴ سال بوده که در صورتی که رشته ی شما پزشکی باشد ۵ سال و اگر دندانپزشکی باشد ۶ سال به طول می انجامد. در مقطع فوق لیسانس، این دوره در کشور ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره ی آموزش محور ۲ سال به طول می انجامد و دیگری حدودا ۵ سال است. مقطع دکترا در کشور ترکیه ۴ سال به طول می انجامد. البته در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته ی تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر تمام شود.

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

265 پاسخ به “شرایط تحصیل در ترکیه”

 1. Avatar نرگس گفت:

  سلام من در یوس ۲۰۱۹ در چند دانشگاه شرکت کردم ولی چون زمان کم داشتم فعلا میخوام رو کاردانی فیزیوتراپی در دانشگاه آنکارا یا استانبول زووم کنم فقط میخواستم بدون ادامه تحصیل از کاردانی به کارشناسی در ترکیه به شکلی هستآیا در همان دانشگاه استانبول میتوان برای ادامه تحصیل پس از گذراندن کاردانی اقدام کرد یا باید مجد یوس داد و از اول شروع کرد؟؟؟وسوال دوم با مدرک کاردانی اجازه کار میدن

 2. Avatar بهار گفت:

  سلام من دانشجو سال اول در دانشگاه گرجستان هستم.خواستم بدونم ایا انتقالی میتونم بگیرم؟و ایا باید ازمون یوس بدم یا نه

 3. Avatar shiva گفت:

  سلام من امسال دیپلم گرفتم .نمیخوام تو ایران کنکور بدم اگه برا ازمون‌یوس شرکت کنم نمره قبولی بگیرم‌میتونم تو دانشگاه های رایگان ترکیه درس بخونم؟

 4. Avatar لادن گفت:

  سلام من معدل کل دیپلم ام ۱۹.۵۳ هست ،میخواستم بدونم با نمره ی یوس ۶۸ یا ۷۰ استانبول سال ۲۰۱۹ میتونم پروتز دندان بخونم ؟ یا با این نمره میتونم توی دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول دندان پزشکی بخونم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.برای دانشگاههای دولتی نمره بالای ۹۰ نیاز است و برای خصوصی ۸۰ به بالا.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 5. Avatar سپیده گفت:

  سلام . با معدل کارشناسی ۱۳.۶۰ و معد ارشد ۱۵.۶۰ هر دو از دانشگاه دولتی و یک مقاله و ایلتس ۶.۵ امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای ارشد مجدد و یا ذکترا هست؟

 6. Avatar پگاه گفت:

  سلام ترکیه رشته ی دکترای علوم آزمایشگاهی رو داره؟

 7. Avatar parniyan گفت:

  سلام می خواستم بدونم معدل دیپلم باید چندباشه برای دانشگاه های ترکیه مخصوصا انتالیا؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.دانشگاههای ترکیه خیلی شرط معدل ندارند به دلیل اینکه آزمون ورودی دارند ولی بهتر است ۱۵ به بالا باشد.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 8. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام من اینجا عمران میخونم هنوز دو ترمم مونده کارشناسی تموم کنم معدلمم فعلا بالای۱۶ هست زبان استانبولی رو هم کامل بلدم میخواستم بدونم برا کارشناسی ارشد باید برا کدوم آزمون آماده بشم
  دانشگاه استانبول تکنیکال بورسیه هم میده؟

 9. Avatar صادق گفت:

  سلام میخواستم بدونم میشه با دیپلم نمره۲۰ کامپیوتر هنرستان فنی حرفه ای در آزمون یوس شرکت کرد و بورس گرفت؟ (تورو خدا زود جواب بدین خیلی فوریه)🙏🙏🙏

 10. Avatar کوثر گفت:

  سلام برای ثبت نام در بورسیه ترکیه به چه سطحی از زبان انگلیسی لازم هستش!؟یا در کل مدرک زبان انگلیسی چطور باشه که همه جا معتبر باشه !؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.مدرک زبان مورد نیاز که همه جا بتوانید اپلای کنید آیلتس ۶٫۵ است.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 11. Avatar پریا گفت:

  سلام من توی ترکیه مشغول ب کار هستم و ویزای کار دارم ایا میتونم امتحان بدم و رایگان تحصیل کنم یا نه؟

 12. Avatar صدف گفت:

  سلام، من ۲۶ ساله هستم و مدرک لیسانس مدیریت دارم و مقطع ارشد رو میخوام ترکیه بخونم، معدلم ۱۵٫۲۵ از دانشگاه دولتی هست. زبان انگلیسی و ترکیم هردو در حد خوب هست. میخواستم ببینم امکان استفاده از بورسیه رو دارم و اگر هست باید کجا و چجور ثبت نام کنم؟ یا چه کارهایی میتونم انجام بدم که واجد شرایط باشم

 13. Avatar mfsh گفت:

  سلام من لیسانس مهندسی صنایع با معدل ۱۶.۶۶ و ایلتس ۶
  میخواستم برای ارشد در یکی از دانشگاه های استانبول اقدام کنم
  ایا امکان بورس برای من هست؟ ایا نمره ایلس من کافیست؟ اگر امکان رورسیه ندارم هزینه دانشگاه به چه صورت است
  و دد لاین اپلای در دانشگاه ها به طور میانگین چه زمان هایی از سال است؟

 14. Avatar شایان گفت:

  سلام پسرم سال دوازدهم رشته ریاضی است و امسال دیپلم میگیرد.علاقه به رشته دندانپزشکی در ترکیه دارد.درخواست قبولی در دانشگاه چه مدت طول می کشد

 15. Avatar Milad گفت:

  با سلام
  من دانشجوی مهندسی عمران در دانشگته تبریز سراسری هستم و اینکه میخوام بدونم میتونم برای ارشد برم به یکی از دانشگاه های تاپ ترکیه که البته دولتی باشه بخاطر هزینه هایش
  معدل دیپلمم ۱۲ ولی معدل کارشناسی تا اینجا ۱۷ می باشد و مسلط به نرم افزار متلب و اتوکد می باشم میشه شرایط اخذ بورسیه رو برام بگین و اینکه آیا برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد هم باید کنکور اونجا یعنی یوس yos بدم؟

 16. Avatar مهدیه گفت:

  سلام.من کارشناسی مهندسی پزشکی با معدل ۱۵٫۵ و کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی با معدل۱۶٫۵ از دانشگاه غیر انتفاعی هستم.و زبان انگلیسیم در حد خوب هست . میخواستم ببینم امکان استفاده از بورسیه رو دارم و اگر هست باید کجا و چجور ثبت نام کنم؟ یا چه کارهایی میتونم انجام بدم که واجد شرایط باشم؟

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.رزومه خوبی برای اپلای دکتری دارید لطفا رزومه خود را به شماره ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ تلگرام نموده و یا با شماره ۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید.ممنون

 17. Avatar امیر گفت:

  سلام من ۲۶ سالمه و دیپلم ریاضی دارم.ایا میتونم در امتحان یوس در مقطع کارشناسی برای دانشگاه دولتی ترکیه شرکت کنم؟

 18. Avatar sara گفت:

  سلام من کارشناسی مهندسی الکترونیک دارم، با معدل ۱۶٫۱۴ از دانشگاه غیردولتی در ایران. میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد چه شرایطی لازم است؟ میتونم با این شرایط در دانشگاه دولتی ترکیه تحصیل کنم؟

 19. Avatar نصر گفت:

  با سلام کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات با معدل ۱۸٫۶ هستم قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارم . مدرک زبان ندارم ولی تا حدی با زبان ترکی آشنا هستم و در حال آموختن این زبان هستم. آیا امکان دارد که در دانشگاه های دولتی بتونم پذیرش بگیرم. لطفا راهنمایی کنید
  ضمنا سن ام ۴۹ سال میباشد. ۱۸ سال سابقه کار آی تی دارم

 20. Avatar هادی گفت:

  سلام.بنده فارغ االتحصیل پرستاری هستم با معدل۱۵به بالا ومعدل کل دیپلم ۱۸به بالا.آیا بنده میتونم همزمان به کارپرستاری در بیمارستان های ترکیه اشتغال داشته باشم وپزشکی یادندان پزشکی بخونم؟آیا با دریافتی یک پرستارمیشه شهریه رو تامین کرد؟ممنون میشم اگه پاسخ بدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط بیشتر

فوق لیسانس و دکتری در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
هزینه ی زندگی در ترکیه
معرفی کشور ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل در ترکیه
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021