لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیل رایگان در چک

تحصیل رایگان در چک

کشور چک در اروپای مرکزی واقع شده است و از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. حکومت این کشور از نوع است. پایتخت جمهوری چک شهر پراگ و واحد پول این کشور کرونا می باشد. آب و هوای چک تا حدودی مرطوب و معتدل است. زیان رسمی مردم چک، زبان چکی می باشد که البته در جمهوری چک از زبان اسلواکی نیز استفاده می گردد. دانشگاه های چک دارای رنکینگ بالایی در کل دنیا می باشند و اکثر مدارک دانشگاهی آن مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک و همچنین عضو بودن این کشور در اتحادیه اروپا و امنیتی که در این کشور وجود دارد همه ساله دانشجویانی بسیاری برای ادامه تحصیل دانشگا های چک را انتخاب می کنند.

 

هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی چک

در کشور چک دانشگاه در سه بخش ملی، دولتی و خصوصی به دانشجویان خدمات آموزشی ارائه می دهند. در این کشور حدودا ۲۶ دانشگاه ملی و ۲ دانشگاه دولتی وجود دارد. دانشگاههای ملی کشور چک تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش چک می باشند و دانشگاههای دولتی چک تحت نظارت وزارت دفاع این کشور در حال فعالیت هستند. در این نوع دانشگاه ها دانشجو برای تحصیل به زبان چکی هزینه ای پرداخت نمی کند و می تواند از مزایای تحصیل رایگان در چک بهره مند گردد.

دولت چک به دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در این کشور اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را می دهد. از همین رو دانشجویان در حین تحصیل در مقاطع مختلف می توانند مشغول به کار شوند.
آیا تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای چک رایگان می باشد؟
در دانشگاههای دولتی چک، تحصیل به زبان چکی، رایگان است اما چنانچه دانشجویان بین المللی بخواهند به زبان انگلیسی در دانشگاههای چک به تحصیل بپردازند، امکان تحصیل رایگان در چک برای آن ها وجود ندارد و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی باید سالیانه در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰یورو شهریه پرداخت نمایند. البته به دانشجویان مجوز ۲۰ساعت کار در طول هفته داده می شود تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. نیز اینکه دانشجویان، اگر به زبان چکی در دانشگاههای خصوصی این کشور به تحصیل مشغول گردند باید در حدود ۴ تا ۱۰ هزار یورو سالیانه به عنوان هزینه تحصیل، به دانشگاه پرداخت نمایند اما در صورت تحصیل آن ها به زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی چک، شهریه پرداختی آن ها بیشتر و از ۵۰۰۰یورو به بالا می باشد.

 

بورسیه تحصیلی در دانشگاههای چک

دانشجویان مقطع دکتری در کشور چک که به زبان انگلیسی در دانشگاههای این کشور مشغول به تحصیل می باشند، می توانند برای پوشش هزینه های خود در صورت دارابودن شرایط بورسیه، از بورسیه های تحصیلی که دانشگاههای چک در

اختیار آن ها می گذارند، استفاده نمایند و تا حدودی از مزایای تحصیل رایگان در چک بهره مند گردند. شرایط برای بورس شدن دانشجویان مقطع دکتری به شرح ذیل می باشد:

 

به طور کلی چندین نوع بورسیه برای دانشجویان در کشور چک وجود دارد:

۱- بورسیه ای که حاصل توافق نامه دو جانبه آموزش و پرورش جمهوری چک و برخی از کشورها می باشد و به مدت ۲ تا ۱۰ماه دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد
۲- بورسیه های دولتی برای اتباع خارجی که دوره دبیرستان خود رادر کشور چک طی نموده باشند.
۳- بورسیه صندوق ویشگرد که برای شهروندان برخی از کشورها مانند آلبانی– ارمنستان– آذربایجان– بوسنی– گرجستان– کوزوو- روسیه– مولووا– صربستان و اکراین می باشد و مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر را برای ۱ یا ۲ ترم دانشجو را پوشش می دهد
۴- کمک هزینه ای که برای دانشجویان خارجی به ویژه برای مطالعات آن ها در مقطع دکتری می باشد.
۵- بورسیه اسکالرشیب برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری کشور چک می باشند و هزینه های دانشجو را در حدود ۲۵۰ یورو ماهانه تحت پوشش قرار می دهند.
دانشجویان می توانند با بهره مندی از بورسیه های تحصیلی تا حدودی از مزایای تحصیل رایگان در چک برخوردار گردند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021