لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

حمل و نقل عمومی در چین

حمل و نقل عمومی در چین

چین جز کشورهای بزرگ و پیشرفته ی دنیا محسوب می شود و همین خود دلیلی است که سیستم حمل و نقل وسیعی هم داشته باشد. مسافران این کشور می توانند از انواع وسایل نقلیه نظیر هواپیما، قطار، تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده کنند و سفرهای درون شهری یا برون شهری داشته باشند. البته ناگفته نماند که برای سفرهای دریایی کشتی های کروز هم هستند تا مسافران از آن ها برای حمل و نقل استفاده کنند.

 

هواپیما

یکی از سریع ترین سیستم های حمل و نقل در چین برای سفرهای بین المللی را داخلی کشور هواپیما است. در حال حاضر ۱۲ فرودگاه بین المللی در چین وجود دارد که می توانید برای سفرهای درون شهری خودتان از آن ها استفاده کنید. به غیر از پروازهای بین المللی پروازهای داخلی متعددی هم برای سفرهای داخلی مسافران فراهم آورده شده است.

 

قطار

در این کشور از بین ۳۴ استان حدود ۲۸ استان دارای شبکه های ریلی هستند. قطار یکی گزینه های عالی در سیستم حمل و نقل چین محصوب می شود. اکثر شهرهای توریستی از قبیل پکن، شانگهای، ژیان، لویانگ، گیلین، چنگدو، هوانگشان، سوژو، هانگژو، گویانگ، گوانگژو و موارد بیشتر دارای قطارهای سریع هستند.

به منظور تهیه بلیط قطارهای سریع السیر می توانید قطارهایی با پیشوند D یا G و قطهار معمولی با پیشوند T یا Z را به صورت آنلاین خریداری نمایید. در این کشور نیز افرادی که فاقد کارت شناسایی چینی هستند، مجبورند قبل از حرکت قطار، بلیت خود را از دفاتر فروش بلیت تهیه کنند و امکان خرید آنلاین منتفی می‌شود.

 

مترو

بعد از قطار، قدرتمندترین سیستم حمل و نقل در چین مترو است.هزینه پرداختی برای مترو به نسبت دیگر سیستم های حمل و نقل در این کشور کمتر است. در حال حاضر مسافران می‌توانند از مترو در بیش از ۲۵ شهر چین از جمله پکن، شانگهای، ‌ژیان، چنگدو، هنگ کنگ، گوانگژو، سوژو، هانگژو، چونگ‌کینگ، کونمینگ، ووهان، چانگشا، نانجینگ، ژنگژو، هاربین، دالیان، تیانجین، شنیانگ و موارد دیگر استفاده کنند.

در میان تمامی شهرهایی که در بالا گفته شد، شهر شانگهای با داشتن ۱۴ مسیر ریلی مختلف و مجموع ۵۶۷ کیلومتر راه آهن یکی از طولانی ترین شبکه های ریلی شهری را دارا می باشد. شهر پکن هم با داشتن ۱۸ مسیر اما ۵۲۷ کیلومتر جایگاه دوم را در را از آن خود کرده است. با استفاده از ایستگاه‌ های مترو می ‌توانید در نقطه نقطه شهر سفر کرده و حتی تا دم در فرودگاه‌ ها نیز بروید.

 

تراموا

در سال ۱۹۰۸ سیستم تراموا در شهر شانگهای چین آغاز به کار کرد. در ابتدا این وسیله با سیستم الکتریکی چرخ های فولادی حرکت می کرد. در سال ۲۰۱۰ نوع جدیدی از تراموا در پارک فوق پیشرفته ژانجیانگ آغاز به کار کرد.

 

کروز در مسیرهای آبی

همانطور که در بالا هم گفتیم در مسیرهای آبی چین کروزسواری هم وارد سیستم حمل و نقل چین می شود. چین با دارا بودن ۱۱۰ هزار کیلومتر رودخانه، دریاچه و کانال آبی و نهرهای قابل حمل و نقل بیشتری مسیر آبی کل دنیا را دارا می باشد. رودخانه یانگ تسه، زرد، مروارید، ژیجیانگ، هوانگپو و کانال پکن از مهمترین مسیرهای آبی چین هستند.

 

تاکسی

تاکسی راحترین گزینه برای حمل و نقل در چین و دیگر کشورهای جهان می باشد. کرایه تاکسی در شهرهای چین به نسبت دیگر کشورها به صرفه است و می ارزد که شما خیلی راحت سفرهای درون شهریتان را انجام دهید. توجه داشته باشید که رانندگان تاکسی در چین فقط زبان چینی بلدند و در صورتی که شما خواستید به یک مقصد مشخص بروید آدرس مقصد را به راننده نشان دهید. در صورتی که فراموش کردید، می‌توانید به شماره تلفنی که در پشت تاکسی نوشته شده زنگ بزنید تا شما را راهنمایی کنند، البته فقط به زبان انگلیسی پاسخ شما را خواهند داد و بعد مقصد شما را به زبان چینی به راننده اطلاع می‌دهند.

 

دوچرخه

شما برای خرید دوچرخه می توانید به ایستگاه مترو Baoshan بروید و با پرداخت ۳۰۰ یوان یک دوچرخه عالی برای خودتان بخرید. در بخش‌ مسکونی منطقه قدیمی شانگهای و خیابان Suzhou Creek نیز می‌توانید دوچرخه تهیه کنید. آنچه لازم است درباره دوچرخه سواری بدانید این است که در بسیاری از جاده های اصلی، تونل ها و پل های بین پودونگ و پوکسی ممنوع است. در این کشور ماشین های بزرگ حق تقدم بیشتری نسبت به دوچرخه سوارها دارند.

اگر هم خواستید از دوچرخه های الکترونیکی استفاده کنید باید حدود ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ یوان پرداخت کنید. اما توجه داشته باشید که باتری این دوچرخه ها تنها برای ۵۰ کیلومتر پاسخگو است.

 

ریکشا

ریشکاها امروزه یک سه چرخه با راننده ای مسن و بازشسته است که مسئولیت هدایت این وسیله را بر عهده دارد. این گزینه روشی فوق العاده برای گشت و گذار در هوتانگ و آشنایی با فرهنگ قدیمی چین است.

حتما قبل از اینکه سوار ریکشا شوید با راننده سر قیمت به توافق برسید. در طول مدت زمانی که سوار ریکشا هستید راننده ها درباره تاریخ و فرهنگ هوتانگ، توضیحات مفصلی به شما م یدهند و برخی از آن ها هم به زبان انگلیسی با شما صحبت خواهند کرد.

 

هزینه ی حمل و نقل عمومی در چین

هزینه بلیط تک سفره ۲ یوان

هزینه بلیط ماهانه ۱۲۰ یوان

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۱۰ یوان و به ازای هر یک کیلومتر ۲٫۳۰ یوان به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۳۵ یوان باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۶٫۵۰ یوان

 

کارت هوشمند

پیشنهاد می کنیم که حتما برای صرفه جویی در وقت و پولتان از کارت های هوشمند در تور چین استفاده کنید. چرا از آن می توانید برای پرداخت هزینه ها مترو، اتوبوس، تاکسی، سوپرمارکت، رستوران، پارک، فروشگاه و … نیز بهره مند شوید. در صورت استفاده از این کارت ۵۰ درصد هم تخفیف شامل حالتان می شود. هنگام ترک شهر نیز می‌توانید کارت را به برخی جایگاه‌های مخصوص آن در ایستگاه‌های مترو، شرکت‌های اتوبوسرانی و شعب بانک سیتیک چاینا برگردانید.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021