لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

شرایط تحصیل در آلمان

مشاهده اطلاعات کامل آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

معرفی کشور آلمان

آلمان صنعتی ترین کشور قاره اروپا است و در قلب این قاره قرار دارد. این کشور ستاره اروپاست که پایتخت آن برلین می باشد. این کشور جمعیتی در حدود ۸۰ میلیون نفر و حدود ۶ میلیون جمعیت مهاجر از کشورهایی چون ترکیه، ایتالیا، مجارستان، یونان، کرواسی و…دارد. شرایط تحصیل در آلمان برای دانش آموزان و دانشجویان بسیار مطلوب است به طوری که در سال های اخیر دانشجویان زیادی تحصیل رایگان در آلمان را انتخاب نموده اند و بسیاری از  افرادی که خواهان ادامه تحصیل رایگان در اروپا این کشور را به عنوان کشور هدف برای مهاجرت  انتخاب می کنند.

یکی از معدود کشورهایی که امکان ادامه تحصیل رایگان در آن وجود دارد کشور آلمان است. دولت این کشور با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان در آلمان این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان تبدیل کرده است.

از دلایل دیگری که متقاضیان تحصیل, کشور آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی این کشور, بازار کار مناسب آلمان بعد از تحصیل , امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … اشاره نمود.

 

شهرهای مهم آلمان

برای تحصیل در کشور آلمان می بایست از شهر های مهم در این کشور نیز مطلع بود. کشور آلمان علاوه بر این که از لحاظ تحصیلی در سطح بالایی قرار گرفته است شهر هایی بسیار معروف و دیدنی نیز دارد. در مجموع می توان کشور آلمان را به عنوان کشوری زیبا و از هر لحاظ پیشرفته در سراسر جهان به حساب آورد.

این کشور شهر های  بسیار زیبایی دارد طبیعت عالی را در آلمان پدید آورده است که همین موضوع باعث جذب گردشگران فراوانی به این کشور شده است. اما شهر های معروف و بسیار دیدنی در این کشور شامل شهر زیبای مونیخ که از لحاظ تحصیلی نیز پیشرفته بوده و دارای دانشگاه های زیادی است، شهر ارلانگن، شهر بولینگن، شهر دارم اشتارت، شهر ولفسبورگ و بسیاری از شهر های دیدنی دیگر می باشد که در میان آن ها این چند شهر بسیار معروف و پر بازدید هستند.

مونیخ در بین شهر های آلمان در ردیف ۲ در لیست کلی و در ردیف ۱ در لیست نوآوری در آلمان قرار دارد. این شهر نیز از نظر بازار کار در ردیف بالایی است. به طور کلی شهر های گفته شده علاوه بر این که از سطح بالایی برای تحصیل و زندگی برخوردار هستند از نظر کسب و کار نیز بسیار پیشرفته می باشند و می توان در آنها مشاغلی با درآمد بالا یافت .

تحصیل در آلمان

 

سوالات متداول درباره تحصیل در آلمان

 

چرا تحصیل در آلمان؟

کشور آلمان جزو کشور هایی می باشد که در میان سایر کشور ها از لحاظ تحصیلی برتری بسیاری دارد. آلمان دارای بیش از ۳۰۰ دانشگاه و مرکز علمی و پژوهشی است که بسیاری از آنها در میان برترین مراکز علمی قرار دارند. ادامه تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع امکان پذیر است و می توان با داشتن مدرک دیپلم یا کارشناسی  برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمود. حتی با مدرک کارشناسی ارشد نیز می توان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام کرد.

یکی دیگر از دلایل جذابیت آلمان به عنوان مقصد ادامه تحصیل برای دانشجویان امکان ادامه تحصیل رایگان در همه مقاطع در دانشگاه های این کشور است. دولت آلمان با اهمیتی که به تحصیلات و علم و دانش می دهد حتی در مواردی که دانشگاه های این کشور به اخذ هزینه از دانشجویان می پردازند این هزینه در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز خواهد بود لذا دانشگاه های آلمان با این هزینه ناچیز و سطح علمی بالا گزینه بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان محسوب می شوند.

همچنین وجود نزدیک به ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان در این کشور شرایط مناسب تری را برای تحصیل در این کشور فراهم می نماید. یکی دیگر از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور این است که دانشجویان بعد از گذراندن ۴ یا ۶ ترم می توانند به دانشگاه های آمریکا، کانادا یا استرالیا انتقالی بگیرند.

البته لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور در لیست دانشگاه های رایگان این کشور قرار ندارند و دانشجویان باید برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها شهریه خود را بپردازند هرچند که دانشگاه هایی هم هستند که به ارائه دروس به زبان انگلیسی و به صورت رایگان می پردازند اما تعداد آنها زیاد نیست.  تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور عموما نیازمند داشتن مدرک تافل است هرچند می توانید بدون داشتن مدرک زبان و شرکت در دوره های زبانی که برخی دانشگاه ها برگزار می کنند تحصیل بدون داشتن مدرک زبان را نیز در این کشور تجربه کنید.

 

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

شایان ذکر است که برای تحصیل در کشور آلمان همانند هر کشور دیگری شما می بایست چندین شرط را رعایت نمایید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید ۲۰ واحد را بگذرانید. برای این مقطع سن شما می بایست زیر ۲۳ سال باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان بی ۱، مدرک لیسانس و سن زیر ۳۲ سال می باشید. تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب نمایید.

 

قوانین آموزشی آلمان

قوانین و مقررات در سیستم آموزشی آلمان با سیستم آموزشی ایران تفاوت های زیادی دارد. دوره ی ابتدایی در آلمان ۴ سال به طول می انجامد که در این ۴ سال معلمین ثابتند و تغییر نمی کنند معلمین در همان ابتدا کودکان را بر اساس طرز رفتار و هوش و سطح یادگیری آنها دسته بندی می کنند و به دبستان های مختلفی می فرستند مثلا کودکان خجالتی یا آنهایی که در تکلم مشکل دارند را به مدارسی به نام زوند می فرستند.

پس از گذراندن دوره ی ابتدایی فرد وارد دبیرستان می شود که مجموع دروس هفتگی در این مقطع ۳۰ تا ۳۴ درس در هفته می باشد مدارس دبیرستان نیز به چند شاخه تقسیم می شود که شاخه ی اول برای افرادی که مهارت کمتری دارند شاخه ی دوم مدارس متوسطه است که مخصوص دانش آموزانی است که برای کار آموزی وارد یک محیط شغلی فنی می شوند اما کسانی که نمرات خوبی را اخذ کنند می توانند وارد رشته های پزشکی یا تجاری شوند و شاخه ی سوم نوعی مدرسه برای افرادی است که از نظر هوشی در مرتبه ی بالایی قرار دارند و هدف این مدارس آماده سازی افراد برای دانشگاه یا تحصیلات عالی است.

دانشگاه های خصوصی در آلمان (غیر دولتی) دانشگاه هایی هستند که فرد خود باید هزینه ی تحصیل را پرداخت کند و در واقع رایگان نیست.

افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی،حقوق و تربیت معلم می بایست در آزمون های سراسری شرکت کنند. لازم به ذکر است که در کشور چندین رشته در مدرک دیپلم نیز وجود دارد.

 

کارشناسی ارشد در کشور آلمان

این مقطع بعد از اتمام مقطع کارشناسی می باشد که بسته به توانایی علمی اشخاص ۲ تا ۴ ترم طول خواهد کشید . که برای پذیرش در این مقطع باید مقطع کارشناسی به پایان رسیده باشد.

دانشجو در این مقطع اجازه ۲۴ ساعت کار پارت تایم را در زمان تحصیل دارد . برای اخذ پذیرش می بایست همانند سایر مقاطع مدرک زبان آلمانی b1 را فرد در دست داشته باشید .از آنجایکه هزینه های شهریه دانشگاه در اکثر استان ها و دانشگاههای آلمان تحصیل رایگان می باشد، تنها هزینه ای که دانشجویان باید برای خود محاسبه کنند هزینه های زندگی و مسکن میباشد.

دولت آلمان برای رفاه حال دانشجویان بین المللی به این افراد در مقطع کارشناسی در هفته مجوز کار ده ساعته را داده است. دانشجویان می توانند برای هر یک ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو گرفته و بخشی زیادی از هزینه های زندگی خود در آلمان را پوشش دهند.

تحصیل در آلمان

دکتری در کشور آلمان

این مقطع بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد که در طول دوره همانند سیستم ایران باید بر روی پروژه تحصیلی کار شود . از ملزومات پذیرش در این واحد علاوه بر تأیید مدارک تحصیلی خود و دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی باید یک استاد راهنما و یا سوپروایزر اخذ نمایید و نسبت به پذیرش اقدامات اولیه را انجام دهید .

 

شرایط تحصیل در آلمان

آلمان کشوری است که از نظر شرایط تحصیلی در ردیف بالایی قرار دارد، به طوری که بسیاری از افرادی که علاقمند تحصیل در خارج از  کشور هستند معمولا آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند تحصیل رایگان در کشور آلمان و شرایط تحصیل در آلمان از مهم ترین دلایلی است که موجب جذب افراد جهت ادامه ی تحصیل می شود.

از دیگر دلایلی که دانشجویان این کشور را انتخاب می کنند می توان به کیفیت آموزش و بازار کار مناسب در آلمان اشاره کرد.زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی است. بر این اساس دانشجو باید یا مدرک آیلتس ۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 به بالا داشته باشد.

شرایط دیگر تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان داشتن معدل ۱۵ به بالا در لیسانس برای رشته هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می شوند و معدل ۱۳ به بالا در لیسانس برای رشته هایی است که به زبان آلمانی ارایه می شوند.به جرات می توان گفت که آلمان یک از قوی ترین اقتصادهای جهان در میان کشور های اتحادیه اروپا است و تحصیلات رایگان آلمان روشی مطمئن جهت ورود به اروپا می باشد.

بازار کار آلمان از بهترین بسترهای کار در دنیاست به طوری که در سال جاری نرخ بیکاری آلمان کمترین نرخ بیکاری را در کل دنیا داشته و در حدود ۳٫۲ درصد بوده و با نرمال ترین نرخ تورم در حدود ۲ درصد جزو امن ترین و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی و کار شناخته می شود. آلمان جزو معدود کشورهایی است که هنوز تحصیلات در بیشتر استان ها و دانشگاههای دولتی آن رایگان بوده و بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی در دنیا شناخته می شود.

به طور یکه بیشتر متقاضیان تحصیل در آلمان از کشورهای پیشرفته دنیا می باشند، و اگر شما تجربه تحصیل در دانشگاههای آلمان را داشته باشید به تنوع متقاضیان بین المللی متعدد از کشورهای مختلف دنیا پی خواهید برد.

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی

برای کسانی که می خواهند تحصیل در آلمان داشته باشند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته باشند . و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی آلمان اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد . که این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد .

البته علاوه بر اینکه ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز است پس از ورود به کشور آلمان شما باید برای اخذ مجوز اقامت نیز درخواست نمایید. با ویزای تحصیلی آلمان شخص ۳ ماه زمان دارد که در دانشگاه مورد نظر ثبت نام نماید و چنانچه به زمان بیشتری لازم بود این ویزا برای مدت ۳ماه دیگر قابل تمدید می باشد.

برای تحصیل در آلمان و درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان مدارکی لازم است که به آنها اشاره خواهد شد ، از مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است می توان به : تکمیل فرم درخواست ویزا پاسپورت و عکس ، مدرکی که نشان دهد فرد در دانشگاه آلمان پذیرفته شده است.

مدرک تحصیلی، مدرکی که نشان دهنده مهارت زبان آلمانی شخص باشد و یا اینکه نشان دهد شخص قصد شرکت در دوره های زبان در کشور آلمان را دارد( چنانچه در آلمان تحصیل می نماید) مدرکی که نشان دهد شخص پول کافی برای تامین هزینه های خود در آلمان را دارد که حدود ۱۰٫۰۰۰یورو در سال می باشد که این پول را در حسابی مشخص واریز کرده و تا زمانی که به آلمان برسد حق برداشت آن را نخواهد داشت و در کنار آن باید گردش حساب نیز داشته باشد و بیمه سلامت و در آخر تاییدیه از صحت تمام مدارک فوق الذکر اشاره نمود .

 

شرایط اعزام دانشجو  به آلمان و تحصیل رایگان

برای کسانی که می خواهند در کشور آلمان تحصیل نمایند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته باشند . و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد .

که این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد .اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان را داشته باشید هزینه های بسیار کمی را متقبل خواهید شد. دولت آلمان به دلیل ظرفیت های زیاد پذیرش دانشجو و موقعیت های فراوان شغلی امکان تحصیل رایگان برای دانشجو های بومی و غیر بومی را فراهم کرده است.

بنابراین اکثر دانشگاه ها در آلمان که به زبان المانی ارائه می شوند رایگان هستند اما آن دسته از دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی هستند هزینه های کمی را از دانشجویان دریافت می کند.

 

در آلمان چقدر میتونم روی کار دانشجویی حساب کنم؟

خوشبختانه کار دانشجویی در آلمان بسیار امر جا افتاده ای است و بسیاری از کارفرمایان تمایل دارند به دانشجویان کار بدهند. اگر سطح زبان آلمانی شما حداقل B1 باشد، پیدا کردن کار دانشجویی راحت خواهد بود.

 

مهمترین شرایط تحصیل در آلمان

شایان ذکر است که برای تحصیل در کشور آلمان همانند هر کشور دیگری شما می بایست چندین شرط را رعایت نمایید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید ۲۵ واحد را بگذرانید.

برای این مقطع سن شما می بایست زیر ۲۴ سال باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان بی ۲، مدرک لیسانس و سن زیر ۳۰ سال می باشید. تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب نمایید.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. علیرضا گودرزی گفت:

  با سلام و احترام
  بنده دکتر علیرضا گودرزی دارنده مدرک دکتری تخصصی خون شناسی هستمو تمایل دارم از طریق پذیرش در مقطع پست داک جهت مجوز اقامت و کار در کشورآلمان اقدام نمایم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. فایل رزومه به پیوست تقدیم میگردد.
  با تشکر از توجه شما

 2. ملیحه گفت:

  سلام ،من لیسانس حسابداری هستم می تونم برا مقطع کارشناسی برای یه رشته دیگه مثل هوشبری اقدام کنم؟

 3. پویا سنجری گفت:

  سلام من دانشجوی ترم هفت رشته معماری از دانشگاه آزاد هستم برای کارشناسی ارشد قصد ادامه تحصیل در آلمان رادارم

 4. رامبد جهانی گفت:

  سلام ببخشید من سال بعد میرم دهم و یازدهم میخوام برم المان برای تحصیل چون که این جا قبولی در کنکور سخته .
  میشه لطفا من رو راهنمایی کنین .
  من قبل از دیپلم میخ ام برم اما دقیقا نمیدونم چجوریه.
  باتشکر

 5. e گفت:

  سلام
  من ۲۴ساله ام ودیپلم کامپیوتر از هنرستان گرفتم دانشگاه هم کاردانی نرم افزار از دانشگاه دولتی و کارشناسی غیرانتفاعی من اصلا شانس فوق خوندن در آلمان دارم یا می تونم یک رشته دیگه تو مقطع لیسانس شروع کنم؟
  ممنون از پاسختون

  • کارشناس 102 گفت:

   باید مدرک زبان المانی داشته باشید تغییر رشته امکان پذیر نیست مگر این که زیر مجموع رشته ی فعلیتون باشه

 6. Aram گفت:

  سلام خسته نباشید من لیسانس حقوق دارم میتونم برا ادامه تحصیل برم آلمان؟هزینه ش چقد میشه و اینکه من اگ بخوام مدرک دیپلمم رو فقط ارائه بدم و تغییر رشته بدم امکانپذیره یا خیر چون ب پرستاری و هوشبری علاقه مندم معدلم بالا۱۷ هستش

  • کارشناس 102 گفت:

   تحصیل رایگانه لطفا تماس بگیرید تا هم از مشاوره رایگان موسسه بهره ببرید و هم مارزومه کامل تری از شما داشته باشیم تا دقیق تر راهنمایی بشید .

 7. زهرا گفت:

  سلام من لیسانس روانشناسی بالینی دارم برای مقطع ارشد با زبان انگلیسی با ایلتس ۶ امکان تحصیل در المان چگونه است؟احتمال فاند هست؟معدل لیسانس۱۸/۷۵

 8. تینا محسنی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، بنده لیسانس نرم افزار از دانشگاه آزاد تهران شمال دارم معدلمم بالای ۱۵ هستش میخواستم بدونم اگر مدرک b2 زبان را هم داشته باشم امکان تحصیل ارشد توی رشته خودم برام وجود داره یا خیر؟

 9. zahra maleki گفت:

  سلام شرایط تحصیل رایگان در دبیرستان های آلمان چگونه است؟

 10. فریماه گفت:

  سلام من دانشجو ترم ۲ پرستاری ازاد هستم.شرایط پذیرش تحصیل میخواستم بدونم چطوری ؟ رایگان میشه ؟ واسه ادامه تحصیل بخوام برم ؟؟ لطفا جواب بدین

 11. شیما گفت:

  سلام من دانشجو دانشگاه پیام نور هستم و زبان ب ۲ دارم آیا مدرک من را قبول میکنند؟؟؟

 12. حسین گفت:

  سلام برای رشته های مهندسی مقطع کارشناسی شرط معدل چنده و اینکه منظور از معدل معدل کل دیپلم هست یا معدل کتبی؟

 13. حسین گفت:

  سلام ببخشید منظور از ریزنمرات دیپلم چیه؟ ایا منظور نمرات سال دوازدهم هست که به صورت نهایی برگزار میشه؟
  سوال دومم اینه که من نمره ی ترم یک ریاضی دهم رو ۸ شدم ایا مانع میشه؟

 14. ستاره گفت:

  سلام کارشناس پرستاری دانشگاه آزاد دارم. میتونم تو آلمان ارشد گردش خون بخونم؟ ممنونم

 15. aynaz boviri گفت:

  سلام من الان رشته انسانی هستم و دو سال دیگه باید کنکور بدم میخواستم بدونم برای تحصیل در آلمان باید حتما بر هر دو زبان مسلط بود یا الان من کلاس زبان انگلیسی میرم همین برام کافیه ؟

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021