لیگال اپلای گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی

ترکیه

Turkey

ویژگی های برجسته

 • عدم نیازمندی به ویزا و دردسرهای آن
 • امکان استفاده از انواع اقامت(سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیلی، ثبت شرکت، کاری، توریستی…)
 • دانشگاههای معتبر با رتبه های جهانی بسیار بالا
 • فرهنگ های نزدیک با جامعه ایرانی و هم زبانی با بخشی از مردم ما
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی
مدارک مورد نیاز
اصل پاسپورت حداقل 2 سال اعتبار
عکس 4*3 یک قطعه
اصل مدرک و ریز نمرات 2 مقطع آخر تحصیلی
CV مقطع ارشد و دکتری
انگیزه نامه مقطع ارشد و دکتری
معرفی نامه از اساتید مقطع دکتری

در خواست مشاوره
شرایط تحصیل در ترکیهReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Jan 20Rating: 5.0شرایط تحصیل در ترکیه - تحصيل رايگان در ترکيه - تحصيل در ترکيه - هزينه تحصيل در ترکيهشرایط تحصیل در ترکیه : تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا مورد پسند بسیاری از جوانان و دانشجویان.شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری چیست؟

تعداد افرادی که در هر سال به تحصیل در کشور ترکیه روی می آورند، زیاد است. این افراد جهت پیشرفت بیشتر و همچنین اخذ مدرک از بهترین دانشگاه های دنیا معمولا تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرند. نکته ی مهم در این قسمت برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند، دانستن اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در ترکیه است. کشور ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط خاصی را داراست. در ادامه ی متن برای دوستان عزیزی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرایط تحصیل در ترکیه را ذکر می کنیم.

ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شهرت دارد که یک کشوری اورسیایی می باشد. به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا واقع است. موضوعی که در معرفی کشور ترکیه معمولا مطرح می شود، همسایگان این کشور می باشد. کشور ترکیه از ناحیه ی شرقی با کشور هایی به نام ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان منتهی می شود. همسایگان شمال غربی ترکیه شامل کشور های بلغارستان و یونان می باشد. همچنین کشور ترکیه از ناحیه ی شمالی خود با دریای سیاه و از ناحیه ی غربی خود با دریای مرمره و اژه و از ناحیه ی جنوب غربی با دریای مدیترانه دارای مرزی مشترک می باشد.

تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است. لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

هزینه زندگی در ترکیه

نه ی زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشدو می توان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار را به عنوان هزینه کرد ماهانه در این کشور، در نظر گرفت.

شهریه دانشگاههای ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد. برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

دانشگاههای ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارکی شامل موارد ذیل نیاز دارد:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال باشد

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمام مقاطع

شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می باشد. تمامی دانشگاه های کشور ترکیه می توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تاییدیه آن ها اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه ای که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد نیز توسط موسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه ی راهنما ذکر شده است. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه شرکت دانشجویان خارجی در آزمونی سراسری است که دانشجویان خارجی موظفند در آن شرکت کرده و در صورت اخذ نمره ی قبولی می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شوند. این آزمون با نام آزمون یوس (YOS ) معروف است.
یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه این است که دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس وارد کشور ترکیه می شوند، باید دارای مدارک فارغ التحصیلی بوده و یا دست کم دانش آموز سال اخر تلقی شوند. در صورتی که فرد دانشجوی کشور های خارجی باشد و از سوی موسسات آموزشی در کشور خود اخراج شده باشد، تحت هیچ شرایطی نمی تواند وارد دانشگاه های ترکیه شود.
به غیر از اینها فرد باید گواهی مبنی بر توانایی مالی را داشته باشد تا نشان دهد توان مالی جهت تحصیل در ترکیه را دارد. دارا بودن مدرک زبان ترکی از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است. در صورتی که فرد زبان ترکی بلد نباشد آموزش این زبان به صورت دوره هایی رایگان در دانشگاههای ترکیه برگزار می شود. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه دارای شرایط سنی خاصی نیست و افراد در تمام سنین می توانند تنها با در دست داشتن مدرک دیپلم در این آزمون شرکت کرده و جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه

اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه تا حدودی شما را جهت تحصیل رایگان در ترکیه یاری می کند اما اخذ این بورسیه نیازمند شرایط خاصی است:
جهت دریافت بورسیه ی تحصیلی در مقطع لیسانس باید سن شما بیشتر از ۲۰ سال، در مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۲۶ سال و در مقطع دکترا بیش از ۳۱ سال باشد. نیر اینکه معدل مدرک دیپلم شما نباید کم تر از ۱۵ باشد. در مقطع کارشناسی معدل نباید کمتر از ۱۴ باشد. این معدل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از ۱۵ نباشد و در مقطع دکترا معدل کل نیز نباید کم تر از ۱۵ باشد. از دیگر شرایط آن این است که فرد باید در سلامت کامل بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

طول مدت کل دوره ی لیسانس ۴ سال بوده که در صورتی که رشته ی شما پزشکی باشد ۵ سال و اگر دندانپزشکی باشد ۶ سال به طول می انجامد. در مقطع فوق لیسانس، این دوره در کشور ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره ی آموزش محور ۲ سال به طول می انجامد و دیگری حدودا ۵ سال است. مقطع دکترا در کشور ترکیه ۴ سال به طول می انجامد. البته در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته ی تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر تمام شود.

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

202 پاسخ به “شرایط تحصیل در ترکیه”

 1. Avatar H گفت:

  با سلام
  من دیپلم انسانی با معدل ۱۹ دارم ولی مایل ب ادامه تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه هستم‌ آیا این امکان برای من وجود داره؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز، برای شما امکان ادامه تحصیل در رشته های زیرگروه پزشکی در ترکیه وجود دارد.

 2. Avatar غزل غلامی گفت:

  سلام خسته نباشید، من یک سال به اتمام مقطع دبیرستانم مونده و میخوام که در رشته ادبیات انگلیسی بورسیه بشم در ترکیه، میخام ببینم که آیا با داشتن معدل بالا و رتبه کنکور خوب شانس بورسیه شدن رو دارم یا نه، درضمن مدرک زبان و سابقه آموزش زبان هم دارم…اینها به من کمکی میکنن؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام و عرض ادب، امکان اخذ بورسیه در ترکیه وجود نداره، اما تحصیل در کشور ترکیه به صورت رایگان هست که باید آزمون ورودی آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 3. Avatar sajad گفت:

  باسلام من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری هستم چه طوری میتونم درمقطع دکتری بورسیه شوم

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   جهت بررسی پرونده دکترا لطفا رزومتون رو به شماره تلگرامی ۰۹۰۲۹۴۴۰۲۳۳ ارسال کنید تا بعد از بررسی اطلاعات لازم خدمتتون داده بشه.

 4. Avatar روژان گفت:

  سلام.
  من دانشجوی سال آخر کارشناسی رادیولوژی با معدل بالای ۱۹ هستم.معدل دیپلمم هم ۱۹/۸۳ بوده میخوام بدونم میتونم در یکی از دانشگاههای ترکیه دندونپزشکی بخونم؟و اینکه شهریه این رشته چقدر هست؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   شهریه از سه هزار لیر شروع میشه و البته درنظر بگیرید که آزمون ورودی هم داره.

 5. Avatar کوروش گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و کارهای پایان نامه رو می گذرونم. توی دوره کارشناسی مهندسی صنایع خوندم و دوره ارشد هم همینطور. هردو مقطع هم دانشگاه دولتی بودم و معدلم بالای ۱۷ هست. مدرک آیلتس ندارم اما زبانم در حد Intermediate هست. خواستم ببینم برای بورس شدن در مقطع ارشد یا دکترا توی دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته MBA به چه چیزهایی نیاز دارم؟

 6. Avatar یه بابایی گفت:

  سلام من میخواستم برای رشته مهمانداری برم ترکیه و بعد در ترکیش ایرلاین مشغول به کار شوم چه مدارکی لازم دارم؟

 7. Avatar تایماز گفت:

  سلام .خسته نباشید.ببخشید میخواستم بدونم با دیپلم فنی حرفه ای و معدل ۱۴ و با سن ۳۶ سال آیا میشه در رشته هنر در مقطع لیسانس برای دانشگاه دولتی شرکت کرد یا با این شرایطی که گفتم فقط باید در دانشگاه خصوصی ثبت نام کرد؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام و ارادت
   بله دوست عزیز، باید آزمون ورودی قبول بشین شرایط سنی تون براتون مشکلی ایجاد نمیکنه.

 8. Avatar paria گفت:

  سلام من دانشجوی کارشناسی رشته شهرسازی هستم میخوام ببینم کدوم دانشگاه رشته شهرسازی رو داره و در استانبول هست ؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام با شماره ۰۲۱۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید همکاران اطلاعات کامل رو در اختیارتون خواهند گذاشت.

 9. Avatar f.t گفت:

  سلام.واسه دانشگاه های خصوصی ترکیه هم باید ازمون yosبدیم؟.تحصیل دانشگاه خصوصی به زبان انگلیسی هم امکان پزیره؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام بله باید آزمون ورودی بدین، ضمن اینکه امکان تحصیل در به زبان انگلیسی هم براتون فراهمه.

 10. Avatar سهیل گفت:

  الانم میشه بورسیه تحصیلی گرفت از ترکیه برای لیسانس؟من افغانم مقیم ایران دیپلم دارم میخام بدونم چ جوری میتونم بورسیه ترکیه بگیرم

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز، شانس تحصیل رایگان براتون وجود داره میتونین از این روش اقدام کنین.

 11. Avatar یاسمن گفت:

  سلام.من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم.اگر بخوام برای فوق لیسانس همین رشته به ترکیه برم حتما باید در آزمون YOS شرکت کنم؟

 12. Avatar Mhdie گفت:

  سلام وقت بخیر. من الان دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوترم. بخوام برای ارشد برم ترکیه چه آزمون‌هایی باید بدم؟ شرط معدل و نمره هم داره؟

 13. Avatar نازنین گفت:

  سلام.من دانشجوی ترم اخر مترجمی زبان انگلیسی هستم باا معدل کل ۱۵٫۵۴٫برای ادامه تحصیل در همین رشته در مقطع ارشد میتونم بورسیه شم؟و اینکه باید ازمون yos رو حتما شرکت کنم؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام بله باید آزمون رو پشت سربگذارید و میتونین از تحصیل رایگان بهره ببرید.

 14. Avatar امین گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام برای ادامه تحصیل در رشته طراحی برم ترکیه و زمانی که یکم حرفه ای شدم یک شرکت طراحی کفش با یک کارگاه تولیدی توی ترکیه ثبت کنم.باید چه کارهایی انجام بدم؟برای این کار حداکثر چقدر هزینه باید کرد؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه اطلاعات دقیقی در این زمینه نمیتونم خدمتتون ارائه بدم.

 15. Avatar مرتضی گفت:

  سلام.برای ورود به دانشگاه های خصوصی ونیمه خصوصی باید آزمون داد؟ و اینکه مدرک دانشگاه های خصوصی معتبر هستن؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست عزیز، برخی از دانشگاه ها آزمون نداره. مدرک این دانشگاه ها در دنیا معتبر هست ولی در ایران خیر.

 16. Avatar متین گفت:

  سلام
  من الان دوازدهم میخونم و میخوام برم دانشگاه دولتی استانبول رشته ی علوم سیاسی ولی مشکلی که اینجاس هیچکدوم از سایتا چیزی در رابطه با رشته های علوم انسانی ننوشتن همش در باره ی پزشکی و دندان پزشکی هست فقط یه جا در مورد رشته های علوم انسانی نوشته بود اون هم این بود که رشته های علوم انسانی نیازی به امتحان یوس ندارند و مثل مدراس فقط ثبت نام میکنند خواستم بدونم این حرف درسته؟؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   درود بر شما، لطفا با شماره ۰۲۱۸۸۲۸۸۲۰۰ تماس بگیرید، اطلاعات کاملی باید خدمتتون ارائه بشه که به این صورت امکانش نیست.

 17. Avatar مهرداد گفت:

  سلام.اگر در آزمون یوس پذیرفته شویم ولی مدرک زبان نداشته باشیم ممکن است ما را در مصاحبه رد کنند؟و چه مدرک زبانی مورد تایید انهاست؟

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   دوست عزیز، درود بر شما
   برای مصاحبه داشتن مدرک زبان بسیار کمک کننده است.

 18. Avatar احمد گفت:

  سلام و.خسته نباشید این ازمون ورودی زو باید بیام ترکیه.ازمون بدیم یا از ایران هم امکان داره

 19. Avatar احمد گفت:

  سلام من دیپلم صنایع فلز دارم برای ورود ب دانشگاع میخام ترکیه باشم معدلم ۱۷ هستش.و سوال اول اینه ک رشته منو دارن و سوال دوم اینه ک زیان فارسی فقط بلدم سوال سوم اینه ازمون yos کی برگزار میشع کجا چگونه شرگت کنم

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام،
   آزمون یوس اردیبهشت ماه برگزار میشود و به زبان ترکی و انگلیسی است. لازمه که حتما برای تحصیل در خارج از کشور مهارت زبان خودتون رو تقویت کنین.

 20. Avatar الهه گفت:

  سلام.من دانشجوی سال اخر شیمی محض با معدل ۱۵/۳۰از دانشگاه تبریزم.۲۲ سالمه و میخوام برای ارشد اموزش زبان انگلیسی اقدام کنم.ایا توی ترکیه این امکان وجود داره که اموزش زبان بخونم.چون مدرک کارشناسیم شیمی ه؟در ضمن مدرک ایلتس دارم.و زبان ترکی استانبولی رم درحد عالی بلدم.

  • کارشناس اعزام دانشجو کارشناس اعزام دانشجو گفت:

   سلام، دوست عزیز شما امکان ادامه تحصیل در رشته موردنظرتون رو در مقطع لیسانس دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط بیشتر

فوق لیسانس و دکتری در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیلات تکمیلی در ترکیه
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
تحصیل در ترکیه با دیپلم و لیسانس
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
رشته های پزشکی رایگان در ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
شهریه دانشگاههای ترکیه
هزینه ی زندگی در ترکیه
معرفی کشور ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
معرفی دانشگاههای ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل رایگان در ترکیه
تحصیل در ترکیه
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 01 36 29 26 -021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021