لیگال اپلای گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی

ترکیه

Turkey

ویژگی های برجسته

 • عدم نیازمندی به ویزا و دردسرهای آن
 • امکان استفاده از انواع اقامت(سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیلی، ثبت شرکت، کاری، توریستی…)
 • دانشگاههای معتبر با رتبه های جهانی بسیار بالا
 • فرهنگ های نزدیک با جامعه ایرانی و هم زبانی با بخشی از مردم ما
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی
مدارک مورد نیاز
اصل پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات 2 مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری

در خواست مشاوره
شرایط تحصیل در ترکیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 20Rating: 5.0شرایط تحصیل در ترکیه - تحصيل رايگان در ترکيه - تحصيل در ترکيه - هزينه تحصيل در ترکيهشرایط تحصیل در ترکیه : تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا مورد پسند بسیاری از جوانان و دانشجویان.شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری چیست؟

تعداد افرادی که در هر سال به تحصیل در کشور ترکیه روی می آورند، زیاد است. این افراد جهت پیشرفت بیشتر و همچنین اخذ مدرک از بهترین دانشگاه های دنیا معمولا تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرند. نکته ی مهم در این قسمت برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند، دانستن اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در ترکیه است. کشور ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط خاصی را داراست. در ادامه ی متن برای دوستان عزیزی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرایط تحصیل در ترکیه را ذکر می کنیم.

ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اورسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است. موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور هایی به نام ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان منتهی می شود. همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد. همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است. لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

هزینه زندگی در ترکیه

نه ی زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشدو می توان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار را به عنوان هزینه کرد ماهانه در این کشور، در نظر گرفت.

شهریه دانشگاههای ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد. برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

دانشگاههای ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام مقاطع

شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می باشد. تمامی دانشگاه های کشور ترکیه می توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تاییدیه آن ها اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه ای که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد نیز توسط موسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه ی راهنما ذکر شده است. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه شرکت دانشجویان خارجی در آزمونی سراسری است که دانشجویان خارجی موظفند در آن شرکت کرده و در صورت اخذ نمره ی قبولی می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شوند. این آزمون با نام آزمون یوس (YOS ) معروف است.
یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه این است که دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس وارد کشور ترکیه می شوند، باید دارای مدارک فارغ التحصیلی بوده و یا دست کم دانش آموز سال اخر تلقی شوند. در صورتی که فرد دانشجوی کشور های خارجی باشد و از سوی موسسات آموزشی در کشور خود اخراج شده باشد، تحت هیچ شرایطی نمی تواند وارد دانشگاه های ترکیه شود.
به غیر از اینها فرد باید گواهی مبنی بر توانایی مالی را داشته باشد تا نشان دهد توان مالی جهت تحصیل در ترکیه را دارد. دارا بودن مدرک زبان ترکی از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است. در صورتی که فرد زبان ترکی بلد نباشد آموزش این زبان به صورت دوره هایی رایگان در دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه دارای شرایط سنی خاصی نیست و افراد در تمام سنین می توانند تنها با در دست داشتن مدرک دیپلم در این آزمون شرکت کرده و جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه

اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در ترکیه یاری می کند اما اخذ این بورسیه نیازمند شرایط خاصی است:
جهت دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از ۲۰ سال، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۲۶ سال و در مقطع دکترا بیش از ۳۱ سال باشد. نیر اینکه معدل مدرک دیپلم شما نباید کم تر از ۱۵ باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از ۱۴ باشد. این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از ۱۵ نباشد و در مقطع دکترا معدل کل نیز نباید کم تر از ۱۵ باشد. از دیگر شرایط آن این است که فرد باید در سلامت کامل بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

طول مدت کل دوره ی لیسانس ۴ سال بوده که در صورتی که رشته ی شما پزشکی باشد ۵ سال و اگر دندانپزشکی باشد ۶ سال به طول می انجامد. در مقطع فوق لیسانس، این دوره در کشور ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره ی آموزش محور ۲ سال به طول می انجامد و دیگری حدودا ۵ سال است. مقطع دکترا در کشور ترکیه ۴ سال به طول می انجامد. البته در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته ی تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر تمام شود.

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

202 پاسخ به “شرایط تحصیل در ترکیه”

 1. Avatar moonshadow گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من متولد ۱۳۷۵ هستم و لیسانس اموزش زبان انگلیسی دارم میخاستم برای ارشد رشته زبان انگلیسی دانشگاه حاجت تبه اقدام کنم. آیا این دانشگاه رایگان است؟ و اینکه مدرکی مثل آیلتس لازمه؟ و اینکه زبان ترکی باید بلد باشم؟؟؟ ممنونم اگه جواب بدید

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز حتما باید مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ و یا تافل بالای ۸۵ رو ارائه بدید.

 2. Avatar پری گفت:

  سلام
  زبان آزمون یوس ترکی هست یا انگلیسی؟
  آیا با داشتن IELTS باز هم گذراندن یوس ضروری هست؟برای مقطع دکتری

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   آزمون یوس به هر دو زبان ارائه میشه.
   جواب سوال دومتون هم خیر هست، نیازی نیست

 3. Avatar Mahsa گفت:

  سلام
  من دیپلم رشته ریاضی دارم ولی پیش دانشگاهی رو نخوندم ترکیه زندگی میکنم میخوام بدونم بدون پیش دانشگاهی میشه دانشگاه رفت ترکیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. Avatar پری گفت:

  باسلام
  بنده کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی و کارشناسی ارشد(درحال انجام پایاننامه)روانشناسی تربیتی
  و
  همسرم کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی ،کارشناسی ارشد(درحال انجام پایاننامه)روان شناسی عمومی

  قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه را داریم ،کدام دانشگاه کشور ترکیه را پیشنهاد میکنید؟

  آیا آزمون یوس برای مقاطع دکتری و ارشد هم لازم است؟

  یا آزمون آیلتس کفایت میکند

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام و ارادت
   دوست عزیز شانس شام و همسرتون برای دکترا کم هست.
   در پاسخ بخ سوال دومتون باید عرض کنم که آزمون یوس برای مقاطعی که فرمودید نیازی نیست.

 5. Avatar MH گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من با ۲۲ سال سن و معدل ۱۴٫۹۷ دیپلم تجربی اگر یوس شرکت کنم برای رشته دندانپزشکی آیا از لحاظ سنی و معدل به مشکل برمیخورم؟ چون شنیدم حتی اگه آزمونم درصد عالی بشه بخاطر سنم پذیرش سخت میشه.میخواستم ببینم پذیرش با ۲۲ سال سن سخته در رشته دندانپزشکی ترکیه؟

 6. Avatar پری گفت:

  ممنون از راهنماییتون
  ازمون یوس تو ایران هم برگذار میشه؟برای مقطع ارشد هم برای ورود ب دانشگاه اگر ایلتس باشه دیگه نیایزی به یوس نیست؟
  و برای گرفتن بورسیه در رشته روانشناسی برای ارشد و دکتری کدام دانشگاه رو پیشنهاد میکنید؟
  پیشاپیش متشکر از پاسخگوییتون

 7. Avatar Sanaz گفت:

  سلام
  من دانشجو ترم اخر کاردانی ناپیوسته معماری هستم
  میخواستم ببینم برای اقدام بورسیه در این رشته چه شرایطی الزامی

 8. Avatar پروانه گفت:

  سلام
  آیابعدازگرفتن مدرک فوق دیپلم در رشته ی بهداشت ازدانشگاه ازاد علوم پزشکی تهران امکان ادامه ی تحصیل وبورس شدن رو دارم؟نیاز به ازمون خاصی هست؟کلا شرایط موردنیاز برای ادامه تحصیل من توشرایط مذکور چطورهستش؟
  باتشکر.

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   دوست عزیز اولین نکته ای که باید بهش توجه داشته باشید اینه که باید آزمون یوس رو با موفقیت پشت سر بگذارید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی همکاران مشاور با شماره ۰۲۱۸۸۲۸۸۲۰۰ در خدمتتون خواهند بود.

 9. Avatar لیلا ی گفت:

  سلام و خسته نباشید. ممنون میشم اگر لطفا توضیح بدین که برای بورسیه در مقطع دکتری، رشته آموزش زبان انگلیسی بجز ترکیه برای کدوم کشور میتونم اقدام کنم.
  لیسانسم مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه پیام نور و فوق لیسانسم رشته آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد هست و معدل ارشدم ۱۹/۱۴ هست.
  ۳۱ سالمه و در ۷ سال هست که در موسسه زبان، تدریس میکنم.

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز
   روند اخذ پذیرش دکترا رو باید به صورت همزمان برای چند کشور جلو ببرید تا شانس بالایی براتون فراهم باشه. باید توجه داشته باشید که امکان اخذ بورسیه هم براتون وجود داره.

 10. Avatar مژده اصغری گفت:

  سلام
  ایام به کام
  برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته های علوم تربیتی باید حتما مدرک زبان انگلیسی داشته باشیم و یا اینکه در حین تحصیل میتونیم مدرک زبان رو راعه بدیم.
  و اینکه پیشنهاد شما برای ادامه تحصیل در این رشته در کدوم دانشگاه است.
  سپاسگزارم

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز
   وقتتون بخیر باشه
   بله، برای تحصیل در مقطع دکتری حتما نیاز هست که مدرک زبان داشته باشید.

 11. Avatar Mohammad گفت:

  اگر زبان ترکی بلد باشم و کمی هم انگلیسی می توانم در ترکیه تحصیل کنم؟

 12. Avatar مينا گفت:

  با سلام مدرک دیپلم انسانی و لیسانس روانشناسی دارم و میخام برای دنداپزشکی یوس شرکت کنم ایا قابل قبوله ؟

  • Avatar کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام و روز خوش
   برای دندان پزشکی شما باید پیش تجربی داشته باشید تا بشه براتون اقدام کرد و ما میتونیم کمکتون کنیم که پیش تجربی رو بگیرید برای اطلاعات کامل شما با شماره۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید

 13. Avatar ATB گفت:

  سلام خسته نباشید من سال یازدهم تجربی هستم و فقط یک سال تا پیش دانشگاهیم مونده ایا دبیرستان دولتی ای در ترکیه هست که بتونم با مدرک ایلتس در اون تحصیل کنم یا حتما باید به زبان ترکی مسلط باشم؟

  • Avatar کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام روز خوش
   بله به زبان انگلیسی میشه در ترکیه گذراند ولی هزینه ی بالایی داره

 14. Avatar معصومع صادقی گفت:

  با سلام. بنده دیپلمه هستم و اینجا کلاس های مختلف خیاطی رو گذروندم. قصد دارم در ترکیه در این خصوص ادامه تحصیل بدم. یعنی رشته مد و خیاطی
  میشه راهنمایی بفرمایید امکانش هست و چطور میشه؟ اگر نیاز به کارهای خاصی هست زودتر اقدام کنم

 15. Avatar محمد گفت:

  سلام وقت بخیر .
  کارشناسی هوشبری دارم متولد۱۳۷۰ هستم.آیا میتونم بورسیه دندانپزشکی ترکیه بگیرم؟ یا حتما لازمه ازمون یوس رو بدم؟ ارشد هوشبری ندیدم تو سایت بورسیه ترکیه.ایا ارشدهوشبری ندارن؟!

 16. Avatar آروین گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده لیسانس مهندسی نفت از دانشگاه سراسری و مدرک آیلتس ۶٫۵ دارم ولی متاسفانه معدلم ۱۲٫۴۱ شده (معدل دیپلمم ۱۸٫۶۶)، آیا امکان اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه METU وجود داره؟
  پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

 17. Avatar وحید گفت:

  سلام خسته نباشید.من متولد ۱۳۵۷ هستم دبیر ریاضی ودارای مدرک فوق لیسانس ریاضی با معدل۶۷/ ۱۸
  آیا میتوانم در رشته پزشکی در ترکیه تحصیل کنم.خواهشمندم راهنمایی کنید.

 18. Avatar سعید گفت:

  سلام بنده دانشجوی ترم اخر عمران هستم و یک مقاله ثبت شده در isi دارم میخواستم ببینم شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چیه

 19. Avatar غزل گفت:

  سلام من دانشجوی پرستاری سال اخر هستم.معدل دیپلمم ۱۹٫۴۰ و میانگین لیسانسم تا به اینجا۱۷٫۵۰ هستش.به زبان های انگلیسی و ترکی مسلطم ولی مدرک ندارم فعلا.میخواستم بدونم با این شرایط میشه به بورس امیدوار بود

  و اینکه معدل پیش دانشگاهی مهمه یا نه
  با تشکر

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام.معدل آخرین مدرک تحصیلی شما مهم است و می توانید برای کشورهای تحصیل رایگان اپلا کنید تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 20. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام ببخشین من الان دوازدهم میخونم معدل دیپلمم هم ۱۴بوده دوسدارم تو ترکیه دندون پزشکی بخونم میتونم؟ چه کتابهایی رو باید بخونیم برای آزمون دانشگاه اونجا ؟ و این که من زبانشون رو کمی میفهمم و اینکه چقدر شهریه باید بپردازیم رتبه ی قبولی چقدر هستش ممنون

  • Avatar Parima Korourinia گفت:

   سلام باید در آزمون یوس شرکت کنید که زمان ثبت نام گذشته آن گذشته.منابع ریاضی هوش هندسه.شهریه حدودا سالی ۲۰۰۰ دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط بیشتر

فوق لیسانس و دکتری در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
هزینه ی زندگی در ترکیه
معرفی کشور ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل در ترکیه
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021